Religia w szkole: Episkopat Polski wysłał list do Donalda Tuska

Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się do Donalda Tuska z kilkoma pytaniami w sprawie statusu lekcji religii w oświacie publicznej. W liście do premiera biskupi pytają m.in. o nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, konstytucyjne podstawy "bezczynności organów państwa" oraz odpowiedzialność szefa rządu za "bezprawne działania minister edukacji narodowej" Barbary Nowackiej. Episkopat zapowiada także "szereg działań związanych z trudnościami, jakie nastąpiły po publikacji rozporządzeń MEN". - Prawnicy Konferencji Episkopatu Polski rozważają różne kroki i one zostaną w najbliższym czasie podjęte - powiedział KAI rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz  Religia w szkole: Episkopat Polski wysłał list do Donalda Tuska
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz / PAP/Piotr Nowak

"Chodzi o nielegalność i niekonstytucyjność"

Strona kościelna zwróciła się do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska "o udzielenie informacji publicznej w sprawie braku publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 listopada".

- Chodzi o sentencję Trybunału, która stwierdziła nielegalność i niekonstytucyjność ze względów formalnych rozporządzenia Ministra Edukacji z 26 lipca 2024 r., które zmieniło rozporządzenie w sprawie sposobu organizowania lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach - powiedział rzecznik KEP.

Jak dodał, w liście tym "księża biskupi pytają, dlaczego dotychczas ten wyrok nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw".

Inne pytania

W tym samym liście znajdują się także inne pytania skierowane do premiera Donalda Tuska. - Drugie pytanie jest o to, jaka jest konstytucyjna i ustawowa podstawa prawna bezczynności organów władzy państwowej i administracji rządowej w tej sprawie. Dobrze wiemy, że każdy obywatel ma prawo do odwołania od każdej decyzji. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczny i jak do tej pory jego publikacji nie ma. Nie ma innego organu w Polsce, który mógłby tę sprawę wyjaśnić - zaznaczył ks. Leszek Gęsiak.

W związku z tym - mówił dalej rzecznik KEP - kolejne pytanie skierowane do premiera Tuska dotyczy tego, "co on jako zwierzchnik całej administracji rządowej zrobił, aby przywrócić stan zgodny z prawem powszechnie obowiązującym w zakresie publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada".

Odpowiedzialność

Ponadto biskupi pytają szefa rządu również o to czy "bierze on odpowiedzialność za bezprawne działania pani minister edukacji narodowej polegające na wydaniu rozporządzeń zmieniających rozporządzenia bez uprzedniego osiągnięcia wymaganego porozumienia z władzami zarówno Kościoła katolickiego, jak i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych Kościołów i związków wyznaniowych".

Na pytanie KAI czy Episkopat Polski w liście do premiera informuje także o zwróceniu się w tej sprawie ponownie do instytucji polskiego wymiaru sprawiedliwości lub do instytucji międzynarodowych, rzecznik KEP odpowiedział: "Nie, ponieważ list, który został skierowany do pana premiera, jest jedynie prośbą o udzielenie informacji publicznej wobec działań, które do tej pory zostały podjęte". - Natomiast inne kroki rzeczywiście są w tej chwili analizowane. Prawnicy Konferencji Episkopatu Polski rozważają różne kroki i one zostaną w najbliższym czasie podjęte - powiedział KAI rzecznik Episkopatu.  

W swoim liście biskupi także, że Komisja Wenecka zwróciła uwagą na konieczność publikacji wszystkich orzeczeń TK, równocześnie odnosząc się krytycznie do pojedynczych przypadków nieopublikowania wyroków w poprzednich latach.

Nadawca i adresat

Rzecznik sprecyzował, że list został skierowany do premiera przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski "formalnie w imieniu własnym, zaś faktycznie w imieniu i na rzecz wiernych Kościoła katolickiego w Polsce, a zwłaszcza takich grup jak nauczyciele religii katolickiej w publicznych przedszkolach i szkołach, rodzice i opiekunowie prawni dzieci uczęszczających na lekcje religii w systemie oświaty publicznej oraz uczniowie, zwłaszcza ci po osiągnięciu pełnoletniości uczestniczący w szkolnej lekcji religii katolickiej".

Geneza sprawy

27 listopada ub. roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że znowelizowane rozporządzenie MEN ws. organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (chodziło o łączenie w grupy dzieci z różnych roczników) jest w całości niezgodne z ustawą o systemie oświaty i Konstytucją. Zdaniem TK, resort edukacji, przygotowując zmiany w prawie oświatowym dotyczących lekcji religii, nie spełnił zapisanego w stosownych aktach prawnych wymogu działania w porozumieniu z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.

Po ogłoszeniu wyroku prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że "wyrok jest ostateczny i obowiązujący od chwili ogłoszenia tu, na tej sali". - Podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w stosownym Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, ale jest to czynność techniczna - dodała.

MEN oficjalnie nie zajął stanowiska ani w sprawie wniosku do TK w tej sprawie (skierowanego przez prezes Sądu Najwyższego po petycji Kościoła katolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej), gdyż powołuje się, tak jak inne organy państwa, na uchwałę Sejmu z 6 marca ub. roku w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności TK.

lk


 

POLECANE
Mer Lwowa zaatakował Sławomira Mentzena. Jest odpowiedź kandydata na Prezydenta RP polityka
Mer Lwowa zaatakował Sławomira Mentzena. Jest odpowiedź kandydata na Prezydenta RP

Kandydat na Prezydenta RP Sławomir Mentzen wraz z europoseł Anna Bryłką złożył kwiaty na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Politycy domagali się także od władz Ukrainy zaprzestania kultu Bandery. Mer Lwowa Andrij Sadowy zaatakował Mentzena sugerując, że jest "prorosyjskim politykiem". Lider Konfederacji postanowił odpowiedzieć na tę wypowiedź ukraińskiego polityka.

Radosław Sikorski odejdzie ze stanowiska szefa MSZ? Wiadomości
Radosław Sikorski odejdzie ze stanowiska szefa MSZ?

Nowym ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych będzie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – twierdzi ekspert ds. stosunków międzynarodowych dr Michał Kuź z Klubu Jagiellońskiego.

Wcisło z KO: Nie do końca zgadzam się z tą tezą, że mamy nie wiadomo jaką drożyznę Wiadomości
Wcisło z KO: "Nie do końca zgadzam się z tą tezą, że mamy nie wiadomo jaką drożyznę"

- Nie do końca zgadzam się z tą tezą, że mamy nie wiadomo jaką drożyznę - stwierdziła europoseł Marta Wcisło z KO w programie "Super Expressu".

Ruch Kontroli Wyborów informuje o zbliżających się szkoleniach Wiadomości
Ruch Kontroli Wyborów informuje o zbliżających się szkoleniach

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów informuje o zbliżających się bezpłatnych szkoleniach dla kandydatów na mężów zaufania, obserwatorów i członków Obwodowych Komisji Wyborczych.

Gangi cudzoziemców w Polsce. Tusk: Czas na deportację Wiadomości
Gangi cudzoziemców w Polsce. Tusk: "Czas na deportację"

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że otrzymał od szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka informacje o działaniach służb wobec zagranicznych gangów. Podkreślił, że dokonano licznych zatrzymań, a teraz czas na deportacje.

Bruksela chciała złożyć ofertę ws. ukraińskich surowców? Jest komunikat rzecznika KE Wiadomości
Bruksela chciała złożyć ofertę ws. ukraińskich surowców? Jest komunikat rzecznika KE

- Nie ma żadnej propozycji Unii Europejskiej dla Ukrainy w sprawie surowców – poinformował w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier, dodając, że UE ma z Ukrainą od 2021 roku partnerstwo w dziedzinie surowców krytycznych.

Billboardy uderzające w Rafała Trzaskowskiego w Warszawie polityka
Billboardy uderzające w Rafała Trzaskowskiego w Warszawie

W centrum Warszawy niebawem pojawią się billboardy uderzające w kandydata KO na prezydenta, Rafała Trzaskowskiego. Akcję organizuje znany dziennikarz Wojciech Sumliński, który poinformował o szczegółach w mediach społecznościowych.

Wybory w Niemczech. Wstępne rozmowy Merza z Scholzem Wiadomości
Wybory w Niemczech. Wstępne rozmowy Merza z Scholzem

Zwycięzca wyborów i kandydat chadecji na kanclerza Friedrich Merz i urzędujący szef rządu Olaf Scholz spotkali się we wtorek w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie na wstępne rozmowy dotyczące utworzenia koalicyjnego rządu po wyborach do Bundestagu.

Pan jest nagi. Mariusz Błaszczak uderza w Donalda Tuska polityka
"Pan jest nagi". Mariusz Błaszczak uderza w Donalda Tuska

W poniedziałek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które zostało zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Po spotkaniu premier Donald Tusk zamieścił wpis na platformie X, który uderzył w Mariusza Błaszczaka. Poseł PiS postanowił odpowiedzieć na komentarz szefa rządu.

Chcą aresztować posła Mateckiego. Tusk mści się za jego zasięgi Wiadomości
Chcą aresztować posła Mateckiego. "Tusk mści się za jego zasięgi"

Prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu oraz wyrażenie zgody na zatrzymanie posła Dariusza Mateckiego w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.

REKLAMA

Religia w szkole: Episkopat Polski wysłał list do Donalda Tuska

Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się do Donalda Tuska z kilkoma pytaniami w sprawie statusu lekcji religii w oświacie publicznej. W liście do premiera biskupi pytają m.in. o nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, konstytucyjne podstawy "bezczynności organów państwa" oraz odpowiedzialność szefa rządu za "bezprawne działania minister edukacji narodowej" Barbary Nowackiej. Episkopat zapowiada także "szereg działań związanych z trudnościami, jakie nastąpiły po publikacji rozporządzeń MEN". - Prawnicy Konferencji Episkopatu Polski rozważają różne kroki i one zostaną w najbliższym czasie podjęte - powiedział KAI rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz  Religia w szkole: Episkopat Polski wysłał list do Donalda Tuska
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz / PAP/Piotr Nowak

"Chodzi o nielegalność i niekonstytucyjność"

Strona kościelna zwróciła się do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska "o udzielenie informacji publicznej w sprawie braku publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 listopada".

- Chodzi o sentencję Trybunału, która stwierdziła nielegalność i niekonstytucyjność ze względów formalnych rozporządzenia Ministra Edukacji z 26 lipca 2024 r., które zmieniło rozporządzenie w sprawie sposobu organizowania lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach - powiedział rzecznik KEP.

Jak dodał, w liście tym "księża biskupi pytają, dlaczego dotychczas ten wyrok nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw".

Inne pytania

W tym samym liście znajdują się także inne pytania skierowane do premiera Donalda Tuska. - Drugie pytanie jest o to, jaka jest konstytucyjna i ustawowa podstawa prawna bezczynności organów władzy państwowej i administracji rządowej w tej sprawie. Dobrze wiemy, że każdy obywatel ma prawo do odwołania od każdej decyzji. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczny i jak do tej pory jego publikacji nie ma. Nie ma innego organu w Polsce, który mógłby tę sprawę wyjaśnić - zaznaczył ks. Leszek Gęsiak.

W związku z tym - mówił dalej rzecznik KEP - kolejne pytanie skierowane do premiera Tuska dotyczy tego, "co on jako zwierzchnik całej administracji rządowej zrobił, aby przywrócić stan zgodny z prawem powszechnie obowiązującym w zakresie publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada".

Odpowiedzialność

Ponadto biskupi pytają szefa rządu również o to czy "bierze on odpowiedzialność za bezprawne działania pani minister edukacji narodowej polegające na wydaniu rozporządzeń zmieniających rozporządzenia bez uprzedniego osiągnięcia wymaganego porozumienia z władzami zarówno Kościoła katolickiego, jak i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych Kościołów i związków wyznaniowych".

Na pytanie KAI czy Episkopat Polski w liście do premiera informuje także o zwróceniu się w tej sprawie ponownie do instytucji polskiego wymiaru sprawiedliwości lub do instytucji międzynarodowych, rzecznik KEP odpowiedział: "Nie, ponieważ list, który został skierowany do pana premiera, jest jedynie prośbą o udzielenie informacji publicznej wobec działań, które do tej pory zostały podjęte". - Natomiast inne kroki rzeczywiście są w tej chwili analizowane. Prawnicy Konferencji Episkopatu Polski rozważają różne kroki i one zostaną w najbliższym czasie podjęte - powiedział KAI rzecznik Episkopatu.  

W swoim liście biskupi także, że Komisja Wenecka zwróciła uwagą na konieczność publikacji wszystkich orzeczeń TK, równocześnie odnosząc się krytycznie do pojedynczych przypadków nieopublikowania wyroków w poprzednich latach.

Nadawca i adresat

Rzecznik sprecyzował, że list został skierowany do premiera przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski "formalnie w imieniu własnym, zaś faktycznie w imieniu i na rzecz wiernych Kościoła katolickiego w Polsce, a zwłaszcza takich grup jak nauczyciele religii katolickiej w publicznych przedszkolach i szkołach, rodzice i opiekunowie prawni dzieci uczęszczających na lekcje religii w systemie oświaty publicznej oraz uczniowie, zwłaszcza ci po osiągnięciu pełnoletniości uczestniczący w szkolnej lekcji religii katolickiej".

Geneza sprawy

27 listopada ub. roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że znowelizowane rozporządzenie MEN ws. organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (chodziło o łączenie w grupy dzieci z różnych roczników) jest w całości niezgodne z ustawą o systemie oświaty i Konstytucją. Zdaniem TK, resort edukacji, przygotowując zmiany w prawie oświatowym dotyczących lekcji religii, nie spełnił zapisanego w stosownych aktach prawnych wymogu działania w porozumieniu z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.

Po ogłoszeniu wyroku prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że "wyrok jest ostateczny i obowiązujący od chwili ogłoszenia tu, na tej sali". - Podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w stosownym Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, ale jest to czynność techniczna - dodała.

MEN oficjalnie nie zajął stanowiska ani w sprawie wniosku do TK w tej sprawie (skierowanego przez prezes Sądu Najwyższego po petycji Kościoła katolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej), gdyż powołuje się, tak jak inne organy państwa, na uchwałę Sejmu z 6 marca ub. roku w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności TK.

lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe