Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego

Ojciec Święty mianował, z dniem 1 marca 2025 r., Wielebną Siostrę Raffaellę Petrini, FSE, dotychczas Sekretarza Generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Przewodniczącą Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i Przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Watykan Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego
Watykan / pixabay.com/Bohemidan

Siostra Petrini

Siostra Raffaella Petrini urodziła się w Rzymie 15 stycznia 1969 r. Studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w pracy przemysłowej na Międzynarodowym Wolnym Uniwersytecie Studiów Społecznych im. Guido Carliego (LUISS Guido Carli) w Rzymie. Uzyskała doktorat nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Uzyskała również tytuł magistra w dziedzinie zachowań organizacyjnych na University of Hartford's Barney School of Business.

W 2005 r. rozpoczęła pracę w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, później został szefem biura prefekta.

W 2007 r. złożyła uroczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Eucharystii (FSE).

W latach 2015-2019 wykładała naukę społeczną Kościoła i socjologię zdrowia w Międzynarodowym Instytucie Teologii Pastoralnej Zdrowia „Camillianum ” w Rzymie. W 2019 r. została profesorem zwyczajnym ekonomii dobrobytu i socjologii procesów gospodarczych na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

W 2017 r. została członkiem rady generalnej swojej wspólnoty zakonnej.

4 listopada 2021 r. papież Franciszek mianował ją sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

13 lipca 2022 r. papież Franciszek mianował ją członkiem Dykasterii ds. Biskupów, a 28 października 2022 r. członkiem Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.

19 stycznia 2025 r . papież Franciszek ogłosił w programie Che tempo che fa jej nominację na przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego

Gubernatorat Państwa Watykańskiego sprawuje władzę i funkcje mu właściwe, przypisane w celu zagwarantowania Stolicy Apostolskiej absolutnej i widzialnej niezależności, również na polu międzynarodowym, w wykonywaniu powszechnej i duszpasterskiej misji Ojca Świętego. Gubernatorat składa się ze wszystkich organów rządowych i organów, które przyczyniają się do wykonywania władzy wykonawczej Państwa Watykańskiego oraz w dziedzinach wymienionych w artykułach 15 i 16 Traktatu Laterańskiego, w ramach ich szczególnego statusu prawnego. Gubernatorat prowadzi również inne działania, które są wymagane w służbie Stolicy Apostolskiej.

  1. Organizacja i funkcje Gubernatoratu są regulowane przez ustawę o rządzie i rozporządzenia przyjęte przez Papieską Komisję lub jej przewodniczącego.
  2. Gubernatorat, z własną strukturą administracyjną, zapewnia, jako własne i wyłączne zadanie, które wykonuje w obszarach:

        a) bezpieczeństwa, porządku publicznego i ochrony ludności;

        b) ochrony zdrowia, higieny publicznej, środowiska i ekologii;

        (c) działalności gospodarczej, usług pocztowych, filatelistycznych i celnych;

        (d) wszelkiej infrastruktury łączności i sieci, działalności budowlanej, instalacji technicznych, hydraulicznych, elektrycznych oraz ich nadzór i konserwacja;

  1. e) konserwacji, waloryzacji i korzystania z kompleksu artystycznego Muzeów Watykańskich, a także nadzoru nad całym dziedzictwem artystycznym, historycznym, archeologicznym i etnograficznym
  2. f) wszelkich innych funkcji przewidzianych przez prawo lub inne przepisy.

Przewodniczący

  1. Przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego sprawuje władzę wykonawczą i przyjmuje tytuł Przewodniczącego Gubernatoratu. W wykonywaniu swoich uprawnień Przewodniczący jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Wicesekretarza Generalnego, którym może przekazać wykonywanie niektórych funkcji.
  2. Prezydent zapewnia zarządzanie Państwem, zgodnie z art. 5 Ustawy Zasadniczej Państwa Watykańskiego; wydaje dyrektywy niezbędne do jego ogólnej organizacji i określa wytyczne administracji. W wykonywaniu swoich uprawnień może korzystać z pomocy Sekretarza Generalnego, Zastępcy Sekretarza Generalnego oraz, z głosem doradczym, Radnego Generalnego Państwa, innych Radnych Państwa, Dyrektorów i Szefów Organów.
  3. Przewodniczący Komisji Papieskiej jest Przewodniczącym Gubernatoratu i sprawuje funkcję wykonawczą zgodnie z ustawami i innymi przepisami wykonawczymi.
  4. Przewodniczący korzysta z pomocy Gubernatoratu, którego władze i organy przyczyniają się do wykonywania funkcji wykonawczej państwa
  5. Sprawy o doniosłym znaczeniu są przedkładane przez Przewodniczącego, w zależności od ich wagi, Papieżowi lub do rozpatrzenia przez Komisję Papieską do spraw Państwa Watykańskiego.

Państwo Watykańskie jest monarchią absolutną. Suwerenem państwa jest Ojciec Święty, który ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Funkcja ustawodawcza, z wyjątkiem przypadków, które Papież zamierza zarezerwować dla siebie, jest sprawowana przez Papieską Komisję Państwa Watykańskiego, która składa się z kardynałów, w tym przewodniczącego, oraz innych członków mianowanych przez Papieża na pięcioletnią kadencję.

Funkcja wykonawcza jest sprawowana przez Przewodniczącego Papieskiej Komisji, który jest Przewodniczącym Gubernatoratu i jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Zastępcę Sekretarza Generalnego.

Funkcja sądownicza jest sprawowana w imieniu Papieża przez organy ustanowione zgodnie z systemem sądownictwa oraz przez inne organy, którym prawo przyznaje kompetencje w określonych sprawach.

st


 

POLECANE
Jest w chaosie. Karol Nawrocki ostro o sytuacji w Europie polityka
"Jest w chaosie". Karol Nawrocki ostro o sytuacji w Europie

- Europa jest w chaosie - w chaosie tożsamościowym, w chaosie w zakresie bezpieczeństwa, narobiła wiele błędów - podkreślił obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, który we wtorek spotkał się z mieszkańcami Wyszkowa.

Dramatycznie słaba Rzesza Europejska tylko u nas
Dramatycznie słaba Rzesza Europejska

Ostatnie wydarzenia obnażyły słabość UE. Król jest nagi, a choć jako pierwszy – publicznie i tak mocno - powiedział to wiceprezydent USA, to przecież wiemy o tym od dawna.

Polska nie zostanie zwolniona z paktu migracyjnego? Jest odpowiedź wiceszefowej KE gorące
Polska nie zostanie zwolniona z paktu migracyjnego? Jest odpowiedź wiceszefowej KE

Europoseł Ewa Zajączkowska-Hernik w Parlamencie Europejskim próbowała ustalić, jakie dokumenty ma złożyć Polska, żeby uniknąć przymusowej relokacji imigrantów lub płacenia kar za odmowę ich wpuszczenia. Na te kwestie odpowiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen.

Prezydent Andrzej Duda zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego polityka
Prezydent Andrzej Duda zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego

We wtorek Prezydent Andrzej Duda poinformował, że na przyszły poniedziałek zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Jak dodał, posiedzenie RBN odbędzie się po tym, gdy będą już znane rezultatu spotkań w Kijowie, gdzie udaje się specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji gen. Keith Kellogg.

Nikt nie panuje nad tym kogo Niemcy relokują do Polski gorące
Nikt nie panuje nad tym kogo Niemcy "relokują" do Polski

Trwa wzmożenie niemieckich władz w zakresie wydalania z kraju nielegalnych imigrantów. Jak potwierdzają niemieckie władze część z nich odsyłana jest do Polski na podstawie tzw. porozumień dublińskich, z kolei polski rząd w żaden sposób nie weryfikuje czy odsyłane osoby faktycznie powinny trafiać właśnie do polski.

Pytanie Tomasza Treli zaskoczyło szefową CBA. Jest reakcja Jacka Ozdoby gorące
Pytanie Tomasza Treli zaskoczyło szefową CBA. Jest reakcja Jacka Ozdoby

Wiceprzewodniczący nielegalnie działającej komisji ds. Pegasusa Tomasz Trela mocno zdziwił dzisiejszego świadka – szefową CBA Agnieszkę Kwiatkowską-Gurdak – swoim pytaniem. W tej sprawie postanowił zareagować poseł Jacek Ozdoba.

Prezydent Francji zwołał nowy szczyt ws. Ukrainy. Znamy uczestników polityka
Prezydent Francji zwołał nowy szczyt ws. Ukrainy. Znamy uczestników

Francja zwołuje na środę drugie spotkanie na temat Ukrainy i europejskiego bezpieczeństwa - podał we wtorek Reuters za trzema źródłami dyplomatycznymi. Tym razem zaproszono kraje, które nie wzięły udziału w poniedziałkowym spotkaniu w Paryżu.

Nie żyje Marian Turski z ostatniej chwili
Nie żyje Marian Turski

Według informacji podanych przez "Politykę" i Muzeum POLIN nie żyje Marian Turski, były więzień Auschwitz i członek komunistycznej nomenklatury w czasach PRL.

Pożar zabytkowej hali w Gdańsku. Szokujące znalezisko śledczych z ostatniej chwili
Pożar zabytkowej hali w Gdańsku. Szokujące znalezisko śledczych

W zabytkowej hali na Przeróbce w Gdańsku, która spłonęła na początku lutego w gigantycznym pożarze, mogło znajdować się laboratorium do produkcji narkotyków – informują trójmiejskie media.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej gorące
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej

Opinię publiczną w Polsce poruszają informacje o masowym wydalaniu nielegalnych imigrantów z Niemiec do Polski. Niemieckie media donoszą o kolejnych przypadkach.

REKLAMA

Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego

Ojciec Święty mianował, z dniem 1 marca 2025 r., Wielebną Siostrę Raffaellę Petrini, FSE, dotychczas Sekretarza Generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Przewodniczącą Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i Przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Watykan Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego
Watykan / pixabay.com/Bohemidan

Siostra Petrini

Siostra Raffaella Petrini urodziła się w Rzymie 15 stycznia 1969 r. Studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w pracy przemysłowej na Międzynarodowym Wolnym Uniwersytecie Studiów Społecznych im. Guido Carliego (LUISS Guido Carli) w Rzymie. Uzyskała doktorat nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Uzyskała również tytuł magistra w dziedzinie zachowań organizacyjnych na University of Hartford's Barney School of Business.

W 2005 r. rozpoczęła pracę w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, później został szefem biura prefekta.

W 2007 r. złożyła uroczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Eucharystii (FSE).

W latach 2015-2019 wykładała naukę społeczną Kościoła i socjologię zdrowia w Międzynarodowym Instytucie Teologii Pastoralnej Zdrowia „Camillianum ” w Rzymie. W 2019 r. została profesorem zwyczajnym ekonomii dobrobytu i socjologii procesów gospodarczych na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

W 2017 r. została członkiem rady generalnej swojej wspólnoty zakonnej.

4 listopada 2021 r. papież Franciszek mianował ją sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

13 lipca 2022 r. papież Franciszek mianował ją członkiem Dykasterii ds. Biskupów, a 28 października 2022 r. członkiem Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.

19 stycznia 2025 r . papież Franciszek ogłosił w programie Che tempo che fa jej nominację na przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego

Gubernatorat Państwa Watykańskiego sprawuje władzę i funkcje mu właściwe, przypisane w celu zagwarantowania Stolicy Apostolskiej absolutnej i widzialnej niezależności, również na polu międzynarodowym, w wykonywaniu powszechnej i duszpasterskiej misji Ojca Świętego. Gubernatorat składa się ze wszystkich organów rządowych i organów, które przyczyniają się do wykonywania władzy wykonawczej Państwa Watykańskiego oraz w dziedzinach wymienionych w artykułach 15 i 16 Traktatu Laterańskiego, w ramach ich szczególnego statusu prawnego. Gubernatorat prowadzi również inne działania, które są wymagane w służbie Stolicy Apostolskiej.

  1. Organizacja i funkcje Gubernatoratu są regulowane przez ustawę o rządzie i rozporządzenia przyjęte przez Papieską Komisję lub jej przewodniczącego.
  2. Gubernatorat, z własną strukturą administracyjną, zapewnia, jako własne i wyłączne zadanie, które wykonuje w obszarach:

        a) bezpieczeństwa, porządku publicznego i ochrony ludności;

        b) ochrony zdrowia, higieny publicznej, środowiska i ekologii;

        (c) działalności gospodarczej, usług pocztowych, filatelistycznych i celnych;

        (d) wszelkiej infrastruktury łączności i sieci, działalności budowlanej, instalacji technicznych, hydraulicznych, elektrycznych oraz ich nadzór i konserwacja;

  1. e) konserwacji, waloryzacji i korzystania z kompleksu artystycznego Muzeów Watykańskich, a także nadzoru nad całym dziedzictwem artystycznym, historycznym, archeologicznym i etnograficznym
  2. f) wszelkich innych funkcji przewidzianych przez prawo lub inne przepisy.

Przewodniczący

  1. Przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego sprawuje władzę wykonawczą i przyjmuje tytuł Przewodniczącego Gubernatoratu. W wykonywaniu swoich uprawnień Przewodniczący jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Wicesekretarza Generalnego, którym może przekazać wykonywanie niektórych funkcji.
  2. Prezydent zapewnia zarządzanie Państwem, zgodnie z art. 5 Ustawy Zasadniczej Państwa Watykańskiego; wydaje dyrektywy niezbędne do jego ogólnej organizacji i określa wytyczne administracji. W wykonywaniu swoich uprawnień może korzystać z pomocy Sekretarza Generalnego, Zastępcy Sekretarza Generalnego oraz, z głosem doradczym, Radnego Generalnego Państwa, innych Radnych Państwa, Dyrektorów i Szefów Organów.
  3. Przewodniczący Komisji Papieskiej jest Przewodniczącym Gubernatoratu i sprawuje funkcję wykonawczą zgodnie z ustawami i innymi przepisami wykonawczymi.
  4. Przewodniczący korzysta z pomocy Gubernatoratu, którego władze i organy przyczyniają się do wykonywania funkcji wykonawczej państwa
  5. Sprawy o doniosłym znaczeniu są przedkładane przez Przewodniczącego, w zależności od ich wagi, Papieżowi lub do rozpatrzenia przez Komisję Papieską do spraw Państwa Watykańskiego.

Państwo Watykańskie jest monarchią absolutną. Suwerenem państwa jest Ojciec Święty, który ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Funkcja ustawodawcza, z wyjątkiem przypadków, które Papież zamierza zarezerwować dla siebie, jest sprawowana przez Papieską Komisję Państwa Watykańskiego, która składa się z kardynałów, w tym przewodniczącego, oraz innych członków mianowanych przez Papieża na pięcioletnią kadencję.

Funkcja wykonawcza jest sprawowana przez Przewodniczącego Papieskiej Komisji, który jest Przewodniczącym Gubernatoratu i jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Zastępcę Sekretarza Generalnego.

Funkcja sądownicza jest sprawowana w imieniu Papieża przez organy ustanowione zgodnie z systemem sądownictwa oraz przez inne organy, którym prawo przyznaje kompetencje w określonych sprawach.

st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe