500-lecie Kolegiaty Łaskiej. Kard. Ryś: jak możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa?

- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Kościół zawsze wymaga reformy. Kościół zawsze wymaga zmiany. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za Niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kard. Ryś podczas uroczystości 500. rocznicy poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku.
kard. Grzegorz Ryś 500-lecie Kolegiaty Łaskiej. Kard. Ryś: jak możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa?
kard. Grzegorz Ryś / YT print screen/Archidiecezja Łódzka

500. rocznica konsekracji

Wczoraj wieczorem w Kolegiacie Łaskiej odbyły się uroczystości związane z 500. rocznicą poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku. - Dokładnie 6 lutego 1525 r. uroczystym aktem konsekracji została poświęcona nasza świątynia na chwałę Bożą i dla pożytku wiernych. Dokonał tego ówczesny Prymas Polski, Jan łaski. To z jego fundacji i dzięki jego trosce wzniesiono w Łasku w latach 1517 - 1523 okazały, murowany kościół w stylu późnogotyckim. Otrzymał on tytuł kolegiaty i erygowano przy nim kapitułę kolegiacką. Został wyposażony w wiele cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest skarb, otaczany szczególnym kultem od 1515 roku, alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dar od Papieża Leona X - mówił we wstępie do liturgii ks. Zenon Miksa, prepozyt Kolegiaty Łaskiej.

"Ciągle jesteśmy pielgrzymami"

Uroczystościom, które zgromadziły mieszkańców Łasku, władze samorządowe i miejskie oraz kanoników Kolegiaty, a także duchowieństwo z dekanatu i licznych wiernych, przewodniczył i homilię wygłosił kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

- Wtedy, kiedy myślimy o pięknej rocznicy konsekracji tego kościoła, pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, to: w jakiej mierze, w jaki sposób, jak konkretnie możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa? - tłumaczył hierarcha.

Kaznodzieja wskazał, że jesteśmy włączeni przez chrzest "w jedno miasto Boga. To znaczy, że każdy z nas, każdy na swoją miarę, jest za tę wspólnotę odpowiedzialny. Św. Paweł pisze w jednym ze swoich listów: jesteście obywatelami Boga. Nie jesteście obcymi. Nie jesteście przechodniami. To znaczy, że bierzecie odpowiedzialność za Kościół. Po co stawiać kościół, skoro nikt nie chce wziąć za niego odpowiedzialności? Jeśli nikt nie chce wziąć go pod opiekę? Po co go budować? Jesteście odpowiedzialni?". 

- Jesteśmy ciągle w drodze. Jesteśmy ciągle pielgrzymami. O tym mówi nam Rok Święty, który przeżywamy. Jesteśmy ludźmi, którzy mocno chodzą po ziemi, ale głowę mamy zadartą ku niebu. Cieszymy się tym, czego doświadczamy, ale nosimy w sobie ogromne pragnienie, którego nic nie zdoła zaspokoić, jak pełna wspólnota z Bogiem w niebie. To wszystko oznacza chrzest - wyjaśniał kard. Ryś.

Historia świątyni

Na końcu, odwołując się do historii Kolegiaty Łaskiej, wspomniał dwóch Janów Łaskich: starszego - Prymasa i konsekratora łaskiej świątyni oraz młodszego - pierwszego proboszcza Kolegiaty Łaskiej, późniejszego reformatora Kościoła, poza Kościołem rzymskokatolickim: "Macie taki dramat, który jest wpisany w historię sprzed 500 lat. Dwóch absolutnie wybitnych, dwóch wielkich ludzi, którzy spokrewnieni ze sobą, całe lata myślący razem Kościele, w którymś momencie się dramatycznie rozeszli. Można powiedzieć, że Duch Święty ich połączył w tym, co my dziś nazywamy ruchem ekumenicznym".

- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Powiedział Sobór Watykański II: "Ecclesia semper reformanda" - Kościół zawsze wymaga reformy! Kościół zawsze wymaga zmiany, ale historia tych dwóch wielkich Janów Łaskich pokazuje, że my, jeśli nawet szukamy tej zmiany, nie potrafimy siebie nawzajem słuchać, nie szukamy zgody. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kardynał Ryś.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości udali się do bocznej kaplicy, gdzie znajduje się wizerunek Matki Bożej Łaskiej, przed którym odmówiono modlitwy i odśpiewano Apel Jasnogórski.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku została erygowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik dnia 17 maja 1366 roku. Obecny kościół został wybudowany z fundacji abp. gnieźnieńskiego Jana Łaskiego w latach 1517–1523 w stylu gotyckim. W 1749 r. podczas wielkiego pożaru kolegiata spłonęła. Odbudowana przez Marcina Załuskiego, Antoniego Narzymskiego i Grzegorza Zachariasiewicza, ale już w stylu barokowym. Jest to kościół orientowany, trójnawowy, z prezbiterium zamkniętym. Konsekrowany 6 II 1525 r. przez abp. Jana Łaskiego i w tym dniu wyniesiony do godności kolegiaty. 24 IX 2005 r. arcybiskup Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku Sanktuarium Maryjnym (Abp-453-1201/05). Natomiast 25 IX 2005 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18 VIII 2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II.

Do wyposażenia świątyni należy ołtarz główny rokokowy z obrazem św. Michała Archanioła, który malował Filip Castaldi, oraz rzeźbami aniołów. Boczny ołtarz rokokowy z obrazami Świętej Rodziny (XVIII w.) i św. Rocha oraz św. Antoniego, Wojciecha i Stanisława. Srebrna trumienka na relikwie św. Juliana XVII w. Boczny ołtarz rokokowy NMP Różańcowej i św. Walentego z rzeźbami św. Wawrzyńca i Zakonnicy. Ołtarz w kaplicy NMP z Dzieciątkiem z 1760 r., okrągła, alabastrowa płaskorzeźba NMP z końca XV w. przypisywana Andrei della Robbi, przywieziona z Rzymu przez abpa Jana Łaskiego.

xpk


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły gorące
Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły

Serowo-cebulowe Paluszki Beskidzkie wróciły po pożarze zakładu Aksam. Kultowa przekąska znów jest dostępna.

REKLAMA

500-lecie Kolegiaty Łaskiej. Kard. Ryś: jak możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa?

- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Kościół zawsze wymaga reformy. Kościół zawsze wymaga zmiany. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za Niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kard. Ryś podczas uroczystości 500. rocznicy poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku.
kard. Grzegorz Ryś 500-lecie Kolegiaty Łaskiej. Kard. Ryś: jak możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa?
kard. Grzegorz Ryś / YT print screen/Archidiecezja Łódzka

500. rocznica konsekracji

Wczoraj wieczorem w Kolegiacie Łaskiej odbyły się uroczystości związane z 500. rocznicą poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku. - Dokładnie 6 lutego 1525 r. uroczystym aktem konsekracji została poświęcona nasza świątynia na chwałę Bożą i dla pożytku wiernych. Dokonał tego ówczesny Prymas Polski, Jan łaski. To z jego fundacji i dzięki jego trosce wzniesiono w Łasku w latach 1517 - 1523 okazały, murowany kościół w stylu późnogotyckim. Otrzymał on tytuł kolegiaty i erygowano przy nim kapitułę kolegiacką. Został wyposażony w wiele cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest skarb, otaczany szczególnym kultem od 1515 roku, alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dar od Papieża Leona X - mówił we wstępie do liturgii ks. Zenon Miksa, prepozyt Kolegiaty Łaskiej.

"Ciągle jesteśmy pielgrzymami"

Uroczystościom, które zgromadziły mieszkańców Łasku, władze samorządowe i miejskie oraz kanoników Kolegiaty, a także duchowieństwo z dekanatu i licznych wiernych, przewodniczył i homilię wygłosił kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

- Wtedy, kiedy myślimy o pięknej rocznicy konsekracji tego kościoła, pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, to: w jakiej mierze, w jaki sposób, jak konkretnie możemy zobaczyć, że nasz chrzest w nas działa? - tłumaczył hierarcha.

Kaznodzieja wskazał, że jesteśmy włączeni przez chrzest "w jedno miasto Boga. To znaczy, że każdy z nas, każdy na swoją miarę, jest za tę wspólnotę odpowiedzialny. Św. Paweł pisze w jednym ze swoich listów: jesteście obywatelami Boga. Nie jesteście obcymi. Nie jesteście przechodniami. To znaczy, że bierzecie odpowiedzialność za Kościół. Po co stawiać kościół, skoro nikt nie chce wziąć za niego odpowiedzialności? Jeśli nikt nie chce wziąć go pod opiekę? Po co go budować? Jesteście odpowiedzialni?". 

- Jesteśmy ciągle w drodze. Jesteśmy ciągle pielgrzymami. O tym mówi nam Rok Święty, który przeżywamy. Jesteśmy ludźmi, którzy mocno chodzą po ziemi, ale głowę mamy zadartą ku niebu. Cieszymy się tym, czego doświadczamy, ale nosimy w sobie ogromne pragnienie, którego nic nie zdoła zaspokoić, jak pełna wspólnota z Bogiem w niebie. To wszystko oznacza chrzest - wyjaśniał kard. Ryś.

Historia świątyni

Na końcu, odwołując się do historii Kolegiaty Łaskiej, wspomniał dwóch Janów Łaskich: starszego - Prymasa i konsekratora łaskiej świątyni oraz młodszego - pierwszego proboszcza Kolegiaty Łaskiej, późniejszego reformatora Kościoła, poza Kościołem rzymskokatolickim: "Macie taki dramat, który jest wpisany w historię sprzed 500 lat. Dwóch absolutnie wybitnych, dwóch wielkich ludzi, którzy spokrewnieni ze sobą, całe lata myślący razem Kościele, w którymś momencie się dramatycznie rozeszli. Można powiedzieć, że Duch Święty ich połączył w tym, co my dziś nazywamy ruchem ekumenicznym".

- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Powiedział Sobór Watykański II: "Ecclesia semper reformanda" - Kościół zawsze wymaga reformy! Kościół zawsze wymaga zmiany, ale historia tych dwóch wielkich Janów Łaskich pokazuje, że my, jeśli nawet szukamy tej zmiany, nie potrafimy siebie nawzajem słuchać, nie szukamy zgody. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kardynał Ryś.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości udali się do bocznej kaplicy, gdzie znajduje się wizerunek Matki Bożej Łaskiej, przed którym odmówiono modlitwy i odśpiewano Apel Jasnogórski.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku została erygowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik dnia 17 maja 1366 roku. Obecny kościół został wybudowany z fundacji abp. gnieźnieńskiego Jana Łaskiego w latach 1517–1523 w stylu gotyckim. W 1749 r. podczas wielkiego pożaru kolegiata spłonęła. Odbudowana przez Marcina Załuskiego, Antoniego Narzymskiego i Grzegorza Zachariasiewicza, ale już w stylu barokowym. Jest to kościół orientowany, trójnawowy, z prezbiterium zamkniętym. Konsekrowany 6 II 1525 r. przez abp. Jana Łaskiego i w tym dniu wyniesiony do godności kolegiaty. 24 IX 2005 r. arcybiskup Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku Sanktuarium Maryjnym (Abp-453-1201/05). Natomiast 25 IX 2005 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18 VIII 2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II.

Do wyposażenia świątyni należy ołtarz główny rokokowy z obrazem św. Michała Archanioła, który malował Filip Castaldi, oraz rzeźbami aniołów. Boczny ołtarz rokokowy z obrazami Świętej Rodziny (XVIII w.) i św. Rocha oraz św. Antoniego, Wojciecha i Stanisława. Srebrna trumienka na relikwie św. Juliana XVII w. Boczny ołtarz rokokowy NMP Różańcowej i św. Walentego z rzeźbami św. Wawrzyńca i Zakonnicy. Ołtarz w kaplicy NMP z Dzieciątkiem z 1760 r., okrągła, alabastrowa płaskorzeźba NMP z końca XV w. przypisywana Andrei della Robbi, przywieziona z Rzymu przez abpa Jana Łaskiego.

xpk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe