Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK

Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Obchody zainaugurowała Msza św. sprawowana w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. Uchwaloną 9 stycznia przez Sejm ustawę wprowadzającą dzień poświęcony żołnierzom AK, podpisał 6 lutego prezydent Andrzej Duda.
Katedra polowa Wojska Polskiego Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK
Katedra polowa Wojska Polskiego / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Basia Łabaj - Own work

Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Na początku Mszy św. do katedry wprowadzono Chorągiew Wojska Polskiego. Biskup polowy powitał zebranych gości. Przypomniał, że w miniony weekend odbywała się w Rzymie pielgrzymka wojska i służb mundurowych, która przebiegała pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

– Przeżywając kolejną rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, możemy powiedzieć, że także i oni byli pielgrzymami nadziei. To właśnie z ich dorobku dzisiaj czerpiemy i dzięki ich heroizmowi możemy cieszyć się wolnością niepodległością – powiedział. Ordynariusz wojskowy zachęcił do modlitwy w intencji Ojczyzny. – Módlmy się również za naszą Ojczyznę, naszych rodaków, aby mimo zmieniających się okoliczności te wszystkie wartości, choćby zapisane w przysiędze żołnierzy Armii Krajowej, wciąż były nam drogie, a pamięć kultywowana – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyło grono kombatantów i przedstawicieli organizacji zrzeszających żołnierzy oraz rodziny żołnierzy Armii Krajowej. Obecni byli także Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, kpt. phm. Janusz Komorowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, a także poczty sztandarowe, harcerze i młodzież.

Homilia

Homilię wygłosił ks. płk Mirosław Biernacki, kapelan środowiska żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Kapelan podkreślał, że powstanie Armii Krajowej było świadectwem niezłomnego ducha narodu polskiego. – W obliczu prześladowań, terroru i zagłady nie poddali się. Wybrali drogę oporu, choć wiedzieli, że cena może być bardzo wysoka – powiedział. Jako przykłady akcji AK kapelan wymienił m.in. akcję pod Arsenałem, akcję „Wieniec”, skierowaną przeciw niemieckim transportom oraz Powstanie Warszawskie, które choć zakończone tragicznie, było największą akcją zbrojną w okupowanej Europie.

Ks. płk Biernacki zaapelował, aby inspirować się przykładem żołnierzy AK. Jego zdaniem należy czcić pamięć żołnierzy AK, przekazywać wiedzę o Armii Krajowej kolejnym pokoleniom i wspierać organizacje kombatancie oraz inicjatywy związane z upamiętnianiem, a także budować społeczeństwo oparte na wartościach, które przyświecały żołnierzom AK: patriotyzmie, honorze i solidarności. – Niech przykład żołnierzy AK będzie dla nas inspiracją do działania. Niech ich poświęcenie nie pójdzie na marne. Niech światło ich czynów rozświetla naszą drogę w przyszłość – zachęcał.

Kapelan przywołał okoliczności powstania i postaci wybitnych dowódców tej największej armii podziemnej świata. Wskazywał, że do ofiarnej służby żołnierzy motywowały ich patriotyzm, miłość do Ojczyzny oraz wiara. – Dziedzictwo AK dla współczesnej Polski jest niezwykle ważne. To inspiracja do działania dla dobra wspólnego, przypomnienie o wartościach, które powinny łączyć nas jako Polaków. Wartości z tamtych czasów są wciąż aktualne. Dziś pragniemy uczcić pamięć żołnierzy AK. Chcemy przede wszystkim pamiętać o ich poświęceniu, o ich walce i wartościach, które reprezentowali. Żołnierze AK byli prawdziwymi bohaterami. Niech przykład ich życia będzie dla nas zachętą do budowania lepszej przyszłości dla nowych pokoleń w naszej Ojczyźnie i Kościele – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk January Wątroba, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK i ks. por. Karol Bernatek, wikariusz katedry polowej.

Po zakończonej Mszy św. wierni udali się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na dalsze rocznicowe uroczystości.

Armia Krajowa

W nocy z 26 na 27 września 1939 r. w oblężonej Warszawie zawiązana została Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej.

Rozkazem z 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski nadał Związkowi Walki Zbrojnej w kraju nazwę – Armia Krajowa. Akt ten rozpoczął ważny etap scalania wielu formacji wojskowych w kraju w jedną armię – najliczniejszą w krajach okupowanych przez III Rzeszę niemiecką w czasie II wojny światowej. U szczytu swej działalności w szeregach AK walczyło 380 tys. żołnierzy.

Oddziały AK dokonały w latach 1942–1945 ponad 110 tys. akcji zbrojno-dywersyjnych. Armia Krajowa wykonywała zamachy na funkcjonariuszy hitlerowskiego aparatu policji i bezpieczeństwa, więziennictwa i administracji, wyróżniających się szczególnym okrucieństwem. Wykonywała też wyroki podziemnych sądów Polskiego Państwa Podziemnego na konfidentach i zdrajcach. Żołnierze AK organizowali także akcje odbijania więźniów, prowadzili także działania propagandowe, podnoszące morale ludności w okupowanym kraju. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji AK było przechwycenie i przekazanie aliantom rakiety V-2 w 1944 r.

19 stycznia 1945 r. w Częstochowie, w obliczu represji NKWD i w porozumieniu z Rządem RP na uchodźstwie, gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” wydał rozkaz o rozwiązaniu AK i zwolnieniu żołnierzy z przysięgi. Część żołnierzy AK kontynuowała działalność niepodległościową m.in. w ramach organizacji „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych organizacji podziemnych.

Wprowadzenie święta

Ustawa o wprowadzeniu do kalendarza Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia. Święto ustanowiono „w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”, napisano w preambule. Ustawę o wprowadzeniu święta jednogłośnie poparł Senat, a 6 lutego uroczyście podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

kos


 

POLECANE
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje Wiadomości
Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje

W Wielką Sobotę w Warszawie przy ul. Korkowej 152 doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który potrącił dwie starsze osoby. 68-letni mężczyzna potrącony przez motocyklistę, zmarł na miejscu zdarzenia, z kolei 63-letnia kobieta i sprawca trafili do szpitala. W niedzielę, asp. Kamil Sobótka ze stołecznej policji przekazał, że zmarł 36-latek, który kierował motocyklem.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W poniedziałek 21 kwietnia ulicami Warszawy będą kursować zabytkowe tramwaje. Wielkanocną atrakcję dla mieszkańców stolicy przygotowały Tramwaje Warszawskie wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy Wiadomości
Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy

W sobotę w miejscowości Bad Nauheim w Hesji w zachodniej części Niemiec zostały zastrzelone dwie osoby. Policja prowadzi poszukiwania sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem. Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc Wiadomości
"Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem". Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc

- Niech ten świąteczny czas będzie wypełniony spokojem i radością. Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem, którą przynosi Chrystus - powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych. Para prezydencka złożyła także życzenia rodakom w Polsce i przebywającym za granicą.

Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni Wiadomości
Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił w niedzielę Rosji łamanie ogłoszonego dzień wcześniej przez Władimira Putina rozejmu wielkanocnego, który Ukraina zobowiązała się respektować.

IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

REKLAMA

Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK

Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Obchody zainaugurowała Msza św. sprawowana w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. Uchwaloną 9 stycznia przez Sejm ustawę wprowadzającą dzień poświęcony żołnierzom AK, podpisał 6 lutego prezydent Andrzej Duda.
Katedra polowa Wojska Polskiego Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK
Katedra polowa Wojska Polskiego / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Basia Łabaj - Own work

Msza św. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Na początku Mszy św. do katedry wprowadzono Chorągiew Wojska Polskiego. Biskup polowy powitał zebranych gości. Przypomniał, że w miniony weekend odbywała się w Rzymie pielgrzymka wojska i służb mundurowych, która przebiegała pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

– Przeżywając kolejną rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, możemy powiedzieć, że także i oni byli pielgrzymami nadziei. To właśnie z ich dorobku dzisiaj czerpiemy i dzięki ich heroizmowi możemy cieszyć się wolnością niepodległością – powiedział. Ordynariusz wojskowy zachęcił do modlitwy w intencji Ojczyzny. – Módlmy się również za naszą Ojczyznę, naszych rodaków, aby mimo zmieniających się okoliczności te wszystkie wartości, choćby zapisane w przysiędze żołnierzy Armii Krajowej, wciąż były nam drogie, a pamięć kultywowana – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyło grono kombatantów i przedstawicieli organizacji zrzeszających żołnierzy oraz rodziny żołnierzy Armii Krajowej. Obecni byli także Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, kpt. phm. Janusz Komorowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, a także poczty sztandarowe, harcerze i młodzież.

Homilia

Homilię wygłosił ks. płk Mirosław Biernacki, kapelan środowiska żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Kapelan podkreślał, że powstanie Armii Krajowej było świadectwem niezłomnego ducha narodu polskiego. – W obliczu prześladowań, terroru i zagłady nie poddali się. Wybrali drogę oporu, choć wiedzieli, że cena może być bardzo wysoka – powiedział. Jako przykłady akcji AK kapelan wymienił m.in. akcję pod Arsenałem, akcję „Wieniec”, skierowaną przeciw niemieckim transportom oraz Powstanie Warszawskie, które choć zakończone tragicznie, było największą akcją zbrojną w okupowanej Europie.

Ks. płk Biernacki zaapelował, aby inspirować się przykładem żołnierzy AK. Jego zdaniem należy czcić pamięć żołnierzy AK, przekazywać wiedzę o Armii Krajowej kolejnym pokoleniom i wspierać organizacje kombatancie oraz inicjatywy związane z upamiętnianiem, a także budować społeczeństwo oparte na wartościach, które przyświecały żołnierzom AK: patriotyzmie, honorze i solidarności. – Niech przykład żołnierzy AK będzie dla nas inspiracją do działania. Niech ich poświęcenie nie pójdzie na marne. Niech światło ich czynów rozświetla naszą drogę w przyszłość – zachęcał.

Kapelan przywołał okoliczności powstania i postaci wybitnych dowódców tej największej armii podziemnej świata. Wskazywał, że do ofiarnej służby żołnierzy motywowały ich patriotyzm, miłość do Ojczyzny oraz wiara. – Dziedzictwo AK dla współczesnej Polski jest niezwykle ważne. To inspiracja do działania dla dobra wspólnego, przypomnienie o wartościach, które powinny łączyć nas jako Polaków. Wartości z tamtych czasów są wciąż aktualne. Dziś pragniemy uczcić pamięć żołnierzy AK. Chcemy przede wszystkim pamiętać o ich poświęceniu, o ich walce i wartościach, które reprezentowali. Żołnierze AK byli prawdziwymi bohaterami. Niech przykład ich życia będzie dla nas zachętą do budowania lepszej przyszłości dla nowych pokoleń w naszej Ojczyźnie i Kościele – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk January Wątroba, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK i ks. por. Karol Bernatek, wikariusz katedry polowej.

Po zakończonej Mszy św. wierni udali się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na dalsze rocznicowe uroczystości.

Armia Krajowa

W nocy z 26 na 27 września 1939 r. w oblężonej Warszawie zawiązana została Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej.

Rozkazem z 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski nadał Związkowi Walki Zbrojnej w kraju nazwę – Armia Krajowa. Akt ten rozpoczął ważny etap scalania wielu formacji wojskowych w kraju w jedną armię – najliczniejszą w krajach okupowanych przez III Rzeszę niemiecką w czasie II wojny światowej. U szczytu swej działalności w szeregach AK walczyło 380 tys. żołnierzy.

Oddziały AK dokonały w latach 1942–1945 ponad 110 tys. akcji zbrojno-dywersyjnych. Armia Krajowa wykonywała zamachy na funkcjonariuszy hitlerowskiego aparatu policji i bezpieczeństwa, więziennictwa i administracji, wyróżniających się szczególnym okrucieństwem. Wykonywała też wyroki podziemnych sądów Polskiego Państwa Podziemnego na konfidentach i zdrajcach. Żołnierze AK organizowali także akcje odbijania więźniów, prowadzili także działania propagandowe, podnoszące morale ludności w okupowanym kraju. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji AK było przechwycenie i przekazanie aliantom rakiety V-2 w 1944 r.

19 stycznia 1945 r. w Częstochowie, w obliczu represji NKWD i w porozumieniu z Rządem RP na uchodźstwie, gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” wydał rozkaz o rozwiązaniu AK i zwolnieniu żołnierzy z przysięgi. Część żołnierzy AK kontynuowała działalność niepodległościową m.in. w ramach organizacji „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych organizacji podziemnych.

Wprowadzenie święta

Ustawa o wprowadzeniu do kalendarza Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia. Święto ustanowiono „w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”, napisano w preambule. Ustawę o wprowadzeniu święta jednogłośnie poparł Senat, a 6 lutego uroczyście podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

kos



 

Polecane
Emerytury
Stażowe