Załoga statku Oceania została uziemiona. Ministerstwo Nauki miało zmniejszyć finansowanie

Mniej pieniędzy z Ministerstwa Nauki
Instytut Oceanologii PAN, posiadający ponad 40-letnią historię badań morskich, znalazł się na krawędzi kryzysu. Statek badawczy Oceania, perła polskiej nauki morskiej, nie wypłynął w zaplanowany rejs, a jego doświadczona załoga miała stanąć przed wyborem: przejść na samozatrudnienie albo pożegnać się z pracą.
Jak podaje Telewizja Republika, decyzja o zwolnieniach miała zapaść po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Jednak według kierownictwa IO PAN powodem tych decyzji ma być zmniejszenie finansowania przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zamiast oczekiwanych 30 mln zł instytut otrzymał 24 mln zł. To właśnie ta różnica miała doprowadzić do zwolnienia 13 pracowników.
- Telewizja Republika kontra TVN24. Są wyniki oglądalności
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie
- Niemcy niezadowoleni ze słów Kaczyńskiego. Piszą wprost
- Katastrofa unijnej elektromobilności
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę
- "Ranny lub przysypiający". Ważny komunikat warszawskiego zoo
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
"Nowoczesny" przykład zarządzania?
Jak podaje Telewizja Republika, część załogi miała zadeklarować, że "nie da się wypchnąć na samozatrudnienie pod przymusem".
To nie pierwszy taki przypadek. W imię oszczędności zwalnia się fachowców, a publiczne instytucje są przekształcane w quasi-firmy, zmuszające pracowników do fikcyjnych form zatrudnienia. Czy naprawdę o to chodzi w restrukturyzacji?
– czytamy na portalu Telewizji Republika.
Jak informuje załoga, propozycje kontraktów dostał każdy. Część już zrezygnowała. Ci, którzy zostali, mówią wprost: "czekamy na sensowną propozycję".
Czym jest statek Oceania?
RV Oceania to stalowy, trójmasztowy statek (żaglowiec) o ożaglowaniu skośnym (dawniej – o eksperymentalnym ożaglowaniu parawanowym o powierzchni – 430 metrów kwadratowych) o powierzchni 280 metrów kwadratowych, należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który jest obecnie największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii i ekologii morza.