Rzecznik KEP o wydarzeniach kościelnych w 2025 roku

Inicjatywy związane z Rokiem Jubileuszowym 2025, obchody 60-lecia Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, a także beatyfikacje ks. Stanisława Streicha i sióstr katarzynek – to zdaniem rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ niektóre z ważnych wydarzeń, które odbędą się w 2025 roku w Kościele w Polsce i na świecie.
o. Leszek Gęsiak SJ Rzecznik KEP o wydarzeniach kościelnych w 2025 roku
o. Leszek Gęsiak SJ / YT print screen/Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Rok Jubileuszowy

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że rok 2025 to przede wszystkim Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. -  Jest to czas szczególnej łaski dla całego Kościoła, podczas którego wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy. Warunki jego uzyskania zostały szczegółowo opisane w dekrecie wydanym przez Penitencjarię Apostolską – podkreślił ks. Gęsiak.

- W trakcie Roku Jubileuszowego pielgrzymi przybywający do Rzymu będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy m.in. poprzez nawiedzenie czterech Bazylik papieskich: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami – podkreślił ks. Gęsiak. Dodał zarazem, że odpust będzie można także uzyskać poprzez nawiedzenie co najmniej jednej z trzech bazylik w Ziemi Świętej: Grobu Świętego w Jerozolimie, Narodzenia Pańskiego w Betlejem lub Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, a także pielgrzymując do kościoła katedralnego wyznaczonego przez ordynariusza miejsca.

- Ojciec Święty, w Bulli ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny 2025 roku «Spes non confundit», zaznaczył, że dar odpustu «pozwala nam odkryć, jak nieograniczone jest miłosierdzie Boga». Warto zatem otworzyć się na dary duchowe, które daje czas Jubileuszu – zachęcił rzecznik Episkopatu.

Program związany z Jubileuszem

Rzecznik KEP podkreślił, że w ramach obchodów jubileuszowych w Rzymie wyznaczono także specjalne szlaki pielgrzymowania. - Wśród nich znajdują się m.in. pielgrzymka do Siedmiu Kościołów oraz pielgrzymka śladami świętych kobiet – Doktorów Kościoła i Patronek Europy. Oprócz czterech głównych Bazylik papieskich, wyznaczone są także inne kościoły jubileuszowe, w których wierni będą mogli uczestniczyć w katechezach odbywających się w różnych językach, a także skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania – podkreślił ks. Gęsiak. Dodał zarazem, że na cały rok 2025 w Rzymie zaplanowano również liczne wydarzenia jubileuszowe dla poszczególnych grup. - Pierwszym z nich jest Jubileusz świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, który odbędzie się w dniach 24-26 stycznia. W późniejszych miesiącach odbędą się m.in. jubileusze biskupów, kapłanów, artystów, katechetów czy młodzieży – zaznaczył.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że również w Polsce wiele diecezji przygotowało bogaty program związany z obchodami Roku Jubileuszowego. - W diecezjach wyznaczone zostały kościoły jubileuszowe, jako miejsca przeżywania Jubileuszu i uzyskania odpustów, oraz drogi jubileuszowe – dodał ks. Gęsiak.

Rocznice

Istotnym wydarzeniem, które w tym roku naznaczy życie Kościoła w Polsce, będzie 60. rocznica Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. - 18 listopada 1965 roku, w Rzymie, polscy biskupi wystosowali list do biskupów niemieckich, który stał się symbolem pojednania narodu polskiego i niemieckiego po drugiej wojnie światowej – podkreślił Rzecznik KEP.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że 2 kwietnia przypadnie 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. - To dobra okazja, aby na nowo powrócić do nauczania papieża Polaka, które przecież – wciąż tak żywe i aktualne – może stać się dla nas kierunkowskazem w obliczu wyzwań dzisiejszych czasów – zachęcił ks. Gęsiak.

Rzecznik KEP zaznaczył, że rok 2025 to także czas, w którym – zarówno w Kościele w Polsce, jak i na świecie – będziemy przeżywać ważne beatyfikacje oraz kanonizacje. - 24 maja, w Poznaniu, zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy sługa Boży ks. Stanisław Streich, który zmarł śmiercią męczeńską, zastrzelony przez komunistę 27 lutego 1938 roku – podkreślił ks. Gęsiak. - Natomiast 31 maja, w Braniewie, odbędzie się beatyfikacja piętnastu sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku – dodał Rzecznik Episkopatu.

- Papież Franciszek dokona także kanonizacji bł. Pier Giorgia Frassatiego oraz bł. Carlo Acutisa, którzy pomimo swojego młodego wieku prowadzili życie prawdziwie oddane służbie Bogu i ludziom. Kanonizacja bł. Pier Giorgia Frassatiego odbędzie się podczas Jubileuszowego Spotkania Młodzieży, natomiast bł. Carlo Acutis zostanie kanonizowany w trakcie Jubileuszu Nastolatków – podkreślił Rzecznik KEP.

W tym roku przypada również 100-lecie powstania archidiecezji katowickiej i archidiecezji gdańskiej. Ks. Gęsiak poinformował, że, w związku z tymi jubileuszami, 401. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Katowicach, natomiast 402. Zebranie Plenarne KEP będzie miało miejsce w Gdańsku. Ponadto zauważył, że 950-lecie swojego powstania będzie przeżywać także diecezja płocka, a 100-lecie – diecezja częstochowska.

Ks. Gęsiak zwrócił także uwagę na przypadającą w tym roku 80. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau. - Jest to szczególne miejsce męczeństwa polskiego duchowieństwa. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, 1773 pochodziło z Polski – zaznaczył Rzecznik Episkopatu.

Rzecznik KEP przypomniał również o 1000-leciu koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej oraz 1025-leciu ustanowienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej. - Główne obchody z tej okazji odbędą się w dniach 26-27 kwietnia w Gnieźnie i będą połączone z uroczystościami odpustowymi ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski – podkreślił Rzecznik KEP.

 

BP KEP


 

POLECANE
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły gorące
Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły

Serowo-cebulowe Paluszki Beskidzkie wróciły po pożarze zakładu Aksam. Kultowa przekąska znów jest dostępna.

GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt konsumenci powinni uważać.

Wiceprezydent USA  w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie polityka
Wiceprezydent USA w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie

Wojny i napięcia na świecie oraz kwestie dotyczące migracji - to niektóre tematy rozmowy wiceprezydenta USA J.D. Vance'a z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem w sobotę w Watykanie. O spotkaniu poinformowało watykańskie biuro prasowe.

Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą z ostatniej chwili
Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą

Władimir Putin ogłosił rozejm wielkanocny — poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS. Ma obowiązywać od godz. 19 czasu polskiego.

Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka gorące
Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka

Jak poinformował Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, frekwencja turystyczna w Zakopanem zaskakuje – mimo że święta wielkanocne tradycyjnie nie cieszyły się tu dużym zainteresowaniem.

REKLAMA

Rzecznik KEP o wydarzeniach kościelnych w 2025 roku

Inicjatywy związane z Rokiem Jubileuszowym 2025, obchody 60-lecia Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, a także beatyfikacje ks. Stanisława Streicha i sióstr katarzynek – to zdaniem rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ niektóre z ważnych wydarzeń, które odbędą się w 2025 roku w Kościele w Polsce i na świecie.
o. Leszek Gęsiak SJ Rzecznik KEP o wydarzeniach kościelnych w 2025 roku
o. Leszek Gęsiak SJ / YT print screen/Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Rok Jubileuszowy

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że rok 2025 to przede wszystkim Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. -  Jest to czas szczególnej łaski dla całego Kościoła, podczas którego wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy. Warunki jego uzyskania zostały szczegółowo opisane w dekrecie wydanym przez Penitencjarię Apostolską – podkreślił ks. Gęsiak.

- W trakcie Roku Jubileuszowego pielgrzymi przybywający do Rzymu będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy m.in. poprzez nawiedzenie czterech Bazylik papieskich: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami – podkreślił ks. Gęsiak. Dodał zarazem, że odpust będzie można także uzyskać poprzez nawiedzenie co najmniej jednej z trzech bazylik w Ziemi Świętej: Grobu Świętego w Jerozolimie, Narodzenia Pańskiego w Betlejem lub Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, a także pielgrzymując do kościoła katedralnego wyznaczonego przez ordynariusza miejsca.

- Ojciec Święty, w Bulli ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny 2025 roku «Spes non confundit», zaznaczył, że dar odpustu «pozwala nam odkryć, jak nieograniczone jest miłosierdzie Boga». Warto zatem otworzyć się na dary duchowe, które daje czas Jubileuszu – zachęcił rzecznik Episkopatu.

Program związany z Jubileuszem

Rzecznik KEP podkreślił, że w ramach obchodów jubileuszowych w Rzymie wyznaczono także specjalne szlaki pielgrzymowania. - Wśród nich znajdują się m.in. pielgrzymka do Siedmiu Kościołów oraz pielgrzymka śladami świętych kobiet – Doktorów Kościoła i Patronek Europy. Oprócz czterech głównych Bazylik papieskich, wyznaczone są także inne kościoły jubileuszowe, w których wierni będą mogli uczestniczyć w katechezach odbywających się w różnych językach, a także skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania – podkreślił ks. Gęsiak. Dodał zarazem, że na cały rok 2025 w Rzymie zaplanowano również liczne wydarzenia jubileuszowe dla poszczególnych grup. - Pierwszym z nich jest Jubileusz świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, który odbędzie się w dniach 24-26 stycznia. W późniejszych miesiącach odbędą się m.in. jubileusze biskupów, kapłanów, artystów, katechetów czy młodzieży – zaznaczył.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że również w Polsce wiele diecezji przygotowało bogaty program związany z obchodami Roku Jubileuszowego. - W diecezjach wyznaczone zostały kościoły jubileuszowe, jako miejsca przeżywania Jubileuszu i uzyskania odpustów, oraz drogi jubileuszowe – dodał ks. Gęsiak.

Rocznice

Istotnym wydarzeniem, które w tym roku naznaczy życie Kościoła w Polsce, będzie 60. rocznica Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. - 18 listopada 1965 roku, w Rzymie, polscy biskupi wystosowali list do biskupów niemieckich, który stał się symbolem pojednania narodu polskiego i niemieckiego po drugiej wojnie światowej – podkreślił Rzecznik KEP.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że 2 kwietnia przypadnie 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. - To dobra okazja, aby na nowo powrócić do nauczania papieża Polaka, które przecież – wciąż tak żywe i aktualne – może stać się dla nas kierunkowskazem w obliczu wyzwań dzisiejszych czasów – zachęcił ks. Gęsiak.

Rzecznik KEP zaznaczył, że rok 2025 to także czas, w którym – zarówno w Kościele w Polsce, jak i na świecie – będziemy przeżywać ważne beatyfikacje oraz kanonizacje. - 24 maja, w Poznaniu, zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy sługa Boży ks. Stanisław Streich, który zmarł śmiercią męczeńską, zastrzelony przez komunistę 27 lutego 1938 roku – podkreślił ks. Gęsiak. - Natomiast 31 maja, w Braniewie, odbędzie się beatyfikacja piętnastu sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku – dodał Rzecznik Episkopatu.

- Papież Franciszek dokona także kanonizacji bł. Pier Giorgia Frassatiego oraz bł. Carlo Acutisa, którzy pomimo swojego młodego wieku prowadzili życie prawdziwie oddane służbie Bogu i ludziom. Kanonizacja bł. Pier Giorgia Frassatiego odbędzie się podczas Jubileuszowego Spotkania Młodzieży, natomiast bł. Carlo Acutis zostanie kanonizowany w trakcie Jubileuszu Nastolatków – podkreślił Rzecznik KEP.

W tym roku przypada również 100-lecie powstania archidiecezji katowickiej i archidiecezji gdańskiej. Ks. Gęsiak poinformował, że, w związku z tymi jubileuszami, 401. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Katowicach, natomiast 402. Zebranie Plenarne KEP będzie miało miejsce w Gdańsku. Ponadto zauważył, że 950-lecie swojego powstania będzie przeżywać także diecezja płocka, a 100-lecie – diecezja częstochowska.

Ks. Gęsiak zwrócił także uwagę na przypadającą w tym roku 80. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau. - Jest to szczególne miejsce męczeństwa polskiego duchowieństwa. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, 1773 pochodziło z Polski – zaznaczył Rzecznik Episkopatu.

Rzecznik KEP przypomniał również o 1000-leciu koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej oraz 1025-leciu ustanowienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej. - Główne obchody z tej okazji odbędą się w dniach 26-27 kwietnia w Gnieźnie i będą połączone z uroczystościami odpustowymi ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski – podkreślił Rzecznik KEP.

 

BP KEP



 

Polecane
Emerytury
Stażowe