116-letnia zakonnica najstarszą osobą żyjącą na świecie
Historia życia
Canabarro Lucas urodziła się 8 czerwca 1908 roku w São Francisco de Assis w Brazylii. Ochrzczono ją dopiero w wieku 17 lat. Po pobycie w stolicy Urugwaju, Montevideo, od 1930 roku uczyła języka portugalskiego i matematyki w Rio de Janeiro. Wśród jej uczniów był przyszły prezydent Brazylii João Figueiredo, który piastował ten urząd w latach 1979-1985. W 1934 roku, w wieku 26 lat, złożyła śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr Terezjanek. Od 1980 roku mieszka w domu zakonnym w Porto Alegre.
Tryb życia
Siostra Inah zachowuje codzienny rytm życia zakonnego, ze ściśle wyznaczonymi godzinami modlitw. Pomimo problemów ze słychem i wzrokiem, związanych z zaawansowanym wiekiem, zachowuje pogodę ducha. Swoją długowieczność przypisuje wierze i modlitwie.
- Moim wielkim sekretem jest modlitwa. Codziennie odmawiam różaniec w intencji wszystkich ludzi na całym świecie – mówi zakonnica.
Wydarzenia ostatnich lat
Na swoje 110. urodziny w 2018 roku otrzymała list z pozdrowieniami od papieża Franciszka wraz z certyfikatem, który jest obecnie wystawiony w domu jej macierzystego zgromadzenia. W styczniu 2021 roku została zaszczepiona przeciwko Covid-19. Zaraziła się koronawirusem w 2022 roku, ale przeżyła chorobę jako najstarsza znana osoba na świecie.
-
Epifania, czyli Objawienie Pańskie - jedno z dwóch najstarszych chrześcijańskich świąt
-
Franciszek: uczestnicząc w orszakach Trzech Króli, Polacy dają świadectwo wiary
-
Abp Galbas na Orszaku Trzech Króli: złóżmy dziś Chrystusowi w darze nasze uczucia
-
Tłumy mieszkańców stolicy na Orszaku Trzech Króli
-
Żydowski komentarz na Trzech Króli
Druga zakonnica
Canabarro Lucas jest drugą zakonnicą, która posiada tytuł najstarszej osoby na świecie. W okresie od 19 kwietnia 2022 r. do 17 stycznia 2023 r. za najstarszą osobę uznawano francuską szarytkę, siostrę André – Lucile Randon, która zmarła w wieku 118 lat i 340 dni.
ts