Rok Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w katedrze gnieźnieńskiej

Gniezno przygotowuje się do obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej. Z okazji rocznicy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił jubileuszowy rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.
Bolesław Chrobry, Jan Matejko Rok Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w katedrze gnieźnieńskiej
Bolesław Chrobry, Jan Matejko / wikimedia commons/public_domain/Jan Matejko - National Library of Poland

Uchwała

Jak zapisano w uchwale, koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo.

„Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd władcom, którzy 1000 lat temu, będąc spadkobiercami Księcia Mieszka I oraz Księżniczki Dobrawy, kontynuowali dzieło politycznego oraz kulturowego umacniania polskiej państwowości. Koronacje te nie byłyby możliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, a na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy, podkreślili posłowie, zachęcając do pielęgnowania pamięci o początkach polskiej państwowości bo jest to nie tylko nasz obowiązek, ale również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecie

Plany obchodów

Jubileuszowe obchody w Gnieźnie będą miały wymiar państwowy i kościelny. Główne uroczystości odbędą się w kwietniu razem z odpustem ku czci św. Wojciecha pod przewodnictwem legata papieskiego. W Gnieźnie odbędzie się również zgromadzenie narodowe czyli wspólne obrady Sejmu i Senatu RP.

Zaplanowano także szereg imprez o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Już w marcu w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w kolejne soboty prof. Tomasz Jasiński z UAM Poznań opowie o władcach koronowanych w Gnieźnie zaczynając od Bolesława Chrobrego. Na początku kwietnia zaplanowano otwarcie wystawy „Gniezno 1025-2025” oraz prezentację monografii wydanej z okazji jubileuszu. Pielgrzymki, konferencje i widowiska plenerowe ze specjalną edycją Królewskiego Festiwalu Artystycznego, organizowane będą do jesieni. We wrześniu w ramach obchodów odbędzie się XII Zjazd Gnieźnieński pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”.

Koronacje

Katedra gnieźnieńska była świadkiem wielu doniosłych wydarzeń. Pierwszym z nich było bez wątpienia sprowadzenie ciała biskupa praskiego Wojciecha zamordowanego podczas misyjnej wyprawy do kraju Prusów. Pochowane w krypcie szczątki męczennika przyciągnęły do Gniezna w 1000 roku jego przyjaciela, największego władcę ówczesnej Europy, cesarza Ottona III. Historia zapamiętała tą pielgrzymkę jako Zjazd Gnieźnieński, podczas którego proklamowano utworzenie archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej – pierwszej takiej organizacji kościelnej na ziemiach Polski. Wydarzenie to zaowocowało także ćwierć wieku później, kiedy z poparciem cesarza Bolesław Chrobry koronował się w katedrze gnieźnieńskiej na pierwszego króla Polski. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia.

Chrobry był królem niedługo, zostawił jednak następcę Mieszka II Lamberta, którego koronacja odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej jeszcze w tym samym roku – w Boże Narodzenie 25 grudnia 1025. Razem z Mieszkiem koronowano jego żonę Rychezę, siostrę cesarza Ottona III i matkę Kazimierza Odnowiciela, który po śmierci ojca odbudowywał państwo zniszczone wewnętrznymi konfliktami, powstaniami pogańskimi i najazdem Czechów. Królem jednak nigdy nie został. Dopiero 25 grudnia 1076 roku, z namaszczeniem abp. Bogumiła, na tron wstąpił prawnuk Chrobrego Bolesław II Szczodry, koronując się w odbudowanej katedrze gnieźnieńskiej. Na kolejne koronacje w Gnieźnie trzeba było czekać przeszło 200 lat.

Koronatorami polskich władców byli arcybiskupi gnieźnieńscy. Dwie pierwsze koronacje w 1025 roku poprowadził najprawdopodobniej abp Hipolit. Brak jednak bliższych danych o jego życiu i działalności. Długosz twierdził, że był szlachetnie urodzonym Rzymianinem, jednak niektórzy współcześni historycy kwestionują tę tezę argumentując, że kronikarz zasugerował się osobą św. Hipolita Rzymskiego, którego kult był w średniowieczu powszechny. Są natomiast zgodni, że arcybiskup Hipolit nie był Polakiem. Nie ma także wiarygodnych danych na temat daty jego urodzenia. Rocznik Kapituły Krakowskiej podaje jedynie, że zmarł w 1027 roku, a więc za rządów Mieszka II, syna Bolesława Chrobrego.

bgk


 

POLECANE
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski

Uwaga mieszkańcy Poznania, Wrześni i okolic! Enea Operator zapowiada kilkugodzinne przerwy w dostawie prądu od poniedziałku 14 lipca do piątku 18 lipca. Sprawdź dokładny harmonogram – w niektórych dzielnicach wyłączenia potrwają nawet kilka godzin. Poniżej pełna lista ulic i miejscowości.

Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną z ostatniej chwili
Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w sobotę Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię przed tworzeniem sojuszu bezpieczeństwa przeciw Korei Północnej. Szef rosyjskiej dyplomacji został w sobotę przyjęty przez przywódcę KRLD Kim Dzong Una.

Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach z ostatniej chwili
Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach

65 ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym 12 kobiet, złożyło w sobotę przysięgę wojskową. To służba, która wzmacnia bezpieczeństwo kraju oraz łączy żołnierzy z lokalną społecznością - podkreślił zastępca dowódcy 9ŁBOT ppłk Marcin Markiewicz.

Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty

Pamięć i prawda to słowa, które w tych dniach nabierają wyjątkowego znaczenia, to fundament wspólnoty, ważny dla procesu pojednania – napisał prezydent elekt Karol Nawrocki w 80. rocznicę Obławy Augustowskiej. Wskazał na pamięć o ofiarach totalitaryzmu i prawdę, która nazywa zło po imieniu.

Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia z ostatniej chwili
Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia

Mieszkańcy trzech miejscowości w Wielkopolsce muszą zachować szczególną ostrożność. Woda z lokalnego wodociągu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – ostrzega sanepid.

Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom Wiadomości
Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki z ostatniej chwili
Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki

Iga Świątek wygrała w finale z Amerykanką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0 i po raz pierwszy w karierze zwyciężyła w wielkoszlemowym Wimbledonie, najstarszym i najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym świata. To pierwszy od 114 lat przypadek, by w finale tego turnieju jedna z tenisistek nie wygrała ani jednego gema.

Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok z ostatniej chwili
Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok

Amerykańska sieć Walmart wycofuje ze sklepów popularną stalową butelkę termiczną marki Ozark Trail. Jak ostrzega amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia - szczególnie, gdy używany jest do przechowywania napojów gazowanych lub fermentowanych.

Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu

Iga Świątek wygrała z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą pierwszego seta 6:0 w finale wielkoszlemowego Wimbledonu na kortach trawiastych w Londynie.

Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru z ostatniej chwili
Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru

Zarzuty naruszenia nietykalności usłyszał 50-letni mieszkaniec Lublina, który podczas udzielania mu pomocy medycznej zaatakował pielęgniarkę w jednym z lubelskich szpitali. Grozi za to do trzech lat więzienia - poinformowała w sobotę policja.

REKLAMA

Rok Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w katedrze gnieźnieńskiej

Gniezno przygotowuje się do obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej. Z okazji rocznicy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił jubileuszowy rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.
Bolesław Chrobry, Jan Matejko Rok Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w katedrze gnieźnieńskiej
Bolesław Chrobry, Jan Matejko / wikimedia commons/public_domain/Jan Matejko - National Library of Poland

Uchwała

Jak zapisano w uchwale, koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo.

„Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd władcom, którzy 1000 lat temu, będąc spadkobiercami Księcia Mieszka I oraz Księżniczki Dobrawy, kontynuowali dzieło politycznego oraz kulturowego umacniania polskiej państwowości. Koronacje te nie byłyby możliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, a na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy, podkreślili posłowie, zachęcając do pielęgnowania pamięci o początkach polskiej państwowości bo jest to nie tylko nasz obowiązek, ale również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecie

Plany obchodów

Jubileuszowe obchody w Gnieźnie będą miały wymiar państwowy i kościelny. Główne uroczystości odbędą się w kwietniu razem z odpustem ku czci św. Wojciecha pod przewodnictwem legata papieskiego. W Gnieźnie odbędzie się również zgromadzenie narodowe czyli wspólne obrady Sejmu i Senatu RP.

Zaplanowano także szereg imprez o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Już w marcu w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w kolejne soboty prof. Tomasz Jasiński z UAM Poznań opowie o władcach koronowanych w Gnieźnie zaczynając od Bolesława Chrobrego. Na początku kwietnia zaplanowano otwarcie wystawy „Gniezno 1025-2025” oraz prezentację monografii wydanej z okazji jubileuszu. Pielgrzymki, konferencje i widowiska plenerowe ze specjalną edycją Królewskiego Festiwalu Artystycznego, organizowane będą do jesieni. We wrześniu w ramach obchodów odbędzie się XII Zjazd Gnieźnieński pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”.

Koronacje

Katedra gnieźnieńska była świadkiem wielu doniosłych wydarzeń. Pierwszym z nich było bez wątpienia sprowadzenie ciała biskupa praskiego Wojciecha zamordowanego podczas misyjnej wyprawy do kraju Prusów. Pochowane w krypcie szczątki męczennika przyciągnęły do Gniezna w 1000 roku jego przyjaciela, największego władcę ówczesnej Europy, cesarza Ottona III. Historia zapamiętała tą pielgrzymkę jako Zjazd Gnieźnieński, podczas którego proklamowano utworzenie archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej – pierwszej takiej organizacji kościelnej na ziemiach Polski. Wydarzenie to zaowocowało także ćwierć wieku później, kiedy z poparciem cesarza Bolesław Chrobry koronował się w katedrze gnieźnieńskiej na pierwszego króla Polski. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia.

Chrobry był królem niedługo, zostawił jednak następcę Mieszka II Lamberta, którego koronacja odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej jeszcze w tym samym roku – w Boże Narodzenie 25 grudnia 1025. Razem z Mieszkiem koronowano jego żonę Rychezę, siostrę cesarza Ottona III i matkę Kazimierza Odnowiciela, który po śmierci ojca odbudowywał państwo zniszczone wewnętrznymi konfliktami, powstaniami pogańskimi i najazdem Czechów. Królem jednak nigdy nie został. Dopiero 25 grudnia 1076 roku, z namaszczeniem abp. Bogumiła, na tron wstąpił prawnuk Chrobrego Bolesław II Szczodry, koronując się w odbudowanej katedrze gnieźnieńskiej. Na kolejne koronacje w Gnieźnie trzeba było czekać przeszło 200 lat.

Koronatorami polskich władców byli arcybiskupi gnieźnieńscy. Dwie pierwsze koronacje w 1025 roku poprowadził najprawdopodobniej abp Hipolit. Brak jednak bliższych danych o jego życiu i działalności. Długosz twierdził, że był szlachetnie urodzonym Rzymianinem, jednak niektórzy współcześni historycy kwestionują tę tezę argumentując, że kronikarz zasugerował się osobą św. Hipolita Rzymskiego, którego kult był w średniowieczu powszechny. Są natomiast zgodni, że arcybiskup Hipolit nie był Polakiem. Nie ma także wiarygodnych danych na temat daty jego urodzenia. Rocznik Kapituły Krakowskiej podaje jedynie, że zmarł w 1027 roku, a więc za rządów Mieszka II, syna Bolesława Chrobrego.

bgk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe