"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery przeprowadza zmiany, które mają utrzymać go na trudnym i dynamicznym rynku medialnym. Jak wynika jednak z ostatnich danych, trudno mówić o sukcesie. Sytuacja zaważy na stale w Polsce żywo komentowanej potencjalnej sprzedaży TVN, jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w naszym kraju.
Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Jak donoszą branżowe media, Warner Bros. Discovery odnotował słaby kwartał, ze spadkiem przychodów rok do roku o 2,5 proc. i stratą 0,20 USD w czwartym kwartale zeszłego roku (Q4). 

Firma medialna jest w trakcie tworzenia nowej struktury korporacyjnej, a takie ruchy są powszechne w przypadku zakłócania działalności

– podkreślają analitycy portalu seekingalpha.com.

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery musiał pogodzić się z kolejnym rozczarowującym kwartałem, z przychodami poniżej szacunków o 140 milionów dolarów. Przychody spadły o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim Q4, "kontynuując trend spadków rok do roku".

Do sukcesów z kolei firma może zaliczyć znaczny wzrost liczby abonentów krajowych DTC (Direct-to-Consumer, sprzedaż bezpośrednia do konsumenta) – rok do roku o ok. 10 proc., a liczba abonentów międzynarodowych osiągnęła 59,8 mln, co przełożyło się na 1 mld USD rocznych przychodów.

W znacznej mierze wiąże się on w budowaniu biznesu DTC za pośrednictwem platformy streamingowej Max.

Podczas konferencji prasowej poświęconej 4 kwartałowi dyrektor generalny David Zaslav podkreślił, że DTC ma na celu osiągnięcie 150 milionów subskrybentów w następujący sposób:

Dzięki uruchomieniu Max na arenie międzynarodowej w 2024 r. mamy teraz globalny biznes subskrypcyjny, który zwiększa liczbę subskrypcji, przychody i EBITDA. Mamy jasną, możliwą do udowodnienia ścieżkę do co najmniej 150 milionów subskrybentów do końca 2026 r., co napędza dalszy wzrost przychodów i EBITDA

– mówił David Zaslav w grudniu 2024 r. 

Jednak choć Max jest na ścieżce wzrostu, Netflix (NFLX) nadal prowadzi w tym segmencie pod względem wielkości i zasięgu.

Udział Maxa w rynku usług streamingowych wynosi zaledwie 1,3 proc., co daje mu niższe noty od takich konkurentów jak Netflix i Disney. Rodzi to obawy o długoterminowy sukces i zaangażowanie widzów

– czytamy na portalu seekingalpha.com.

Poza tym korzyści płynące ze streamingu zostały zniwelowane przez segment sieciowy, który odpowiada za prawie 50 proc. działalności Warner Bros. Discovery. A to z kolei wskazuje na powody trwających problemów z przychodami firmy.

Ponadto oświadczenie spółki zawarte w liście do akcjonariuszy wskazuje na zakłócenia operacyjne spowodowane reorganizacją korporacyjną w pierwszej połowie roku.

Wysokie zadłużenie i spadająca liczba abonentów telewizji kablowej zniwelowały zyski z DTC, przez co Warner Bros. stał się pułapką wartości z ograniczonym potencjałem wzrostu akcji przy obecnych cenach

– podkreślili analitycy w kluczowych wnioskach.

Sytuacja ta ma odzwierciedlenie także w polskiej filii spółki – nadającej w Polsce stacji TVN.

A tymczasem w TVN nerwowo

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 


 

POLECANE
W ostatnich dniach tęczowi aktywiści odnieśli w Europie trzy potężne klęski tylko u nas
W ostatnich dniach tęczowi aktywiści odnieśli w Europie trzy potężne klęski

Ideologia gender, aktywiści woke, skrajna lewica – środowiska przeczące ludzkiej biologii i domagające się dla swoich wyznawców kolejnych przywilejów – poniosły w ostatnich dniach trzy wielkie klęski w Europie. Polski prezydent odmówił bowiem specjalnej ochrony tęczowych tożsamości, Wielka Brytania przyznała, że transseksualiści nie są kobietami, a Węgrzy zakazali metrykalnej zmiany płci.

Nie żyje znana polska poetka Wiadomości
Nie żyje znana polska poetka

W czwartek zmarła Krystyna Miłobędzka, która debiutowała jako poetka w latach 60., ale prawdziwego uznania i zrozumienia doczekała się dopiero w XXI wieku. Jej lapidarne wiersze trafiają na murale. Jeszcze w tym roku ukaże się jej ostatni tomik wierszy - "więcej nic" – zapowiada wydawnictwo Wolno.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka Wiadomości
Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka

Papież Franciszek w "zdumiewający" sposób wraca do zdrowia - powiedział w czwartek profesor Sergio Alfieri, który kierował zespołem medycznym opiekującym się papieżem w Poliklnice Gemelli. Franciszek przebywał w szpitalu przez ponad pięć tygodni, do 23 marca, z powodu ciężkiego, zagrażającego życiu zapalenia płuc.

Prezes PiS: Rządy Tuska to zły incydent w polskiej historii. Trzeba wygrać te wybory gorące
Prezes PiS: Rządy Tuska to zły incydent w polskiej historii. Trzeba wygrać te wybory

– Mam nadzieję, że to będzie tylko taki bardzo zły incydent w polskiej historii po 89-roku, później wszystko wróci do normy, ale będziemy musieli się zabezpieczyć przed powrotem tego rodzaju wydarzeń i tutaj są różne pomysły, rozmawiamy o tym, ale jeszcze żadnych decyzji nie ma. Teraz trzeba wygrać te wybory, to jest najważniejsze – mówił na antenie wPolsce24 prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Rekordowo krótki sezon „M jak miłość”. Smutna wiadomość dla fanów Wiadomości
Rekordowo krótki sezon „M jak miłość”. Smutna wiadomość dla fanów

Choć „M jak miłość” gości na antenie już od 25 lat i od lat cieszy się ogromną popularnością, tegoroczna edycja będzie wyjątkowa – ale niekoniecznie z powodów, które ucieszą fanów. Jak podaje serwis Wirtualne Media, ostatni odcinek przed wakacyjną przerwą zostanie wyemitowany już 6 maja.

Potężny pożar w Małopolsce. Trwa akcja służb Wiadomości
Potężny pożar w Małopolsce. Trwa akcja służb

Media obiegła informacja o pożarze lasu w Małopolsce. W akcję gaśniczą zaangażowanych jest kilka zastępów straży pożarnej. 

Umowa USA z Ukrainą. Donald Trump podał datę z ostatniej chwili
Umowa USA z Ukrainą. Donald Trump podał datę

Umowa między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą w sprawie metali ziem rzadkich zostanie podpisana w czwartek 24 kwietnia – poinformował w czwartek prezydent USA Donald Trump.

Niemcy w kłopocie. Problem rośnie z roku na rok Wiadomości
Niemcy w kłopocie. Problem rośnie z roku na rok

Coraz więcej młodych Niemców rezygnuje z prawa jazdy - nie z braku chęci, ale z powodu kosztów. Jak podaje ADAC, cena kursu to dziś od 2500 do 3500 euro, choć bywa, że sięga jeszcze wyżej. Dla wielu studentów czy uczniów to wydatek nie do udźwignięcia.

Szczyt bezczelności. Stanowski ostro o Nitrasie z ostatniej chwili
"Szczyt bezczelności". Stanowski ostro o Nitrasie

Krzysztof Stanowski bez ogródek skomentował ruch Sławomira Nitrasa.

Gigant z głębin uchwycony przez kamery. Niezwykłe nagranie Wiadomości
Gigant z głębin uchwycony przez kamery. Niezwykłe nagranie

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfilmować kałamarnicę kolosalną w jej naturalnym środowisku. Nagranie pochodzi z głębokości 600 metrów i zostało zarejestrowane na południowym Atlantyku dzięki zdalnie sterowanemu pojazdowi należącemu do Schmidt Ocean Institute - organizacji non-profit zajmującej się badaniami oceanicznymi.

REKLAMA

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery przeprowadza zmiany, które mają utrzymać go na trudnym i dynamicznym rynku medialnym. Jak wynika jednak z ostatnich danych, trudno mówić o sukcesie. Sytuacja zaważy na stale w Polsce żywo komentowanej potencjalnej sprzedaży TVN, jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w naszym kraju.
Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Jak donoszą branżowe media, Warner Bros. Discovery odnotował słaby kwartał, ze spadkiem przychodów rok do roku o 2,5 proc. i stratą 0,20 USD w czwartym kwartale zeszłego roku (Q4). 

Firma medialna jest w trakcie tworzenia nowej struktury korporacyjnej, a takie ruchy są powszechne w przypadku zakłócania działalności

– podkreślają analitycy portalu seekingalpha.com.

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery musiał pogodzić się z kolejnym rozczarowującym kwartałem, z przychodami poniżej szacunków o 140 milionów dolarów. Przychody spadły o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim Q4, "kontynuując trend spadków rok do roku".

Do sukcesów z kolei firma może zaliczyć znaczny wzrost liczby abonentów krajowych DTC (Direct-to-Consumer, sprzedaż bezpośrednia do konsumenta) – rok do roku o ok. 10 proc., a liczba abonentów międzynarodowych osiągnęła 59,8 mln, co przełożyło się na 1 mld USD rocznych przychodów.

W znacznej mierze wiąże się on w budowaniu biznesu DTC za pośrednictwem platformy streamingowej Max.

Podczas konferencji prasowej poświęconej 4 kwartałowi dyrektor generalny David Zaslav podkreślił, że DTC ma na celu osiągnięcie 150 milionów subskrybentów w następujący sposób:

Dzięki uruchomieniu Max na arenie międzynarodowej w 2024 r. mamy teraz globalny biznes subskrypcyjny, który zwiększa liczbę subskrypcji, przychody i EBITDA. Mamy jasną, możliwą do udowodnienia ścieżkę do co najmniej 150 milionów subskrybentów do końca 2026 r., co napędza dalszy wzrost przychodów i EBITDA

– mówił David Zaslav w grudniu 2024 r. 

Jednak choć Max jest na ścieżce wzrostu, Netflix (NFLX) nadal prowadzi w tym segmencie pod względem wielkości i zasięgu.

Udział Maxa w rynku usług streamingowych wynosi zaledwie 1,3 proc., co daje mu niższe noty od takich konkurentów jak Netflix i Disney. Rodzi to obawy o długoterminowy sukces i zaangażowanie widzów

– czytamy na portalu seekingalpha.com.

Poza tym korzyści płynące ze streamingu zostały zniwelowane przez segment sieciowy, który odpowiada za prawie 50 proc. działalności Warner Bros. Discovery. A to z kolei wskazuje na powody trwających problemów z przychodami firmy.

Ponadto oświadczenie spółki zawarte w liście do akcjonariuszy wskazuje na zakłócenia operacyjne spowodowane reorganizacją korporacyjną w pierwszej połowie roku.

Wysokie zadłużenie i spadająca liczba abonentów telewizji kablowej zniwelowały zyski z DTC, przez co Warner Bros. stał się pułapką wartości z ograniczonym potencjałem wzrostu akcji przy obecnych cenach

– podkreślili analitycy w kluczowych wnioskach.

Sytuacja ta ma odzwierciedlenie także w polskiej filii spółki – nadającej w Polsce stacji TVN.

A tymczasem w TVN nerwowo

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe