Papież o łasce oczekiwania na spełnienie obietnic Boga
Na początku audiencji Ojciec Święty przyznał, że jest przeziębiony i dlatego o odczytanie katechezy poprosił o. Pierluigiego Giroliego z Sekretariatu Stanu.
Nawiedzenie Elżbiety odpowiedzią na Zwiastowanie
Franciszek wskazał, że decyzja Maryi o wyruszeniu w drogę do potrzebującej pomocy kuzynki Elżbiety była odpowiedzią na objawienie się Boga w Zwiastowaniu. - Kiedy czujemy się miłowani – zauważył Papież – doświadczamy siły, która wprawia miłość w ruch; jak mówi Apostoł Paweł, ‘miłość Chrystusa przynagla nas’ (2 Kor 5, 14), pobudza nas, porusza. Maryja odczuwa bodziec miłości i idzie pomóc kobiecie, która jest jej krewną, ale także niewiastą starszą, która po długim oczekiwaniu przyjmuje ciążę, która wydawała się niemożliwa, trudną do udźwignięcia w jej wieku.
Maryja dzieli się swą wiarą
Franciszek dodał, że Maryja udaje się do Elżbiety również po to, by podzielić się swą wiarą w Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Kiedy się spotkają, dziecko Elżbiety zaczyna „prorokować”, a ona wypowiada podwójne błogosławieństwo: „Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona!” (Łk 1, 42), a także radosne uwielbienie: „Błogosławiona [jest], która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana” (w. 45).
- [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Przedstawić Jezusa, czyli Go podarować
- Abp Jędraszewski: Moc ducha św. Jana Pawła II zmieniła niejedno ludzkie serce
- Prezes „Nauczycieli dla Wolności": WDŻ pełni ważną funkcję profilaktyczną
- Francuskie MSW: Spadła liczba ataków na chrześcijan, ale było więcej podpaleń i grabieży kościołów
- Watykański szczyt poświęcony dzieciom: ochrona przed pracą i wojną, prawo do edukacji i zabawy
Kantyk uwielbienia
Pod wpływem tych słów, kiedy rozpoznana zostaje mesjańska tożsamość jej Syna, Maryja wielbi Boga. Jej modlitwa do dziś rozbrzmiewa w Kościele jako kantyk Magnificat. Pierwsza jego część wychwala działanie Boga w Maryi, a druga w historii zbawienia. - To uwielbienie Boga Zbawiciela, które wypłynęło z serca Jego pokornej Służebnicy – zauważył Papież - jest uroczystym upamiętnieniem, które syntetyzuje i wypełnia modlitwę Izraela. Przeplatają się w nim reperkusje biblijne, co jest znakiem, że Maryja nie chce śpiewać ‘poza chórem’, ale zharmonizować się z ojcami, wychwalając swoje współczucie dla pokornych, tych maluczkich, których Jezus w swoim przepowiadaniu ogłosi ‘błogosławionymi’ (por. Mt 5, 1-12).
Krzysztof Bronk - Watykan