Już niedługo Jubileusz Artystów i Świata Kultury. Bogaty plan obchodów

Twarze więźniów wyświetlane na fasadzie domu w pobliżu Watykanu, manifest mający na celu przekazanie kulturowego kodeksu religii i historyczna papieska wizyta w studiach Cinecittà w Rzymie - to tylko niektóre z inicjatyw, które w dniach 15-18 lutego planuje Dykasteria ds. Kultury i Edukacji z okazji Jubileuszu Artystów i Świata Kultury.
Watykan, widok na bazylikę św. Piotra Już niedługo Jubileusz Artystów i Świata Kultury. Bogaty plan obchodów
Watykan, widok na bazylikę św. Piotra / pixabay.com/carlo75

Bogaty program

Rok Święty 2025 Świata Kultury rozpocznie się w sobotę 15 lutego międzynarodowym spotkaniem zatytułowanym „Sharing Hope - Horizons for Cultural Heritage” – „Dzielenie się nadzieją - Horyzonty dziedzictwa kulturowego”, zorganizowanym we współpracy z Muzeami Watykańskimi. Liderzy najbardziej prestiżowych instytucji artystycznych i muzealnych na świecie spotkają się, aby omówić nowe języki i strategie waloryzacji i przekazywania dziedzictwa religijnego i artystycznego. Ich dialog zakończy się przyjęciem „manifestu edukacyjnego w sprawie przekazywania kulturowego kodu religii”.

Tego samego dnia, o godz. 18.00, odbędzie się otwarcie specjalnie przygotowanej przestrzeni wystawienniczej przy Via Conciliazione 5, na drodze, która prowadzi pielgrzymów prosto z Zamku Świętego Anioła do Bazyliki św. Piotra. Pod kierownictwem kuratorki Cristiany Perrelli, zamówienia na projekty sztuki współczesnej zostaną przyznane międzynarodowym artystom na Rok Jubileuszowy 2025, którzy przez cały rok będą koncentrować się na temacie nadziei. Wszystko zaczynie się od portretów społeczności więziennej Regina Coeli: zostały one stworzone przez artystę Yan Pei-Ming i będą nie tylko prezentowane w sali wystawowej, ale także wyświetlane na fasadzie budynku, w którym mieści się kilka watykańskich instytucji.

Na niedzielę 16 lutego zaplanowano dwa wydarzenia: Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godzinie 10:00, która będzie otwarta dla wszystkich, zwłaszcza dla osób zaangażowanych w sztukę i kulturę oraz „Biała Noc” zaplanowana jest w Bazylice Watykańskiej od godziny 20:00, która wyjątkowo pozostanie otwarta dłużej, aby umożliwić specjalne zwiedzanie i duchową kontemplację.

Pierwsza papieska wizyta w rzymskich studiach filmowych

W poniedziałek 17 lutego Franciszek jako pierwszy papież odwiedzi rzymskie studia filmowe Cinecittà . Spotka się tam z delegacją artystów i pracowników kultury oraz wygłosi przemówienie. Inicjatywa jest organizowana we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Włoskiej i Cinecittà Luce SpA.

Planowane są również inne wydarzenia, takie jak refleksje na temat przyszłości dziedzictwa kulturowego podczas spotkania „Artisans of Hope”, zarezerwowanego dla przedstawicieli katolickich ośrodków kultury i organizacji międzynarodowych działających na rzecz promocji kultury. Podczas wydarzeń szczególna uwaga zostanie poświęcona współczesnym formom sztuki, takim jak poezja wizualna. Kurator Raffaella Perna organizuje specjalną wystawę na ten temat zatytułowaną Global Visual Poetry, którą można oglądać w siedzibie Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Wspólne przekroczenie Drzwi Świętych

W dniach Jubileuszu Artystów  i Świata Kultury, uczestnicy są również zaproszeni do wspólnego przekroczenia Drzwi Świętych. „Sztuka i kultura powinny być postrzegane jako uprzywilejowane narzędzia promowania dialogu, integracji i nadziei, podczas gdy celebracja piękna i kreatywności powinna stanowić okazję do refleksji i mieć szeroki zasięg” - czytamy w watykańskim komunikacie. Celem jest „ponowne połączenie indywidualnych aspiracji i poszukiwań ze zbiorowymi przedsięwzięciami oraz przyczynienie się do budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa”.

Więcej informacji podane na konferencji

W środę poprzedzającą obchody, 12 lutego, dalsze szczegóły wydarzeń zostaną przedstawione na konferencji prasowej w watykańskim Biurze Prasowym o godz. 12.00. Wezmą w niej udział: prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, kard. José Tolentino de Mendonça; włoska podsekretarz Ministerstwa Kultury Lucia Borgonzoni, dyrektor administracyjna Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedzialna za więzienia Lina Di Domenico, dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta oraz kuratorzy dwóch kluczowych wystaw w ramach „Conciliazione 5” na Rok Święty 2025 i wystawy Global Visual Poetry. Konferencję prasową można będzie śledzić na żywo za pośrednictwem YouTube.

tom


 

POLECANE
Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział  z ostatniej chwili
Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział 

Pacjenci Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Powiatowym w Giżycku ( woj. warmińsko-mazurskie) zostali ewakuowani. Powodem tej decyzji były obfite opady deszczu, które doprowadziły do zalania parteru, gdzie znajduje się oddział z chorymi podłączonymi do aparatury. Pacjenci zostali przewiezieni do innych szpitali w województwie warmińsko-mazurskim. 

Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list z ostatniej chwili
Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list

Dziewięciu premierów europejskich rządów napisało list otwarty do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o „nową interpretację” Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 r. List zainicjowały premier Włoch Giorgia Melonii oraz Danii Mette Frederiksen. Widnieje pod nim także podpis polskiego premiera Donalda Tuska.

Krzysztof Bosak o oczekiwaniach wobec Ukrainy: Zakaz tego kultu z ostatniej chwili
Krzysztof Bosak o oczekiwaniach wobec Ukrainy: Zakaz tego kultu

Wierzymy, że pojednanie jest możliwe tylko na prawdzie, której obecnie brakuje - mówił wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji Krzysztof Bosak w związku z przypadającą w piątek 82. rocznicą kulminacji zbrodni wołyńskiej. Oczekujemy zgody na ekshumacje i zaprzestania kultu zbrodniarzy - dodał.

Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest zdolność koalicyjna? z ostatniej chwili
Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest "zdolność koalicyjna"?

– Wypowiedź Grzegorza Brauna negująca dokonywanie ludobójstwa w Auschwitz to jest absolutny skandal – ocenił w piątek poseł PiS, b. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Pytany o to, czy w związku z tym Braun stracił zdolność koalicyjną, poseł PiS odpowiedział, że ''nie ma takiego tematu''.

Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA

„11 lipca 1943 r. symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA” – ocenił prezydent elekt Karol Nawrocki w mijającą w piątek 82. rocznicę kulminacji zbrodni wołyńskiej. „Dla nas, Polaków, ten dzień to czas refleksji i modlitwy, wspomnienia bestialsko zamordowanych dzieci, kobiet i starców” – dodał.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Mieszkańcy Wrocławia muszą przygotować się na poważne utrudnienia w rejonie mostu Grunwaldzkiego. Od soboty, 12 lipca, zmienia się organizacja ruchu — zarówno dla samochodów, jak i dla autobusów oraz tramwajów. Powodem jest awaria magistrali wodociągowej znajdującej się kilka metrów pod ziemią.

„Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu”. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu tylko u nas
„Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu”. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu

– Trzeba doprowadzić do penalizacji banderyzmu oraz kontynuować wywieranie nacisków na władze Ukrainy, żeby pozwoliły nam godnie pochować naszych rodaków. Na kłamstwie i przemilczeniu nigdy nie zbudujemy dobrych relacji – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Paweł Zdziarski, prezes stowarzyszenia „Wspólnota i pamięć”, autor książek o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu.

Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji z ostatniej chwili
Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie. Dodał, że w poniedziałek będzie miał „ważne oświadczenie” dotyczące Rosji.

11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną tylko u nas
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną

Dzień 11 lipca 2025 roku jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem tylko u nas
Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem

Kolejny aktywista gender okazał się pedofilem. Tym razem mężczyzna, którego zatrzymała już policja, zatrudnił się w żłobku, a dodatkowych ofiar szukał w internecie. Wśród rodziców budził zaufanie – podobno nikt nie podejrzewał go o tak straszne zbrodnie.

REKLAMA

Już niedługo Jubileusz Artystów i Świata Kultury. Bogaty plan obchodów

Twarze więźniów wyświetlane na fasadzie domu w pobliżu Watykanu, manifest mający na celu przekazanie kulturowego kodeksu religii i historyczna papieska wizyta w studiach Cinecittà w Rzymie - to tylko niektóre z inicjatyw, które w dniach 15-18 lutego planuje Dykasteria ds. Kultury i Edukacji z okazji Jubileuszu Artystów i Świata Kultury.
Watykan, widok na bazylikę św. Piotra Już niedługo Jubileusz Artystów i Świata Kultury. Bogaty plan obchodów
Watykan, widok na bazylikę św. Piotra / pixabay.com/carlo75

Bogaty program

Rok Święty 2025 Świata Kultury rozpocznie się w sobotę 15 lutego międzynarodowym spotkaniem zatytułowanym „Sharing Hope - Horizons for Cultural Heritage” – „Dzielenie się nadzieją - Horyzonty dziedzictwa kulturowego”, zorganizowanym we współpracy z Muzeami Watykańskimi. Liderzy najbardziej prestiżowych instytucji artystycznych i muzealnych na świecie spotkają się, aby omówić nowe języki i strategie waloryzacji i przekazywania dziedzictwa religijnego i artystycznego. Ich dialog zakończy się przyjęciem „manifestu edukacyjnego w sprawie przekazywania kulturowego kodu religii”.

Tego samego dnia, o godz. 18.00, odbędzie się otwarcie specjalnie przygotowanej przestrzeni wystawienniczej przy Via Conciliazione 5, na drodze, która prowadzi pielgrzymów prosto z Zamku Świętego Anioła do Bazyliki św. Piotra. Pod kierownictwem kuratorki Cristiany Perrelli, zamówienia na projekty sztuki współczesnej zostaną przyznane międzynarodowym artystom na Rok Jubileuszowy 2025, którzy przez cały rok będą koncentrować się na temacie nadziei. Wszystko zaczynie się od portretów społeczności więziennej Regina Coeli: zostały one stworzone przez artystę Yan Pei-Ming i będą nie tylko prezentowane w sali wystawowej, ale także wyświetlane na fasadzie budynku, w którym mieści się kilka watykańskich instytucji.

Na niedzielę 16 lutego zaplanowano dwa wydarzenia: Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godzinie 10:00, która będzie otwarta dla wszystkich, zwłaszcza dla osób zaangażowanych w sztukę i kulturę oraz „Biała Noc” zaplanowana jest w Bazylice Watykańskiej od godziny 20:00, która wyjątkowo pozostanie otwarta dłużej, aby umożliwić specjalne zwiedzanie i duchową kontemplację.

Pierwsza papieska wizyta w rzymskich studiach filmowych

W poniedziałek 17 lutego Franciszek jako pierwszy papież odwiedzi rzymskie studia filmowe Cinecittà . Spotka się tam z delegacją artystów i pracowników kultury oraz wygłosi przemówienie. Inicjatywa jest organizowana we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Włoskiej i Cinecittà Luce SpA.

Planowane są również inne wydarzenia, takie jak refleksje na temat przyszłości dziedzictwa kulturowego podczas spotkania „Artisans of Hope”, zarezerwowanego dla przedstawicieli katolickich ośrodków kultury i organizacji międzynarodowych działających na rzecz promocji kultury. Podczas wydarzeń szczególna uwaga zostanie poświęcona współczesnym formom sztuki, takim jak poezja wizualna. Kurator Raffaella Perna organizuje specjalną wystawę na ten temat zatytułowaną Global Visual Poetry, którą można oglądać w siedzibie Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Wspólne przekroczenie Drzwi Świętych

W dniach Jubileuszu Artystów  i Świata Kultury, uczestnicy są również zaproszeni do wspólnego przekroczenia Drzwi Świętych. „Sztuka i kultura powinny być postrzegane jako uprzywilejowane narzędzia promowania dialogu, integracji i nadziei, podczas gdy celebracja piękna i kreatywności powinna stanowić okazję do refleksji i mieć szeroki zasięg” - czytamy w watykańskim komunikacie. Celem jest „ponowne połączenie indywidualnych aspiracji i poszukiwań ze zbiorowymi przedsięwzięciami oraz przyczynienie się do budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa”.

Więcej informacji podane na konferencji

W środę poprzedzającą obchody, 12 lutego, dalsze szczegóły wydarzeń zostaną przedstawione na konferencji prasowej w watykańskim Biurze Prasowym o godz. 12.00. Wezmą w niej udział: prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, kard. José Tolentino de Mendonça; włoska podsekretarz Ministerstwa Kultury Lucia Borgonzoni, dyrektor administracyjna Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedzialna za więzienia Lina Di Domenico, dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta oraz kuratorzy dwóch kluczowych wystaw w ramach „Conciliazione 5” na Rok Święty 2025 i wystawy Global Visual Poetry. Konferencję prasową można będzie śledzić na żywo za pośrednictwem YouTube.

tom



 

Polecane
Emerytury
Stażowe