Monachium. Friedrich Merz opowiedział się za pociskami Taurus dla Ukrainy
![Friedrich Merz Monachium. Friedrich Merz opowiedział się za pociskami Taurus dla Ukrainy](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135540/173962405763848331841436b2859429.jpg)
"W parlamencie już istnieje większość dla takiej decyzji"
Jak zaznaczył, w niemieckim parlamencie już teraz istnieje większość dla takiej decyzji. "Decyzję podejmie władza wykonawcza" – dodał.
Przypomniał, że Francja i Wielka Brytania dostarczyły już Ukrainie rakiety o porównywalnym zasięgu. Urzędujący kanclerz Olaf Scholz z SPD blokuje decyzję o przekazaniu Taurusów argumentując, że oznaczałoby to wciągnięcie Niemiec do wojny.
23 lutego Niemcy wybiorą nowy parlament. Partie chadeckie są zdecydowanym faworytem, a Merz ma duże szanse na zastąpienie Scholza na stanowisku kanclerza.
Odpowiadając na pytania z sali, Merz oświadczył, że Niemcy są gotowe do przejęcia "nowej roli" w Unii Europejskiej, ale "w porozumieniu z innymi krajami".
"Niemcy respektują wynik wyborów w USA i tego samego oczekują od władz amerykańskich" – powiedział kandydat CDU/CSU.
- W TVN nerwowo, a Warner Bros. Discovery wykonuje nowy ruch
- Przemówienie wiceprezydenta USA J.D. Vance'a w Monachium. Komentarze
- Już jutro protesty pod 160 sklepami Lidla w całej Polsce
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Polemika z Vance'em
Polemizując z wypowiedziami wiceprezydenta USA J.D. Vance’a, który zarzucił Europejczykom ograniczanie wolności słowa, powiedział, że wolność słowa jest niezbywalną częścią otwartego społeczeństwa, ale "fake newsy, mowa nienawiści i wypowiedzi łamiące prawo podlegają ocenie ze strony sądów".
Merz opowiedział się za bliską współpracą z Ameryką. "Opowiadamy się z polityką zerowych ceł" – podkreślił. Zgodził się z koniecznością zwiększenia wydatków na obronność, ale zastrzegł, że konieczne jest też ujednolicenie (standaryzacja) broni i sprzętu. "Nie możemy mieć w NATO 150 różnych systemów" – powiedział.
Pytany o członkostwo Ukrainy w NATO, Merz powiedział, że taka decyzja zapadła i żadne państwo nie może tego zmieniać (zdjąć z agendy) w pojedynkę. Możliwa jest zmiana decyzji, ale właściwym miejscem jest szczyt Sojuszu.
"Wspieramy Ukrainę i zrobimy wszystko, aby do negocjacji pokojowych przystąpiła z pozycji siły" - podkreślił. "Nie do zaakceptowania byłaby sytuacja, w której Rosja i Ameryka negocjują o Ukrainie bez obecności UE" – zaznaczył chadecki kandydat na kanclerza.
Jacek Lepiarz (PAP)