Skandal na Mazowszu. Urzędnicy wydali 12,5 tys. fałszywych dokumentów imigrantom

Mechanizm działania grupy opierał się na wykorzystywaniu danych legalnie działających firm oraz tzw. słupów, czyli podstawionych osób, które formalnie miały pełnić rolę pracodawców.
Na ich dane składano wnioski o wydanie zezwoleń na pracę, które były całkowicie fikcyjne – cudzoziemcy nigdy nie podejmowali zatrudnienia u wskazanych pracodawców. To umożliwiało szybkie i pozornie zgodne z prawem uzyskanie wiz oraz pobytów czasowych.
Urząd pracy na Mazowszu wydał 12,5 tys. fałszywych dokumentów imigrantom
Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP.
Podejrzanym zarzuca się także przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z procedurą wydawania zaświadczeń o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej i tym samym umożliwienie nielegalnego przekroczenia granicy RP cudzoziemcom z krajów wysokiego ryzyka migracyjnego, na podstawie dostarczonych dokumentów wymaganych do uzyskania polskiej wizy, a także poświadczania nieprawdy co do zamiaru zatrudnienia cudzoziemca na terenie Polski i tym samym – działania na szkodę interesu publicznego
– wskazała mjr Bielec.
Zatrzymani to urzędnicy Urzędu Pracy w Grójcu
Zatrzymani to osoby bezpośrednio powiązane z działalnością Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu. Śledczy ustalili, że członkowie grupy przestępczej działali w latach 2018–2024 i wykorzystywali obowiązujące przepisy dotyczące pracy sezonowej.
Na ich podstawie fałszowali dokumenty potrzebne do uzyskania wiz przez cudzoziemców – głównie z Azji Centralnej, Afryki, Dalekiego Wschodu i Ukrainy. Te dokumenty, w tym zaświadczenia o wpisie do ewidencji pracy sezonowej, umożliwiały następnie legalny wjazd do Polski i całej strefy Schengen.
Według śledczych dzięki przestępczej działalności grupy blisko 12,5 tys. obcokrajowców otrzymało fałszywe dokumenty niezbędne do legalizacji pobytu i podjęcia pracy.
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka
- Niespokojnie na wschodniej granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "To trudne chwile". Komunikat wrocławskiego zoo
- Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów ośmiesza Adama Bodnara
- "Bliska płaczu". Cztery pytania Samuela Pereiry do mec. Gregorczyk-Abram
- "Antypolski ubecki pomiot". Mocny głos po emisji popularnego programu TVN
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- To zdjęcie wywołało wściekły atak na Karola Nawrockiego. Internauci odpowiadają
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Sprawa zaczęła się rok temu
W maju 2024 roku funkcjonariusze zatrzymali 10 osób powiązanych z nielegalnym procederem – również pracowników urzędu. Jedna z urzędniczek do dziś przebywa w areszcie. Tym razem służby zatrzymały trzy osoby, w tym dwóch wysoko postawionych urzędników państwowych.
W toku działań przeszukano mieszkania zatrzymanych oraz siedzibę urzędu pracy. Zabezpieczono dokumenty kluczowe dla śledztwa, ponad 117 tysięcy złotych w gotówce oraz trzy samochody.