Światowy Indeks Prześladowań 2025: rośnie przemoc na tle religijnym

Aresztowania, „naloty” policji na kościoły, wandalizm i wykorzystywanie seksualne chrześcijańskich kobiet. Przemoc na tle religijnym wobec chrześcijan wzrosła na całym świecie - wynika ze Światowego Indeksu Prześladowań 2025, zaprezentowanego w środę przez międzywyznaniową organizację pomocową „Open Doors”, która od ponad 30 lat, co roku, publikuje ranking 50. krajów o najwyższym poziomie prześladowań chrześcijan. Korea Północna znalazła się na szczycie listy po raz 23. z rzędu od 1993 roku. Open Doors odnotowało znaczny wzrost prześladowań chrześcijan, między innymi z powodu wojen domowych, autorytarnych rządów i trwających konfliktów w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Środkowej.
Krzyż, zdjęcie poglądowe Światowy Indeks Prześladowań 2025: rośnie przemoc na tle religijnym
Krzyż, zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Helmut_Kroiss

W okresie od 1 października 2023 r. do 30 września 2024 r. 380 milionów osób wyznania chrześcijańskiego na całym świecie, było narażonych na „wysoki poziom” prześladowań i dyskryminacji. Stanowi to wzrost o ponad cztery procent w porównaniu z raportem z poprzedniego roku (365 milionów). Według Open Doors, 4 476 osób zostało zabitych w związku z praktykowaniem wiary chrześcijańskiej, choć liczba niezgłoszonych przypadków jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Liczba ataków na chrześcijańskie obiekty również wzrosła w ciągu roku o 33 procent do 28 368.

Zagrożenia ze strony systemów autokratycznych

W szczególności Kirgistan, państwo położone w Azji Środkowej, awansowało w rankingu bardziej niż jakiekolwiek inne, bo aż o 14 miejsc. Zajmuje obecnie 47. miejsce. - Przed objęciem władzy przez obecnego prezydenta Sadyra Dżaparowa w styczniu 2021 r., Kirgistan był znany jako najmniej autorytarny kraj w regionie Azji Środkowej - poinformował Rolf Zeegers, analityk World Watch Research, działu badawczego Open Doors. Od tego czasu „wprowadzono całą serię bardziej restrykcyjnych przepisów”, które ograniczają wolności obywatelskie. Kraj doświadcza również gwałtownego wzrostu przemocy wobec Kościołów, w tym ataków polegających na rzucaniu kamieniami lub zakłócaniu nabożeństw.

Według Open Doors, kontrola państwa została również zwiększona w sąsiednim Kazachstanie (38. miejsce w rankingu). Odnotowano doniesienia o policyjnych „nalotach” na nabożeństwa i wykorzystywaniu seksualnym chrześcijańskich kobiet. - Zagrożenie ze strony autorytarnych reżimów w Azji Środkowej, nasiliło się do tego stopnia, że wielu chrześcijan w regionie coraz bardziej się boi - wyjaśnił Frans Veerman, dyrektor zarządzający Open Doors World Watch Research. W Jemenie (na trzecim miejscu w indeksie) wojny domowe i „rosnące bezprawie”, sprzyjają prześladowaniom chrześcijan.

„Największy kryzys wysiedleńczy na świecie”

Według organizacji pomocowej, sytuacja w Afryce Subsaharyjskiej pozostaje napięta. 16 milionów chrześcijan zostało przesiedlonych w ostatnich latach. W bieżącym okresie sprawozdawczym naliczono prawie 136 000 przesiedleńców. Sudan awansował z 8. na 5. Miejsce w Indeksie. Według Open Doors, w kraju tym odnotowano wzrost liczby zabitych chrześcijan, napaści na tle seksualnym oraz ataków na chrześcijańskie domy i firmy. Do połowy 2024 r. przesiedlono ponad 7,7 mln osób, co czyni go krajem z „największym kryzysem przesiedleńczym na świecie”.

Indeks pokazuje również, że Kościół jest zepchnięty „do podziemia” w wielu krajach. Dzieje się tak w Algierii (19. miejsce) i Libii (4. miejsce), gdzie chrześcijanie są zmuszani do odprawiania nabożeństw w podziemiu. Na przykład w Afganistanie spotkania chrześcijan nie są już możliwe nawet w tajemnicy. Według Open Doors, chrześcijanie w Chinach (15. miejsce) i innych autokratycznych państwach są coraz bardziej ostrożni, jeśli chodzi o otwarte wyznawanie swojej wiary, „czy to w prawdziwym życiu, czy w działalności online”.

„Sprawiedliwość dla ofiar”

„Ponowny znaczny wzrost przemocy wobec chrześcijan w ubiegłym roku musi obudzić nas wszystkich w krajach zachodnich i skłonić do podjęcia ukierunkowanych działań”, ostrzegł Kurt Igler, dyrektor zarządzający Open Doors Austria. Austriaccy politycy i opinia publiczna muszą pracować nad tym, aby „rządy w tych regionach podjęły znaczące środki w celu przeciwdziałania rosnącemu wpływowi grup dżihadystycznych i priorytetowo traktowały ochronę słabszych przed agresorami”. W przeciwnym razie „niegdyś kwitnące społeczności chrześcijańskie” mogą zniknąć. Ważne jest, aby „domagać się sprawiedliwości dla ofiar i odpowiedzialności dla sprawców”, powiedział Igler.

Open Doors każdego roku analizuje zakres przemocy, ucisku ze strony państwa oraz społecznej i oficjalnej wrogości wobec chrześcijan w około 100 krajach. Dane te są dostarczane przez sieci kościelne, prawników zajmujących się prawami człowieka, niezależnych ekspertów i analityków z Open Doors International. Zgodność z metodologią Światowego Indeksu Prześladowań jest weryfikowana i certyfikowana przez Międzynarodowy Instytut Wolności Religijnej (IIRF).

tom


 

POLECANE
Potężne uderzenie kontrrewolucji Donalda Trumpa tylko u nas
Potężne uderzenie kontrrewolucji Donalda Trumpa

Czy mężczyźni powinni mieć dostęp do kobiecych szatni, spa i przebieralni, jeżeli sami uznają się za kobiety? Prawo w Ameryce faworyzowało dotychczas takich mężczyzn, wpuszczając ich do żeńskich przestrzeni niczym lisy do kurników. Teraz to prawdopodobnie się zmieni.

Znana influencerka złożyła petycję w Sejmie. Domagało się tego 48 tys. ludzi Wiadomości
Znana influencerka złożyła petycję w Sejmie. Domagało się tego 48 tys. ludzi

Do Ministerstwa Zdrowia oraz Komisji ds. Petycji w Sejmie wpłynęła właśnie kolejna petycja w sprawie zakazu reklamy piwa, złożona przez Olgę Legosz, influencerkę i aktywistkę społeczną.

Co z posłem Marcinem Romanowskim? Nowe informacje Wiadomości
Co z posłem Marcinem Romanowskim? Nowe informacje

Sejm uchylił w czwartek immunitet b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu oraz wyraził zgodę na jego zatrzymanie i areszt. Kolejne uchylenie immunitetu posła PiS ma związek z przestawieniem przez prokuraturę nowych zarzutów w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości.

Europoseł Koalicji Obywatelskiej mówi Niemcom jak mają głosować z ostatniej chwili
Europoseł Koalicji Obywatelskiej mówi Niemcom jak mają głosować

Do tej pory to raczej niemieckie media i politycy mówili Polakom co mają robić, jak żyć i jak głosować. A tu proszę.

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej. Sejm zdecydował pilne
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej. Sejm zdecydował

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o dokapitalizowaniu z budżetu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotą do 60,2 mld zł, co ma być wkładem do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Warunkiem dokapitalizowania jest zgoda KE na pomoc publiczną.

Zamieszanie wokół serialu Klan. Aktorka uspokaja fanów Wiadomości
Zamieszanie wokół serialu "Klan". Aktorka uspokaja fanów

Ostatnie zmiany w obsadzie serialu "Klan" wywołały spore poruszenie wśród widzów. Po odejściu Barbary Bursztynowicz pojawiły się obawy, że kolejne gwiazdy produkcji mogą pójść w jej ślady. Jedną z osób, o których przyszłość zaczęto się martwić, jest Joanna Żółkowska, od lat wcielająca się w postać Anny Surmacz-Koziełło.

Rozważamy to. Macron odsłania plany wobec Rosji pilne
"Rozważamy to". Macron odsłania plany wobec Rosji

Rozważamy rozmieszczenie sił pokojowych, które w wypadku zakończenia wojny w Ukrainie miałyby odstraszyć Rosję przed wznowieniem agresji - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji potrzebna jest Europa solidarna i silna.

Szef MSZ Węgier: „Nie zgodzimy się na przedłużenie sankcji na Rosję i Białoruś polityka
Szef MSZ Węgier: „Nie zgodzimy się na przedłużenie sankcji na Rosję i Białoruś"

Nie zgodzimy się w poniedziałek na przedłużenie sankcji na Rosję i Białoruś oraz zawetujemy wartą 20 mld euro pomoc Unii Europejskiej dla Ukrainy – zapowiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Odeszłaś tak nagle. Żałoba w pomorskiej policji Wiadomości
"Odeszłaś tak nagle". Żałoba w pomorskiej policji

Media obiegła informacja o nagłej śmierci nadkomisarz Beaty Kurek. Była zastępcą naczelnika wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Miała 44 lata. Według doniesień lokalnych mediów przyczyną jej zgonu były powikłania po grypie.

Polka zatrzymana w Bristolu. Uważa, że jest zaginioną Madeleine McCann Wiadomości
Polka zatrzymana w Bristolu. Uważa, że jest zaginioną Madeleine McCann

3-letnia Madeleine McCann przebywała na wakacjach w Praia da Luz wraz z rodzicami i rodzeństwem, kiedy nagle 3 maja 2007 roku zniknęła z hotelowego pokoju. Sprawa do dziś nie została rozwiązana. Tymczasem od dłuższego już czasu pewna 23-latka nie przestaje głosić, że jest zaginioną Brytyjką, czym wywołała wielką medialną burzę.

REKLAMA

Światowy Indeks Prześladowań 2025: rośnie przemoc na tle religijnym

Aresztowania, „naloty” policji na kościoły, wandalizm i wykorzystywanie seksualne chrześcijańskich kobiet. Przemoc na tle religijnym wobec chrześcijan wzrosła na całym świecie - wynika ze Światowego Indeksu Prześladowań 2025, zaprezentowanego w środę przez międzywyznaniową organizację pomocową „Open Doors”, która od ponad 30 lat, co roku, publikuje ranking 50. krajów o najwyższym poziomie prześladowań chrześcijan. Korea Północna znalazła się na szczycie listy po raz 23. z rzędu od 1993 roku. Open Doors odnotowało znaczny wzrost prześladowań chrześcijan, między innymi z powodu wojen domowych, autorytarnych rządów i trwających konfliktów w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Środkowej.
Krzyż, zdjęcie poglądowe Światowy Indeks Prześladowań 2025: rośnie przemoc na tle religijnym
Krzyż, zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Helmut_Kroiss

W okresie od 1 października 2023 r. do 30 września 2024 r. 380 milionów osób wyznania chrześcijańskiego na całym świecie, było narażonych na „wysoki poziom” prześladowań i dyskryminacji. Stanowi to wzrost o ponad cztery procent w porównaniu z raportem z poprzedniego roku (365 milionów). Według Open Doors, 4 476 osób zostało zabitych w związku z praktykowaniem wiary chrześcijańskiej, choć liczba niezgłoszonych przypadków jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Liczba ataków na chrześcijańskie obiekty również wzrosła w ciągu roku o 33 procent do 28 368.

Zagrożenia ze strony systemów autokratycznych

W szczególności Kirgistan, państwo położone w Azji Środkowej, awansowało w rankingu bardziej niż jakiekolwiek inne, bo aż o 14 miejsc. Zajmuje obecnie 47. miejsce. - Przed objęciem władzy przez obecnego prezydenta Sadyra Dżaparowa w styczniu 2021 r., Kirgistan był znany jako najmniej autorytarny kraj w regionie Azji Środkowej - poinformował Rolf Zeegers, analityk World Watch Research, działu badawczego Open Doors. Od tego czasu „wprowadzono całą serię bardziej restrykcyjnych przepisów”, które ograniczają wolności obywatelskie. Kraj doświadcza również gwałtownego wzrostu przemocy wobec Kościołów, w tym ataków polegających na rzucaniu kamieniami lub zakłócaniu nabożeństw.

Według Open Doors, kontrola państwa została również zwiększona w sąsiednim Kazachstanie (38. miejsce w rankingu). Odnotowano doniesienia o policyjnych „nalotach” na nabożeństwa i wykorzystywaniu seksualnym chrześcijańskich kobiet. - Zagrożenie ze strony autorytarnych reżimów w Azji Środkowej, nasiliło się do tego stopnia, że wielu chrześcijan w regionie coraz bardziej się boi - wyjaśnił Frans Veerman, dyrektor zarządzający Open Doors World Watch Research. W Jemenie (na trzecim miejscu w indeksie) wojny domowe i „rosnące bezprawie”, sprzyjają prześladowaniom chrześcijan.

„Największy kryzys wysiedleńczy na świecie”

Według organizacji pomocowej, sytuacja w Afryce Subsaharyjskiej pozostaje napięta. 16 milionów chrześcijan zostało przesiedlonych w ostatnich latach. W bieżącym okresie sprawozdawczym naliczono prawie 136 000 przesiedleńców. Sudan awansował z 8. na 5. Miejsce w Indeksie. Według Open Doors, w kraju tym odnotowano wzrost liczby zabitych chrześcijan, napaści na tle seksualnym oraz ataków na chrześcijańskie domy i firmy. Do połowy 2024 r. przesiedlono ponad 7,7 mln osób, co czyni go krajem z „największym kryzysem przesiedleńczym na świecie”.

Indeks pokazuje również, że Kościół jest zepchnięty „do podziemia” w wielu krajach. Dzieje się tak w Algierii (19. miejsce) i Libii (4. miejsce), gdzie chrześcijanie są zmuszani do odprawiania nabożeństw w podziemiu. Na przykład w Afganistanie spotkania chrześcijan nie są już możliwe nawet w tajemnicy. Według Open Doors, chrześcijanie w Chinach (15. miejsce) i innych autokratycznych państwach są coraz bardziej ostrożni, jeśli chodzi o otwarte wyznawanie swojej wiary, „czy to w prawdziwym życiu, czy w działalności online”.

„Sprawiedliwość dla ofiar”

„Ponowny znaczny wzrost przemocy wobec chrześcijan w ubiegłym roku musi obudzić nas wszystkich w krajach zachodnich i skłonić do podjęcia ukierunkowanych działań”, ostrzegł Kurt Igler, dyrektor zarządzający Open Doors Austria. Austriaccy politycy i opinia publiczna muszą pracować nad tym, aby „rządy w tych regionach podjęły znaczące środki w celu przeciwdziałania rosnącemu wpływowi grup dżihadystycznych i priorytetowo traktowały ochronę słabszych przed agresorami”. W przeciwnym razie „niegdyś kwitnące społeczności chrześcijańskie” mogą zniknąć. Ważne jest, aby „domagać się sprawiedliwości dla ofiar i odpowiedzialności dla sprawców”, powiedział Igler.

Open Doors każdego roku analizuje zakres przemocy, ucisku ze strony państwa oraz społecznej i oficjalnej wrogości wobec chrześcijan w około 100 krajach. Dane te są dostarczane przez sieci kościelne, prawników zajmujących się prawami człowieka, niezależnych ekspertów i analityków z Open Doors International. Zgodność z metodologią Światowego Indeksu Prześladowań jest weryfikowana i certyfikowana przez Międzynarodowy Instytut Wolności Religijnej (IIRF).

tom



 

Polecane
Emerytury
Stażowe