Polak został biskupem jednej z australijskich diecezji

W katedrze św. Patryka w Bunbury w Australii Zachodniej odbyła się 19 marca konsekracja polskiego salwatorianina ks. Jerzego (George'a) Kołodzieja na biskupa tego miasta. Głównym konsekratorem był metropolita Perthu abp Timothy Costelloe SDB, a jednym z dwóch współkonsekratorów był inny Polak, posługujący jako biskup w Australii – Karol Kulczycki, również salwatorianin, ordynariusz Port Pirie.
mapa Australii Polak został biskupem jednej z australijskich diecezji
mapa Australii / pixabay.com/beasternchen

Sakra

Obrzęd wyświęcenia na biskupa niespełna 57-letniego Polaka miał bardzo podniosłą oprawę, zgromadził ponad 30 biskupów i prawie stu księży nie tylko z tej diecezji, ale także z innych regionów tego rozległego kraju. Ceremonię otworzył dziekan katedry ks. Pierangelo (Pierre) Repuyan, po czym nuncjusz apostolski w Australii abp Charles Balvo odczytał bullę Franciszka, powołującą polskiego zakonnika na pasterza Bunbury. Następnie rozpoczęła się uroczystość konsekracji pod przewodnictwem abp. Timothy'ego Costelloe SDB – arcypasterza metropolii Perth, w której skład wchodzi m.in. diecezja Bunbury. Współkonsekratorami byli biskupi: Gerard Joseph Holohan – poprzedni rządca tej jednostki kościelnej i Karol Kulczycki SDS – ordynariusz diecezji Port Pirie w stanie Australia Południowa, zresztą wyświęcony na kapłana razem z nowym biskupem Bunbury.

Po odśpiewaniu przez chór i wiernych Litanii do Wszystkich Świętych, złożeniu ślubowania i wyznania wiary przez biskupa-nominata, po namaszczeniu jego głowy krzyżmem, nałożeniu na niego rąk przez głównego konsekratora i wszystkich obecnych na uroczystości biskupów oraz po wręczeniu mu oznak godności biskupiej: księgi Ewangelii, piuski, pierścienia, mitry i pastorału nowy hierarcha wymienił braterski uścisk ze swymi braćmi w biskupstwie. Następnie już w nowej roli przewodniczył liturgii.

Po jej zakończeniu życzenia i gratulacje swemu nowemu pasterzowi złożyli przedstawiciele różnych ruchów i środowisk działających w diecezji, a także członkowie jego rodziny, mieszkający w Australii i specjalnie przybyli z Polski. Nowy ordynariusz serdecznie im wszystkim podziękował, również władzom swego zgromadzenia zakonnego z Rzymu i Australii. Do swych bliskich w naszym kraju skierował kilka słów po polsku.

Bp Kołodziej

Ks. Jerzy (George) Kołodziej urodził się 17 maja 1968 r. w Dobrej k. Limanowej. 7 września 1987 rozpoczął nowicjat w Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (salwatorianów) w Bagnie na Dolnym Śląsku. Tam też złożył 8 września 1992 śluby wieczyste, podczas gdy na kapłana wyświęcił go 28 maja 1994 w Trzebini metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.

Wkrótce potem wyjechał do Regionu Australijskiego swego zgromadzenia i tam rozpoczął posługę duszpasterską w archidiecezji Perth i diecezji Bunbury w Australii Zachodniej. W latach 1996-97 pracował jako wikariusz w parafii św. Antoniego w Greenmount, a od 1997-99 był kapelanem w kolegium katolickim w Chisholm. 1 grudnia 1999 wybrano go na wicesuperiora Regionu Australijskiego Salwatorianów.

W latach 2000-18 posługiwał w diecezji Broken Bay jako kapelan szkół katolickich oraz jako wikariusz i proboszcz w kilku parafiach. Jednocześnie przez cały ten czas działał aktywnie w duszpasterstwie młodzieży, m.in. zorganizował pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży w Sydney (2008). Był również członkiem instytucji diecezjalnych: Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. Od 2017 udzielał się także w Salwatoriańskiej Komisji Formacyjnej oraz był ojcem duchowym w Domu Formacyjnym swego zgromadzenia w Melbourne.

16 października 2018 został superiorem (przełożonym) Regionu Australijskiego Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. Był ponadto członkiem Rady Katolickich Zgromadzeń Zakonnych w Australii, Rady Kapłańskiej Archidiecezji Perth oraz szeregu innych instytucji kościelnych, związanych z nauczaniem i wychowaniem młodego pokolenia, a także Rady Biskupiej do spraw Duchowieństwa.

6 stycznia br. Franciszek mianował go biskupem diecezji Bunbury – piątym w dziejach tej jednostki kościelnej, utworzonej 12 listopada 1954 roku. Zawołaniem nowego biskupa są słowa "Gaudete in Domino semper" (Zawsze radujcie się w Panu).

Nowo konsekrowany biskup ma wykształcenie teologiczne a także z psychoterapii oraz odbył studia podyplomowe z zakresu terapii uzależnień. Przez wiele lat pracował jako psychoterapeuta w centrum rehabilitacji na Centralnym Wybrzeżu w Nowej Południowej Walii, gdzie prowadził terapię i wspierał osoby w procesie wychodzenia z uzależnienia od narkotyków i alkoholu, łącząc doświadczenie duszpasterskie i zawodowe.

kg


 

POLECANE
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. Więc po co to jest? Wiadomości
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. "Więc po co to jest?"

Red. naczelna Radia Debata Aleksandra Fedorska opublikowała nową odpowiedź polskiego MSWiA ws. patroli niemieckiej policji na terenie Polski.

Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję pilne
Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję

Jak poinformował ppłk Andrzej Juźwiak ze Straży Granicznej, do grudnia ma potrwać montaż pięciu wież obserwacyjnych przy polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem. 70-metrowe wieże mają być wyposażone w kamery i staną na odcinkach granicznych rzek w regionie.

Wiadomości
iPad mini jako narzędzie edukacyjne dla dzieci – jak tablet może wspierać naukę w domu i szkole?

Nowoczesne technologie odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu, a ich zalety są nie do przecenienia. Smartfony, komputery czy tablety są w prawie każdym domu, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Co ciekawe, tego typu urządzenia mogą być świetnym wsparciem dla dzieci – nie tylko jako narzędzie do przeglądania Internetu, grania w gry czy oglądania filmów, ale i jako pomoc w nauce. Zarówno w domu, jak i w szkole, nowoczesny sprzęt, taki jak np. iPad mini od Apple, może skutecznie wspierać edukację. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie technologii w nauce.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Rozpoczęły się konsultacje ws. pomnika Wiedźmy w Poznaniu. Za jego postawieniem byli radni Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Polski 2050. Radni PiS zagłosowali przeciw.

Wiadomości
Dofinansowanie do pieca i inne formy wsparcia – jak obniżyć koszty przy wymianie źródła ciepła?

Wymiana przestarzałego pieca na nowoczesne źródło ciepła nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. W Polsce sukcesywnie od kilku lat działa wiele atrakcyjnych programów wsparcia finansowego dla osób, które decydują się zrobić krok w stronę czystszego powietrza w swoim domu i otoczeniu. Jakie to programy i ile można na nich zyskać? Oto praktyczny przewodnik po dofinansowaniach i pozostałych formach wsparcia!

Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra z ostatniej chwili
Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra

Wielki Piątek jest w Niemczech obchodzony jako dzień refleksji i wyciszenia przed Wielkanocną Niedzielą. W całym kraju jest dniem wolnym od pracy, stąd w niektórych landach nazywany jest też Cichym Piątkiem. Tego dnia w regionie Badenii-Wirtembergii, gdzie położony jest Stuttgart, nie można organizować żadnych wydarzeń sportowych.

Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy pilne
Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy

Jak wynika z badań, akceptacja społeczna dla pomysłu 4-dniowego dnia pracy, analizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest duża. Założeniem ma być zachowanie dotychczasowych wynagrodzeń — krótszy czas pracy nie może oznaczać mniejszych pensji.

Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy gorące
Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców Wiadomości
Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. "Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców"

W Niemczech trwa żywiołowa dyskusja na temat przylotu kolejnych grup Afgańczyków, którym w kraju grożą represje. Dalszym samolotom z przybyszami sprzeciwiają się politycy z CDU/CSU. Zieloni nazywają ich stanowisko "podłym". Tymczasem niemieckie media donoszą, że tamtejsza federalna policja już prowadzi śledztwo w sprawie kilku Afgańczyków, którzy w środę przybyli do kraju.

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ] Wiadomości
Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ]

Po tym, jak Wigilia stała się oficjalnie dniem wolnym od pracy, wielu Polaków zastanawia się, czy podobne rozwiązanie nie powinno dotyczyć również Wielkiego Piątku. 

REKLAMA

Polak został biskupem jednej z australijskich diecezji

W katedrze św. Patryka w Bunbury w Australii Zachodniej odbyła się 19 marca konsekracja polskiego salwatorianina ks. Jerzego (George'a) Kołodzieja na biskupa tego miasta. Głównym konsekratorem był metropolita Perthu abp Timothy Costelloe SDB, a jednym z dwóch współkonsekratorów był inny Polak, posługujący jako biskup w Australii – Karol Kulczycki, również salwatorianin, ordynariusz Port Pirie.
mapa Australii Polak został biskupem jednej z australijskich diecezji
mapa Australii / pixabay.com/beasternchen

Sakra

Obrzęd wyświęcenia na biskupa niespełna 57-letniego Polaka miał bardzo podniosłą oprawę, zgromadził ponad 30 biskupów i prawie stu księży nie tylko z tej diecezji, ale także z innych regionów tego rozległego kraju. Ceremonię otworzył dziekan katedry ks. Pierangelo (Pierre) Repuyan, po czym nuncjusz apostolski w Australii abp Charles Balvo odczytał bullę Franciszka, powołującą polskiego zakonnika na pasterza Bunbury. Następnie rozpoczęła się uroczystość konsekracji pod przewodnictwem abp. Timothy'ego Costelloe SDB – arcypasterza metropolii Perth, w której skład wchodzi m.in. diecezja Bunbury. Współkonsekratorami byli biskupi: Gerard Joseph Holohan – poprzedni rządca tej jednostki kościelnej i Karol Kulczycki SDS – ordynariusz diecezji Port Pirie w stanie Australia Południowa, zresztą wyświęcony na kapłana razem z nowym biskupem Bunbury.

Po odśpiewaniu przez chór i wiernych Litanii do Wszystkich Świętych, złożeniu ślubowania i wyznania wiary przez biskupa-nominata, po namaszczeniu jego głowy krzyżmem, nałożeniu na niego rąk przez głównego konsekratora i wszystkich obecnych na uroczystości biskupów oraz po wręczeniu mu oznak godności biskupiej: księgi Ewangelii, piuski, pierścienia, mitry i pastorału nowy hierarcha wymienił braterski uścisk ze swymi braćmi w biskupstwie. Następnie już w nowej roli przewodniczył liturgii.

Po jej zakończeniu życzenia i gratulacje swemu nowemu pasterzowi złożyli przedstawiciele różnych ruchów i środowisk działających w diecezji, a także członkowie jego rodziny, mieszkający w Australii i specjalnie przybyli z Polski. Nowy ordynariusz serdecznie im wszystkim podziękował, również władzom swego zgromadzenia zakonnego z Rzymu i Australii. Do swych bliskich w naszym kraju skierował kilka słów po polsku.

Bp Kołodziej

Ks. Jerzy (George) Kołodziej urodził się 17 maja 1968 r. w Dobrej k. Limanowej. 7 września 1987 rozpoczął nowicjat w Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (salwatorianów) w Bagnie na Dolnym Śląsku. Tam też złożył 8 września 1992 śluby wieczyste, podczas gdy na kapłana wyświęcił go 28 maja 1994 w Trzebini metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.

Wkrótce potem wyjechał do Regionu Australijskiego swego zgromadzenia i tam rozpoczął posługę duszpasterską w archidiecezji Perth i diecezji Bunbury w Australii Zachodniej. W latach 1996-97 pracował jako wikariusz w parafii św. Antoniego w Greenmount, a od 1997-99 był kapelanem w kolegium katolickim w Chisholm. 1 grudnia 1999 wybrano go na wicesuperiora Regionu Australijskiego Salwatorianów.

W latach 2000-18 posługiwał w diecezji Broken Bay jako kapelan szkół katolickich oraz jako wikariusz i proboszcz w kilku parafiach. Jednocześnie przez cały ten czas działał aktywnie w duszpasterstwie młodzieży, m.in. zorganizował pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży w Sydney (2008). Był również członkiem instytucji diecezjalnych: Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. Od 2017 udzielał się także w Salwatoriańskiej Komisji Formacyjnej oraz był ojcem duchowym w Domu Formacyjnym swego zgromadzenia w Melbourne.

16 października 2018 został superiorem (przełożonym) Regionu Australijskiego Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. Był ponadto członkiem Rady Katolickich Zgromadzeń Zakonnych w Australii, Rady Kapłańskiej Archidiecezji Perth oraz szeregu innych instytucji kościelnych, związanych z nauczaniem i wychowaniem młodego pokolenia, a także Rady Biskupiej do spraw Duchowieństwa.

6 stycznia br. Franciszek mianował go biskupem diecezji Bunbury – piątym w dziejach tej jednostki kościelnej, utworzonej 12 listopada 1954 roku. Zawołaniem nowego biskupa są słowa "Gaudete in Domino semper" (Zawsze radujcie się w Panu).

Nowo konsekrowany biskup ma wykształcenie teologiczne a także z psychoterapii oraz odbył studia podyplomowe z zakresu terapii uzależnień. Przez wiele lat pracował jako psychoterapeuta w centrum rehabilitacji na Centralnym Wybrzeżu w Nowej Południowej Walii, gdzie prowadził terapię i wspierał osoby w procesie wychodzenia z uzależnienia od narkotyków i alkoholu, łącząc doświadczenie duszpasterskie i zawodowe.

kg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe