Polski sektor energetyczny narażony na geopolityczne wstrząsy
Polskie przedsiębiorstwo energetyczne UNIMOT i Instytut Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego (BIRM) zorganizowali 12 grudnia konferencje Forum Energy Outlook 2025, w ramach której przedstawicieli świata polityki, biznesu oraz ekspertów z sektora energetycznego szukali strategii oraz odpowiedzi na wyzwania kolejnych lat i dekad w kwestiach zaopatrzenia Polski i świata w energię.
– Forum Energy Outlook 2025 to dla nas wyjątkowa okazja, by wspólnie z ekspertami i liderami branży omówić wyzwania i szanse, przed którymi stoi polska energetyka. Organizując to wydarzenie, chcieliśmy stworzyć przestrzeń do dialogu i współpracy, które są kluczowe dla budowania bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości energetycznej
– powiedział Adam Sikorski, prezes zarządu UNIMOT S.A.
Wśród prelegentów na Forum Energy Outlook 2025 znaleźli się m.in.: Mark Brzezinski – ambasador USA w Polsce, Tomasz Siemoniak – minister spraw wewnętrznych i administracji, Kurt Volker – przedstawiciel ds. negocjacji w sprawie Ukrainy (2017-2019) i były ambasador USA przy NATO, prof. Karl Rose - senior executive, energy sector, Marek Budzisz - strategy & future, specjalista ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu i polityki wojskowej i strategicznej, Robert Rudich – energy attaché oraz dyrektor DOE Poland Office, prof. dr hab. Bogusław Pacek – dyrektor Muzeum Wojska Polskiego i dr Adam Sikorski – prezes zarządu UNIMOT S.A. Panel poprowadził Wojciech Jakóbik – analityk sektora energetycznego.
Wojny są złe dla handlu energią
Uczestnicy dyskutowali m.in. o zagrożeniach dla bezpieczeństwa sektora energetycznego, wynikających ze zmian geopolitycznych, takich, jak wojna na Ukrainie i zawirowania na Bliskim Wschodzie oraz o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną.
W kwestii wyzwań związanych z transformacją energetyczną eksperci zwrócili uwagę na niedobór uwagi poświęconej badaniom na ten temat i kształceniu odpowiedniej kadry.
– Rok 2040 jest tuż za rogiem. Jest niewiele czasu na tak ogromną transformację. (...) Za mało uwagi poświęcamy badaniom, nie dofinansowujemy odpowiednio szkół wyższych. Kształcimy mniej inżynierów niż architektów czy specjalistów od komunikacji
– powiedział prof. Karl Rose.
Silne amerykańskie przywództwo
Dyskusja o bezpieczeństwie i wybiegająca czasowo poza horyzont bieżącego roku nie mogła odbyć się bez kontekstu zmian w administracji amerykańskiej. Tu głos zabrał ambasador USA w Polsce:
– Dziękuję za skupienie się na temacie bezpieczeństwa energetycznego. Jestem dumny z tego, co USA i Polska osiągnęły w tej dziedzinie. Ta współpraca będzie tylko silniejsza
– podkreślił Mark Brzezinski.
Prezydentura Donalda Trumpa może wnieść do Europy, ale szczególnie w relacje międzynarodowe naszego regionu Europy, nowe impulsy i nową dynamikę, której w ostatnim czasie zabrakło.
– Z całą pewnością będziemy mieli do czynienia z bardzo silnym przywództwem amerykańskim na świecie. Nie wszystkie problemy da się rozwiązać od razu, ale są takie, które można rozwiązać szybciej, tylko potrzebują katalizatora. Wybór Trumpa może być takim katalizatorem. Tym bardziej, że było to zwycięstwo zdecydowane
– dodał Kurt Volker.