Azerbejdżan: Abp Gallager na poświęceniu kamienia węgielnego pod kościół Jana Pawła II

W Baku, stolicy Azerbejdżanu, poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła. W uroczystości uczestniczył abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi.
abp Paul Gallagher
abp Paul Gallagher / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/Österreichisches Außenministerium - https://www.flickr.com/photos/88775815@N04/53362440099/

Poświęcenie kamienia węgielnego oraz terenu pod budowę w Baku katolickiej świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II było jednym z kluczowych momentów rozpoczętej pod koniec ubiegłego tygodnia czterodniowej wizyty watykańskiego sekretarza ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi w Azerbejdżanie.

Czytaj także: Udaremniono dwie próby zamachów na Franciszka. Papież opisuje to w swojej nowej autobiografii

Podziękowanie za przekazanie gruntu pod budowę

Przemawiając do zgromadzonych osób, w tym do bp Vladimira Fekete, prefekta apostolskiego w Azerbejdżanie, nuncjusza apostolskiego w Turcji i Azerbejdżanie, przedstawiciela papieskiego w Turkmenistanie abp Marka Solczyńskiego oraz ambasadora Azerbejdżanu przy Stolicy Apostolskiej Ilgara Mukhtarova, abp Paul Richard Gallagher podziękował prezydentowi republiki Ilhamowi Alijewowi za przekazanie gruntów pod budowę świątyni.

Przypomniał, że w 2002 roku, podczas podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Azerbejdżanu, prezydent Hejdar Alijew, zmarły ojciec obecnej głowy państwa, podjął historyczną decyzję o poświęceniu działki pod kościół katolicki właśnie w tym mieście. Dziś jesteśmy świadkami kontynuacji tego niezwykłego dziedzictwa w równie inspirujący sposób. 

- Pragnę także złożyć serdeczne podziękowania Fundacji Hejdara Alijewa, władzom Baku oraz Jego Ekscelencji Panu Ilgarowi Mukhtarovowi, Ambasadorowi Azerbejdżanu przy Stolicy Apostolskiej. Jestem także wdzięczny wielu osobom dobrej woli, dzięki którym możliwa była budowa tego kościoła w sercu Baku - mówił sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi.

Symbol przyjaźni

Dodał, że kościół poświęcony św. Papieżowi Janowi Pawłowi II, który w 2002 r. został pierwszym Następcą św. Piotra odwiedzającym ten piękny kraj, będzie symbolem trwałej przyjaźni między Stolicą Apostolską a Republiką Azerbejdżanu.

Abp Gallagher wyraził również uznanie Stolicy Apostolskiej dla „pozytywnych i stale pogłębiających się stosunków dwustronnych, jakie utrzymuje z Republiką Azerbejdżanu”. Podkreślił, że stosunki te oparte są na wzajemnym szacunku i prawdziwej serdeczności, co się wyraża m.in. poprzez wymianę wizyt na wysokim szczeblu i licznych inicjatywach.

Czytaj także: [Nasz patronat] „Zadbaj o dziś”. Rekolekcje adwentowe na podstawie słowa ks. Pawlukiewicza. Odc. 3

Pokojowe współistnienie wielu religii i kultur

Sekretarz Gallagher podkreślił, że Stolica Apostolska angażuje się w dalsze wzmacnianie kontaktów i współpracy z Azerbejdżanem, szczególnie w promowaniu wartości moralnych, jakimi są sprawiedliwość i pokój.

Podkreślił z uznaniem, że Azerbejdżan jako kraj o głębokiej tradycji wielokulturowości pozostaje otwarty na dialog ze wszystkimi religiami, w tym z Kościołem katolickim. 

„Wyjątkowe położenie Azerbejdżanu, rozciągającego się na skrzyżowaniu Europy i Azji, jako bramy między Wschodem a Zachodem, znacząco przyczynia się do tego bogactwa kulturowego. Pokojowe współistnienie wielu tradycji religijnych jest rzeczywiście wielkim skarbem narodowym” - mówił abp Gallagher. Przypomniał słowa Jana Pawła II z pielgrzymki papieża Polaka do Azerbejdżanu o wspólnym wezwaniu do pielęgnowania więzi opartych na wzajemnym szacunku i życzliwości.

 

Vatican News


 

POLECANE
Pentagon zerwał współpracę na szczeblu roboczym z niemieckim ministerstwem obrony z ostatniej chwili
Pentagon zerwał współpracę na szczeblu roboczym z niemieckim ministerstwem obrony

Obecny dowódca niemieckich wojsk lądowych Christian Freuding przekazał latem miesięcznikowi „Atlantic”, że Pentagon przerwał kanały komunikacji ze stroną niemiecką. O sprawie amerykański magazyn pisze w najnowszym wydaniu; nie wiadomo, czy kanały zostały przywrócone.

Nowy lek na chorobę Alzheimera. Jest opinia niemieckich ekspertów   z ostatniej chwili
Nowy lek na chorobę Alzheimera. Jest opinia niemieckich ekspertów  

Lecanemab (nazwa handlowa Leqembi), Nowy lek na chorobę Alzheimera, który wzbudzał wielkie oczekiwania, według niezależnych ekspertów nie przynosi znaczących korzyści w porównaniu do obecnie stosowanych terapii w Niemczech. Ocena Instytutu Oceny Jakości i Efektywności w Opiece Zdrowotnej w Kolonii wskazuje, że lek nie wykazuje udowodnionej przewagi ani u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, ani u osób z łagodną demencją.

Prezydent Nawrocki z wizytą w hubie Rzeszów–Jasionka. Polska wykonuje ogromny wysiłek z ostatniej chwili
Prezydent Nawrocki z wizytą w hubie Rzeszów–Jasionka. "Polska wykonuje ogromny wysiłek"

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Karol Nawrocki odwiedził dziś port lotniczy Rzeszów–Jasionka im. Rodziny Ulmów oraz centrum logistyczne POLLOGHUB. Zapoznał się z działalnością hubu i spotkał się z żołnierzami pełniącymi służbę w tym kluczowym dla bezpieczeństwa regionu centrum logistycznym.

Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Śląska z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Śląska

Tauron Dystrybucja opublikował najnowszy harmonogram wyłączeń energii elektrycznej w województwie śląskim. Utrudnienia dotyczą największych miast regionu, m.in Katowic, Sosnowca, Gliwic, Zabrza, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, powiatu częstochowskiego oraz rybnickiego. Przerwy obejmują konkretne ulice – sprawdź, czy dotyczą także Twojej okolicy.

Alarm w teatrze. Ewakuacja po znalezieniu ładunku wybuchowego z ostatniej chwili
Alarm w teatrze. Ewakuacja po znalezieniu ładunku wybuchowego

Podczas prac porządkowych w piwnicy Teatru Dramatycznego w Płocku (woj. mazowieckie) pracownicy odkryli ładunek wybuchowy oraz inne niebezpieczne przedmioty.  Służby zareagowały natychmiast. Policja zabezpieczyła znalezisko i przeprowadziła ewakuację około 30 osób.

Ropa stworzyła reżim Putina, ropa go zatopi? tylko u nas
Ropa stworzyła reżim Putina, ropa go zatopi?

Świat zmierza do rekordowej nadwyżki ropy, a jej gwałtownie spadające ceny mogą stać się dla Rosji ciosem większym niż sankcje. W 2026 r. baryłka może kosztować nawet 40 dolarów, co grozi załamaniem budżetu Kremla i powtórką kryzysu z 1998 roku — momentu, który raz już odmienił rosyjską władzę.

Niemieccy nauczyciele alarmują: Uczniowie nie potrafią nawet utrzymać ołówka Wiadomości
Niemieccy nauczyciele alarmują: Uczniowie nie potrafią nawet utrzymać ołówka

Prawie 1100 nauczycieli szkół podstawowych z Hesji w Niemczech podpisało dramatyczny list, w którym biją na alarm: uczniowie nie potrafią nawet najprostszych czynności, takich jak prawidłowe trzymanie ołówka, wycinanie, klejenie czy samodzielne korzystanie z toalety. Związek zawodowy nauczycieli GEW podkreśla, że takie deficyty stają się normą, a potrzeby dzieci szkolnych rosną z każdym rokiem.

Ocalała z Auschwitz: Nie wyobrażam sobie zgody na wypłacenie przez Polskę jakichkolwiek odszkodowań z ostatniej chwili
Ocalała z Auschwitz: Nie wyobrażam sobie zgody na wypłacenie przez Polskę jakichkolwiek odszkodowań

– Powiem w swoim imieniu: ja nie wyobrażam sobie zgodzić się na wypłacenie przez Polskę jakichkolwiek kwot odszkodowań. Przecież to nie Polacy mnie mordowali i trzymali w Oświęcimiu – mówi w rozmowie z Tysol.pl ocalała z wojny i obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Barbara Wojnarowska-Gautier, komentując kontrowersyjne słowa premiera Donalda Tuska.

PE odrzuca sprawę azylu Marcina Romanowskiego. Joński zapowiada ponowne wnioski z ostatniej chwili
PE odrzuca sprawę azylu Marcina Romanowskiego. Joński zapowiada ponowne wnioski
Grudzień 2025 w astronomii: superksiężyc, Geminidy i inne wyjątkowe widowiska Wiadomości
Grudzień 2025 w astronomii: superksiężyc, Geminidy i inne wyjątkowe widowiska

Grudzień 2025 zapowiada się wyjątkowo dla miłośników astronomii. Czekają nas superksiężyc, jeden z najlepszych rojów meteorów w roku, rzadki przelot komety międzygwiezdnej, a także widowiskowe koniunkcje planet. Zjawiska zestawił National Geographic. Aby cieszyć się pełnią wrażeń, najlepiej obserwować nocne niebo z dala od świateł miejskich i przy bezchmurnym niebie.

REKLAMA

Azerbejdżan: Abp Gallager na poświęceniu kamienia węgielnego pod kościół Jana Pawła II

W Baku, stolicy Azerbejdżanu, poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła. W uroczystości uczestniczył abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi.
abp Paul Gallagher
abp Paul Gallagher / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/Österreichisches Außenministerium - https://www.flickr.com/photos/88775815@N04/53362440099/

Poświęcenie kamienia węgielnego oraz terenu pod budowę w Baku katolickiej świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II było jednym z kluczowych momentów rozpoczętej pod koniec ubiegłego tygodnia czterodniowej wizyty watykańskiego sekretarza ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi w Azerbejdżanie.

Czytaj także: Udaremniono dwie próby zamachów na Franciszka. Papież opisuje to w swojej nowej autobiografii

Podziękowanie za przekazanie gruntu pod budowę

Przemawiając do zgromadzonych osób, w tym do bp Vladimira Fekete, prefekta apostolskiego w Azerbejdżanie, nuncjusza apostolskiego w Turcji i Azerbejdżanie, przedstawiciela papieskiego w Turkmenistanie abp Marka Solczyńskiego oraz ambasadora Azerbejdżanu przy Stolicy Apostolskiej Ilgara Mukhtarova, abp Paul Richard Gallagher podziękował prezydentowi republiki Ilhamowi Alijewowi za przekazanie gruntów pod budowę świątyni.

Przypomniał, że w 2002 roku, podczas podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Azerbejdżanu, prezydent Hejdar Alijew, zmarły ojciec obecnej głowy państwa, podjął historyczną decyzję o poświęceniu działki pod kościół katolicki właśnie w tym mieście. Dziś jesteśmy świadkami kontynuacji tego niezwykłego dziedzictwa w równie inspirujący sposób. 

- Pragnę także złożyć serdeczne podziękowania Fundacji Hejdara Alijewa, władzom Baku oraz Jego Ekscelencji Panu Ilgarowi Mukhtarovowi, Ambasadorowi Azerbejdżanu przy Stolicy Apostolskiej. Jestem także wdzięczny wielu osobom dobrej woli, dzięki którym możliwa była budowa tego kościoła w sercu Baku - mówił sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi.

Symbol przyjaźni

Dodał, że kościół poświęcony św. Papieżowi Janowi Pawłowi II, który w 2002 r. został pierwszym Następcą św. Piotra odwiedzającym ten piękny kraj, będzie symbolem trwałej przyjaźni między Stolicą Apostolską a Republiką Azerbejdżanu.

Abp Gallagher wyraził również uznanie Stolicy Apostolskiej dla „pozytywnych i stale pogłębiających się stosunków dwustronnych, jakie utrzymuje z Republiką Azerbejdżanu”. Podkreślił, że stosunki te oparte są na wzajemnym szacunku i prawdziwej serdeczności, co się wyraża m.in. poprzez wymianę wizyt na wysokim szczeblu i licznych inicjatywach.

Czytaj także: [Nasz patronat] „Zadbaj o dziś”. Rekolekcje adwentowe na podstawie słowa ks. Pawlukiewicza. Odc. 3

Pokojowe współistnienie wielu religii i kultur

Sekretarz Gallagher podkreślił, że Stolica Apostolska angażuje się w dalsze wzmacnianie kontaktów i współpracy z Azerbejdżanem, szczególnie w promowaniu wartości moralnych, jakimi są sprawiedliwość i pokój.

Podkreślił z uznaniem, że Azerbejdżan jako kraj o głębokiej tradycji wielokulturowości pozostaje otwarty na dialog ze wszystkimi religiami, w tym z Kościołem katolickim. 

„Wyjątkowe położenie Azerbejdżanu, rozciągającego się na skrzyżowaniu Europy i Azji, jako bramy między Wschodem a Zachodem, znacząco przyczynia się do tego bogactwa kulturowego. Pokojowe współistnienie wielu tradycji religijnych jest rzeczywiście wielkim skarbem narodowym” - mówił abp Gallagher. Przypomniał słowa Jana Pawła II z pielgrzymki papieża Polaka do Azerbejdżanu o wspólnym wezwaniu do pielęgnowania więzi opartych na wzajemnym szacunku i życzliwości.

 

Vatican News



 

Polecane