Prezydent Duda do przedstawicieli wyznań: Na dzisiejszą RP patrzę z dumą i wdzięcznością

Patrzę na dzisiejszą Rzeczpospolitą z dumą. W ostatnich kilkunastu latach znajdują w niej dom, opiekę duchową i materialną ludzie różnych wyznań. To Rzeczpospolita wolności, solidarności i szacunku - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych na spotkaniu noworocznym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Prezydent Andrzej Duda Prezydent Duda do przedstawicieli wyznań: Na dzisiejszą RP patrzę z dumą i wdzięcznością
Prezydent Andrzej Duda / PAP/Radek Pietruszka

Uczestnicy

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, przedstawiciele społeczności żydowskiej, wspólnoty muzułmańskiej, a także przedstawiciele Naczelnego Kościoła Zielonoświątkowego w RP, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP, przedstawiciele ordynariatów polowych Wojska Polskiego oraz delegacja Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszyła jego małżonka Agata Kornhauser–Duda oraz pracownicy Kancelarii Prezydenta RP.

Różnorodność religijna

Prezydent w swoim przemówieniu podkreślił symboliczny wymiar organizowanego co roku spotkania, odzwierciedla ono bowiem różnorodność religijną, wyznaniową i etniczną Rzeczypospolitej Polskiej. Zgromadzeni w Pałacu Prezydenckim reprezentują ludzi wierzących, którzy - mówił Andrzej Duda - mają ogromny wkład w budowanie Rzeczypospolitej takiej, jaką ona jest dzisiaj, ale i taką, jaka była przez wieki, także wtedy, gdy Polski na mapach nie było.

Nawiązał przy tym do obchodzonych w ostatnich latach rocznic ważnych wydarzeń, które świadczą o tym, że Polska była od stuleci przyjaznym i tolerancyjnym domem dla różnych wspólnot religijnych, etnicznych i narodowych. Wspomniał m.in. o świętowanej dwa lata temu 450. rocznicy konfederacji warszawskiej, która gwarantowała w Polsce wolność wyznania i zakazywała religijnych prześladowań.

- Mówię o tym, bo patrzę na dzisiejszą Rzeczpospolitą i nie ukrywam, że patrzę na nią z dumą, ale i z ogromną wdzięcznością na Państwa, na wasz wkład i zasługę, bo ta dzisiejsza Rzeczpospolita jest taka jaka jest. Mówię o tych wszystkich, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przybywają do Polski właśnie w poszukiwaniu wolności, solidarności i szacunku - mówił Andrzej Duda, nawiązując m.in. do przyjęcia przez Polskę setek tysięcy uchodźców z Ukrainy uciekających przed rosyjską agresją. - Znaleźli tu nie tylko dom, ale i opiekę duchową - podkreślił prezydent Duda.

"Przybywają, a nie z niej uciekają"

Prezydent wspomniał także, że w jego przekonaniu - w przeciwieństwie do innych krajów Europy zachodniej - do Polski przybywają, a nie z niej uciekają przedstawiciele społeczności żydowskiej, odradzają się m.in. wspólnoty chasydzkie np. na Podkarpaciu.

- To jest państwa wielka zasługa - tych, którzy sprawują pieczę nad Kościołami, nad grupami wyznaniowymi - nad tymi wszystkimi, którzy potrzebują żyć i trwać w wartościach i we wspólnocie wyznającej te wartości, gdzie doznają wsparcia duchowego a często i pomocy materialnej - dodał.

- To jest dla mnie ta wspaniała Rzeczpospolita w najlepszym tego słowa znaczeniu: Rzeczpospolita wolności, solidarności i szacunku - powiedział Andrzej Duda.

Prymas Polski

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce do prezydenta RP i wszystkich zgromadzonych na uroczystości zwrócił się Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zauważył na wstępie, że przełom roku pozwala na podsumowanie, a jednocześnie zachęca do spojrzenia z nadzieją i ufnością w przyszłość. - Nosimy w pamięci konkretne doświadczenia minionego czasu w naszej Ojczyźnie i w Kościele - powiedział abp Polak.

Przywołał następnie słowa papieża Franciszka o Polakach. Powiedział on, że cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć o dziedzictwie, które organizuje wspólnotę narodową oraz inspiruje społeczeństwo i kulturę. Papież dodawał, że w codziennym życiu każdej osoby i każdego społeczeństwa istnieją dwa rodzaje pamięci: pozytywna i negatywna.

W kontekście tej pierwszej Prymas Polski wspomniał o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, którego 40. rocznica męczeńskiej śmierci przypadła w ub. roku. - Jego śmierć – paradoksalnie i wbrew oczekiwaniom oprawców - uczyniła nieśmiertelnym jego przesłanie "Zło dobrem zwyciężaj". W mrocznych czasach stanu wojennego bł. ks. Jerzy budził w ludziach nadzieję, sam przy tym przekonany, że wobec kryzysu nie wolno nam nigdy tej nadziei utracić - wskazywał abp Polak.

Nadzieja z kolei jest swoistym duchowym kompasem prowadzącym Kościół Katolicki w zainaugurowanym przez Ojca Świętego Jubileuszu Roku Świętego - przypomniał Prymas. - Zgodnie z hasłem przewodnim Jubileuszu, chcemy być pielgrzymami nadziei, z odwagą i niezachwianą ufnością patrzącymi w nowy rok i we wszystkie wyzwania, jakie on przyniesie - dodał.

Prymas wspomniał także o zaplanowanym na wrzesień tego roku XII Zjeździe Gnieźnieńskim, który nawiąże do 1000. rocznicy podwójnej koronacji pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

Nadzieja z kolei - kontynuował Prymas - rodzi odwagę pokoju. - Krzewienie pokoju oraz promowanie i zacieśnianie wspólnoty narodowej, tak potrzebne naszej Ojczyźnie, wymagają dziś od nas odwagi i determinacji w podejmowanych działaniach - zauważył. Jego zdaniem, może się do tego przyczynić również podjęta 1 stycznia prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Mówiąc o pamięci negatywnej, Prymas za papieżem wyjaśnił, że obsesyjnie koncentruje ona spojrzenie umysłu i serca na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych. - Czym innym jest bowiem walka o prawdę, nawet bolesną i wymagającą, a czym innym nienawiść i zacietrzewienie - powiedział abp Polak.

Zacytował ponownie Franciszka, który powiedział, że "naród polski pokazuje, jak można rozwijać dobrą pamięć i porzucić tę złą. Do tego konieczna jest mocna nadzieja i ufność w Tym, który kieruje losami narodów (...)".

Prymas Polski wyraził przekonanie, że "nasza rzeczywistość, jej trudne wyzwania i doświadczenia, nasza współpraca i troska o Ojczyznę, domagają się takiej właśnie postawy, takiego właśnie zaangażowania, takiej odpowiedzialności, takiej nadziei i takiej właśnie odwagi pokoju".

Polska Rada Ekumeniczna

Przemawiając w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Andrzej Malicki, jej prezes i superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, wspomniał o zbliżającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia). Tegoroczne uroczystości zbiegają się z 1700. rocznicą soboru nicejskiego, na którym sformułowano Credo, będące wspólnym wyznaniem wiary dla wszystkich chrześcijan. Centralne nabożeństwo Tygodnia odbędzie się w kościele św. Trójcy w Warszawie 23 stycznia, w 25. rocznicę podpisania deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościoły w Polsce. 

Prezes PRE wspomniał także o zaktualizowanej wersji Karty Ekumenicznej, która ma zostać podpisana w drugą niedzielę Wielkanocy, 27 kwietnia. Jest to data wspólnej Wielkanocy dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich. - Karta ta mówi o tym, co nas łączy jako ludzi wiary, w jaki sposób możemy razem głosić Ewangelię współczesnemu światu i jakie to ma znaczenie dla nas, Polaków, i dla całej Europy - powiedział bp Malicki.

Społeczność żydowska

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich przywołał żydowskie powiedzenie o człowieku, który skarży się Bogu, że jest mu w życiu źle, na co Bóg odpowiada, że dopiero mu pokaże, jak to jest mieć źle w życiu. Jeśli jednak człowiek dziękuje Bogu za to, co ma - dostanie od Niego jeszcze więcej dobra.

Przyznał, że miniony rok był dla diaspory żydowskiej na świecie oraz Żydów w Izraelu bardzo zły. - Ale myślę, że nawet w trudnych czasach powinniśmy się cieszyć całym dobrem, które mamy. Dlatego moją nadzieją i modlitwą na nowy rok jest to, aby codziennie myśleć o tym, co dobrego mnie spotkało. Jestem przekonany, że każdy człowiek zrozumie wtedy, ile dobra znajdujemy w naszym życiu - powiedział Michael Schudrich.

Muzułmanie

Życzenia w imieniu społeczności muzułmańskiej złożył mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz. Życzył przede wszystkim zdrowia, bycia szczęśliwymi i radosnymi oraz możliwości dalszych spotkań społeczności religijnych w Polsce "w pokoju ducha i wzajemnym szacunku wobec religii oraz mniejszości etnicznych i narodowych". Poinformował też, że w tym roku przypada 100. rocznica Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, zrzeszającego społeczność tatarską w naszym kraju. Ale, jak wspomniał, wspólnotę muzułmańską w Polsce tworzą dziś także osoby napływające z różnych krajów świata: społeczność arabska, turecka, z krajów Azji i Afryki.

Mniejszości

W imieniu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych głos zabrał jej wiceprzewodniczący, Grzegorz Kuprianowicz, przedstawiciel mniejszości ukraińskiej. Podziękował na ręce prezydenta Dudy całemu polskiemu państwu za konsekwentnie udzielaną pomoc uchodźcom z Ukrainy. - To znaczące i symboliczne, że mimo rozbieżności politycznych w tej kwestii jest w Polsce konsensus między rządem i głową Państwa - przyznał.

Przypomniał, że w 2025 r. przypada 20. rocznica uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Wyraził nadzieję, że rok ten będzie czasem refleksji nad tą rocznicą i nad miejscem mniejszości w polskim społeczeństwie. - Stworzenie mniejszościom warunków dla zachowania i rozwoju swojej tradycji, kultury, języka, pamięci historycznej powinno wynikać nie tylko z przestrzegania Konstytucji i aktów prawa międzynarodowego, ale także z uświadomienia, że służy to ocaleniu bogactwa kulturowego Rzeczypospolitej, dziedzictwa europejskiego i światowego - podkreślił Grzegorz Kuprianowicz.

Noworoczne spotkanie uświetnił swoim występem Chór Męski Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod dyrekcją Teresy Staśko, obchodzący w tym roku 100-lecie działalności.

lk


 

POLECANE
Potężny atak Rosji na Ukrainę w pobliżu polskiej granicy z ostatniej chwili
Potężny atak Rosji na Ukrainę w pobliżu polskiej granicy

Celem zmasowanego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Ukrainę była infrastruktura energetyczna graniczącego z Polską obwodu lwowskiego – oświadczył w środę rano mer Lwowa Andrij Sadowy, informując o zakończeniu alarmu powietrznego. W regionie tym znajdują się podziemne zbiorniki gazu.

Znany aktor z sąsiadami powstrzymał nielegalnego imigranta-podpalacza w Los Angeles Wiadomości
Znany aktor z sąsiadami powstrzymał nielegalnego imigranta-podpalacza w Los Angeles

Aktor znany z „Chicago Fire” wraz ze swoimi sąsiadami zatrzymał obywatela Meksyku, który za pomocą palnika chciał wzniecać pożary w okolicy Los Angeles.

Księżna Kate wróciła do szpitala. Ważne doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Księżna Kate wróciła do szpitala. Ważne doniesienia z Pałacu Buckingham

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie X dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

REKLAMA

Prezydent Duda do przedstawicieli wyznań: Na dzisiejszą RP patrzę z dumą i wdzięcznością

Patrzę na dzisiejszą Rzeczpospolitą z dumą. W ostatnich kilkunastu latach znajdują w niej dom, opiekę duchową i materialną ludzie różnych wyznań. To Rzeczpospolita wolności, solidarności i szacunku - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych na spotkaniu noworocznym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Prezydent Andrzej Duda Prezydent Duda do przedstawicieli wyznań: Na dzisiejszą RP patrzę z dumą i wdzięcznością
Prezydent Andrzej Duda / PAP/Radek Pietruszka

Uczestnicy

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, przedstawiciele społeczności żydowskiej, wspólnoty muzułmańskiej, a także przedstawiciele Naczelnego Kościoła Zielonoświątkowego w RP, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP, przedstawiciele ordynariatów polowych Wojska Polskiego oraz delegacja Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszyła jego małżonka Agata Kornhauser–Duda oraz pracownicy Kancelarii Prezydenta RP.

Różnorodność religijna

Prezydent w swoim przemówieniu podkreślił symboliczny wymiar organizowanego co roku spotkania, odzwierciedla ono bowiem różnorodność religijną, wyznaniową i etniczną Rzeczypospolitej Polskiej. Zgromadzeni w Pałacu Prezydenckim reprezentują ludzi wierzących, którzy - mówił Andrzej Duda - mają ogromny wkład w budowanie Rzeczypospolitej takiej, jaką ona jest dzisiaj, ale i taką, jaka była przez wieki, także wtedy, gdy Polski na mapach nie było.

Nawiązał przy tym do obchodzonych w ostatnich latach rocznic ważnych wydarzeń, które świadczą o tym, że Polska była od stuleci przyjaznym i tolerancyjnym domem dla różnych wspólnot religijnych, etnicznych i narodowych. Wspomniał m.in. o świętowanej dwa lata temu 450. rocznicy konfederacji warszawskiej, która gwarantowała w Polsce wolność wyznania i zakazywała religijnych prześladowań.

- Mówię o tym, bo patrzę na dzisiejszą Rzeczpospolitą i nie ukrywam, że patrzę na nią z dumą, ale i z ogromną wdzięcznością na Państwa, na wasz wkład i zasługę, bo ta dzisiejsza Rzeczpospolita jest taka jaka jest. Mówię o tych wszystkich, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przybywają do Polski właśnie w poszukiwaniu wolności, solidarności i szacunku - mówił Andrzej Duda, nawiązując m.in. do przyjęcia przez Polskę setek tysięcy uchodźców z Ukrainy uciekających przed rosyjską agresją. - Znaleźli tu nie tylko dom, ale i opiekę duchową - podkreślił prezydent Duda.

"Przybywają, a nie z niej uciekają"

Prezydent wspomniał także, że w jego przekonaniu - w przeciwieństwie do innych krajów Europy zachodniej - do Polski przybywają, a nie z niej uciekają przedstawiciele społeczności żydowskiej, odradzają się m.in. wspólnoty chasydzkie np. na Podkarpaciu.

- To jest państwa wielka zasługa - tych, którzy sprawują pieczę nad Kościołami, nad grupami wyznaniowymi - nad tymi wszystkimi, którzy potrzebują żyć i trwać w wartościach i we wspólnocie wyznającej te wartości, gdzie doznają wsparcia duchowego a często i pomocy materialnej - dodał.

- To jest dla mnie ta wspaniała Rzeczpospolita w najlepszym tego słowa znaczeniu: Rzeczpospolita wolności, solidarności i szacunku - powiedział Andrzej Duda.

Prymas Polski

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce do prezydenta RP i wszystkich zgromadzonych na uroczystości zwrócił się Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zauważył na wstępie, że przełom roku pozwala na podsumowanie, a jednocześnie zachęca do spojrzenia z nadzieją i ufnością w przyszłość. - Nosimy w pamięci konkretne doświadczenia minionego czasu w naszej Ojczyźnie i w Kościele - powiedział abp Polak.

Przywołał następnie słowa papieża Franciszka o Polakach. Powiedział on, że cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć o dziedzictwie, które organizuje wspólnotę narodową oraz inspiruje społeczeństwo i kulturę. Papież dodawał, że w codziennym życiu każdej osoby i każdego społeczeństwa istnieją dwa rodzaje pamięci: pozytywna i negatywna.

W kontekście tej pierwszej Prymas Polski wspomniał o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, którego 40. rocznica męczeńskiej śmierci przypadła w ub. roku. - Jego śmierć – paradoksalnie i wbrew oczekiwaniom oprawców - uczyniła nieśmiertelnym jego przesłanie "Zło dobrem zwyciężaj". W mrocznych czasach stanu wojennego bł. ks. Jerzy budził w ludziach nadzieję, sam przy tym przekonany, że wobec kryzysu nie wolno nam nigdy tej nadziei utracić - wskazywał abp Polak.

Nadzieja z kolei jest swoistym duchowym kompasem prowadzącym Kościół Katolicki w zainaugurowanym przez Ojca Świętego Jubileuszu Roku Świętego - przypomniał Prymas. - Zgodnie z hasłem przewodnim Jubileuszu, chcemy być pielgrzymami nadziei, z odwagą i niezachwianą ufnością patrzącymi w nowy rok i we wszystkie wyzwania, jakie on przyniesie - dodał.

Prymas wspomniał także o zaplanowanym na wrzesień tego roku XII Zjeździe Gnieźnieńskim, który nawiąże do 1000. rocznicy podwójnej koronacji pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

Nadzieja z kolei - kontynuował Prymas - rodzi odwagę pokoju. - Krzewienie pokoju oraz promowanie i zacieśnianie wspólnoty narodowej, tak potrzebne naszej Ojczyźnie, wymagają dziś od nas odwagi i determinacji w podejmowanych działaniach - zauważył. Jego zdaniem, może się do tego przyczynić również podjęta 1 stycznia prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Mówiąc o pamięci negatywnej, Prymas za papieżem wyjaśnił, że obsesyjnie koncentruje ona spojrzenie umysłu i serca na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych. - Czym innym jest bowiem walka o prawdę, nawet bolesną i wymagającą, a czym innym nienawiść i zacietrzewienie - powiedział abp Polak.

Zacytował ponownie Franciszka, który powiedział, że "naród polski pokazuje, jak można rozwijać dobrą pamięć i porzucić tę złą. Do tego konieczna jest mocna nadzieja i ufność w Tym, który kieruje losami narodów (...)".

Prymas Polski wyraził przekonanie, że "nasza rzeczywistość, jej trudne wyzwania i doświadczenia, nasza współpraca i troska o Ojczyznę, domagają się takiej właśnie postawy, takiego właśnie zaangażowania, takiej odpowiedzialności, takiej nadziei i takiej właśnie odwagi pokoju".

Polska Rada Ekumeniczna

Przemawiając w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Andrzej Malicki, jej prezes i superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, wspomniał o zbliżającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia). Tegoroczne uroczystości zbiegają się z 1700. rocznicą soboru nicejskiego, na którym sformułowano Credo, będące wspólnym wyznaniem wiary dla wszystkich chrześcijan. Centralne nabożeństwo Tygodnia odbędzie się w kościele św. Trójcy w Warszawie 23 stycznia, w 25. rocznicę podpisania deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościoły w Polsce. 

Prezes PRE wspomniał także o zaktualizowanej wersji Karty Ekumenicznej, która ma zostać podpisana w drugą niedzielę Wielkanocy, 27 kwietnia. Jest to data wspólnej Wielkanocy dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich. - Karta ta mówi o tym, co nas łączy jako ludzi wiary, w jaki sposób możemy razem głosić Ewangelię współczesnemu światu i jakie to ma znaczenie dla nas, Polaków, i dla całej Europy - powiedział bp Malicki.

Społeczność żydowska

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich przywołał żydowskie powiedzenie o człowieku, który skarży się Bogu, że jest mu w życiu źle, na co Bóg odpowiada, że dopiero mu pokaże, jak to jest mieć źle w życiu. Jeśli jednak człowiek dziękuje Bogu za to, co ma - dostanie od Niego jeszcze więcej dobra.

Przyznał, że miniony rok był dla diaspory żydowskiej na świecie oraz Żydów w Izraelu bardzo zły. - Ale myślę, że nawet w trudnych czasach powinniśmy się cieszyć całym dobrem, które mamy. Dlatego moją nadzieją i modlitwą na nowy rok jest to, aby codziennie myśleć o tym, co dobrego mnie spotkało. Jestem przekonany, że każdy człowiek zrozumie wtedy, ile dobra znajdujemy w naszym życiu - powiedział Michael Schudrich.

Muzułmanie

Życzenia w imieniu społeczności muzułmańskiej złożył mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz. Życzył przede wszystkim zdrowia, bycia szczęśliwymi i radosnymi oraz możliwości dalszych spotkań społeczności religijnych w Polsce "w pokoju ducha i wzajemnym szacunku wobec religii oraz mniejszości etnicznych i narodowych". Poinformował też, że w tym roku przypada 100. rocznica Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, zrzeszającego społeczność tatarską w naszym kraju. Ale, jak wspomniał, wspólnotę muzułmańską w Polsce tworzą dziś także osoby napływające z różnych krajów świata: społeczność arabska, turecka, z krajów Azji i Afryki.

Mniejszości

W imieniu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych głos zabrał jej wiceprzewodniczący, Grzegorz Kuprianowicz, przedstawiciel mniejszości ukraińskiej. Podziękował na ręce prezydenta Dudy całemu polskiemu państwu za konsekwentnie udzielaną pomoc uchodźcom z Ukrainy. - To znaczące i symboliczne, że mimo rozbieżności politycznych w tej kwestii jest w Polsce konsensus między rządem i głową Państwa - przyznał.

Przypomniał, że w 2025 r. przypada 20. rocznica uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Wyraził nadzieję, że rok ten będzie czasem refleksji nad tą rocznicą i nad miejscem mniejszości w polskim społeczeństwie. - Stworzenie mniejszościom warunków dla zachowania i rozwoju swojej tradycji, kultury, języka, pamięci historycznej powinno wynikać nie tylko z przestrzegania Konstytucji i aktów prawa międzynarodowego, ale także z uświadomienia, że służy to ocaleniu bogactwa kulturowego Rzeczypospolitej, dziedzictwa europejskiego i światowego - podkreślił Grzegorz Kuprianowicz.

Noworoczne spotkanie uświetnił swoim występem Chór Męski Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod dyrekcją Teresy Staśko, obchodzący w tym roku 100-lecie działalności.

lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe