List otwarty do wicepremiera ws. przedmiotu "wychowanie do życia w rodzinie"
Publikujemy treść listu:
List otwarty do wicepremiera
Sz. Pan Władysław Kosiniak-Kamysz
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Obrony Narodowej
Z wielką uwagą odnotowaliśmy Pana oświadczenie podczas konferencji prasowej w Szczecinie w dniu 12 stycznia br., odnośnie zamiaru wprowadzenia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowego przedmiotu „Edukacja zdrowotna”. Zadeklarował Pan, że nie będzie to przedmiot obowiązkowy i absolutnie nie będzie zawierać elementów ideologicznych. Zostało to natychmiast zakwestionowane przez Minister Edukacji Narodowej Barbarę Nowacką w mediach społecznościowych.
Pragniemy zwrócić uwagę, że problemem jest nie tylko zamiar wprowadzenia do polskich szkół ideologicznych treści i traktowanie ich jako obowiązkowych, ale przede wszystkim likwidacja przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. Ani w projekcie rozporządzenia w tej sprawie, ani w żadnym wystąpieniu Minister Edukacji Narodowej, nie zostało wyjaśnione, jakie są tego powody. Rozumiemy, że nie przemawiają za tym argumenty merytoryczne.
„Wychowanie do życia w rodzinie” obecne w polskich szkołach od 25 lat jest realizowane za zgodą rodziców. Ma dobrze przygotowaną kadrę nauczycieli, wypracowaną metodologię i podręczniki. Cieszy się też społeczną akceptacją. Badania naukowe pozytywnie oceniały podstawę programową tego przedmiotu oraz wskazały na korzystny jego wpływ na postawy uczniów.
Uważamy, że projekt MEN likwidacji „Wychowania do życia w rodzinie” i to w miejsce powołania „Edukacji zdrowotnej” zawierającej kontrowersyjne treści, oznacza depriorytetyzację roli rodziny w państwie i społeczeństwie, co jest sprzeczne z art. 18 oraz art. 71 Konstytucji RP, która jednoznacznie stwierdza, że rodzina jest fundamentem dobrze funkcjonującego i służącego obywatelom państwa. Eliminacja „Wychowania do życia w rodzinie” zmierza do wyizolowania ucznia z jego naturalnego, rodzinnego środowiska.
W dobie osłabienia rodziny (o czym świadczą m.in.: rozpady związków rodzicielskich, duża liczba dzieci w pieczy zastępczej, osłabienie wychowawczej funkcji rodziny czy depresja demograficzna), zamiar likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” jest sprzeczny z dobrem uczniów i społeczeństwa oraz polską racją stanu.
Pragniemy zaznaczyć, że edukacja zdrowotna nie jest novum w polskiej szkole. Jest obecna m.in. w przedmiotach: wychowanie do życia w rodzinie, biologii czy zajęciach wychowania fizycznego. Jeżeli potrzebne jest uzupełnienie treści w tym zakresie, można to uczynić bez likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”.
W tej sytuacji zwracamy się do Pana Ministra o sprzeciw wobec projektu likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”.
- Rozpoczynają się centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim
- Prezydent Duda do przedstawicieli wyznań: Na dzisiejszą RP patrzę z dumą i wdzięcznością
- Milowy krok w procesie beatyfikacyjnym argentyńskiego biznesmena
- Wyczekiwaną autobiografię Franciszka opublikowano w osiemdziesięciu krajach. W sprzedaży już w tym tygodniu
- Przeor Pacholski: Jasna Góra jest dla wszystkich. Prosimy o uszanowanie niepolitycznego charakteru tego miejsca
Sygnatariusze
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zrzeszającej 38 organizacji prorodzinnych:
Jakub Bałtroszewicz, prezes – Fundacja Jeden z Nas
Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes – Fundacja Małych Stópek
Grzegorz Nienartowicz, wiceprezes – Fundacja Ku Pełni Życia
Magdalena Bartoszewicz – Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna
Maria Gondek – Fundacja Fala Życia
Ewa Kowalewska – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – HLI Polska
Rafał Szczypta – Rycerze Kolumba
Antoni Szymański – Pro Ecclesia et Populo
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia