Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego
![Watykan Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135553/1739632333824c0565bd812181413001.jpg)
Siostra Petrini
Siostra Raffaella Petrini urodziła się w Rzymie 15 stycznia 1969 r. Studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w pracy przemysłowej na Międzynarodowym Wolnym Uniwersytecie Studiów Społecznych im. Guido Carliego (LUISS Guido Carli) w Rzymie. Uzyskała doktorat nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Uzyskała również tytuł magistra w dziedzinie zachowań organizacyjnych na University of Hartford's Barney School of Business.
W 2005 r. rozpoczęła pracę w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, później został szefem biura prefekta.
W 2007 r. złożyła uroczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Eucharystii (FSE).
W latach 2015-2019 wykładała naukę społeczną Kościoła i socjologię zdrowia w Międzynarodowym Instytucie Teologii Pastoralnej Zdrowia „Camillianum ” w Rzymie. W 2019 r. została profesorem zwyczajnym ekonomii dobrobytu i socjologii procesów gospodarczych na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.
W 2017 r. została członkiem rady generalnej swojej wspólnoty zakonnej.
4 listopada 2021 r. papież Franciszek mianował ją sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku.
13 lipca 2022 r. papież Franciszek mianował ją członkiem Dykasterii ds. Biskupów, a 28 października 2022 r. członkiem Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.
19 stycznia 2025 r . papież Franciszek ogłosił w programie Che tempo che fa jej nominację na przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.
Gubernatorat Państwa Watykańskiego
Gubernatorat Państwa Watykańskiego sprawuje władzę i funkcje mu właściwe, przypisane w celu zagwarantowania Stolicy Apostolskiej absolutnej i widzialnej niezależności, również na polu międzynarodowym, w wykonywaniu powszechnej i duszpasterskiej misji Ojca Świętego. Gubernatorat składa się ze wszystkich organów rządowych i organów, które przyczyniają się do wykonywania władzy wykonawczej Państwa Watykańskiego oraz w dziedzinach wymienionych w artykułach 15 i 16 Traktatu Laterańskiego, w ramach ich szczególnego statusu prawnego. Gubernatorat prowadzi również inne działania, które są wymagane w służbie Stolicy Apostolskiej.
- Organizacja i funkcje Gubernatoratu są regulowane przez ustawę o rządzie i rozporządzenia przyjęte przez Papieską Komisję lub jej przewodniczącego.
- Gubernatorat, z własną strukturą administracyjną, zapewnia, jako własne i wyłączne zadanie, które wykonuje w obszarach:
a) bezpieczeństwa, porządku publicznego i ochrony ludności;
b) ochrony zdrowia, higieny publicznej, środowiska i ekologii;
(c) działalności gospodarczej, usług pocztowych, filatelistycznych i celnych;
(d) wszelkiej infrastruktury łączności i sieci, działalności budowlanej, instalacji technicznych, hydraulicznych, elektrycznych oraz ich nadzór i konserwacja;
- e) konserwacji, waloryzacji i korzystania z kompleksu artystycznego Muzeów Watykańskich, a także nadzoru nad całym dziedzictwem artystycznym, historycznym, archeologicznym i etnograficznym
- f) wszelkich innych funkcji przewidzianych przez prawo lub inne przepisy.
- Papież trafił do szpitala
- Walenty, biskup Terni, i historia powstania walentynek
- W Wałbrzychu odnaleziono ciało księdza
- Odpust ku czci św. Walentego. Pielgrzymki do Lubczy, by modlić się o dobrą miłość
- W Watykanie rozpoczął się Jubileusz Artystów i Świata Kultury
Przewodniczący
- Przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego sprawuje władzę wykonawczą i przyjmuje tytuł Przewodniczącego Gubernatoratu. W wykonywaniu swoich uprawnień Przewodniczący jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Wicesekretarza Generalnego, którym może przekazać wykonywanie niektórych funkcji.
- Prezydent zapewnia zarządzanie Państwem, zgodnie z art. 5 Ustawy Zasadniczej Państwa Watykańskiego; wydaje dyrektywy niezbędne do jego ogólnej organizacji i określa wytyczne administracji. W wykonywaniu swoich uprawnień może korzystać z pomocy Sekretarza Generalnego, Zastępcy Sekretarza Generalnego oraz, z głosem doradczym, Radnego Generalnego Państwa, innych Radnych Państwa, Dyrektorów i Szefów Organów.
- Przewodniczący Komisji Papieskiej jest Przewodniczącym Gubernatoratu i sprawuje funkcję wykonawczą zgodnie z ustawami i innymi przepisami wykonawczymi.
- Przewodniczący korzysta z pomocy Gubernatoratu, którego władze i organy przyczyniają się do wykonywania funkcji wykonawczej państwa
- Sprawy o doniosłym znaczeniu są przedkładane przez Przewodniczącego, w zależności od ich wagi, Papieżowi lub do rozpatrzenia przez Komisję Papieską do spraw Państwa Watykańskiego.
Państwo Watykańskie jest monarchią absolutną. Suwerenem państwa jest Ojciec Święty, który ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.
Funkcja ustawodawcza, z wyjątkiem przypadków, które Papież zamierza zarezerwować dla siebie, jest sprawowana przez Papieską Komisję Państwa Watykańskiego, która składa się z kardynałów, w tym przewodniczącego, oraz innych członków mianowanych przez Papieża na pięcioletnią kadencję.
Funkcja wykonawcza jest sprawowana przez Przewodniczącego Papieskiej Komisji, który jest Przewodniczącym Gubernatoratu i jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Zastępcę Sekretarza Generalnego.
Funkcja sądownicza jest sprawowana w imieniu Papieża przez organy ustanowione zgodnie z systemem sądownictwa oraz przez inne organy, którym prawo przyznaje kompetencje w określonych sprawach.
st