Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego

Ojciec Święty mianował, z dniem 1 marca 2025 r., Wielebną Siostrę Raffaellę Petrini, FSE, dotychczas Sekretarza Generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Przewodniczącą Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i Przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Watykan Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego
Watykan / pixabay.com/Bohemidan

Siostra Petrini

Siostra Raffaella Petrini urodziła się w Rzymie 15 stycznia 1969 r. Studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w pracy przemysłowej na Międzynarodowym Wolnym Uniwersytecie Studiów Społecznych im. Guido Carliego (LUISS Guido Carli) w Rzymie. Uzyskała doktorat nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Uzyskała również tytuł magistra w dziedzinie zachowań organizacyjnych na University of Hartford's Barney School of Business.

W 2005 r. rozpoczęła pracę w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, później został szefem biura prefekta.

W 2007 r. złożyła uroczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Eucharystii (FSE).

W latach 2015-2019 wykładała naukę społeczną Kościoła i socjologię zdrowia w Międzynarodowym Instytucie Teologii Pastoralnej Zdrowia „Camillianum ” w Rzymie. W 2019 r. została profesorem zwyczajnym ekonomii dobrobytu i socjologii procesów gospodarczych na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

W 2017 r. została członkiem rady generalnej swojej wspólnoty zakonnej.

4 listopada 2021 r. papież Franciszek mianował ją sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

13 lipca 2022 r. papież Franciszek mianował ją członkiem Dykasterii ds. Biskupów, a 28 października 2022 r. członkiem Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.

19 stycznia 2025 r . papież Franciszek ogłosił w programie Che tempo che fa jej nominację na przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego

Gubernatorat Państwa Watykańskiego sprawuje władzę i funkcje mu właściwe, przypisane w celu zagwarantowania Stolicy Apostolskiej absolutnej i widzialnej niezależności, również na polu międzynarodowym, w wykonywaniu powszechnej i duszpasterskiej misji Ojca Świętego. Gubernatorat składa się ze wszystkich organów rządowych i organów, które przyczyniają się do wykonywania władzy wykonawczej Państwa Watykańskiego oraz w dziedzinach wymienionych w artykułach 15 i 16 Traktatu Laterańskiego, w ramach ich szczególnego statusu prawnego. Gubernatorat prowadzi również inne działania, które są wymagane w służbie Stolicy Apostolskiej.

  1. Organizacja i funkcje Gubernatoratu są regulowane przez ustawę o rządzie i rozporządzenia przyjęte przez Papieską Komisję lub jej przewodniczącego.
  2. Gubernatorat, z własną strukturą administracyjną, zapewnia, jako własne i wyłączne zadanie, które wykonuje w obszarach:

        a) bezpieczeństwa, porządku publicznego i ochrony ludności;

        b) ochrony zdrowia, higieny publicznej, środowiska i ekologii;

        (c) działalności gospodarczej, usług pocztowych, filatelistycznych i celnych;

        (d) wszelkiej infrastruktury łączności i sieci, działalności budowlanej, instalacji technicznych, hydraulicznych, elektrycznych oraz ich nadzór i konserwacja;

  1. e) konserwacji, waloryzacji i korzystania z kompleksu artystycznego Muzeów Watykańskich, a także nadzoru nad całym dziedzictwem artystycznym, historycznym, archeologicznym i etnograficznym
  2. f) wszelkich innych funkcji przewidzianych przez prawo lub inne przepisy.

Przewodniczący

  1. Przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego sprawuje władzę wykonawczą i przyjmuje tytuł Przewodniczącego Gubernatoratu. W wykonywaniu swoich uprawnień Przewodniczący jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Wicesekretarza Generalnego, którym może przekazać wykonywanie niektórych funkcji.
  2. Prezydent zapewnia zarządzanie Państwem, zgodnie z art. 5 Ustawy Zasadniczej Państwa Watykańskiego; wydaje dyrektywy niezbędne do jego ogólnej organizacji i określa wytyczne administracji. W wykonywaniu swoich uprawnień może korzystać z pomocy Sekretarza Generalnego, Zastępcy Sekretarza Generalnego oraz, z głosem doradczym, Radnego Generalnego Państwa, innych Radnych Państwa, Dyrektorów i Szefów Organów.
  3. Przewodniczący Komisji Papieskiej jest Przewodniczącym Gubernatoratu i sprawuje funkcję wykonawczą zgodnie z ustawami i innymi przepisami wykonawczymi.
  4. Przewodniczący korzysta z pomocy Gubernatoratu, którego władze i organy przyczyniają się do wykonywania funkcji wykonawczej państwa
  5. Sprawy o doniosłym znaczeniu są przedkładane przez Przewodniczącego, w zależności od ich wagi, Papieżowi lub do rozpatrzenia przez Komisję Papieską do spraw Państwa Watykańskiego.

Państwo Watykańskie jest monarchią absolutną. Suwerenem państwa jest Ojciec Święty, który ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Funkcja ustawodawcza, z wyjątkiem przypadków, które Papież zamierza zarezerwować dla siebie, jest sprawowana przez Papieską Komisję Państwa Watykańskiego, która składa się z kardynałów, w tym przewodniczącego, oraz innych członków mianowanych przez Papieża na pięcioletnią kadencję.

Funkcja wykonawcza jest sprawowana przez Przewodniczącego Papieskiej Komisji, który jest Przewodniczącym Gubernatoratu i jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Zastępcę Sekretarza Generalnego.

Funkcja sądownicza jest sprawowana w imieniu Papieża przez organy ustanowione zgodnie z systemem sądownictwa oraz przez inne organy, którym prawo przyznaje kompetencje w określonych sprawach.

st


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Mieszkańcy Wrocławia muszą przygotować się na poważne utrudnienia w rejonie mostu Grunwaldzkiego. Od soboty, 12 lipca, zmienia się organizacja ruchu — zarówno dla samochodów, jak i dla autobusów oraz tramwajów. Powodem jest awaria magistrali wodociągowej znajdującej się kilka metrów pod ziemią.

Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu tylko u nas
Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu

– Trzeba doprowadzić do penalizacji banderyzmu oraz kontynuować wywieranie nacisków na władze Ukrainy, żeby pozwoliły nam godnie pochować naszych rodaków. Na kłamstwie i przemilczeniu nigdy nie zbudujemy dobrych relacji – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Paweł Zdziarski, prezes stowarzyszenia „Wspólnota i pamięć”, autor książek o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu.

Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji z ostatniej chwili
Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie. Dodał, że w poniedziałek będzie miał „ważne oświadczenie” dotyczące Rosji.

11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną tylko u nas
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną

Dzień 11 lipca 2025 roku jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem tylko u nas
Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem

Kolejny aktywista gender okazał się pedofilem. Tym razem mężczyzna, którego zatrzymała już policja, zatrudnił się w żłobku, a dodatkowych ofiar szukał w internecie. Wśród rodziców budził zaufanie – podobno nikt nie podejrzewał go o tak straszne zbrodnie.

Szczyt Trump–Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost z ostatniej chwili
Szczyt Trump–Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost

Sekretarz stanu USA Marco Rubio poinformował w czwartek, że dotychczas nie zaplanowano spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.

Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok gorące
Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok

Drodzy Państwo, dzielę się piękną historią. Polak, Piotr Bojanowski został dyrektorem ds. naukowych i kieruje pracami nad fundamentalnym rozwojem AI w jednym z najważniejszych laboratoriów AI na Ziemi – Laboratorium FAIR w Paryżu.

Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050 z ostatniej chwili
Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050

Premier Donald Tusk w ramach rekonstrukcji rządu nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Jak dodał, do rekonstrukcji rządu dojdzie między 22 a 25 lipca, ale na pewno nie 22 lipca.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację z ostatniej chwili
Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację

Muzeum Polskie w Rapperswilu od 2022 roku nie ma siedziby. W hotelu Schwanen, gdzie miało przenieść się muzeum, powstała restauracja. Bezcenne zbiory czekają w magazynach.

Grafzero: Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców Jul Łyskawa - recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców" Jul Łyskawa - recenzja

Paszport Polityki, nominacja do Nike, Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy - prawdziwy deszcz nagród dla Jula Łyskawy za jego niezwykły debiut powieściowy - "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". Czy było warto? O tym Grafzero vlog literacki.

REKLAMA

Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego

Ojciec Święty mianował, z dniem 1 marca 2025 r., Wielebną Siostrę Raffaellę Petrini, FSE, dotychczas Sekretarza Generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Przewodniczącą Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i Przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Watykan Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego
Watykan / pixabay.com/Bohemidan

Siostra Petrini

Siostra Raffaella Petrini urodziła się w Rzymie 15 stycznia 1969 r. Studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w pracy przemysłowej na Międzynarodowym Wolnym Uniwersytecie Studiów Społecznych im. Guido Carliego (LUISS Guido Carli) w Rzymie. Uzyskała doktorat nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Uzyskała również tytuł magistra w dziedzinie zachowań organizacyjnych na University of Hartford's Barney School of Business.

W 2005 r. rozpoczęła pracę w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, później został szefem biura prefekta.

W 2007 r. złożyła uroczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Eucharystii (FSE).

W latach 2015-2019 wykładała naukę społeczną Kościoła i socjologię zdrowia w Międzynarodowym Instytucie Teologii Pastoralnej Zdrowia „Camillianum ” w Rzymie. W 2019 r. została profesorem zwyczajnym ekonomii dobrobytu i socjologii procesów gospodarczych na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

W 2017 r. została członkiem rady generalnej swojej wspólnoty zakonnej.

4 listopada 2021 r. papież Franciszek mianował ją sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

13 lipca 2022 r. papież Franciszek mianował ją członkiem Dykasterii ds. Biskupów, a 28 października 2022 r. członkiem Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.

19 stycznia 2025 r . papież Franciszek ogłosił w programie Che tempo che fa jej nominację na przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego

Gubernatorat Państwa Watykańskiego sprawuje władzę i funkcje mu właściwe, przypisane w celu zagwarantowania Stolicy Apostolskiej absolutnej i widzialnej niezależności, również na polu międzynarodowym, w wykonywaniu powszechnej i duszpasterskiej misji Ojca Świętego. Gubernatorat składa się ze wszystkich organów rządowych i organów, które przyczyniają się do wykonywania władzy wykonawczej Państwa Watykańskiego oraz w dziedzinach wymienionych w artykułach 15 i 16 Traktatu Laterańskiego, w ramach ich szczególnego statusu prawnego. Gubernatorat prowadzi również inne działania, które są wymagane w służbie Stolicy Apostolskiej.

  1. Organizacja i funkcje Gubernatoratu są regulowane przez ustawę o rządzie i rozporządzenia przyjęte przez Papieską Komisję lub jej przewodniczącego.
  2. Gubernatorat, z własną strukturą administracyjną, zapewnia, jako własne i wyłączne zadanie, które wykonuje w obszarach:

        a) bezpieczeństwa, porządku publicznego i ochrony ludności;

        b) ochrony zdrowia, higieny publicznej, środowiska i ekologii;

        (c) działalności gospodarczej, usług pocztowych, filatelistycznych i celnych;

        (d) wszelkiej infrastruktury łączności i sieci, działalności budowlanej, instalacji technicznych, hydraulicznych, elektrycznych oraz ich nadzór i konserwacja;

  1. e) konserwacji, waloryzacji i korzystania z kompleksu artystycznego Muzeów Watykańskich, a także nadzoru nad całym dziedzictwem artystycznym, historycznym, archeologicznym i etnograficznym
  2. f) wszelkich innych funkcji przewidzianych przez prawo lub inne przepisy.

Przewodniczący

  1. Przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego sprawuje władzę wykonawczą i przyjmuje tytuł Przewodniczącego Gubernatoratu. W wykonywaniu swoich uprawnień Przewodniczący jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Wicesekretarza Generalnego, którym może przekazać wykonywanie niektórych funkcji.
  2. Prezydent zapewnia zarządzanie Państwem, zgodnie z art. 5 Ustawy Zasadniczej Państwa Watykańskiego; wydaje dyrektywy niezbędne do jego ogólnej organizacji i określa wytyczne administracji. W wykonywaniu swoich uprawnień może korzystać z pomocy Sekretarza Generalnego, Zastępcy Sekretarza Generalnego oraz, z głosem doradczym, Radnego Generalnego Państwa, innych Radnych Państwa, Dyrektorów i Szefów Organów.
  3. Przewodniczący Komisji Papieskiej jest Przewodniczącym Gubernatoratu i sprawuje funkcję wykonawczą zgodnie z ustawami i innymi przepisami wykonawczymi.
  4. Przewodniczący korzysta z pomocy Gubernatoratu, którego władze i organy przyczyniają się do wykonywania funkcji wykonawczej państwa
  5. Sprawy o doniosłym znaczeniu są przedkładane przez Przewodniczącego, w zależności od ich wagi, Papieżowi lub do rozpatrzenia przez Komisję Papieską do spraw Państwa Watykańskiego.

Państwo Watykańskie jest monarchią absolutną. Suwerenem państwa jest Ojciec Święty, który ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Funkcja ustawodawcza, z wyjątkiem przypadków, które Papież zamierza zarezerwować dla siebie, jest sprawowana przez Papieską Komisję Państwa Watykańskiego, która składa się z kardynałów, w tym przewodniczącego, oraz innych członków mianowanych przez Papieża na pięcioletnią kadencję.

Funkcja wykonawcza jest sprawowana przez Przewodniczącego Papieskiej Komisji, który jest Przewodniczącym Gubernatoratu i jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Zastępcę Sekretarza Generalnego.

Funkcja sądownicza jest sprawowana w imieniu Papieża przez organy ustanowione zgodnie z systemem sądownictwa oraz przez inne organy, którym prawo przyznaje kompetencje w określonych sprawach.

st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe