Bombardowanie katedry Najświętszego Serca Jezusowego w Mjanmie: kard. Bo modli się o pokój

Wojsko zbombardowało katedrę Najświętszego Serca Jezusowego w Mindat, siedzibę nowo utworzonej przez papieża diecezji w zachodniej Mjanmie. „Odbudujemy nasz kościół i nie pozwolimy, by prześladowania odebrały nam wiarę” – mówi jeden z miejscowych księży. Przewodniczący episkopatu wzywa do modlitwy o pokój. W tym azjatyckim kraju od czterech lat trwa wojna domowa, a rządząca junta wojskowa atakuje wszystkich, którzy się jej sprzeciwiają.
kard. Charles Maung Bo Bombardowanie katedry Najświętszego Serca Jezusowego w Mjanmie: kard. Bo modli się o pokój
kard. Charles Maung Bo / YT print screen/Vatican News - English

Do ataku na katedrę doszło, gdy wierni przygotowywali się do ingresu pierwszego biskupa diecezji, Augustine’a Thanga Zawma Hunga, dotychczasowego wikariusza w tej świątyni i tłumacza Biblii na lokalne języki. Wierni postanowili, że odbudują katedrę. W ataku nie było rannych, ponieważ księża i wierni opuścili ten obszar ze względu na trwające walki. Diecezja Mindat liczy niespełna 15 tys. wiernych (wśród 360 tys. mieszkańców), 23 parafie, 48 księży diecezjalnych, 3 zakonnych i 21 sióstr zakonnych, 7 kleryków i 40 uczniów w niższym seminarium.

Modlitwa o pokój

Katolicki arcybiskup Rangunu, który jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Mjanmy, wezwał do modlitwy o pokój i zawierzenia cierpienia całego narodu na ręce Maryi. Upamiętniając wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, kard. Charles Bo podkreślił, że trzeba się do niej uciekać w świecie spowitym zamętem i konfliktami. Hierarcha zastanawiał się nad trudną sytuacją ludzi cierpiących w wyniku wojny i nad tym, jak zachować nadzieję. 

Arcybiskup przypomniał, że Matka Najświętsza i Święta Rodzina doświadczyli cierpień analogicznych do tych, które dotykają uchodźców i przesiedleńców w Mjanmie.

- Wspomnijmy na niezliczone matki w obozach dla przesiedleńców wewnętrznych – kobiety, które zostały wyrwane ze swoich domów, niosąc swoje dzieci przez nieznane i często wrogie tereny – mówił kard. Bo. Podkreślił, że „w każdej ciężarnej matce w tych obozach, widzimy twarz zatroskanej Maryi podróżującej do Betlejem, szukającej bezpiecznego miejsca, aby sprowadzić swoje dziecko na świat”.

Rodziny cierpiące z powodu konfliktów i prześladowań

Kard. Bo nawiązał do trudnej sytuacji młodych matek. - Dla każdej młodej dziewczyny zmuszonej do urodzenia dziecka na bezlitosnym pustkowiu, jesteśmy świadkami Maryi rodzącej w skromnej stajni - mówił. Wskazał, że „ich odporność i odwaga odzwierciedlają spokój Maryi pośród chaosu, przypominając nam, że pokój nie jest brakiem przeciwności, ale obecnością Boga w nich”. 

W tym kontekście arcybiskup Rangunu podkreślił, że w podzielonym świecie Maryja wzywa nas do budowania mostów. Przewodniczący episkopatu Mjanmy przypomniał, że kiedy Maryja i Józef uciekli do Egiptu, aby chronić Dzieciątko Jezus, stali się uchodźcami na obcej ziemi. Podkreślił, że ich podróż „głęboko rezonuje dzisiaj, gdy jesteśmy świadkami rodzin przesiedlonych w naszej ojczyźnie przez konflikty i prześladowania”. 

Żal po stracie dziecka

Kard. Bo przypomniał, że u stóp krzyża Maryja była świadkiem ukrzyżowania swojego ukochanego Syna. Nazwał to „bólem, który przeszywa najgłębszy rdzeń serca matki”. Jednak w swoim głębokim smutku, jak zauważył, nie uległa nienawiści ani rozpaczy, ale ucieleśniła istotę przebaczenia.

- Każda matka, która straciła dziecko w wyniku przemocy lub niesprawiedliwości, podziela smutek Maryi przedstawiony w Piecie Michała Anioła – wskazał hierarcha. Podkreślił jednak, że podobnie jak Maryja, matki te znajdują siłę, by kontynuować, przebaczać i stać się orędownikami pokoju i pojednania. 

Mjanma ziemią pokoju

Kard. Bo zachęcił, by wyobrazić sobie Mjanmę, jak ziemię, gdzie podziały wojenne ustępują miejsca jedności pokoju. Za Papieżem Franciszkiem przypomniał, że trzecia wojna światowa w kawałkach już trwa na świecie, o czym świadczą „cierpienia ubogich”, „potężni uciskający ludzi”, „tysiące dzieci umierających z głodu, podczas gdy zwierzęta domowe w bogatych krajach cieszą się najlepszą żywnością” i „gdzie jest więcej fabryk broni niż szkół”. Apelując o budowanie pokoju, sprawiedliwości i nadziei oraz o obronę praw człowieka, kardynał Bo podkreślił, że Matka Boża prosi nas, abyśmy byli budowniczymi pokoju, wspierając przesiedlone rodziny, pomagając ubogim i potrzebującym oraz opowiadając się za pokojem i sprawiedliwością. 

Beata Zajączkowska, Vatican News PL

 


 

POLECANE
Senat przyjął ustawę incydentalną. Głos zabrała szefowa kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy polityka
Senat przyjął ustawę incydentalną. Głos zabrała szefowa kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka powiedziała w Polsat News, że trudno przypuszczać, aby prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę incydentalną, którą w środę przyjął Senat.

Tusk z niemieckim nożem w plecach tylko u nas
Tusk z niemieckim nożem w plecach

Każdego dnia pojawia się kolejne potwierdzenie tego, że przed polską opinią publiczną celowo ukrywane są istotne informacje dotyczące przyszłości polityki migracyjnej. Powód jest prosty – trwa kampania wyborcza, a koalicja rządząca w Polsce chce za wszelką cenę „domknąć system” za pomocą swojego prezydenta i wtedy wszystko to, o czym dziś mówić wyborcom nie chce, będzie mogło zostać bez problemów wprowadzone w życie.

Prezydent Ukrainy po spotkaniu z sekretarzem finansów USA: Musimy działać razem Wiadomości
Prezydent Ukrainy po spotkaniu z sekretarzem finansów USA: Musimy działać razem

- Nie można pozwolić Moskwie i jej sojusznikom przejąć kontroli nad Ukrainą. Oznacza to, że musimy działać razem - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Kijowie z ministrem finansów USA Scottem Bessentem.

Rabka-Zdrój: Napaść na 14-latkę. Policja zatrzymała podejrzanego Wiadomości
Rabka-Zdrój: Napaść na 14-latkę. Policja zatrzymała podejrzanego

Policja zatrzymała mężczyznę, który zaatakował w Rabce-Zdrój 14-letnią dziewczynkę. Wcześniej funkcjonariusze zabezpieczyli nagrania z monitoringu, które pomogły w poszukiwaniach. 

Leży na podłodze. Karol Nawrocki o sytuacji wokół wymiaru sprawiedliwości polityka
"Leży na podłodze". Karol Nawrocki o sytuacji wokół wymiaru sprawiedliwości

- Nie zawaham się skorzystać z instytucji referendum, jeśli stan polskiego wymiaru sprawiedliwości będzie taki, jaki jest; tej sytuacji nie można dalej tolerować - powiedział kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie).

Jestem wdzięczny. Prezydent Ukrainy rozmawiał z Donaldem Trumpem polityka
"Jestem wdzięczny". Prezydent Ukrainy rozmawiał z Donaldem Trumpem

- Wołodymyr Zełenski przez ponad godzinę rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem – poinformował rzecznik prezydenta Ukrainy, Serhij Nykyforow. Wkrótce wiadomość tę potwierdził sam Zełenski.

Niemieckie MSW: 47 000 wydaleń w ścisłej koordynacji z sąsiadami. Skutecznie przeciwdziałamy nielegalnej imigracji tylko u nas
Niemieckie MSW: "47 000 wydaleń w ścisłej koordynacji z sąsiadami. Skutecznie przeciwdziałamy nielegalnej imigracji"

Niemiecka Minister Spraw Wewnętrznych Nancy Faeser jest cytowana na stronie niemieckiego MSW wraz z informacją, że policja federalna, która pełni w Niemczech obowiązki służby granicznej, będzie po marcu dalej przeprowadzać kontrole na wszystkich granicach Niemiec, wstępnie do września 2025 roku.

Prezes Jarosław Kaczyński miał jasny przekaz dotyczący kampanii Karola Nawrockiego polityka
"Prezes Jarosław Kaczyński miał jasny przekaz dotyczący kampanii Karola Nawrockiego"

Według doniesień wPolityce.pl, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas ostatniego posiedzenia klubu parlamentarnego, zaapelował do swoich posłów o organizowanie spotkań w każdej gminie. W ten sposób działacze mieliby wesprzeć kampanię Karola Nawrockiego.

Donald Trump rozmawiał z prezydentem Rosji. Jest decyzja ws. negocjacji pokojowych gorące
Donald Trump rozmawiał z prezydentem Rosji. Jest decyzja ws. negocjacji pokojowych

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w środę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wśród tematów znalazły się m.in. wojna na Ukrainie, a także kwestia negocjacji pokojowych.

Sejmowa komisja odrzuciła projekt ustawy ws. CPK. Doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy zabrali głos gorące
Sejmowa komisja odrzuciła projekt ustawy ws. CPK. Doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy zabrali głos

W środę sejmowa komisja infrastruktury odrzuciła obywatelski projekt ustawy, który zobowiązałby rząd do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Głos w tej sprawie zabrali członkowie prezydenckiej Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych - Mikołaj Wild i Rafał Milczarski.

REKLAMA

Bombardowanie katedry Najświętszego Serca Jezusowego w Mjanmie: kard. Bo modli się o pokój

Wojsko zbombardowało katedrę Najświętszego Serca Jezusowego w Mindat, siedzibę nowo utworzonej przez papieża diecezji w zachodniej Mjanmie. „Odbudujemy nasz kościół i nie pozwolimy, by prześladowania odebrały nam wiarę” – mówi jeden z miejscowych księży. Przewodniczący episkopatu wzywa do modlitwy o pokój. W tym azjatyckim kraju od czterech lat trwa wojna domowa, a rządząca junta wojskowa atakuje wszystkich, którzy się jej sprzeciwiają.
kard. Charles Maung Bo Bombardowanie katedry Najświętszego Serca Jezusowego w Mjanmie: kard. Bo modli się o pokój
kard. Charles Maung Bo / YT print screen/Vatican News - English

Do ataku na katedrę doszło, gdy wierni przygotowywali się do ingresu pierwszego biskupa diecezji, Augustine’a Thanga Zawma Hunga, dotychczasowego wikariusza w tej świątyni i tłumacza Biblii na lokalne języki. Wierni postanowili, że odbudują katedrę. W ataku nie było rannych, ponieważ księża i wierni opuścili ten obszar ze względu na trwające walki. Diecezja Mindat liczy niespełna 15 tys. wiernych (wśród 360 tys. mieszkańców), 23 parafie, 48 księży diecezjalnych, 3 zakonnych i 21 sióstr zakonnych, 7 kleryków i 40 uczniów w niższym seminarium.

Modlitwa o pokój

Katolicki arcybiskup Rangunu, który jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Mjanmy, wezwał do modlitwy o pokój i zawierzenia cierpienia całego narodu na ręce Maryi. Upamiętniając wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, kard. Charles Bo podkreślił, że trzeba się do niej uciekać w świecie spowitym zamętem i konfliktami. Hierarcha zastanawiał się nad trudną sytuacją ludzi cierpiących w wyniku wojny i nad tym, jak zachować nadzieję. 

Arcybiskup przypomniał, że Matka Najświętsza i Święta Rodzina doświadczyli cierpień analogicznych do tych, które dotykają uchodźców i przesiedleńców w Mjanmie.

- Wspomnijmy na niezliczone matki w obozach dla przesiedleńców wewnętrznych – kobiety, które zostały wyrwane ze swoich domów, niosąc swoje dzieci przez nieznane i często wrogie tereny – mówił kard. Bo. Podkreślił, że „w każdej ciężarnej matce w tych obozach, widzimy twarz zatroskanej Maryi podróżującej do Betlejem, szukającej bezpiecznego miejsca, aby sprowadzić swoje dziecko na świat”.

Rodziny cierpiące z powodu konfliktów i prześladowań

Kard. Bo nawiązał do trudnej sytuacji młodych matek. - Dla każdej młodej dziewczyny zmuszonej do urodzenia dziecka na bezlitosnym pustkowiu, jesteśmy świadkami Maryi rodzącej w skromnej stajni - mówił. Wskazał, że „ich odporność i odwaga odzwierciedlają spokój Maryi pośród chaosu, przypominając nam, że pokój nie jest brakiem przeciwności, ale obecnością Boga w nich”. 

W tym kontekście arcybiskup Rangunu podkreślił, że w podzielonym świecie Maryja wzywa nas do budowania mostów. Przewodniczący episkopatu Mjanmy przypomniał, że kiedy Maryja i Józef uciekli do Egiptu, aby chronić Dzieciątko Jezus, stali się uchodźcami na obcej ziemi. Podkreślił, że ich podróż „głęboko rezonuje dzisiaj, gdy jesteśmy świadkami rodzin przesiedlonych w naszej ojczyźnie przez konflikty i prześladowania”. 

Żal po stracie dziecka

Kard. Bo przypomniał, że u stóp krzyża Maryja była świadkiem ukrzyżowania swojego ukochanego Syna. Nazwał to „bólem, który przeszywa najgłębszy rdzeń serca matki”. Jednak w swoim głębokim smutku, jak zauważył, nie uległa nienawiści ani rozpaczy, ale ucieleśniła istotę przebaczenia.

- Każda matka, która straciła dziecko w wyniku przemocy lub niesprawiedliwości, podziela smutek Maryi przedstawiony w Piecie Michała Anioła – wskazał hierarcha. Podkreślił jednak, że podobnie jak Maryja, matki te znajdują siłę, by kontynuować, przebaczać i stać się orędownikami pokoju i pojednania. 

Mjanma ziemią pokoju

Kard. Bo zachęcił, by wyobrazić sobie Mjanmę, jak ziemię, gdzie podziały wojenne ustępują miejsca jedności pokoju. Za Papieżem Franciszkiem przypomniał, że trzecia wojna światowa w kawałkach już trwa na świecie, o czym świadczą „cierpienia ubogich”, „potężni uciskający ludzi”, „tysiące dzieci umierających z głodu, podczas gdy zwierzęta domowe w bogatych krajach cieszą się najlepszą żywnością” i „gdzie jest więcej fabryk broni niż szkół”. Apelując o budowanie pokoju, sprawiedliwości i nadziei oraz o obronę praw człowieka, kardynał Bo podkreślił, że Matka Boża prosi nas, abyśmy byli budowniczymi pokoju, wspierając przesiedlone rodziny, pomagając ubogim i potrzebującym oraz opowiadając się za pokojem i sprawiedliwością. 

Beata Zajączkowska, Vatican News PL

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe