Trump złoży przysięgę na dwóch Bibliach

W poniedziałek Donald Trump złoży przysięgę jako 47. prezydent USA w Kapitolu na dwóch Bibliach jednocześnie. Podobnie jak podczas inauguracji w 2017 r. będzie on wspierany przez katolickiego arcybiskupa Nowego Jorku, kardynała Timothy'ego Dolana.
Donald Trump Trump złoży przysięgę na dwóch Bibliach
Donald Trump / EPA/TRUMP VANCE TRANSITION TEAM HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan, również i tym razem będzie się modlił za Donalda Trumpa. Wzbudziło to zdziwienie wielu obserwatorów podobnie jak przed ośmiu laty podczas pierwszej inauguracji Trumpa. Ale kardynał nie zraża się krytyką i podtrzymuje dobre stosunki z Trumpem, który w poniedziałek złoży swoją drugą przysięgę  prezydencką. Z powodu panującego mrozu ceremonię, która zwykle odbywa się na świeżym powietrzu, 78-latek przeniósł do Kapitolu – podobnie jak zrobił to Ronald Reagan w 1985 r. 

Podczas gdy inni zwierzchnicy Kościołów zachowują krytyczny dystans wobec Trumpa, kard. Dolan od lat zachowuje pragmatyczne podejście do tego kontrowersyjnego polityka. „Prezydent był tak miły, że poprosił mnie o wygłoszenie modlitwy na otwarcie jego kadencji” – powiedział kard. Dolan jednej z lokalnych stacji telewizyjnych w Nowym Jorku. 

Zobowiązani do wzajemnych podziękowań 

Ich wzajemne relacje są oparte na zasadzie symbiozy. Będąc prezydentem, Trump otworzył kasę państwową, aby ratować dotknięte pandemią szkoły katolickie. Kardynał zrewanżował się czyniąc Trumpa akceptowalnym dla wyborców katolickich. Kalkulacje się powiodły. Jak pokazują powyborcze analizy, w wyborach prezydenckich w 2024 roku na kandydata Partii Republikańskiej zagłosowało ponad 60 procent praktykujących katolików.  

Odmówienie modlitwy podczas inauguracji prezydentury można rozumieć jako formę podziękowań dla kardynała. Dolan jest jednym z kilku duchownych zaproszonych przez Trumpa. 47. prezydent kontynuuje tradycję, zgodnie z którą o powodzenie jego kadencji modlą się przedstawiciele różnych wyznań. Wśród nich jest rabin Marvin Hier, założyciel Centrum Szymona Wiesenthala. Obecni będą również przedstawiciele sikhów i muzułmanów.

Na chwałę Abrahama Lincolna

Podczas ceremonii zaprzysiężenia Trump położy rękę jednocześnie na dwóch Bibliach. Wybierając Biblię Lincolna, oddaje hołd pierwszemu republikańskiemu prezydentowi USA. Abolicjonista Abraham Lincoln korzystał z tego wydania podczas swojej inauguracji w 1861 roku. Druga jest własnością Trumpa, podarowaną mu przez matkę w 1955 roku. W ten sposób polityk, który nie jest uważany za osobę zbyt przywiązaną do Biblii, chce podkreślić historyczne powiązania z jednym z  największych w historii prezydentów USA, a także osobiste powiązania ze swoją rodziną.

Zaprzysiężenie Trumpa i jego wiceprezydenta J.D. Vance'a 20 stycznia o godzinie 12:00 (czasu lokalnego) oraz parada kończąca uroczystość,  będą przebiegać  z zachowaniem ścisłych środków bezpieczeństwa. Rozmieszczono prawie 8000 żołnierzy Gwardii Narodowej. Ponadto porządku pilnować będzie tysiące agentów federalnych i funkcjonariuszy policji. 

Nowy rekord darowizn 

Bilety na uroczystości inauguracyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. Nawet najwięksi darczyńcy, którzy przekazują sześciocyfrowe kwoty, nie mają gwarancji na zajęcie upragnionego miejsca VIP podczas ceremonii.  Walkę o miejsca prawdopodobnie jeszcze bardziej zaostrzy przełożenie uroczystości na Kapitol. Według amerykańskiego dziennika „New York Times”, dochód z darowizn w kwocie przekraczającej 170 milionów dolarów, pobił wszelkie dotychczasowe rekordy.

To za mało dla biznesmena Trumpa, którego ekipa również czerpie zyski z ekumenicznego spotkania modlitewnego przed inauguracją. Każdy, kto chce modlić się z Donaldem i Melanią Trump, będzie musiał sięgnąć głęboko do kieszeni. „Za  uczestnictwo wymagana jest minimalna darowizna w wysokości 100 000 USD lub 200 000 USD ” – czytamy w siedmiostronicowej broszurze informacyjnej, do której dotarł portal informacyjny Axios. Krytycy widzą w tym „bezprecedensową komercjalizację modlitwy”.

Piosenkarz gospel z Nigerii

Kontrastem dla tej kontrowersji jest znaczenie udziału Nathaniela Basseya. Nigeryjski artysta gospel ma być pierwszym afrykańskim muzykiem, który wystąpi na śniadaniu modlitewnym z okazji inauguracji prezydentury Trumpa. „To kamień milowy dla afrykańskiej muzyki kościelnej” – powiedział piosenkarz.  

W ramowym programie uroczystości jest wymieniona także gwiazda muzyki country Carrie Underwood. 41-letnia piosenkarka zaśpiewa podczas inauguracji utwór „America the Beautiful”. Wielokrotna laureatka nagrody Grammy, która zyskała sławę dzięki udziałowi w programie castingowym „American Idol”, zaskoczyła wielu swoich fanów. Kilka lat temu naśmiewała się z Trumpa w skeczu muzycznym na rozdaniu nagród Country Music Awards.  

KNA, ts


 

POLECANE
Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów pilne
Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów

Wstępny raport dotyczący katastrofy samolotu Boeing 787 Dreamliner linii Air India, do której doszło 12 czerwca i w której zginęło 260 osób, wskazuje, że oba silniki maszyny zostały odcięte od dopływu paliwa krótko po starcie. Dokument opublikowany w sobotę nie zawiera jeszcze ostatecznych ustaleń ani nie wskazuje osób odpowiedzialnych za tragedię.

Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem Wiadomości
Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem

W nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły ataki na kilka regionów Ukrainy, w tym na obwód lwowski, który graniczy z Polską – przekazały ukraińskie władze lokalne. W odpowiedzi na działania Rosji, nad ranem w sobotę w polskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się samoloty polskich i sojuszniczych sił powietrznych.

Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany z ostatniej chwili
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany

W nocy z 11 na 12 lipca, w samym centrum Tarnowa, doszło do dramatycznego zdarzenia – 17-latek został ugodzony nożem podczas kłótni przy ulicy Katedralnej. Jak przekazał mł. asp. Kamil Wójcik z tarnowskiej komendy policji, między sześcioma osobami doszło do awantury, w wyniku której jeden z uczestników o około 30 lat sięgnął po ostre narzędzie i zadał cios rozmówcy.

Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pilne
Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Chełmie, w trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Karol Nawrocki – prezydent-elekt Rzeczypospolitej Polskiej – wygłosił mocne i jednoznaczne wystąpienie. Oddając hołd 120 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945, przypomniał, że polskie ofiary czekają do dziś na godny pochówek, a ich bliscy – na prawdę i sprawiedliwość.

Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

REKLAMA

Trump złoży przysięgę na dwóch Bibliach

W poniedziałek Donald Trump złoży przysięgę jako 47. prezydent USA w Kapitolu na dwóch Bibliach jednocześnie. Podobnie jak podczas inauguracji w 2017 r. będzie on wspierany przez katolickiego arcybiskupa Nowego Jorku, kardynała Timothy'ego Dolana.
Donald Trump Trump złoży przysięgę na dwóch Bibliach
Donald Trump / EPA/TRUMP VANCE TRANSITION TEAM HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan, również i tym razem będzie się modlił za Donalda Trumpa. Wzbudziło to zdziwienie wielu obserwatorów podobnie jak przed ośmiu laty podczas pierwszej inauguracji Trumpa. Ale kardynał nie zraża się krytyką i podtrzymuje dobre stosunki z Trumpem, który w poniedziałek złoży swoją drugą przysięgę  prezydencką. Z powodu panującego mrozu ceremonię, która zwykle odbywa się na świeżym powietrzu, 78-latek przeniósł do Kapitolu – podobnie jak zrobił to Ronald Reagan w 1985 r. 

Podczas gdy inni zwierzchnicy Kościołów zachowują krytyczny dystans wobec Trumpa, kard. Dolan od lat zachowuje pragmatyczne podejście do tego kontrowersyjnego polityka. „Prezydent był tak miły, że poprosił mnie o wygłoszenie modlitwy na otwarcie jego kadencji” – powiedział kard. Dolan jednej z lokalnych stacji telewizyjnych w Nowym Jorku. 

Zobowiązani do wzajemnych podziękowań 

Ich wzajemne relacje są oparte na zasadzie symbiozy. Będąc prezydentem, Trump otworzył kasę państwową, aby ratować dotknięte pandemią szkoły katolickie. Kardynał zrewanżował się czyniąc Trumpa akceptowalnym dla wyborców katolickich. Kalkulacje się powiodły. Jak pokazują powyborcze analizy, w wyborach prezydenckich w 2024 roku na kandydata Partii Republikańskiej zagłosowało ponad 60 procent praktykujących katolików.  

Odmówienie modlitwy podczas inauguracji prezydentury można rozumieć jako formę podziękowań dla kardynała. Dolan jest jednym z kilku duchownych zaproszonych przez Trumpa. 47. prezydent kontynuuje tradycję, zgodnie z którą o powodzenie jego kadencji modlą się przedstawiciele różnych wyznań. Wśród nich jest rabin Marvin Hier, założyciel Centrum Szymona Wiesenthala. Obecni będą również przedstawiciele sikhów i muzułmanów.

Na chwałę Abrahama Lincolna

Podczas ceremonii zaprzysiężenia Trump położy rękę jednocześnie na dwóch Bibliach. Wybierając Biblię Lincolna, oddaje hołd pierwszemu republikańskiemu prezydentowi USA. Abolicjonista Abraham Lincoln korzystał z tego wydania podczas swojej inauguracji w 1861 roku. Druga jest własnością Trumpa, podarowaną mu przez matkę w 1955 roku. W ten sposób polityk, który nie jest uważany za osobę zbyt przywiązaną do Biblii, chce podkreślić historyczne powiązania z jednym z  największych w historii prezydentów USA, a także osobiste powiązania ze swoją rodziną.

Zaprzysiężenie Trumpa i jego wiceprezydenta J.D. Vance'a 20 stycznia o godzinie 12:00 (czasu lokalnego) oraz parada kończąca uroczystość,  będą przebiegać  z zachowaniem ścisłych środków bezpieczeństwa. Rozmieszczono prawie 8000 żołnierzy Gwardii Narodowej. Ponadto porządku pilnować będzie tysiące agentów federalnych i funkcjonariuszy policji. 

Nowy rekord darowizn 

Bilety na uroczystości inauguracyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. Nawet najwięksi darczyńcy, którzy przekazują sześciocyfrowe kwoty, nie mają gwarancji na zajęcie upragnionego miejsca VIP podczas ceremonii.  Walkę o miejsca prawdopodobnie jeszcze bardziej zaostrzy przełożenie uroczystości na Kapitol. Według amerykańskiego dziennika „New York Times”, dochód z darowizn w kwocie przekraczającej 170 milionów dolarów, pobił wszelkie dotychczasowe rekordy.

To za mało dla biznesmena Trumpa, którego ekipa również czerpie zyski z ekumenicznego spotkania modlitewnego przed inauguracją. Każdy, kto chce modlić się z Donaldem i Melanią Trump, będzie musiał sięgnąć głęboko do kieszeni. „Za  uczestnictwo wymagana jest minimalna darowizna w wysokości 100 000 USD lub 200 000 USD ” – czytamy w siedmiostronicowej broszurze informacyjnej, do której dotarł portal informacyjny Axios. Krytycy widzą w tym „bezprecedensową komercjalizację modlitwy”.

Piosenkarz gospel z Nigerii

Kontrastem dla tej kontrowersji jest znaczenie udziału Nathaniela Basseya. Nigeryjski artysta gospel ma być pierwszym afrykańskim muzykiem, który wystąpi na śniadaniu modlitewnym z okazji inauguracji prezydentury Trumpa. „To kamień milowy dla afrykańskiej muzyki kościelnej” – powiedział piosenkarz.  

W ramowym programie uroczystości jest wymieniona także gwiazda muzyki country Carrie Underwood. 41-letnia piosenkarka zaśpiewa podczas inauguracji utwór „America the Beautiful”. Wielokrotna laureatka nagrody Grammy, która zyskała sławę dzięki udziałowi w programie castingowym „American Idol”, zaskoczyła wielu swoich fanów. Kilka lat temu naśmiewała się z Trumpa w skeczu muzycznym na rozdaniu nagród Country Music Awards.  

KNA, ts



 

Polecane
Emerytury
Stażowe