[wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania

- Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój – podkreślił Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki, Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym – Połączeni. W rozmowie z KAI wyjaśniłm.in. co symbolizuje gest posypania głowy popiołem oraz jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu.
o. Paweł Kowalski SJ [wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania
o. Paweł Kowalski SJ / YT print screen/Paweł Kowalski SJ

Środa Popielcowa

Anna Rasińska (KAI): Jakie jest znaczenie Środy Popielcowej?

Paweł Kowalski SJ: Bardzo lubię ten dzień. Rozpoczyna Wielki Post, czyli czas przygotowania na święta Zmartwychwstania Jezusa. Ogromnie wymownym akcentem tego dnia jest posypanie głowy popiołem.

- Co symbolizuje gest posypania głowy popiołem?

- Myślę, że przede wszystkim jest to zaproszenie, żeby przestać się oszukiwać. Wiele jest takich sytuacji w życiu, gdzie człowiek ufa temu, co w istocie nie może ani dać mu ani szczęścia, ani zaspokoić jego pragnienia miłości.
Środa Popielcowa przypomina, nie da ci spełnienia ani twoja kariera, ani wielka poduszka finansowa. Spokoju nie znajdziesz w wyśrubowanej kontroli swojego życia. To wszystko jest warte tyle co popiół.
Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój.

Wielki Post

- Jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu?

- Chyba dobrze by było, żeby każdy w duchu podjął tę wędrówkę sam w zgodzie ze swoim sumieniem. Czasem mam wrażenie, że człowiek jest jak taka roślinka, która potrzebuje, żeby ją przyciąć, a innym razem, żeby ją podlać.
Dobrze by było zatem w Wielkim Poście wykonać coś konkretnego, co zwyczajnie pomoże odciąć się od zła. Innym razem, zainwestować w to, co pomoże przybliżyć się do Życia.

- Post, modlitwa i jałmużna - to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Jak modlić w Wielkim Poście, czy istnieją szczególne modlitwy, które warto odmawiać w tym okresie?

- Wielki Post daje nam bardzo szeroki wachlarz nabożeństw i rekolekcji, które mają nam pomóc przygotować się do Wielkanocy. Mowa oczywiście o drogach krzyżowych, gorzkich żalach, czy rekolekcjach parafialnych. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie one mają jeden cel - przybliżyć się do Jezusa, który idzie na śmierć. Obojętnie jaką formę człowiek wybierze, trzeba mieć przed oczami jeden cel. Skupiamy się na Jezusie w czasie Jego męki nie po to, żeby poczuć się winnym Jego śmierci, ale, aby zachwycić się Jego Miłością. Bez Miłości, Pasja Jezusa, Jego śmierć, nie ma sensu, a co za tym idzie cały Wielki Post, był tylko treningiem charakteru, który może daje jakąś satysfakcję, ale na pewno nie daje Życia.

Post

- A w jaki sposób pościć w Wielkim Poście, aby skupić się na jego duchowym wymiarze?

- Post od diety różni się intencją. Postu nie podejmuje się jako wyrazu nienawiści do swojego ciała, ale jako zaangażowanie swojej fizyczności do modlitwy. Modli się wtedy nie tylko nasz umysł, duch czy emocje, zaangażowana jest również nasza fizyczność. 
Ignacy Loyola, założyciel jezuitów, stwierdził kiedyś, że trzeba rozróżnić post od poszukiwania słusznej miary. Nie chodzi bowiem o to, żeby na jakiś czas przestać się objadać, ale żeby przez jakiś czas jeść mniej niż to jest konieczne.
To rozróżnienie jest ważne, bo czas postu się kończy, czyli przyjdzie taki moment, że człowiek zacznie jeść według swoich potrzeb. Jeżeli postem nazywam na przykład racjonalne żywienie, albo wstrzymywanie się od palenia tytoniu, to by oznaczało, że po Wielkanocy powrócę do moich fatalnych zwyczajów. A przecież to zwyczajnie nie jest dobre.

Jałmużna

- Dlaczego jałmużna jest tak ważnym elementem Wielkiego Postu?

- Ona uczy nas miłosierdzia i myślę, że czasem dobrze jest zainwestować radykalnie w jałmużnę. Wiele robimy, żeby finanse zapewniały nam bezpieczeństwo, zapominając w Kim dobrze jest złożyć swoje zaufanie. Jałmużna może nas uwolnić od nieuporządkowanych przywiązań. Dzięki temu obojętnie, czy ktoś ledwo wiąże koniec z końcem, czy też jest majętny, to w duchu może być ubogi, będzie bowiem zarządzać swoim majątkiem na chwałę Pana Boga.

- Jakie formy jałmużny warto praktykować?

- Nie chodzi czasem nawet tylko o kwestie finansowe. Bo dać pieniądze alkoholikowi nie jest żadną miłością, jest utwierdzaniem go w jego nałogu. Jeżeli ktoś chce mu pomóc naprawdę, to zamiast pieniędzy niech da mu swoją przyjaźń. Taka forma jałmużny naprawdę może zmienić czyjś świat. Innym jednak razem może warto realnie zaangażować jakieś środki w pomoc, ale tyle żeby wyraźnie to poczuć. Takie działanie bardzo pomoże w drodze do uporządkowania w sobie tej sfery.

"Głębiej i bardziej świadomie..."

- Co jeszcze możemy zrobić, aby przeżyć Wielki Post głębiej i bardziej świadomie?

- Myślę, że oprócz modlitwy, postu i jałmużny, są jeszcze przynajmniej trzy kolejne opcje, czyli sakramenty, wspólnota i ewangelizacja. Dobrze jest bowiem zadbać o praktykę swojego życia sakramentalnego. Może np. poczytać coś o liturgii, albo lepiej przygotować się do spowiedzi? Jeżeli, ktoś nie należy do żadnego ruchu kościelnego, to można się zorientować, czy gdzieś by nie dołączyć. A coś co może przenieść naszą wiarę na zupełnie nowy poziom, to ewangelizacja, czyli głoszenie Jezusa w praktyce swojego życia.

- Jakie jest najważniejsze przesłanie Wielkiego Postu dla współczesnego człowieka?

- Bóg z miłości do ciebie jest gotów do ostatecznych poświęceń. Dlatego za ciebie umarł, abyś ty mógł żyć Pełnią.

- Dziękuję za rozmowę.

O rozmówcy 


Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki, opiekun Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym - Połączeni.


rozmawiała Anna Rasińska


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

[wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania

- Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój – podkreślił Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki, Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym – Połączeni. W rozmowie z KAI wyjaśniłm.in. co symbolizuje gest posypania głowy popiołem oraz jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu.
o. Paweł Kowalski SJ [wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania
o. Paweł Kowalski SJ / YT print screen/Paweł Kowalski SJ

Środa Popielcowa

Anna Rasińska (KAI): Jakie jest znaczenie Środy Popielcowej?

Paweł Kowalski SJ: Bardzo lubię ten dzień. Rozpoczyna Wielki Post, czyli czas przygotowania na święta Zmartwychwstania Jezusa. Ogromnie wymownym akcentem tego dnia jest posypanie głowy popiołem.

- Co symbolizuje gest posypania głowy popiołem?

- Myślę, że przede wszystkim jest to zaproszenie, żeby przestać się oszukiwać. Wiele jest takich sytuacji w życiu, gdzie człowiek ufa temu, co w istocie nie może ani dać mu ani szczęścia, ani zaspokoić jego pragnienia miłości.
Środa Popielcowa przypomina, nie da ci spełnienia ani twoja kariera, ani wielka poduszka finansowa. Spokoju nie znajdziesz w wyśrubowanej kontroli swojego życia. To wszystko jest warte tyle co popiół.
Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój.

Wielki Post

- Jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu?

- Chyba dobrze by było, żeby każdy w duchu podjął tę wędrówkę sam w zgodzie ze swoim sumieniem. Czasem mam wrażenie, że człowiek jest jak taka roślinka, która potrzebuje, żeby ją przyciąć, a innym razem, żeby ją podlać.
Dobrze by było zatem w Wielkim Poście wykonać coś konkretnego, co zwyczajnie pomoże odciąć się od zła. Innym razem, zainwestować w to, co pomoże przybliżyć się do Życia.

- Post, modlitwa i jałmużna - to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Jak modlić w Wielkim Poście, czy istnieją szczególne modlitwy, które warto odmawiać w tym okresie?

- Wielki Post daje nam bardzo szeroki wachlarz nabożeństw i rekolekcji, które mają nam pomóc przygotować się do Wielkanocy. Mowa oczywiście o drogach krzyżowych, gorzkich żalach, czy rekolekcjach parafialnych. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie one mają jeden cel - przybliżyć się do Jezusa, który idzie na śmierć. Obojętnie jaką formę człowiek wybierze, trzeba mieć przed oczami jeden cel. Skupiamy się na Jezusie w czasie Jego męki nie po to, żeby poczuć się winnym Jego śmierci, ale, aby zachwycić się Jego Miłością. Bez Miłości, Pasja Jezusa, Jego śmierć, nie ma sensu, a co za tym idzie cały Wielki Post, był tylko treningiem charakteru, który może daje jakąś satysfakcję, ale na pewno nie daje Życia.

Post

- A w jaki sposób pościć w Wielkim Poście, aby skupić się na jego duchowym wymiarze?

- Post od diety różni się intencją. Postu nie podejmuje się jako wyrazu nienawiści do swojego ciała, ale jako zaangażowanie swojej fizyczności do modlitwy. Modli się wtedy nie tylko nasz umysł, duch czy emocje, zaangażowana jest również nasza fizyczność. 
Ignacy Loyola, założyciel jezuitów, stwierdził kiedyś, że trzeba rozróżnić post od poszukiwania słusznej miary. Nie chodzi bowiem o to, żeby na jakiś czas przestać się objadać, ale żeby przez jakiś czas jeść mniej niż to jest konieczne.
To rozróżnienie jest ważne, bo czas postu się kończy, czyli przyjdzie taki moment, że człowiek zacznie jeść według swoich potrzeb. Jeżeli postem nazywam na przykład racjonalne żywienie, albo wstrzymywanie się od palenia tytoniu, to by oznaczało, że po Wielkanocy powrócę do moich fatalnych zwyczajów. A przecież to zwyczajnie nie jest dobre.

Jałmużna

- Dlaczego jałmużna jest tak ważnym elementem Wielkiego Postu?

- Ona uczy nas miłosierdzia i myślę, że czasem dobrze jest zainwestować radykalnie w jałmużnę. Wiele robimy, żeby finanse zapewniały nam bezpieczeństwo, zapominając w Kim dobrze jest złożyć swoje zaufanie. Jałmużna może nas uwolnić od nieuporządkowanych przywiązań. Dzięki temu obojętnie, czy ktoś ledwo wiąże koniec z końcem, czy też jest majętny, to w duchu może być ubogi, będzie bowiem zarządzać swoim majątkiem na chwałę Pana Boga.

- Jakie formy jałmużny warto praktykować?

- Nie chodzi czasem nawet tylko o kwestie finansowe. Bo dać pieniądze alkoholikowi nie jest żadną miłością, jest utwierdzaniem go w jego nałogu. Jeżeli ktoś chce mu pomóc naprawdę, to zamiast pieniędzy niech da mu swoją przyjaźń. Taka forma jałmużny naprawdę może zmienić czyjś świat. Innym jednak razem może warto realnie zaangażować jakieś środki w pomoc, ale tyle żeby wyraźnie to poczuć. Takie działanie bardzo pomoże w drodze do uporządkowania w sobie tej sfery.

"Głębiej i bardziej świadomie..."

- Co jeszcze możemy zrobić, aby przeżyć Wielki Post głębiej i bardziej świadomie?

- Myślę, że oprócz modlitwy, postu i jałmużny, są jeszcze przynajmniej trzy kolejne opcje, czyli sakramenty, wspólnota i ewangelizacja. Dobrze jest bowiem zadbać o praktykę swojego życia sakramentalnego. Może np. poczytać coś o liturgii, albo lepiej przygotować się do spowiedzi? Jeżeli, ktoś nie należy do żadnego ruchu kościelnego, to można się zorientować, czy gdzieś by nie dołączyć. A coś co może przenieść naszą wiarę na zupełnie nowy poziom, to ewangelizacja, czyli głoszenie Jezusa w praktyce swojego życia.

- Jakie jest najważniejsze przesłanie Wielkiego Postu dla współczesnego człowieka?

- Bóg z miłości do ciebie jest gotów do ostatecznych poświęceń. Dlatego za ciebie umarł, abyś ty mógł żyć Pełnią.

- Dziękuję za rozmowę.

O rozmówcy 


Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki, opiekun Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym - Połączeni.


rozmawiała Anna Rasińska



 

Polecane
Emerytury
Stażowe