Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Papież apeluje o wspólną datę Wielkanocy
Czy wierzymy w ożywiającą moc Boga?
Nawiązując do ewangelicznego opisu wskrzeszenia Łazarza, papież zauważył, że o ile „każdy z nas może doświadczyć chwil rozpaczy lub spotkać ludzi, którzy stracili nadzieję, to Ewangelia mówi nam, że z Jezusem nadzieja zawsze się odradza, ponieważ On zawsze nas podnosi z popiołów śmierci, daje nam siłę, aby na nowo podjąć drogę, by zacząć od nowa”.
Franciszek wskazał, że jest to równie ważne dla życia wspólnot chrześcijańskich, Kościołów i relacji ekumenicznych. - Czasami jesteśmy przytłoczeni zmęczeniem, jesteśmy zniechęceni wynikami naszych wysiłków, wydaje nam się, że nawet dialog i współpraca między nami są pozbawione nadziei, niemal skazane na śmierć – wskazał papież, dodając, że „Pan przychodzi”. Czy jednak „wierzymy w to?", pytał. - Czy wierzymy, że On jest zmartwychwstaniem i życiem? Że zabiera nasze trudy i zawsze daje nam łaskę, byśmy mogli razem podjąć drogę?” – dociekał Ojciec Święty.
Ten sam Duch i Credo
Papież zwrócił również uwagę, że to „przesłanie nadziei znajduje się w centrum Jubileuszu”. - Apostoł Paweł, którego nawrócenie do Chrystusa dziś wspominamy, powiedział do chrześcijan w Rzymie: «A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany». Wszyscy otrzymaliśmy tego samego Ducha i to jest fundamentem naszej drogi ekumenicznej – podkreślił Franciszek.
Przypomniał, że „Jubileuszowy Rok Nadziei, obchodzony przez Kościół katolicki”, zbiega się z 1700. rocznicą „pierwszego wielkiego soboru powszechnego”, Soboru Nicejskiego, który „podjął starania, aby zachować jedność Kościoła w bardzo trudnym czasie”. Ojcowie soborowi „jednogłośnie zatwierdzili Credo, które wielu chrześcijan nadal odmawia w każdą niedzielę podczas Eucharystii”. - Jest to wspólne wyznanie wiary, które wykracza poza wszelkie podziały, jakie zraniły Ciało Chrystusa na przestrzeni wieków. Rocznica Soboru Nicejskiego jest zatem rokiem łaski, okazją dla wszystkich chrześcijan, którzy powtarzają to samo Credo i wierzą w tego samego Boga: odkryjmy na nowo wspólne korzenie wiary, strzeżmy jedności! – wezwał papież.
Zauważył że ta „wiara, którą podzielamy, jest cennym darem, ale jest też wyzwaniem”. - Rocznica powinna być bowiem obchodzona nie tylko jako «wspomnienie historyczne», ale także jako zobowiązanie do dawania świadectwa rosnącej jedności między nami. Musimy zadbać o to, aby nam nie umknęła, aby budować solidne więzi, pielęgnować wzajemną przyjaźń i być twórcami komunii i braterstwa – przekonywał Ojciec Święty.
- Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Abp Gądecki: Chrystus założył jeden Kościół
- Tłumy na jubileuszu świata mediów w Rzymie. Dziennikarze nie zmieszczą się w Auli Pawła VI
- Franciszek do dziennikarzy: dostrzegajcie okruchy dobra nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się stracone
- [wywiad] Kard. Koovakad: chrześcijanie są powołani do tego, by być ziarnem braterstwa dla wszystkich
Rocznica soboru nicejskiego wezwaniem do jedności
Zaznaczył, że „w obecnym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan możemy przeżywać rocznicę Soboru Nicejskiego również jako wezwanie do wytrwania na drodze do jedności”. - Opatrznościowo, w tym roku Wielkanoc będzie obchodzona tego samego dnia zarówno w kalendarzu gregoriańskim jak i juliańskim, dokładnie podczas tej ekumenicznej rocznicy. Ponawiam mój apel, niech ta zbieżność posłuży jako wezwanie dla wszystkich chrześcijan do podjęcia zdecydowanego kroku w kierunku jedności, wokół wspólnej daty świętowania Wielkanocy – powiedział Franciszek.
Wskazał, że „w Jezusie nadzieja zawsze jest możliwa”. On też „podtrzymuje nadzieję naszej wspólnej drogi ku Niemu”. Czy jednak „wierzymy w komunię między sobą?” – pytał Ojciec Święty, zachęcając do nieustawania nigdy „w dawaniu świadectwa wobec wszystkich narodów o Jednorodzonym Synu Bożym, źródle wszelkiej naszej nadziei”.
W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele innych wyznań, m.in. metropolita Polikarp, reprezentujący Patriarchat Ekumeniczny, abp Ian Ernest, reprezentujący Wspólnotę Anglikańską, studenci, których wspiera Katolicki Komitet ds. Współpracy Kulturalnej z Kościołami Prawosławnymi i Prawosławnymi Kościołami Wschodnimi przy Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz uczestnicy wizyty studyjnej Instytutu Ekumenicznego Światowej Rady Kościołów w Bossey koło Genewy.
pb, st