Kościół prawosławny w Rosji dąży do kanonizacji Suworowa, odpowiedzialnego za rzeź warszawskiej Pragi
![Patriarcha Cyryl I Kościół prawosławny w Rosji dąży do kanonizacji Suworowa, odpowiedzialnego za rzeź warszawskiej Pragi](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135082/173885135326785bfe97614f1f0f6789.jpg)
Wyrzynanie wielu nacji
Trzeba przypomnieć, że 4 listopada 1794 roku w ciągu kilku godzin oddziały pod dowództwem Aleksandra Wasiljewicza Suworowa wymordowały ok. 20 tysięcy bezbronnych mieszkańców warszawskiej Pragi. W konsekwencji upadła Insurekcja Kościuszkowska i doszło do trzeciego rozbioru Polski, a następnie 123 lat niewoli.
Imię Suworowa jest także związane z rzezią wielu ludów imperium pod koniec XVIII wieku, takich jak Tatarzy Nogajscy i Krymscy, Baszkirzy, Kazachowie i inni. Jego wywyższenie jest dziś tym bardziej potrzebne Kremlowi, gdy na terytoriach Federacji odradzają się nacjonalizmy, dążące do dekolonizacji Rosji. Książę Aleksander Suworow urodził się w 1729 r. i zmarł 6 maja 1800 r., wspierając politykę ekspansji carycy Katarzyny II aż do początku militarystycznych rządów jej syna Pawła I.
W 1769 r. rozpoczął wojnę przeciwko Konfederacji Barskiej, stanowiącej próbę ocalenia niepodległości Rzeczpospolitej. Wkrótce potem wziął udział w wojnie rosyjsko-tureckiej w latach 1768-1774. Służył również w Finlandii, kończąc swoją błyskotliwą karierę kampanią włoską w 1799 r., przewodząc koalicji antynapoleońskiej, triumfalnie wkraczając do Mediolanu i wyzwalając całe północne Włochy od wojsk francuskich. Następnie planował podbić całą Francję. Znany był z kontaktów z masonerią.
Starania rosyjskiej Cerkwi
Od 2005 r. Prawosławny Uniwersytet Humanistyczny św. Tichona w Moskwie pracuje nad zebraniem materiałów w celu przedłożenia kwestii kanonizacji Aleksandra Suworowa do rozpatrzenia przez Synodalną Komisję Kanonizacyjną.
24 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl zaproponował wznowienie procesu przygotowań do jego ewentualnej kanonizacji. Członkowie Synodu postanowili skierować tę kwestię do Synodalnej Komisji ds. Kanonizacji. 23 listopada tego samego roku Światowa Rosyjska Rada Ludowa poparła inicjatywę zaliczenia Suworowa do grona świętych.
Jest on uważany za inspiratora współczesnej wojny hybrydowej, a także swoistego patrona tzw. "specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.
- Watykański szczyt poświęcony dzieciom: ochrona przed pracą i wojną, prawo do edukacji i zabawy
- Papież o łasce oczekiwania na spełnienie obietnic Boga
- Asteroida otrzymała imię spowiednika św. Faustyny Kowalskiej
- "Fiasko". Kard. Nichols krytykuje nieodpowiedzialność brytyjskiego rządu
- Papież zapewnia o modlitwie w intencji ofiar strzelaniny w szkole w Örebro
Heroiczność cnót?!
Komisja synodalna dąży do udowodnienia heroiczności cnót Suworowa a także niespójności oskarżeń o ludobójstwo Czerkiesów i innych narodów kaukaskich oraz o rzeź ludności cywilnej warszawskiej Pragi, którą wychwalał nawet Aleksander Puszkin. Wszyscy rosyjscy historycy poparli procedury synodu, potwierdzając hagiograficzną wersję wydarzeń historycznych, które w rzeczywistości są bardzo kontrowersyjne w niezaangażowanych badaniach historycznych, nawet w samej Rosji – stwierdza na łamach agencji Asianews Władimir Różański.
st