Polskie obchody Jubileuszu świata mediów w Rzymie
Msza św. początkiem obchodów
Mszą Świętą w polskim kościele św. Stanisława BM w Rzymie, który jest kościołem jubileuszowym, pod przewodnictwem rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ, rozpoczęły się polskie obchody Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, które poprzedzają watykański program jubileuszowy.
Na rozpoczęcie Eucharystii Rzecznik KEP powitał uczestników Jubileuszu mediów, zaznaczając, że dziennikarze powinni być pielgrzymami nadziei. - Przybyliśmy do Wiecznego Miasta jako pielgrzymi nadziei, bo to właśnie niezawodna nadzieja ma być naszym przewodnikiem po jubileuszowych wydarzeniach – zaznaczył ks. Gęsiak w homilii. Dodał, że bycie człowiekiem nadziei to bycie człowiekiem wpatrującym się w żywego Chrystusa.
Pokazywać prawdę i dawać nadzieję
Rzecznik Episkopatu przyznał, że dziennikarz musi mówić o grzechach i sferach ciemności, gdyż tego wymaga rzetelność tego zawodu, ale jednocześnie powinien pokazywać drogę światła i możliwość pokonania zła siłą dobra. - To właśnie owa nadzieja winna przenikać pracę w mediach – podkreślił. - My jesteśmy od tego, by pokazywać ludziom przede wszystkim światło nadziei, a nie samą patologię zła. Pokazywanie zła jeszcze człowieka nie uleczy. Musi być także pokazanie drogi przemiany, kierunku oczyszczenia i uzdrowienia – mówił.
Ks. Gęsiak ocenił, że dziennikarz ma nie tylko dawać nadzieję innym, ale przede wszystkim sam musi się na nią otworzyć. - Mamy w rękach ogromnie silne narzędzie, którymi są środki społecznego przekazu. To także od nas zależy, czy będą one niszczyć, czy budować – zaznaczył.
- Musimy zatem być przede wszystkim świadkami nadziei w naszym codziennym życiu. To my musimy świadczyć, że wbrew temu co często mówi świat i mówią media, będziemy dawać świadectwo przed światem, że Bóg jest większy od wszystkiego – podkreślił Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
- Palermo: Karol Wojtyła w centrum zainteresowania lokalnej społeczności
- Trump podpisał dekret zatytułowany „obrona kobiet przed ekstremizmem ideologii gender”
- Franciszek: Zwiastowanie to scena ukazująca skutki przemieniającej mocy Słowa Bożego
- Reżim Ortegi zajął seminarium duchowne
- "Tomasz Z. został karnie przeniesiony do stanu świeckiego". Stolica Apostolska podjęła decyzję ws. skandalu w Sosnowcu
Dalsze obchody
Pracownicy mediów będą mieli okazję uczestniczyć także w czwartkowej Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II.
Uczestnicy Jubileuszu mediów przejdą również przez Drzwi Święte w papieskich bazylikach: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami, uzyskując odpust zupełny przewidziany w ramach Jubileuszu Roku 2025 przez Penitencjarię Apostolską.
Od 24 stycznia dziennikarze będą uczestniczyć w watykańskich obchodach Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji w Rzymie, na który złożą się międzynarodowa celebracja eucharystyczna w dniu poświęconym św. Franciszkowi Salezemu w Bazylice św. Jana na Lateranie, spotkanie z papieżem Franciszkiem w Auli Pawła VI oraz Msza Święta „Niedzieli Słowa Bożego” pod przewodnictwem Ojca Świętego w Bazylice Watykańskiej.
BP KEP