Komentarz do sytuacji w Syrii. Konsekwencje upadku Asada dla Ukrainy i państw Unii Europejskiej.

Cieszymy się, że Asad, syryjski rzeźnik z Damaszku, stracił władzę, ale może mieć to także negatywne skutki dla Ukrainy i dla nas. Rosja przestaje rozpraszać siły w różnych konfliktach, dlatego musimy przygotować plany obronne i umieć reagować w porę, uprzedzając działania Kremla.




 

Rys 1. Strefa wpływów w Syrii do grudnia 2024 r. 

Źródło: Jazzira

 

obszar kontrolowany przez reżim Asada (SAA i sojusznicy)

obszar kontrolowany przez Syryjski Rząd Ocalenia (HTS i sojusznicy)

obszar kontrolowany przez Tymczasowy Rząd Syrii (SNA i sojusznicy) oraz tureckie siły zbrojne

obszar kontrolowany przez siły kurdyjskie, tzw. autonomię Rożawy (SDF)

obszar kontrolowany przez państwo islamskie (wojsko państwa islamskiego)

obszar kontrolowany przez Rewolucyjną Armię Komandosów (MAT) i siły zbrojne USA

SAA i ugrupowania opozycyjne w stabilnym obszarze rozejmu

W odpowiednich kolorach:

stabilna kontrola mieszana

obecność wiejska

sporne wzgórza

punkty strategiczne

pole naftowe/gazowe

baza wojskowa lub punkt kontrolny

lotnisko / baza lotnicza (samolot)

heliport / baza śmigłowców

główny port lub baza morska

posterunek graniczny

zapora

kompleks przemysłowy

Rys historyczny

Pierwsze protesty zaczęły się 26 stycznia 2011 r. w Tunezji, kiedy udało się niezadowolonej części społeczeństwa obalić skorumpowane rządy. 15 marca 2011 r. urządzono poważne, wielotysięczne demonstracje w różnych syryjskich miastach. Młodzi ludzie mieli dość braku perspektyw, nepotyzmu, korupcji i nomenklatury partii Baas. Nadzieja na zmiany ożyła, gdy zmarł Hafiz al-Asad i władzę przejął jego syn Baszszar al-Asad, lekarz wykształcony na Zachodzie. 

Niestety, czas upływał, a system monopartyjny – stworzony na wzór ZSRR, z dużym wpływem rozbudowanych służb – trwał niewzruszony. Asad nie chciał stać się syryjskim Gorbaczowem, wolał kontynuować rządy twardej ręki. Liderzy opozycji znikali, zastraszano rodziny. Relatywnie młode, wykształcone społeczeństwo nie godziło się na dalszą wegetację. Siłowa próba stłumienia pierwszych protestów, strzały do tłumu, masowe aresztowania nie tyle złamały opór, co doprowadziły do gwałtowniejszych i jeszcze liczniejszych demonstracji.

Nasiliły się represje ze strony władz. Ginęły setki cywilów w całym kraju. Ruchowi oporu odcięto w miastach dostęp do wody oraz elektryczności. Oprócz działań tajnej policji i służb wywiadowczych (np. Idarat al-Muchabarat al-Dżawija, jednostki nasilającej aresztowania i rozbudowującej siatkę agenturalną, która starała się tworzyć podziały i podsycać nieufność wśród opozycji) siły bezpieczeństwa skonfiskowały dobra cywilne oraz żywność, stosując zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Próbowano wspierać najbardziej radykalne odłamy opozycji, by osłabić sympatię zagranicznej opinii publicznej i wzbudzić nieufność własnego społeczeństwa. Z drugiej strony żołnierze z poboru zaczęli dołączać do różnych organizacji walczących zbrojnie z baasistowskim reżimem. Nasilone działania służb Asada wspieranych przez ich rosyjskie odpowiedniki (FSB i GRU) dawały niekiedy efekt. Mordowano liderów z dużym autorytetem i zastępowano ich watażkami o wątpliwej reputacji. Pojawiły się w mediach informacje o Al-Ka’idzie i ISIS oraz filmiki z egzekucji na chrześcijanach czy zachodnich dziennikarzach.  

Zachód z coraz mniejszym entuzjazmem wspierał Syryjczyków walczących z reżimem. Asad wsparty przez Iran i jego bliskowschodnich sojuszników oraz Rosjan zaczął przejmować całkowitą kontrolę nad krajem. 

Rosja wybudowała bazy wojskowe na syryjskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, przez co mogła przy okazji kontrolować terminale przeładunkowe gazu i ropy. To zaczęło niepokoić Irańczyków, ale dopóki nie mogli sprzedać Europie ropy i gazu ze względu na sankcje, nie stanowiło to ważnego problemu. Iran i FR celowo chciały blokować budowę infrastruktury przesyłu ropy i gazu z Półwyspu Arabskiego, ułatwiającej ich eksport do Europy. 

Przyczyny upadku reżimu Asada

Naturalne, że reżim odpowiedzialny za śmierć setek tysięcy Syryjczyków, opierający się na strachu i sile służb, nie mógł zdobyć sympatii większości obywateli. Tyle że bez wsparcia z zewnątrz trudno było oczekiwać jego upadku. 

Zawieszenie broni wynegocjowano 16 września 2018 r. na mocy międzynarodowych ustaleń, w których Turcja zabezpieczała interesy konserwatywnej opozycji syryjskiej, Rosja wspierała reżim Asada, a USA – Kurdów. Układ – zdawało się – miał służyć konsolidacji władzy Asada. Strefa wyjęta spod jego władzy obejmowała Chan Szajchun i dochodziła do zachodnich przedmieść Aleppo. Największym ośrodkiem miejskim i zarazem nieformalną stolicą opozycyjnego rządu stał się Idlib (165 tys. mieszkańców) na północy kraju. Asad musiał zaakceptować to rozwiązanie, ponieważ nie chciał bezpośredniej konfrontacji z Turcją, ale uznawał je za tymczasowe. Elity partii Baas dobrze znały leninowską logikę etapu. Długo utrzymywało się status quo. Wydawać się jednak mogło, że w końcu Damaszek przejmie kontrolę nad pozostałym terytorium Syrii. 

Bojownicy opozycji byli coraz bardziej skonfliktowani; atomizacja przeciwników Asada – wywoływana nie tylko ambicjami liderów, lecz także działaniami służb syryjskiej policji politycznej – zdawała się postępować. W styczniu 2019 r. doszło do wewnętrznych walk między frakcjami opozycyjnymi. 

Rosja, balansując między Saudami, Iranem i Turcją, przelicytowała. Gdy po raz kolejny nie zastosowała się do ustaleń OPEC+ o solidarnym obniżeniu wolumenu wydobywanej ropy, Rijad nie zareagował. Aktywność rosyjskich firm wydobywczych mogła jednak niepokoić szejków, ale także Iran

Reżimowi w Teheranie nie przeszkadza ekspansja Kremla na Ukrainie, ale jego aktywność na Bliskim Wschodzie – już trochę tak. Widoczna też była rywalizacja irańskich eksporterów ropy z Rosjanami na nielicznych rynkach nieuznających sankcji Zachodu. Nie przypadkiem doszło w 2023 r. do normalizacji stosunków między Iranem i Arabią Saudyjską. Rosja z kolei, koncentrując się na wojnie z Ukrainą, zaczęła myśleć raczej o wycofaniu części swojego kontyngentu z Syrii. Czujący presję Izraela Iran nie był w stanie przejąć całości odpowiedzialności za utrzymanie reżimu Asada.

Sam Asad bardziej cenił wsparcie Kremla niż Teheranu. Tyle że pod bokiem syryjskich służb doszło do konsolidacji i współpracy różnych grup opozycyjnych do tej pory skłóconych. Oprócz zakulisowych działań tureckich służb trzeba uznać zdolności dyplomatyczne i charyzmę Ahmada Husajna asz-Szara, przywódcy Hajat Tahrir asz-Szamu

Upadek Asada i przyszłość Syrii

Mało kto spodziewał się, że rozbita syryjska opozycja zdoła się zmobilizować do działań ofensywnych. Wywiad Asada, a także rosyjska i irańska agentura lekceważyły możliwości opozycji, snując raczej plany przywrócenia zwierzchności nad resztkami terytoriów pozostającymi poza kontrolą Damaszku.  

Stało się inaczej. Choć Asad miał dużą przewagę w sprzęcie i ludziach, to okazało się, że jego ludzie nie są zbyt chętni do walki. Pochodzący z poboru żołnierze po prostu przepuścili grupy powstańców przez swoje pozycje. Tureckie służby dobrze zlokalizowały słabe punkty reżimu i skutecznie wsparły oddziały powstańcze skoncentrowane na północy Syrii. Skorzystały też na tym formacje kurdyjskie, korzystające z parasola amerykańskiego. Na południu wybuchło powstanie wsparte przez Jordanię.

W grudniu 2024 r. padł w końcu jeden z najbardziej zbrodniczych reżimów XXI w. Należy pamiętać, że to nie koniec historii. W Syrii nadal zostali oficerowie baasistowskiej policji politycznej, przeszkoleni przez Rosjan, odpowiedzialni za tortury i morderstwa. Pozostało wielu wojskowych, którzy nie mieli wyrzutów sumienia, by na rozkaz bombardować, ostrzeliwać szpitale, szkoły, przedszkola – zabijając przy tym własnych obywateli, często kobiety, dzieci i starców. Wreszcie wciąż działają tam aktywiści partii Baas, wspierający reżim Asada. Gospodarka nie ruszy z dnia na dzień. Nastroje społeczne także mogą się zmieniać. Nowy rząd syryjski musi rozwiązać problem przerośniętych resortów siłowych, pełnych zdemoralizowanych pracowników. 

Obalenie Asada nie zakończy walki o wpływy i władzę. Istnieją uzasadnione obawy, że po okresie oszołomienia dojdzie do konsolidacji sił do tej pory wiernych Asadowi, jego byłych służb, działaczy partii Baas, obawiających się o swoją pozycję i uzyskiwane do tej pory profity. 

Rosjanie będą umiejętnie rozgrywać animozje wśród liderów dotychczasowej syryjskiej opozycji, a także grać między regionalnymi liderami: Turcją, Arabią Saudyjską i Izraelem. Można się też obawiać, że Turcja, niechętnie patrząca na jakiekolwiek zaczątki państwa kurdyjskiego, zechce się z nim rozprawić.

Tyle że dawni sponsorzy reżimu Asada nie padli, a mają się dobrze. Iran, choć zajęty konfliktem z Izraelem, nie zrezygnował ze swoich planów dominacji na Bliskim Wschodzie. Rosja nie odpuszcza polityki ekspansji, ale musi skonsolidować siły na Ukrainie, jeśli chce wygrać wojnę. Uruchamia też służby dyplomatyczne, ponieważ próbuje uchronić swoją infrastrukturę w Syrii. Upadek Asada komplikuje rosyjskie operacje specjalne w Afryce, ale ich nie zatrzyma. Pozostawienie baz wojskowych w Syrii bez dodatkowego kosztu, jakim było aktywne wsparcie reżimu, byłoby dla Rosji nawet wygodne. Nowy rząd syryjski i Zachód – a tym bardziej Turcja – nie powinny pozostawić Rosjanom żadnej infrastruktury. Będzie to bowiem czynnik destabilizujący sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afryce. 

Rosja i Iran mogą i będą wykorzystywać tysiące byłych współpracowników reżimu Asada. Pytanie, na ile nowemu rządowi uda się oddalić to niebezpieczeństwo, pozostaje otwarte. Być może doświadczenie transformacji ustrojowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej byłoby pomocne. 

Sytuacja w Syrii i jej konsekwencje dla Europy

Z punktu widzenia Ukrainy i państw wspierających źle się stało, że Rosjanie zbyt szybko wycofali się z Syrii. Oczekiwano raczej, że Kreml bardziej się zaangażuje i wesprze militarnie rząd Asada. Taki scenariusz byłby o wiele korzystniejszy dla broniącej się Ukrainy. Rosjanie jednak nie chcieli wikłać się w kolejne długotrwałe walki i ryzykować osłabienie swoich zdolności wojskowych na priorytetowym dla nich froncie ukraińskim. 

Docierają informacje, że już teraz wielu rosyjskich specjalistów wojskowych, którzy stacjonowali w Syrii, a także sporo sprzętu skieruje się do walki przeciwko Ukrainie. Może się także zdarzyć, że duża część resortów siłowych wspierających rząd Asada zasili rosyjskie formacje zbrojne. Dla nowych władz syryjskich będzie na rękę, jeśli pozbędą się dużej grupy zdemoralizowanych, ale dobrze wyszkolonych byłych pracowników resortów siłowych. Niestety, nie będzie to na rękę dla Europy i Ukrainy. Ukraina dalej dostaje od swoich sojuszników niedostateczną pomoc. Brak sprzętu i amunicji powoduje zwiększone straty w ludziach, których nie ma kim zastąpić. Zaczyna brakować żołnierzy.

A Rosja? Nie tylko rozpędza machinę mobilizacyjną i wysyła na front żołnierzy z Korei Północnej, lecz także ściąga przetarte w boju jednostki z Syrii. Można się obawiać, że różnica potencjałów demograficznych Ukrainy i Rosji jest zbyt duża, by można było zatrzymać Rosję, tylko opierając się na mobilizowanych obywatelach Ukrainy. 

Niestety, nawet wysokie straty wśród rosyjskich żołnierzy jak do tej pory nie wywołują reakcji antywojennych w Rosji. Z kolei Europa może się spodziewać, że masowo będą przenikać do niej byli współpracownicy reżimu. Osoby takie mogą łatwo zostać wciągnięte przez służby rosyjskie czy irańskie do działań dywersyjnych na terenie UE. Gdy wznowią się walki, możemy przewidzieć, że fale uchodźców wojennych znów zaczną się przemieszczać.

Podsumowanie

Zachód będzie próbował ustabilizować sytuację jak najmniejszymi kosztami. Nie można lekceważyć wydarzeń w Syrii, bo – czy tego chcemy, czy nie – będą ona miały także wpływ na sytuację w Europie. Syria w dalszym ciągu musi przyciągać uwagę Zachodu, bo zachodzące tam transformacje mogą być źródłem najrozmaitszych zagrożeń.

Powstrzymanie Rosji na Ukrainie wpłynie pozytywnie i na sytuację na Bliskim Wschodzie. Rosja będzie się musiała znowu skupić się na swoich wewnętrznych problemach, a nie – na tworzeniu problemów innym. 

 

Autor:

Mariusz Patey 

Bibliografia 

1. CARPENTER, Ted Galen. Tangled web: The Syrian civil war and its implications. Mediterranean Quarterly, 2013, 24.1: 1–11.

 

2. KEŠELJEVIĆ, Aleksandar; SPRUK, Rok. Estimating the effects of Syrian civil war. Empirical Economics, 2024, 66.2: 671–703.

3. OGUNNOWO, Oluwaseyi Emmanuel; CHIDOZIE, Felix. International Law and Humanitarian Intervention in the Syrian Civil War: The Role of the United States. Sage Open, 2020, 10.2: 2158244020919533.

4. YEGIN, Mehmet. United States Policy in the Eastern Mediterranean. Comparative Southeast European Studies, 2022, 70.3: 439–461.

5. TATLI, Meram; AĞIR, Osman. Bir Hibrit Savaş Yöntemi Olarak Terör ve Suriye İç Savaşı. Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 2020, 8: 35–56.

6. GOK, Ali. Porównanie konfliktów w Syrii i Libii w zakresie teorii wojny proxy. Journal of Security Sciences , 2021, 10.1: 121–150.

7. AIMEN, Bouzeghrane Mohamed. US Foreign Policy towards Russia during Trump and Biden Tenures: A Comparative Study. 2024.

8. MA'OZ, Moshe. Asad's Autocratic Dynasty in Syria: Civil War and the Role of Regional and Global Powers. 2023.

9. YEGIN, Mehmet. NATO i Bliski Wschód. Blessing, Kjellström Elgin, K., Ewers-Peters, NM, & Tiderman, R.(red.) NATO , 2021, 2030.

10. TULY, Afsana Afsar. Dylemat i ideologia Fukuyamy: przypadek kryzysu syryjskiego. 2023. Praca magisterska. University of Texas w San Antonio.

11. ZACH, Darek i in. Rola Hizballáhu przeciwko řešení syrského vnitrostátního konfliktu. 2024.

12. ЭГАМБЕРДИЕВА, Мехриноз; ШИПИЛОВ, Александр. Турецко-иранские отношения на Ближнем Востоке в 2014–2021 гг.

13. أقضي; محمد الشريف. إعادة بناء الدولة الوطنية في العالم العربي ما بعد الثوراث العربية. 2021. PhD Thesis. UB1.‎

14. HARKIN, James. Good media, bad politics? New media and the Syrian conflict. Reuters Institute for the Study of Journalism Fellow Papers, 2013.

15. FAINBERG, Sarah. Russian Spetsnaz, contractors and volunteers in the Syrian conflict. Russie. Nei. Visions, 2017, 105.

16. WEGE, CARL ANTHONY. Legiony Assoida

17. THOMSON, Mike. Syria's Secret Library: The true story of how a besieged Syrian town found hope. Hachette UK, 2019.

18. VALTER, Stéphane. The dynamics of power in Syria: Generalized corruption and sectarianism. In: The Syrian Uprising. Routledge, 2018. p. 44–55.

19. LEENDERS, Reinoud. How the Syrian regime outsmarted its enemies. Current History, 2013, 112.758: 331–337.

20. LEVITT, Matthew A. Stawianie czoła syryjskiemu wsparciu dla grup terrorystycznych. Middle East Intelligence Bulletin , 2003, 5.5.

21. BAKKOUR, Samer. Poza ludobójstwem: W kierunku lepszej analizy i zrozumienia masowych zbrodni reżimu syryjskiego w wojnie domowej w Syrii. Digest of Middle East Studies , 2023, 32.4: 300–320


 

POLECANE
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu Wiadomości
Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu

Media obiegła informacja o śmierci celebrytki i modelki - Courtney Mills.

Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP. W sieci burza po happeningu Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP". W sieci burza po "happeningu" Trzaskowskiego

"Przecież gdybym w ramach wyborczego trollingu odwalił taki numer, że poszedłbym ze zniczem pod jakiś słupek, bo nie chciałoby mi się jechać na cmentarz i bym się tam przy słupku zadumał, a obok jeszcze przygrywałby facet na trąbce, to by mnie zjedzono w komentarzach" – pisze na platformie X twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski, komentując sposób, w jaki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski upamiętnił rocznicę śmierci Pawła Adamowicza.

Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany Wiadomości
Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany

Popularny teleturniej „Awantura o kasę” wraca na antenę Polsatu z premierowymi odcinkami. Po krótkiej przerwie program znów będzie gościł w weekendowe popołudnia. Wiadomo, że emisja rozpocznie się w sobotę, 1 marca, o godz. 17:30. Tym razem widzowie mogą liczyć na więcej odcinków niż jesienią, bo stacja zaplanowała ich aż 22.

Tusk skomentował fatalny wynik sondażowy Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Tusk skomentował fatalny wynik sondażowy Trzaskowskiego

– Będzie 50 na 50, taka jest logika dzisiaj wyborów prezydenckich nie tylko w Polsce – mówił w Helsinkach na konferencji prasowej premier Donald Tusk, pytany o fatalny wynik kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego w sondażu dla RMF FM.

Mosbacher: Polska w relacjach z resztą UE powinna pokazać, że nie gra roli dziecka z ostatniej chwili
Mosbacher: Polska w relacjach z resztą UE powinna pokazać, że nie gra roli dziecka

USA dostrzegają kluczową rolę Polski w Europie i w NATO; chcą współpracować z Polską w tworzeniu architektury bezpieczeństwa - zapewniła we wtorek Georgette Mosbacher, była ambasador USA w Polsce w czasie pierwszej prezydentury Donalda Trumpa.

REKLAMA

Komentarz do sytuacji w Syrii. Konsekwencje upadku Asada dla Ukrainy i państw Unii Europejskiej.

Cieszymy się, że Asad, syryjski rzeźnik z Damaszku, stracił władzę, ale może mieć to także negatywne skutki dla Ukrainy i dla nas. Rosja przestaje rozpraszać siły w różnych konfliktach, dlatego musimy przygotować plany obronne i umieć reagować w porę, uprzedzając działania Kremla.




 

Rys 1. Strefa wpływów w Syrii do grudnia 2024 r. 

Źródło: Jazzira

 

obszar kontrolowany przez reżim Asada (SAA i sojusznicy)

obszar kontrolowany przez Syryjski Rząd Ocalenia (HTS i sojusznicy)

obszar kontrolowany przez Tymczasowy Rząd Syrii (SNA i sojusznicy) oraz tureckie siły zbrojne

obszar kontrolowany przez siły kurdyjskie, tzw. autonomię Rożawy (SDF)

obszar kontrolowany przez państwo islamskie (wojsko państwa islamskiego)

obszar kontrolowany przez Rewolucyjną Armię Komandosów (MAT) i siły zbrojne USA

SAA i ugrupowania opozycyjne w stabilnym obszarze rozejmu

W odpowiednich kolorach:

stabilna kontrola mieszana

obecność wiejska

sporne wzgórza

punkty strategiczne

pole naftowe/gazowe

baza wojskowa lub punkt kontrolny

lotnisko / baza lotnicza (samolot)

heliport / baza śmigłowców

główny port lub baza morska

posterunek graniczny

zapora

kompleks przemysłowy

Rys historyczny

Pierwsze protesty zaczęły się 26 stycznia 2011 r. w Tunezji, kiedy udało się niezadowolonej części społeczeństwa obalić skorumpowane rządy. 15 marca 2011 r. urządzono poważne, wielotysięczne demonstracje w różnych syryjskich miastach. Młodzi ludzie mieli dość braku perspektyw, nepotyzmu, korupcji i nomenklatury partii Baas. Nadzieja na zmiany ożyła, gdy zmarł Hafiz al-Asad i władzę przejął jego syn Baszszar al-Asad, lekarz wykształcony na Zachodzie. 

Niestety, czas upływał, a system monopartyjny – stworzony na wzór ZSRR, z dużym wpływem rozbudowanych służb – trwał niewzruszony. Asad nie chciał stać się syryjskim Gorbaczowem, wolał kontynuować rządy twardej ręki. Liderzy opozycji znikali, zastraszano rodziny. Relatywnie młode, wykształcone społeczeństwo nie godziło się na dalszą wegetację. Siłowa próba stłumienia pierwszych protestów, strzały do tłumu, masowe aresztowania nie tyle złamały opór, co doprowadziły do gwałtowniejszych i jeszcze liczniejszych demonstracji.

Nasiliły się represje ze strony władz. Ginęły setki cywilów w całym kraju. Ruchowi oporu odcięto w miastach dostęp do wody oraz elektryczności. Oprócz działań tajnej policji i służb wywiadowczych (np. Idarat al-Muchabarat al-Dżawija, jednostki nasilającej aresztowania i rozbudowującej siatkę agenturalną, która starała się tworzyć podziały i podsycać nieufność wśród opozycji) siły bezpieczeństwa skonfiskowały dobra cywilne oraz żywność, stosując zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Próbowano wspierać najbardziej radykalne odłamy opozycji, by osłabić sympatię zagranicznej opinii publicznej i wzbudzić nieufność własnego społeczeństwa. Z drugiej strony żołnierze z poboru zaczęli dołączać do różnych organizacji walczących zbrojnie z baasistowskim reżimem. Nasilone działania służb Asada wspieranych przez ich rosyjskie odpowiedniki (FSB i GRU) dawały niekiedy efekt. Mordowano liderów z dużym autorytetem i zastępowano ich watażkami o wątpliwej reputacji. Pojawiły się w mediach informacje o Al-Ka’idzie i ISIS oraz filmiki z egzekucji na chrześcijanach czy zachodnich dziennikarzach.  

Zachód z coraz mniejszym entuzjazmem wspierał Syryjczyków walczących z reżimem. Asad wsparty przez Iran i jego bliskowschodnich sojuszników oraz Rosjan zaczął przejmować całkowitą kontrolę nad krajem. 

Rosja wybudowała bazy wojskowe na syryjskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, przez co mogła przy okazji kontrolować terminale przeładunkowe gazu i ropy. To zaczęło niepokoić Irańczyków, ale dopóki nie mogli sprzedać Europie ropy i gazu ze względu na sankcje, nie stanowiło to ważnego problemu. Iran i FR celowo chciały blokować budowę infrastruktury przesyłu ropy i gazu z Półwyspu Arabskiego, ułatwiającej ich eksport do Europy. 

Przyczyny upadku reżimu Asada

Naturalne, że reżim odpowiedzialny za śmierć setek tysięcy Syryjczyków, opierający się na strachu i sile służb, nie mógł zdobyć sympatii większości obywateli. Tyle że bez wsparcia z zewnątrz trudno było oczekiwać jego upadku. 

Zawieszenie broni wynegocjowano 16 września 2018 r. na mocy międzynarodowych ustaleń, w których Turcja zabezpieczała interesy konserwatywnej opozycji syryjskiej, Rosja wspierała reżim Asada, a USA – Kurdów. Układ – zdawało się – miał służyć konsolidacji władzy Asada. Strefa wyjęta spod jego władzy obejmowała Chan Szajchun i dochodziła do zachodnich przedmieść Aleppo. Największym ośrodkiem miejskim i zarazem nieformalną stolicą opozycyjnego rządu stał się Idlib (165 tys. mieszkańców) na północy kraju. Asad musiał zaakceptować to rozwiązanie, ponieważ nie chciał bezpośredniej konfrontacji z Turcją, ale uznawał je za tymczasowe. Elity partii Baas dobrze znały leninowską logikę etapu. Długo utrzymywało się status quo. Wydawać się jednak mogło, że w końcu Damaszek przejmie kontrolę nad pozostałym terytorium Syrii. 

Bojownicy opozycji byli coraz bardziej skonfliktowani; atomizacja przeciwników Asada – wywoływana nie tylko ambicjami liderów, lecz także działaniami służb syryjskiej policji politycznej – zdawała się postępować. W styczniu 2019 r. doszło do wewnętrznych walk między frakcjami opozycyjnymi. 

Rosja, balansując między Saudami, Iranem i Turcją, przelicytowała. Gdy po raz kolejny nie zastosowała się do ustaleń OPEC+ o solidarnym obniżeniu wolumenu wydobywanej ropy, Rijad nie zareagował. Aktywność rosyjskich firm wydobywczych mogła jednak niepokoić szejków, ale także Iran

Reżimowi w Teheranie nie przeszkadza ekspansja Kremla na Ukrainie, ale jego aktywność na Bliskim Wschodzie – już trochę tak. Widoczna też była rywalizacja irańskich eksporterów ropy z Rosjanami na nielicznych rynkach nieuznających sankcji Zachodu. Nie przypadkiem doszło w 2023 r. do normalizacji stosunków między Iranem i Arabią Saudyjską. Rosja z kolei, koncentrując się na wojnie z Ukrainą, zaczęła myśleć raczej o wycofaniu części swojego kontyngentu z Syrii. Czujący presję Izraela Iran nie był w stanie przejąć całości odpowiedzialności za utrzymanie reżimu Asada.

Sam Asad bardziej cenił wsparcie Kremla niż Teheranu. Tyle że pod bokiem syryjskich służb doszło do konsolidacji i współpracy różnych grup opozycyjnych do tej pory skłóconych. Oprócz zakulisowych działań tureckich służb trzeba uznać zdolności dyplomatyczne i charyzmę Ahmada Husajna asz-Szara, przywódcy Hajat Tahrir asz-Szamu

Upadek Asada i przyszłość Syrii

Mało kto spodziewał się, że rozbita syryjska opozycja zdoła się zmobilizować do działań ofensywnych. Wywiad Asada, a także rosyjska i irańska agentura lekceważyły możliwości opozycji, snując raczej plany przywrócenia zwierzchności nad resztkami terytoriów pozostającymi poza kontrolą Damaszku.  

Stało się inaczej. Choć Asad miał dużą przewagę w sprzęcie i ludziach, to okazało się, że jego ludzie nie są zbyt chętni do walki. Pochodzący z poboru żołnierze po prostu przepuścili grupy powstańców przez swoje pozycje. Tureckie służby dobrze zlokalizowały słabe punkty reżimu i skutecznie wsparły oddziały powstańcze skoncentrowane na północy Syrii. Skorzystały też na tym formacje kurdyjskie, korzystające z parasola amerykańskiego. Na południu wybuchło powstanie wsparte przez Jordanię.

W grudniu 2024 r. padł w końcu jeden z najbardziej zbrodniczych reżimów XXI w. Należy pamiętać, że to nie koniec historii. W Syrii nadal zostali oficerowie baasistowskiej policji politycznej, przeszkoleni przez Rosjan, odpowiedzialni za tortury i morderstwa. Pozostało wielu wojskowych, którzy nie mieli wyrzutów sumienia, by na rozkaz bombardować, ostrzeliwać szpitale, szkoły, przedszkola – zabijając przy tym własnych obywateli, często kobiety, dzieci i starców. Wreszcie wciąż działają tam aktywiści partii Baas, wspierający reżim Asada. Gospodarka nie ruszy z dnia na dzień. Nastroje społeczne także mogą się zmieniać. Nowy rząd syryjski musi rozwiązać problem przerośniętych resortów siłowych, pełnych zdemoralizowanych pracowników. 

Obalenie Asada nie zakończy walki o wpływy i władzę. Istnieją uzasadnione obawy, że po okresie oszołomienia dojdzie do konsolidacji sił do tej pory wiernych Asadowi, jego byłych służb, działaczy partii Baas, obawiających się o swoją pozycję i uzyskiwane do tej pory profity. 

Rosjanie będą umiejętnie rozgrywać animozje wśród liderów dotychczasowej syryjskiej opozycji, a także grać między regionalnymi liderami: Turcją, Arabią Saudyjską i Izraelem. Można się też obawiać, że Turcja, niechętnie patrząca na jakiekolwiek zaczątki państwa kurdyjskiego, zechce się z nim rozprawić.

Tyle że dawni sponsorzy reżimu Asada nie padli, a mają się dobrze. Iran, choć zajęty konfliktem z Izraelem, nie zrezygnował ze swoich planów dominacji na Bliskim Wschodzie. Rosja nie odpuszcza polityki ekspansji, ale musi skonsolidować siły na Ukrainie, jeśli chce wygrać wojnę. Uruchamia też służby dyplomatyczne, ponieważ próbuje uchronić swoją infrastrukturę w Syrii. Upadek Asada komplikuje rosyjskie operacje specjalne w Afryce, ale ich nie zatrzyma. Pozostawienie baz wojskowych w Syrii bez dodatkowego kosztu, jakim było aktywne wsparcie reżimu, byłoby dla Rosji nawet wygodne. Nowy rząd syryjski i Zachód – a tym bardziej Turcja – nie powinny pozostawić Rosjanom żadnej infrastruktury. Będzie to bowiem czynnik destabilizujący sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afryce. 

Rosja i Iran mogą i będą wykorzystywać tysiące byłych współpracowników reżimu Asada. Pytanie, na ile nowemu rządowi uda się oddalić to niebezpieczeństwo, pozostaje otwarte. Być może doświadczenie transformacji ustrojowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej byłoby pomocne. 

Sytuacja w Syrii i jej konsekwencje dla Europy

Z punktu widzenia Ukrainy i państw wspierających źle się stało, że Rosjanie zbyt szybko wycofali się z Syrii. Oczekiwano raczej, że Kreml bardziej się zaangażuje i wesprze militarnie rząd Asada. Taki scenariusz byłby o wiele korzystniejszy dla broniącej się Ukrainy. Rosjanie jednak nie chcieli wikłać się w kolejne długotrwałe walki i ryzykować osłabienie swoich zdolności wojskowych na priorytetowym dla nich froncie ukraińskim. 

Docierają informacje, że już teraz wielu rosyjskich specjalistów wojskowych, którzy stacjonowali w Syrii, a także sporo sprzętu skieruje się do walki przeciwko Ukrainie. Może się także zdarzyć, że duża część resortów siłowych wspierających rząd Asada zasili rosyjskie formacje zbrojne. Dla nowych władz syryjskich będzie na rękę, jeśli pozbędą się dużej grupy zdemoralizowanych, ale dobrze wyszkolonych byłych pracowników resortów siłowych. Niestety, nie będzie to na rękę dla Europy i Ukrainy. Ukraina dalej dostaje od swoich sojuszników niedostateczną pomoc. Brak sprzętu i amunicji powoduje zwiększone straty w ludziach, których nie ma kim zastąpić. Zaczyna brakować żołnierzy.

A Rosja? Nie tylko rozpędza machinę mobilizacyjną i wysyła na front żołnierzy z Korei Północnej, lecz także ściąga przetarte w boju jednostki z Syrii. Można się obawiać, że różnica potencjałów demograficznych Ukrainy i Rosji jest zbyt duża, by można było zatrzymać Rosję, tylko opierając się na mobilizowanych obywatelach Ukrainy. 

Niestety, nawet wysokie straty wśród rosyjskich żołnierzy jak do tej pory nie wywołują reakcji antywojennych w Rosji. Z kolei Europa może się spodziewać, że masowo będą przenikać do niej byli współpracownicy reżimu. Osoby takie mogą łatwo zostać wciągnięte przez służby rosyjskie czy irańskie do działań dywersyjnych na terenie UE. Gdy wznowią się walki, możemy przewidzieć, że fale uchodźców wojennych znów zaczną się przemieszczać.

Podsumowanie

Zachód będzie próbował ustabilizować sytuację jak najmniejszymi kosztami. Nie można lekceważyć wydarzeń w Syrii, bo – czy tego chcemy, czy nie – będą ona miały także wpływ na sytuację w Europie. Syria w dalszym ciągu musi przyciągać uwagę Zachodu, bo zachodzące tam transformacje mogą być źródłem najrozmaitszych zagrożeń.

Powstrzymanie Rosji na Ukrainie wpłynie pozytywnie i na sytuację na Bliskim Wschodzie. Rosja będzie się musiała znowu skupić się na swoich wewnętrznych problemach, a nie – na tworzeniu problemów innym. 

 

Autor:

Mariusz Patey 

Bibliografia 

1. CARPENTER, Ted Galen. Tangled web: The Syrian civil war and its implications. Mediterranean Quarterly, 2013, 24.1: 1–11.

 

2. KEŠELJEVIĆ, Aleksandar; SPRUK, Rok. Estimating the effects of Syrian civil war. Empirical Economics, 2024, 66.2: 671–703.

3. OGUNNOWO, Oluwaseyi Emmanuel; CHIDOZIE, Felix. International Law and Humanitarian Intervention in the Syrian Civil War: The Role of the United States. Sage Open, 2020, 10.2: 2158244020919533.

4. YEGIN, Mehmet. United States Policy in the Eastern Mediterranean. Comparative Southeast European Studies, 2022, 70.3: 439–461.

5. TATLI, Meram; AĞIR, Osman. Bir Hibrit Savaş Yöntemi Olarak Terör ve Suriye İç Savaşı. Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 2020, 8: 35–56.

6. GOK, Ali. Porównanie konfliktów w Syrii i Libii w zakresie teorii wojny proxy. Journal of Security Sciences , 2021, 10.1: 121–150.

7. AIMEN, Bouzeghrane Mohamed. US Foreign Policy towards Russia during Trump and Biden Tenures: A Comparative Study. 2024.

8. MA'OZ, Moshe. Asad's Autocratic Dynasty in Syria: Civil War and the Role of Regional and Global Powers. 2023.

9. YEGIN, Mehmet. NATO i Bliski Wschód. Blessing, Kjellström Elgin, K., Ewers-Peters, NM, & Tiderman, R.(red.) NATO , 2021, 2030.

10. TULY, Afsana Afsar. Dylemat i ideologia Fukuyamy: przypadek kryzysu syryjskiego. 2023. Praca magisterska. University of Texas w San Antonio.

11. ZACH, Darek i in. Rola Hizballáhu przeciwko řešení syrského vnitrostátního konfliktu. 2024.

12. ЭГАМБЕРДИЕВА, Мехриноз; ШИПИЛОВ, Александр. Турецко-иранские отношения на Ближнем Востоке в 2014–2021 гг.

13. أقضي; محمد الشريف. إعادة بناء الدولة الوطنية في العالم العربي ما بعد الثوراث العربية. 2021. PhD Thesis. UB1.‎

14. HARKIN, James. Good media, bad politics? New media and the Syrian conflict. Reuters Institute for the Study of Journalism Fellow Papers, 2013.

15. FAINBERG, Sarah. Russian Spetsnaz, contractors and volunteers in the Syrian conflict. Russie. Nei. Visions, 2017, 105.

16. WEGE, CARL ANTHONY. Legiony Assoida

17. THOMSON, Mike. Syria's Secret Library: The true story of how a besieged Syrian town found hope. Hachette UK, 2019.

18. VALTER, Stéphane. The dynamics of power in Syria: Generalized corruption and sectarianism. In: The Syrian Uprising. Routledge, 2018. p. 44–55.

19. LEENDERS, Reinoud. How the Syrian regime outsmarted its enemies. Current History, 2013, 112.758: 331–337.

20. LEVITT, Matthew A. Stawianie czoła syryjskiemu wsparciu dla grup terrorystycznych. Middle East Intelligence Bulletin , 2003, 5.5.

21. BAKKOUR, Samer. Poza ludobójstwem: W kierunku lepszej analizy i zrozumienia masowych zbrodni reżimu syryjskiego w wojnie domowej w Syrii. Digest of Middle East Studies , 2023, 32.4: 300–320



 

Polecane
Emerytury
Stażowe