Już niedługo Jubileusz Artystów i Świata Kultury. Bogaty plan obchodów

Twarze więźniów wyświetlane na fasadzie domu w pobliżu Watykanu, manifest mający na celu przekazanie kulturowego kodeksu religii i historyczna papieska wizyta w studiach Cinecittà w Rzymie - to tylko niektóre z inicjatyw, które w dniach 15-18 lutego planuje Dykasteria ds. Kultury i Edukacji z okazji Jubileuszu Artystów i Świata Kultury.
Watykan, widok na bazylikę św. Piotra Już niedługo Jubileusz Artystów i Świata Kultury. Bogaty plan obchodów
Watykan, widok na bazylikę św. Piotra / pixabay.com/carlo75

Bogaty program

Rok Święty 2025 Świata Kultury rozpocznie się w sobotę 15 lutego międzynarodowym spotkaniem zatytułowanym „Sharing Hope - Horizons for Cultural Heritage” – „Dzielenie się nadzieją - Horyzonty dziedzictwa kulturowego”, zorganizowanym we współpracy z Muzeami Watykańskimi. Liderzy najbardziej prestiżowych instytucji artystycznych i muzealnych na świecie spotkają się, aby omówić nowe języki i strategie waloryzacji i przekazywania dziedzictwa religijnego i artystycznego. Ich dialog zakończy się przyjęciem „manifestu edukacyjnego w sprawie przekazywania kulturowego kodu religii”.

Tego samego dnia, o godz. 18.00, odbędzie się otwarcie specjalnie przygotowanej przestrzeni wystawienniczej przy Via Conciliazione 5, na drodze, która prowadzi pielgrzymów prosto z Zamku Świętego Anioła do Bazyliki św. Piotra. Pod kierownictwem kuratorki Cristiany Perrelli, zamówienia na projekty sztuki współczesnej zostaną przyznane międzynarodowym artystom na Rok Jubileuszowy 2025, którzy przez cały rok będą koncentrować się na temacie nadziei. Wszystko zaczynie się od portretów społeczności więziennej Regina Coeli: zostały one stworzone przez artystę Yan Pei-Ming i będą nie tylko prezentowane w sali wystawowej, ale także wyświetlane na fasadzie budynku, w którym mieści się kilka watykańskich instytucji.

Na niedzielę 16 lutego zaplanowano dwa wydarzenia: Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godzinie 10:00, która będzie otwarta dla wszystkich, zwłaszcza dla osób zaangażowanych w sztukę i kulturę oraz „Biała Noc” zaplanowana jest w Bazylice Watykańskiej od godziny 20:00, która wyjątkowo pozostanie otwarta dłużej, aby umożliwić specjalne zwiedzanie i duchową kontemplację.

Pierwsza papieska wizyta w rzymskich studiach filmowych

W poniedziałek 17 lutego Franciszek jako pierwszy papież odwiedzi rzymskie studia filmowe Cinecittà . Spotka się tam z delegacją artystów i pracowników kultury oraz wygłosi przemówienie. Inicjatywa jest organizowana we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Włoskiej i Cinecittà Luce SpA.

Planowane są również inne wydarzenia, takie jak refleksje na temat przyszłości dziedzictwa kulturowego podczas spotkania „Artisans of Hope”, zarezerwowanego dla przedstawicieli katolickich ośrodków kultury i organizacji międzynarodowych działających na rzecz promocji kultury. Podczas wydarzeń szczególna uwaga zostanie poświęcona współczesnym formom sztuki, takim jak poezja wizualna. Kurator Raffaella Perna organizuje specjalną wystawę na ten temat zatytułowaną Global Visual Poetry, którą można oglądać w siedzibie Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Wspólne przekroczenie Drzwi Świętych

W dniach Jubileuszu Artystów  i Świata Kultury, uczestnicy są również zaproszeni do wspólnego przekroczenia Drzwi Świętych. „Sztuka i kultura powinny być postrzegane jako uprzywilejowane narzędzia promowania dialogu, integracji i nadziei, podczas gdy celebracja piękna i kreatywności powinna stanowić okazję do refleksji i mieć szeroki zasięg” - czytamy w watykańskim komunikacie. Celem jest „ponowne połączenie indywidualnych aspiracji i poszukiwań ze zbiorowymi przedsięwzięciami oraz przyczynienie się do budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa”.

Więcej informacji podane na konferencji

W środę poprzedzającą obchody, 12 lutego, dalsze szczegóły wydarzeń zostaną przedstawione na konferencji prasowej w watykańskim Biurze Prasowym o godz. 12.00. Wezmą w niej udział: prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, kard. José Tolentino de Mendonça; włoska podsekretarz Ministerstwa Kultury Lucia Borgonzoni, dyrektor administracyjna Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedzialna za więzienia Lina Di Domenico, dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta oraz kuratorzy dwóch kluczowych wystaw w ramach „Conciliazione 5” na Rok Święty 2025 i wystawy Global Visual Poetry. Konferencję prasową można będzie śledzić na żywo za pośrednictwem YouTube.

tom


 

POLECANE
Konferencja prasowa wg Tuska. Dziennikarze w sali obok z ostatniej chwili
Konferencja "prasowa" wg Tuska. Dziennikarze w sali obok

W poniedziałek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa pod hasłem "Polska. Rok przełomu", na której premier Donald Tusk przedstawił plan gospodarczy na najbliższe lata. Niestety przedstawiciele mediów nie znaleźli się na wspólnej sali z premierem, co uniemożliwiło zadawanie pytań

Międzynarodowy szczyt ws. sztucznej inteligencji. Do Paryża przybędą naukowcy i politycy Wiadomości
Międzynarodowy szczyt ws. sztucznej inteligencji. Do Paryża przybędą naukowcy i politycy

Międzynarodowy szczyt na temat sztucznej inteligencji AI Action Summit gromadzi w Paryżu przywódców około 80 krajów, przedstawicieli globalnych gigantów branży technologicznej i naukowców. To próba szukania miejsca dla Europy w konkurencji zdominowanej przez USA i Chiny.

Tusk opowiada Polakom bzdury. Beata Szydło skrytykowała premiera ws. paktu migracyjnego gorące
"Tusk opowiada Polakom bzdury". Beata Szydło skrytykowała premiera ws. paktu migracyjnego

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas niedzielnej debaty z Friedrichem Merzem stwierdził, że dzięki unijnym przepisom będzie odsyłał migrantów do innych krajów europejskich. W tej kwestii miał rozmawiać z szefami rządów innych państw, w tym premiera Donalda Tuska. Do sprawy odniosła się Beata Szydło.

Karol Nawrocki żąda od Tuska ujawnienia treści rozmowy z Scholzem nt. paktu migracyjnego z ostatniej chwili
Karol Nawrocki żąda od Tuska ujawnienia treści rozmowy z Scholzem nt. paktu migracyjnego

W niedzielę podczas debaty między kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i liderem CDU Friedrichem Merzem szef niemieckiego rządu odniósł się m.in. do kwestii polityki migracyjnej. Stwierdził, że jego rząd będzie odsyłał migrantów do sąsiednich krajów, co miał wcześniej ustalić z szefami rządów innych europejskich państw, m.in. Donaldem Tuskiem.

Jeden ze scenariuszy daje wygraną Nawrockiemu. Nowy sondaż Wiadomości
Jeden ze scenariuszy daje wygraną Nawrockiemu. Nowy sondaż

W jednym ze scenariuszy w najnowszym sondażu prezydenckim szansę na wygraną w drugiej turze wyborów ma Karol Nawrocki. W większości wariantów faworytem jest Rafał Trzaskowski.

Kraje bałtyckie kończą z rosyjskim prądem. Zacharowa: To niszczenie krajów i narodów polityka
Kraje bałtyckie kończą z rosyjskim prądem. Zacharowa: "To niszczenie krajów i narodów"

W niedzielę w Wilnie odbyły się uroczystości z okazji przyłączenia państw bałtyckich do europejskiej sieci energetycznej CESA (Continental Europe Synchronous Area) za pośrednictwem połączenia Polski z Litwą LitPol Link. Na tę zmianę zareagowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Wiadomości
Jak ozdoby na Wielkanoc mogą odmienić Twój dom? Oto nasze propozycje!

Wielkanoc to nie tylko czas refleksji i rodzinnych spotkań, ale także doskonała okazja do odświeżenia wnętrza i wprowadzenia do niego radosnej, wiosennej atmosfery. Ozdoby na Wielkanoc mogą całkowicie odmienić dom, nadając mu lekkości, świeżości i przytulności. Jeśli kochasz aranżację wnętrz, to idealny moment, by wykorzystać kreatywność i dodać dekoracyjne akcenty, które stworzą wyjątkowy klimat.

Właściciele fotowoltaiki dostaną pieniądze za wyłączanie paneli Wiadomości
Właściciele fotowoltaiki dostaną pieniądze za wyłączanie paneli

Jak podaje niderlandzki portal bright.nl, mieszkańcy Zelandii wkrótce będą mogli otrzymać pieniądze, jeśli wyłączą panele fotowoltaiczne w godzinach, w których jest zbyt dużo słońca. Takie działanie ma pomóc w odciążeniu sieci energetycznej.

Stracimy armię. Wołodymyr Zełenski skomentował plany ws. wyborów na Ukrainie Wiadomości
"Stracimy armię". Wołodymyr Zełenski skomentował plany ws. wyborów na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że wybory prezydenckie nie mogą się odbyć w jego kraju ze względu na obowiązujący stan wojenny. Podkreślił również, że zawieszenie lub zniesienie stanu wojennego mogłoby uderzyć w morale oraz w armię.

Trump kupi Strefę Gazy? Padła deklaracja polityka
Trump kupi Strefę Gazy? Padła deklaracja

Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę podczas rozmowy z reporterami na pokładzie Air Force One, że jest zdecydowany kupić i posiadać Strefę Gazy, ale mógłby przekazać część tego terenu innym państwom Bliskiego Wschodu, aby wspomóc ich odbudowę.

REKLAMA

Już niedługo Jubileusz Artystów i Świata Kultury. Bogaty plan obchodów

Twarze więźniów wyświetlane na fasadzie domu w pobliżu Watykanu, manifest mający na celu przekazanie kulturowego kodeksu religii i historyczna papieska wizyta w studiach Cinecittà w Rzymie - to tylko niektóre z inicjatyw, które w dniach 15-18 lutego planuje Dykasteria ds. Kultury i Edukacji z okazji Jubileuszu Artystów i Świata Kultury.
Watykan, widok na bazylikę św. Piotra Już niedługo Jubileusz Artystów i Świata Kultury. Bogaty plan obchodów
Watykan, widok na bazylikę św. Piotra / pixabay.com/carlo75

Bogaty program

Rok Święty 2025 Świata Kultury rozpocznie się w sobotę 15 lutego międzynarodowym spotkaniem zatytułowanym „Sharing Hope - Horizons for Cultural Heritage” – „Dzielenie się nadzieją - Horyzonty dziedzictwa kulturowego”, zorganizowanym we współpracy z Muzeami Watykańskimi. Liderzy najbardziej prestiżowych instytucji artystycznych i muzealnych na świecie spotkają się, aby omówić nowe języki i strategie waloryzacji i przekazywania dziedzictwa religijnego i artystycznego. Ich dialog zakończy się przyjęciem „manifestu edukacyjnego w sprawie przekazywania kulturowego kodu religii”.

Tego samego dnia, o godz. 18.00, odbędzie się otwarcie specjalnie przygotowanej przestrzeni wystawienniczej przy Via Conciliazione 5, na drodze, która prowadzi pielgrzymów prosto z Zamku Świętego Anioła do Bazyliki św. Piotra. Pod kierownictwem kuratorki Cristiany Perrelli, zamówienia na projekty sztuki współczesnej zostaną przyznane międzynarodowym artystom na Rok Jubileuszowy 2025, którzy przez cały rok będą koncentrować się na temacie nadziei. Wszystko zaczynie się od portretów społeczności więziennej Regina Coeli: zostały one stworzone przez artystę Yan Pei-Ming i będą nie tylko prezentowane w sali wystawowej, ale także wyświetlane na fasadzie budynku, w którym mieści się kilka watykańskich instytucji.

Na niedzielę 16 lutego zaplanowano dwa wydarzenia: Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godzinie 10:00, która będzie otwarta dla wszystkich, zwłaszcza dla osób zaangażowanych w sztukę i kulturę oraz „Biała Noc” zaplanowana jest w Bazylice Watykańskiej od godziny 20:00, która wyjątkowo pozostanie otwarta dłużej, aby umożliwić specjalne zwiedzanie i duchową kontemplację.

Pierwsza papieska wizyta w rzymskich studiach filmowych

W poniedziałek 17 lutego Franciszek jako pierwszy papież odwiedzi rzymskie studia filmowe Cinecittà . Spotka się tam z delegacją artystów i pracowników kultury oraz wygłosi przemówienie. Inicjatywa jest organizowana we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Włoskiej i Cinecittà Luce SpA.

Planowane są również inne wydarzenia, takie jak refleksje na temat przyszłości dziedzictwa kulturowego podczas spotkania „Artisans of Hope”, zarezerwowanego dla przedstawicieli katolickich ośrodków kultury i organizacji międzynarodowych działających na rzecz promocji kultury. Podczas wydarzeń szczególna uwaga zostanie poświęcona współczesnym formom sztuki, takim jak poezja wizualna. Kurator Raffaella Perna organizuje specjalną wystawę na ten temat zatytułowaną Global Visual Poetry, którą można oglądać w siedzibie Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Wspólne przekroczenie Drzwi Świętych

W dniach Jubileuszu Artystów  i Świata Kultury, uczestnicy są również zaproszeni do wspólnego przekroczenia Drzwi Świętych. „Sztuka i kultura powinny być postrzegane jako uprzywilejowane narzędzia promowania dialogu, integracji i nadziei, podczas gdy celebracja piękna i kreatywności powinna stanowić okazję do refleksji i mieć szeroki zasięg” - czytamy w watykańskim komunikacie. Celem jest „ponowne połączenie indywidualnych aspiracji i poszukiwań ze zbiorowymi przedsięwzięciami oraz przyczynienie się do budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa”.

Więcej informacji podane na konferencji

W środę poprzedzającą obchody, 12 lutego, dalsze szczegóły wydarzeń zostaną przedstawione na konferencji prasowej w watykańskim Biurze Prasowym o godz. 12.00. Wezmą w niej udział: prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, kard. José Tolentino de Mendonça; włoska podsekretarz Ministerstwa Kultury Lucia Borgonzoni, dyrektor administracyjna Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedzialna za więzienia Lina Di Domenico, dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta oraz kuratorzy dwóch kluczowych wystaw w ramach „Conciliazione 5” na Rok Święty 2025 i wystawy Global Visual Poetry. Konferencję prasową można będzie śledzić na żywo za pośrednictwem YouTube.

tom



 

Polecane
Emerytury
Stażowe