Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK

Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Obchody zainaugurowała Msza św. sprawowana w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. Uchwaloną 9 stycznia przez Sejm ustawę wprowadzającą dzień poświęcony żołnierzom AK, podpisał 6 lutego prezydent Andrzej Duda.
Katedra polowa Wojska Polskiego Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK
Katedra polowa Wojska Polskiego / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Basia Łabaj - Own work

Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Na początku Mszy św. do katedry wprowadzono Chorągiew Wojska Polskiego. Biskup polowy powitał zebranych gości. Przypomniał, że w miniony weekend odbywała się w Rzymie pielgrzymka wojska i służb mundurowych, która przebiegała pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

– Przeżywając kolejną rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, możemy powiedzieć, że także i oni byli pielgrzymami nadziei. To właśnie z ich dorobku dzisiaj czerpiemy i dzięki ich heroizmowi możemy cieszyć się wolnością niepodległością – powiedział. Ordynariusz wojskowy zachęcił do modlitwy w intencji Ojczyzny. – Módlmy się również za naszą Ojczyznę, naszych rodaków, aby mimo zmieniających się okoliczności te wszystkie wartości, choćby zapisane w przysiędze żołnierzy Armii Krajowej, wciąż były nam drogie, a pamięć kultywowana – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyło grono kombatantów i przedstawicieli organizacji zrzeszających żołnierzy oraz rodziny żołnierzy Armii Krajowej. Obecni byli także Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, kpt. phm. Janusz Komorowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, a także poczty sztandarowe, harcerze i młodzież.

Homilia

Homilię wygłosił ks. płk Mirosław Biernacki, kapelan środowiska żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Kapelan podkreślał, że powstanie Armii Krajowej było świadectwem niezłomnego ducha narodu polskiego. – W obliczu prześladowań, terroru i zagłady nie poddali się. Wybrali drogę oporu, choć wiedzieli, że cena może być bardzo wysoka – powiedział. Jako przykłady akcji AK kapelan wymienił m.in. akcję pod Arsenałem, akcję „Wieniec”, skierowaną przeciw niemieckim transportom oraz Powstanie Warszawskie, które choć zakończone tragicznie, było największą akcją zbrojną w okupowanej Europie.

Ks. płk Biernacki zaapelował, aby inspirować się przykładem żołnierzy AK. Jego zdaniem należy czcić pamięć żołnierzy AK, przekazywać wiedzę o Armii Krajowej kolejnym pokoleniom i wspierać organizacje kombatancie oraz inicjatywy związane z upamiętnianiem, a także budować społeczeństwo oparte na wartościach, które przyświecały żołnierzom AK: patriotyzmie, honorze i solidarności. – Niech przykład żołnierzy AK będzie dla nas inspiracją do działania. Niech ich poświęcenie nie pójdzie na marne. Niech światło ich czynów rozświetla naszą drogę w przyszłość – zachęcał.

Kapelan przywołał okoliczności powstania i postaci wybitnych dowódców tej największej armii podziemnej świata. Wskazywał, że do ofiarnej służby żołnierzy motywowały ich patriotyzm, miłość do Ojczyzny oraz wiara. – Dziedzictwo AK dla współczesnej Polski jest niezwykle ważne. To inspiracja do działania dla dobra wspólnego, przypomnienie o wartościach, które powinny łączyć nas jako Polaków. Wartości z tamtych czasów są wciąż aktualne. Dziś pragniemy uczcić pamięć żołnierzy AK. Chcemy przede wszystkim pamiętać o ich poświęceniu, o ich walce i wartościach, które reprezentowali. Żołnierze AK byli prawdziwymi bohaterami. Niech przykład ich życia będzie dla nas zachętą do budowania lepszej przyszłości dla nowych pokoleń w naszej Ojczyźnie i Kościele – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk January Wątroba, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK i ks. por. Karol Bernatek, wikariusz katedry polowej.

Po zakończonej Mszy św. wierni udali się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na dalsze rocznicowe uroczystości.

Armia Krajowa

W nocy z 26 na 27 września 1939 r. w oblężonej Warszawie zawiązana została Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej.

Rozkazem z 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski nadał Związkowi Walki Zbrojnej w kraju nazwę – Armia Krajowa. Akt ten rozpoczął ważny etap scalania wielu formacji wojskowych w kraju w jedną armię – najliczniejszą w krajach okupowanych przez III Rzeszę niemiecką w czasie II wojny światowej. U szczytu swej działalności w szeregach AK walczyło 380 tys. żołnierzy.

Oddziały AK dokonały w latach 1942–1945 ponad 110 tys. akcji zbrojno-dywersyjnych. Armia Krajowa wykonywała zamachy na funkcjonariuszy hitlerowskiego aparatu policji i bezpieczeństwa, więziennictwa i administracji, wyróżniających się szczególnym okrucieństwem. Wykonywała też wyroki podziemnych sądów Polskiego Państwa Podziemnego na konfidentach i zdrajcach. Żołnierze AK organizowali także akcje odbijania więźniów, prowadzili także działania propagandowe, podnoszące morale ludności w okupowanym kraju. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji AK było przechwycenie i przekazanie aliantom rakiety V-2 w 1944 r.

19 stycznia 1945 r. w Częstochowie, w obliczu represji NKWD i w porozumieniu z Rządem RP na uchodźstwie, gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” wydał rozkaz o rozwiązaniu AK i zwolnieniu żołnierzy z przysięgi. Część żołnierzy AK kontynuowała działalność niepodległościową m.in. w ramach organizacji „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych organizacji podziemnych.

Wprowadzenie święta

Ustawa o wprowadzeniu do kalendarza Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia. Święto ustanowiono „w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”, napisano w preambule. Ustawę o wprowadzeniu święta jednogłośnie poparł Senat, a 6 lutego uroczyście podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

kos


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Mieszkańcy Wrocławia muszą przygotować się na poważne utrudnienia w rejonie mostu Grunwaldzkiego. Od soboty, 12 lipca, zmienia się organizacja ruchu — zarówno dla samochodów, jak i dla autobusów oraz tramwajów. Powodem jest awaria magistrali wodociągowej znajdującej się kilka metrów pod ziemią.

Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu tylko u nas
Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu

– Trzeba doprowadzić do penalizacji banderyzmu oraz kontynuować wywieranie nacisków na władze Ukrainy, żeby pozwoliły nam godnie pochować naszych rodaków. Na kłamstwie i przemilczeniu nigdy nie zbudujemy dobrych relacji – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Paweł Zdziarski, prezes stowarzyszenia „Wspólnota i pamięć”, autor książek o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu.

Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji z ostatniej chwili
Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie. Dodał, że w poniedziałek będzie miał „ważne oświadczenie” dotyczące Rosji.

11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną tylko u nas
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną

Dzień 11 lipca 2025 roku jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem tylko u nas
Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem

Kolejny aktywista gender okazał się pedofilem. Tym razem mężczyzna, którego zatrzymała już policja, zatrudnił się w żłobku, a dodatkowych ofiar szukał w internecie. Wśród rodziców budził zaufanie – podobno nikt nie podejrzewał go o tak straszne zbrodnie.

Szczyt Trump–Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost z ostatniej chwili
Szczyt Trump–Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost

Sekretarz stanu USA Marco Rubio poinformował w czwartek, że dotychczas nie zaplanowano spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.

Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok gorące
Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok

Drodzy Państwo, dzielę się piękną historią. Polak, Piotr Bojanowski został dyrektorem ds. naukowych i kieruje pracami nad fundamentalnym rozwojem AI w jednym z najważniejszych laboratoriów AI na Ziemi – Laboratorium FAIR w Paryżu.

Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050 z ostatniej chwili
Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050

Premier Donald Tusk w ramach rekonstrukcji rządu nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Jak dodał, do rekonstrukcji rządu dojdzie między 22 a 25 lipca, ale na pewno nie 22 lipca.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację z ostatniej chwili
Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację

Muzeum Polskie w Rapperswilu od 2022 roku nie ma siedziby. W hotelu Schwanen, gdzie miało przenieść się muzeum, powstała restauracja. Bezcenne zbiory czekają w magazynach.

Grafzero: Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców Jul Łyskawa - recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców" Jul Łyskawa - recenzja

Paszport Polityki, nominacja do Nike, Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy - prawdziwy deszcz nagród dla Jula Łyskawy za jego niezwykły debiut powieściowy - "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". Czy było warto? O tym Grafzero vlog literacki.

REKLAMA

Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK

Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Obchody zainaugurowała Msza św. sprawowana w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. Uchwaloną 9 stycznia przez Sejm ustawę wprowadzającą dzień poświęcony żołnierzom AK, podpisał 6 lutego prezydent Andrzej Duda.
Katedra polowa Wojska Polskiego Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK
Katedra polowa Wojska Polskiego / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Basia Łabaj - Own work

Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Na początku Mszy św. do katedry wprowadzono Chorągiew Wojska Polskiego. Biskup polowy powitał zebranych gości. Przypomniał, że w miniony weekend odbywała się w Rzymie pielgrzymka wojska i służb mundurowych, która przebiegała pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

– Przeżywając kolejną rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, możemy powiedzieć, że także i oni byli pielgrzymami nadziei. To właśnie z ich dorobku dzisiaj czerpiemy i dzięki ich heroizmowi możemy cieszyć się wolnością niepodległością – powiedział. Ordynariusz wojskowy zachęcił do modlitwy w intencji Ojczyzny. – Módlmy się również za naszą Ojczyznę, naszych rodaków, aby mimo zmieniających się okoliczności te wszystkie wartości, choćby zapisane w przysiędze żołnierzy Armii Krajowej, wciąż były nam drogie, a pamięć kultywowana – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyło grono kombatantów i przedstawicieli organizacji zrzeszających żołnierzy oraz rodziny żołnierzy Armii Krajowej. Obecni byli także Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, kpt. phm. Janusz Komorowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, a także poczty sztandarowe, harcerze i młodzież.

Homilia

Homilię wygłosił ks. płk Mirosław Biernacki, kapelan środowiska żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Kapelan podkreślał, że powstanie Armii Krajowej było świadectwem niezłomnego ducha narodu polskiego. – W obliczu prześladowań, terroru i zagłady nie poddali się. Wybrali drogę oporu, choć wiedzieli, że cena może być bardzo wysoka – powiedział. Jako przykłady akcji AK kapelan wymienił m.in. akcję pod Arsenałem, akcję „Wieniec”, skierowaną przeciw niemieckim transportom oraz Powstanie Warszawskie, które choć zakończone tragicznie, było największą akcją zbrojną w okupowanej Europie.

Ks. płk Biernacki zaapelował, aby inspirować się przykładem żołnierzy AK. Jego zdaniem należy czcić pamięć żołnierzy AK, przekazywać wiedzę o Armii Krajowej kolejnym pokoleniom i wspierać organizacje kombatancie oraz inicjatywy związane z upamiętnianiem, a także budować społeczeństwo oparte na wartościach, które przyświecały żołnierzom AK: patriotyzmie, honorze i solidarności. – Niech przykład żołnierzy AK będzie dla nas inspiracją do działania. Niech ich poświęcenie nie pójdzie na marne. Niech światło ich czynów rozświetla naszą drogę w przyszłość – zachęcał.

Kapelan przywołał okoliczności powstania i postaci wybitnych dowódców tej największej armii podziemnej świata. Wskazywał, że do ofiarnej służby żołnierzy motywowały ich patriotyzm, miłość do Ojczyzny oraz wiara. – Dziedzictwo AK dla współczesnej Polski jest niezwykle ważne. To inspiracja do działania dla dobra wspólnego, przypomnienie o wartościach, które powinny łączyć nas jako Polaków. Wartości z tamtych czasów są wciąż aktualne. Dziś pragniemy uczcić pamięć żołnierzy AK. Chcemy przede wszystkim pamiętać o ich poświęceniu, o ich walce i wartościach, które reprezentowali. Żołnierze AK byli prawdziwymi bohaterami. Niech przykład ich życia będzie dla nas zachętą do budowania lepszej przyszłości dla nowych pokoleń w naszej Ojczyźnie i Kościele – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk January Wątroba, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK i ks. por. Karol Bernatek, wikariusz katedry polowej.

Po zakończonej Mszy św. wierni udali się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na dalsze rocznicowe uroczystości.

Armia Krajowa

W nocy z 26 na 27 września 1939 r. w oblężonej Warszawie zawiązana została Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej.

Rozkazem z 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski nadał Związkowi Walki Zbrojnej w kraju nazwę – Armia Krajowa. Akt ten rozpoczął ważny etap scalania wielu formacji wojskowych w kraju w jedną armię – najliczniejszą w krajach okupowanych przez III Rzeszę niemiecką w czasie II wojny światowej. U szczytu swej działalności w szeregach AK walczyło 380 tys. żołnierzy.

Oddziały AK dokonały w latach 1942–1945 ponad 110 tys. akcji zbrojno-dywersyjnych. Armia Krajowa wykonywała zamachy na funkcjonariuszy hitlerowskiego aparatu policji i bezpieczeństwa, więziennictwa i administracji, wyróżniających się szczególnym okrucieństwem. Wykonywała też wyroki podziemnych sądów Polskiego Państwa Podziemnego na konfidentach i zdrajcach. Żołnierze AK organizowali także akcje odbijania więźniów, prowadzili także działania propagandowe, podnoszące morale ludności w okupowanym kraju. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji AK było przechwycenie i przekazanie aliantom rakiety V-2 w 1944 r.

19 stycznia 1945 r. w Częstochowie, w obliczu represji NKWD i w porozumieniu z Rządem RP na uchodźstwie, gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” wydał rozkaz o rozwiązaniu AK i zwolnieniu żołnierzy z przysięgi. Część żołnierzy AK kontynuowała działalność niepodległościową m.in. w ramach organizacji „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych organizacji podziemnych.

Wprowadzenie święta

Ustawa o wprowadzeniu do kalendarza Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia. Święto ustanowiono „w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”, napisano w preambule. Ustawę o wprowadzeniu święta jednogłośnie poparł Senat, a 6 lutego uroczyście podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

kos



 

Polecane
Emerytury
Stażowe