Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II o najważniejszych papieskich inicjatywach w 2025 r.

O najważniejszych planowanych na 2025 rok inicjatywach przypominających postać papieża Polaka i promujących jego nauczanie, zwłaszcza w młodym pokoleniu, rozmawiano na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Jego członkowie obradowali w czwartek w Sejmie.
Jan Paweł II Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II o najważniejszych papieskich inicjatywach w 2025 r.
Jan Paweł II / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Rob Croes / Anefo

Zaniepokojenie działaniami MEN i MKiDN

Poseł Andrzej Gawron, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II wyraził na wstępie zaniepokojenie docierającymi do posłów sygnałami m.in. na temat działań obecnego kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zmierzają do ograniczania w podstawie programowej omawiania na lekcjach roli i postaci św. Jana Pawła II oraz niektórych bohaterów narodowych.

Za inną niepokojącą informację uznał przyznanie przez Ministerstw Kultury stypendium artystycznego lewicowemu aktywiście Janowi Kapeli - "osobie podającej się za twórcę". Za to wsparcie ów aktywista planuje m.in. promować aborcję. - To są sygnały bardzo niepokojące. Ja wolałbym na naszym Zespole rozmawiać o pozytywnych działaniach - powiedział Andrzej Gawron.

Podczas posiedzenia omówione zostały plany działania w 2025 r. instytucji promujących postać Jana Pawła II i współpracujących z Parlamentarnym Zespołem.

"Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Ks. Paweł Walkiewicz, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przypomniał historię powołania Fundacji, która została powołana w 2000 r. przez Konferencję Episkopatu Polski, opiekuje się zdolną młodzieżą z niezamożnych rodzin poprzez system stypendialny oraz upamiętnia dzieło i myśl Jana Pawła II w młodym pokoleniu. W tym roku zatem FDNT obchodzi ćwierć wieku istnienia. Opiekuje się obecnie 2 tysiącami stypendystów, uczniów szkół i studentów. - Z nimi w ciągu roku szkolnego i akademickiego prowadzimy pracę formacyjną - dodał.

Poinformował, że główne obchody 25-lecia Fundacji odbędą się w lipcu na Jasnej Górze. - Chcemy się tam wszyscy spotkać z naszymi darczyńcami, stypendystami i absolwentami. Główną Mszę św. będzie celebrował abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - powiedział ks. Walkiewicz.

W Częstochowie także, z okazji jubileuszu, zaplanowano - tradycyjnie organizowane co roku dla młodzieży w różnych miejscach Polski - wakacyjne obozy formacyjne. Dodał, że o Fundacji najbardziej słychać co roku w Dniu Papieskim, organizowanym o okolicy 16 października, dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W tym roku Dzień Papieski przypadnie 13 października i tradycyjnie będzie okazją do przypominania nauczania papieża Polaka, a także wsparcia poprzez zbiórkę pieniężną uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości.

Inicjatywy związane z Janem Pawłem II

Michalina Poźniak z Instytutu Papieża Jana Pawła II poinformowała, że ośrodek ten chciałby się w tym roku skupić na publikacji serii wydawniczej na temat papieskich pielgrzymek do Polski. Na razie wiadomo o dwóch publikacjach, ale do końca roku mają się pojawić kolejne. Instytut kontynuuje też propagowanie osoby i nauczania Jana Pawła II w formie koncertów muzycznych i sympozjów naukowych. Współpracuje też w celach edukacji na ten temat ze szkołami, organizując m.in. wystawy o pielgrzymkach, które pojawiły się np. w szkołach imienia Jana Pawła II i imienia ks. Jana Twardowskiego.

Ewelina Kądziela, członkini Bractwa św. Jana Pawła II w Toruniu i Fundacji Studium Culturae Ecclesiae przypomniała o ciekawej inicjatywie, jaką jest Orszak Dziejów - widowisko historyczne w plenerze polegające na przemarszu postaci znanych z dziejów Polski, w tym polskich świętych i błogosławionych. Inicjatywa odbywa się w Warszawie, ma charakter edukacyjny i integrujący rodziny. W tym roku Orszak Dziejów chce przypomnieć znaczenie encykliki "Evangelium vitae", ogłoszonej 25 marca 1995 r. - trzydzieści lat temu. Dlatego podczas przemarszu będą wygłaszane fragmenty nauczania papieskiego na temat ochrony życia.

Ks. Paweł Stypa, wiceprezes Fundacji Studium Culturae Ecclesiae z Wrocławia poinformował o planowanej inicjatywie zainteresowania tematyką społeczno-religijną (np. w formie wystaw plenerowych) mieszkańców osiedli wielkomiejskich, którzy rzadko mają styczność z ofertą kulturalną i edukacyjną w innych miejscach, głównie w domach kultury.

Grzegorz Polak, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przyznał, że mimo braku celowych dotacji na ten rok placówka stara się kontynuować swoją działalność, proponując ciekawe wydarzenia. Jednym z ich jest współorganizowana z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wystawa „Św. Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy”, prezentowana w związku w objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Można ją oglądać do 8 kwietnia.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego obchodzić będzie 2 marca piątą rocznicę działalności. W tym roku planuje m.in. przypomnieć o 60. rocznicy słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Obchody organizuje we Wrocławiu tamtejszy Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", ale stołeczne Muzeum udostępni w czerwcu swoje przestrzenie na poświęconą temu wydarzeniu wystawie, która wcześniej trafi do gmachu Sejmu RP. Jego głównym elementem będzie najprawdopodobniej oryginał listu napisanego w języku niemieckim przez kard. Bolesława Kominka. List zostanie wypożyczony z muzeum archidiecezjalnego w Kolonii. Na obchody w Warszawie złoży się też debata na temat historycznego wydarzenia.

Do wstępnych słów posła Andrzeja Gawrona na temat planów zmian w podstawie programowej odniosła się Dominika Żukowska-Dardzińska z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. - Nie ma jeszcze decyzji, jak to będzie wyglądało, natomiast jest prawdopodobna taka opcja, że w ogóle nie będzie proponowanych lektur, tylko to nauczyciel i szkoła będą je indywidualnie wybierali. Nam natomiast zależy, aby lektury dotyczące Jana Pawła II na trwale wpisały się w prace szkoły rozumianej ogólnopolsko, a nie tylko do wyboru instytucji. Staramy się to trochę monitorować i mamy grupę ekspertów, którzy mogliby podpowiedzieć szkołom, jakie teksty wybrać - dodała.

Anna Olesiak, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, wskazała na najbardziej obecnie angażujące tę samorządową instytucję miasta stołecznego przygotowanie oferty programowej na 20. rocznicę śmierci papieża. Składają się na to trzy projekty: kampania społeczna, wystawa w formule "gotowa do wydruku" oraz wydanie jubileuszowej płyty Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

Centrum planuje skierować szczególnie do młodego odbiorcy (16-24 lata), który nie pamięta Jana Pawła II i jego odchodzenia, wystawę, którą będzie można za darmo pobrać ze stron CMJPII. - Zakładamy, że szkoły i parafie zechcę w swoich przestrzeniach je udostępnić. Nie ponoszą w związku z tym żadnych kosztów - poinformowała Anna Olesiak.

Kampania społeczna będzie obecna w przestrzeni miasta i "ma trafić do ludzi, których być może wizerunek Jana Pawła II by nie zatrzymał, ale chcemy pokazać jak on widzi drugiego człowieka" - tłumaczyła dyrektor CMJPII. Kampania będzie zatem dotyczyła potrzeby głębszego, personalistycznego i pozbawionego schematów dostrzegania drugiego człowieka. - Proszę się rozglądać po mieście. Będą to duże, wyraziste plakaty z trzema postaciami - dodała Anna Olesiak.

Wystawa nie będzie miała charakteru biograficznego, ani promującego nauczanie papieskie, skupi się natomiast na podkreśleniu w oszczędny tekstowo sposób wartości ważnych dla papieża i temu, jak on je rozumiał, gdy sam był młodym człowiekiem: rodziny, miłości, planów na życie. Promocja wystawy rozpocznie się na przełomie lutego i marca.

Na wspomnianą płytę złożą się utwory inspirowanie nauczaniem papieża oraz specjalne zamówienia kompozytorskie. Album będzie prezentowany w koncertach, których najwięcej będzie można zobaczyć w kwietniu br.

Ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przypomniał, że papież jest patronem Małopolski. - Dzięki samorządowi województwa mamy bardzo wiele możliwości działania w tym roku - powiedział. Instytucja planuje w tym roku m.in. cztery duże wystawy. Jedną z nich, pt. "Czeka Cię Niebo", będzie można obejrzeć na krakowskim lotnisku im. Jana Pawła II. Na Plantach stanie 3 kwietnia ekspozycja "Kształt życia", na terenie Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach zobaczymy z kolei wystawę "Kiedy Bóg daje życie, daje je naprawdę, daje je na zawsze". Papieska wystawa do obejrzenia będzie także w Bazylice św. Floriana, gdzie Karol Wojtyła pełnił posługę wikariusza.

Planowane jest też odświeżenie wystaw na Campus Misericordiae w Wieliczce oraz na Trakcie Królewskim prowadzącym do kopalni soli. Ponadto jako spektakularną określił ks. Kozyra planowaną na fasadzie krakowskiej kurii wystawę w postaci mappingu uruchomionego 2 kwietnia wieczorem, w dzień śmierci Jana Pawła II. Tego dnia od rana organizowane będą różne inicjatywy, wśród nich dzięki wydziałowi duszpasterstwa ogólnego kurii - dzień rekolekcji i warsztatów dla młodych ludzi. Następnie celebrowana będzie Msza św. w Sanktuarium Jana Pawła II, potem Akademicka Droga Krzyżowa z kościoła św. Anny pod Okno Papieskie. Tematem wystawy na fasadzie kurii będzie życie - składające się z pracy, radości, cierpienia.

Instytut będzie też organizatorem wielu koncertów, w tym pasyjnych, w których ich twórcy i realizatorzy będą nawiązywać do postaci Jana Pawła II. Wielkim wydarzeniem, planowanym na 26 kwietnia ma być Symfonia Miłosierdzia na Białych Morzach. Słowa do utworu napisała... św. Siostra Faustyna Kowalska w swoim „Dzienniczku” a muzykę skomponował Bartek Gliniak. Utwór na orkiestrę symfoniczną, chóry, solistów i lektora będzie wyśpiewany  w szesnastu językach, tak aby przesłanie Miłosiernej Miłości dotarło do większości ludzi na Ziemi. Uroczystość będzie polegać na prawykonaniu utworów z Symfonii, które będą przeplatane recytowaniem wybranych słów Jezusa wypowiedzianych do św. Faustyny.

Centralnym punktem uroczystości będzie wielki plac w Krakowie znajdujący się pomiędzy Sanktuariami św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia: „Białe Morza”.  Przy wykorzystaniu najnowocześniejszych środków współczesnej technologii ustanowiony zostanie telemost na czas trwania wydarzenia łączący: Kraków i Jasną Górę  z Polski, Rzym w Watykanie, Kabiakari w Tanzanii, Sau Paulo w Brazylii, Stockbridge w Stanach Zjednoczonych, El Salvador na Filipinach i Keysborough w Australii. Transmisję z tego monumentalnego koncertu przeprowadzi Telewizja Polska.

Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II tworzą parlamentarzyści zainteresowani krzewieniem duchowego dziedzictwa papieża Polaka oraz rozpowszechnianiem wiedzy o nim jako człowieku, poecie, kapłanie i pasterzu.

Członkowie Zespołu - podkreśla się w regulaminie jego pracy - "stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką dziedzictwa św. Jana Pawła II", ale w praktyce obecny skład Zespołu tworzą jedynie posłowie PiS i jeden poseł PSL-Trzeciej Drogi.

lk


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wiadomości
Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Noc, która zmieniła wszystko.

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

REKLAMA

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II o najważniejszych papieskich inicjatywach w 2025 r.

O najważniejszych planowanych na 2025 rok inicjatywach przypominających postać papieża Polaka i promujących jego nauczanie, zwłaszcza w młodym pokoleniu, rozmawiano na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Jego członkowie obradowali w czwartek w Sejmie.
Jan Paweł II Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II o najważniejszych papieskich inicjatywach w 2025 r.
Jan Paweł II / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Rob Croes / Anefo

Zaniepokojenie działaniami MEN i MKiDN

Poseł Andrzej Gawron, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II wyraził na wstępie zaniepokojenie docierającymi do posłów sygnałami m.in. na temat działań obecnego kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zmierzają do ograniczania w podstawie programowej omawiania na lekcjach roli i postaci św. Jana Pawła II oraz niektórych bohaterów narodowych.

Za inną niepokojącą informację uznał przyznanie przez Ministerstw Kultury stypendium artystycznego lewicowemu aktywiście Janowi Kapeli - "osobie podającej się za twórcę". Za to wsparcie ów aktywista planuje m.in. promować aborcję. - To są sygnały bardzo niepokojące. Ja wolałbym na naszym Zespole rozmawiać o pozytywnych działaniach - powiedział Andrzej Gawron.

Podczas posiedzenia omówione zostały plany działania w 2025 r. instytucji promujących postać Jana Pawła II i współpracujących z Parlamentarnym Zespołem.

"Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Ks. Paweł Walkiewicz, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przypomniał historię powołania Fundacji, która została powołana w 2000 r. przez Konferencję Episkopatu Polski, opiekuje się zdolną młodzieżą z niezamożnych rodzin poprzez system stypendialny oraz upamiętnia dzieło i myśl Jana Pawła II w młodym pokoleniu. W tym roku zatem FDNT obchodzi ćwierć wieku istnienia. Opiekuje się obecnie 2 tysiącami stypendystów, uczniów szkół i studentów. - Z nimi w ciągu roku szkolnego i akademickiego prowadzimy pracę formacyjną - dodał.

Poinformował, że główne obchody 25-lecia Fundacji odbędą się w lipcu na Jasnej Górze. - Chcemy się tam wszyscy spotkać z naszymi darczyńcami, stypendystami i absolwentami. Główną Mszę św. będzie celebrował abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - powiedział ks. Walkiewicz.

W Częstochowie także, z okazji jubileuszu, zaplanowano - tradycyjnie organizowane co roku dla młodzieży w różnych miejscach Polski - wakacyjne obozy formacyjne. Dodał, że o Fundacji najbardziej słychać co roku w Dniu Papieskim, organizowanym o okolicy 16 października, dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W tym roku Dzień Papieski przypadnie 13 października i tradycyjnie będzie okazją do przypominania nauczania papieża Polaka, a także wsparcia poprzez zbiórkę pieniężną uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości.

Inicjatywy związane z Janem Pawłem II

Michalina Poźniak z Instytutu Papieża Jana Pawła II poinformowała, że ośrodek ten chciałby się w tym roku skupić na publikacji serii wydawniczej na temat papieskich pielgrzymek do Polski. Na razie wiadomo o dwóch publikacjach, ale do końca roku mają się pojawić kolejne. Instytut kontynuuje też propagowanie osoby i nauczania Jana Pawła II w formie koncertów muzycznych i sympozjów naukowych. Współpracuje też w celach edukacji na ten temat ze szkołami, organizując m.in. wystawy o pielgrzymkach, które pojawiły się np. w szkołach imienia Jana Pawła II i imienia ks. Jana Twardowskiego.

Ewelina Kądziela, członkini Bractwa św. Jana Pawła II w Toruniu i Fundacji Studium Culturae Ecclesiae przypomniała o ciekawej inicjatywie, jaką jest Orszak Dziejów - widowisko historyczne w plenerze polegające na przemarszu postaci znanych z dziejów Polski, w tym polskich świętych i błogosławionych. Inicjatywa odbywa się w Warszawie, ma charakter edukacyjny i integrujący rodziny. W tym roku Orszak Dziejów chce przypomnieć znaczenie encykliki "Evangelium vitae", ogłoszonej 25 marca 1995 r. - trzydzieści lat temu. Dlatego podczas przemarszu będą wygłaszane fragmenty nauczania papieskiego na temat ochrony życia.

Ks. Paweł Stypa, wiceprezes Fundacji Studium Culturae Ecclesiae z Wrocławia poinformował o planowanej inicjatywie zainteresowania tematyką społeczno-religijną (np. w formie wystaw plenerowych) mieszkańców osiedli wielkomiejskich, którzy rzadko mają styczność z ofertą kulturalną i edukacyjną w innych miejscach, głównie w domach kultury.

Grzegorz Polak, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przyznał, że mimo braku celowych dotacji na ten rok placówka stara się kontynuować swoją działalność, proponując ciekawe wydarzenia. Jednym z ich jest współorganizowana z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wystawa „Św. Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy”, prezentowana w związku w objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Można ją oglądać do 8 kwietnia.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego obchodzić będzie 2 marca piątą rocznicę działalności. W tym roku planuje m.in. przypomnieć o 60. rocznicy słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Obchody organizuje we Wrocławiu tamtejszy Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", ale stołeczne Muzeum udostępni w czerwcu swoje przestrzenie na poświęconą temu wydarzeniu wystawie, która wcześniej trafi do gmachu Sejmu RP. Jego głównym elementem będzie najprawdopodobniej oryginał listu napisanego w języku niemieckim przez kard. Bolesława Kominka. List zostanie wypożyczony z muzeum archidiecezjalnego w Kolonii. Na obchody w Warszawie złoży się też debata na temat historycznego wydarzenia.

Do wstępnych słów posła Andrzeja Gawrona na temat planów zmian w podstawie programowej odniosła się Dominika Żukowska-Dardzińska z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. - Nie ma jeszcze decyzji, jak to będzie wyglądało, natomiast jest prawdopodobna taka opcja, że w ogóle nie będzie proponowanych lektur, tylko to nauczyciel i szkoła będą je indywidualnie wybierali. Nam natomiast zależy, aby lektury dotyczące Jana Pawła II na trwale wpisały się w prace szkoły rozumianej ogólnopolsko, a nie tylko do wyboru instytucji. Staramy się to trochę monitorować i mamy grupę ekspertów, którzy mogliby podpowiedzieć szkołom, jakie teksty wybrać - dodała.

Anna Olesiak, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, wskazała na najbardziej obecnie angażujące tę samorządową instytucję miasta stołecznego przygotowanie oferty programowej na 20. rocznicę śmierci papieża. Składają się na to trzy projekty: kampania społeczna, wystawa w formule "gotowa do wydruku" oraz wydanie jubileuszowej płyty Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

Centrum planuje skierować szczególnie do młodego odbiorcy (16-24 lata), który nie pamięta Jana Pawła II i jego odchodzenia, wystawę, którą będzie można za darmo pobrać ze stron CMJPII. - Zakładamy, że szkoły i parafie zechcę w swoich przestrzeniach je udostępnić. Nie ponoszą w związku z tym żadnych kosztów - poinformowała Anna Olesiak.

Kampania społeczna będzie obecna w przestrzeni miasta i "ma trafić do ludzi, których być może wizerunek Jana Pawła II by nie zatrzymał, ale chcemy pokazać jak on widzi drugiego człowieka" - tłumaczyła dyrektor CMJPII. Kampania będzie zatem dotyczyła potrzeby głębszego, personalistycznego i pozbawionego schematów dostrzegania drugiego człowieka. - Proszę się rozglądać po mieście. Będą to duże, wyraziste plakaty z trzema postaciami - dodała Anna Olesiak.

Wystawa nie będzie miała charakteru biograficznego, ani promującego nauczanie papieskie, skupi się natomiast na podkreśleniu w oszczędny tekstowo sposób wartości ważnych dla papieża i temu, jak on je rozumiał, gdy sam był młodym człowiekiem: rodziny, miłości, planów na życie. Promocja wystawy rozpocznie się na przełomie lutego i marca.

Na wspomnianą płytę złożą się utwory inspirowanie nauczaniem papieża oraz specjalne zamówienia kompozytorskie. Album będzie prezentowany w koncertach, których najwięcej będzie można zobaczyć w kwietniu br.

Ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przypomniał, że papież jest patronem Małopolski. - Dzięki samorządowi województwa mamy bardzo wiele możliwości działania w tym roku - powiedział. Instytucja planuje w tym roku m.in. cztery duże wystawy. Jedną z nich, pt. "Czeka Cię Niebo", będzie można obejrzeć na krakowskim lotnisku im. Jana Pawła II. Na Plantach stanie 3 kwietnia ekspozycja "Kształt życia", na terenie Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach zobaczymy z kolei wystawę "Kiedy Bóg daje życie, daje je naprawdę, daje je na zawsze". Papieska wystawa do obejrzenia będzie także w Bazylice św. Floriana, gdzie Karol Wojtyła pełnił posługę wikariusza.

Planowane jest też odświeżenie wystaw na Campus Misericordiae w Wieliczce oraz na Trakcie Królewskim prowadzącym do kopalni soli. Ponadto jako spektakularną określił ks. Kozyra planowaną na fasadzie krakowskiej kurii wystawę w postaci mappingu uruchomionego 2 kwietnia wieczorem, w dzień śmierci Jana Pawła II. Tego dnia od rana organizowane będą różne inicjatywy, wśród nich dzięki wydziałowi duszpasterstwa ogólnego kurii - dzień rekolekcji i warsztatów dla młodych ludzi. Następnie celebrowana będzie Msza św. w Sanktuarium Jana Pawła II, potem Akademicka Droga Krzyżowa z kościoła św. Anny pod Okno Papieskie. Tematem wystawy na fasadzie kurii będzie życie - składające się z pracy, radości, cierpienia.

Instytut będzie też organizatorem wielu koncertów, w tym pasyjnych, w których ich twórcy i realizatorzy będą nawiązywać do postaci Jana Pawła II. Wielkim wydarzeniem, planowanym na 26 kwietnia ma być Symfonia Miłosierdzia na Białych Morzach. Słowa do utworu napisała... św. Siostra Faustyna Kowalska w swoim „Dzienniczku” a muzykę skomponował Bartek Gliniak. Utwór na orkiestrę symfoniczną, chóry, solistów i lektora będzie wyśpiewany  w szesnastu językach, tak aby przesłanie Miłosiernej Miłości dotarło do większości ludzi na Ziemi. Uroczystość będzie polegać na prawykonaniu utworów z Symfonii, które będą przeplatane recytowaniem wybranych słów Jezusa wypowiedzianych do św. Faustyny.

Centralnym punktem uroczystości będzie wielki plac w Krakowie znajdujący się pomiędzy Sanktuariami św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia: „Białe Morza”.  Przy wykorzystaniu najnowocześniejszych środków współczesnej technologii ustanowiony zostanie telemost na czas trwania wydarzenia łączący: Kraków i Jasną Górę  z Polski, Rzym w Watykanie, Kabiakari w Tanzanii, Sau Paulo w Brazylii, Stockbridge w Stanach Zjednoczonych, El Salvador na Filipinach i Keysborough w Australii. Transmisję z tego monumentalnego koncertu przeprowadzi Telewizja Polska.

Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II tworzą parlamentarzyści zainteresowani krzewieniem duchowego dziedzictwa papieża Polaka oraz rozpowszechnianiem wiedzy o nim jako człowieku, poecie, kapłanie i pasterzu.

Członkowie Zespołu - podkreśla się w regulaminie jego pracy - "stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką dziedzictwa św. Jana Pawła II", ale w praktyce obecny skład Zespołu tworzą jedynie posłowie PiS i jeden poseł PSL-Trzeciej Drogi.

lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe