UE wykorzysta chaos we Francji, by przeforsować umowę UE-Mercosur? Von der Leyen jest już w Urugwaju
Francuski rząd upadł
Parlament Francji uchwalił w środę wniosek o wotum nieufności wobec rządu Michela Barniera, zmuszając go do ustąpienia. Rząd premiera Barniera jest pierwszym od 1962 roku gabinetem ustępującym w wyniku wotum nieufności.
Po odejściu francuskiego premiera prezydent Emmanuel Macron powoła nowego szefa rządu. Jest to jednak trudne zadanie: żadna partia nie ma w parlamencie tylu własnych posłów i sojuszników, by zapewnić nowemu rządowi większość, albo przynajmniej uchronić go przed następnym wotum nieufności.
Umowa UE–Mercosur
Umowa UE–Mercosur to projekt mający na celu utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami z Ameryki Południowej wchodzącymi w skład Mercosur (m.in. Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj).
Zwolennikami umowy pomiędzy Unią a Mercosurem są przede wszystkim Niemcy oraz Hiszpania, które przewodzą koalicji 11 państw UE. Przeciwko są Francja oraz Polska, które starają się przekonać do swojego stanowiska także Holandię, Austrię, Irlandię, Włochy czy Belgię.
Warto zwrócić uwagę, że przeciwko umowie handlowej UE–Mercosur protestują unijni rolnicy, którzy zwracają uwagę, że napływ tanich produktów rolnych z Ameryki Południowej, nie zawsze spełniających europejskie normy jakościowe, może uderzyć w europejskie rolnictwo.
Nagły wyjazd Ursuli Von der Leyen do Urugwaju
Media zwracają uwagę, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła w czwartek do Montevideo, by spotkać się z przedstawicielami krajów należących do grupy Mercosur. Działanie szefowej KE jednoznacznie wskazuje, że może chcieć wykorzystać polityczne trzęsienie we Francji, by przyspieszyć sfinalizowanie kontrowersyjnej umowy handlowej.
Przybyłam do Ameryki Łacińskiej. Linia mety w sprawie porozumienia UE–Mercosur jest coraz bliżej. Pracujmy nad dokończeniem tego
– napisała tuż przed godz. 12 na platformie X.
Politico podkreśla, że ewentualne "obejście" Paryża przy podpisywaniu umowy UE–Mercosur może wywołać silne antyunijne nastroje i napięcia we Francji.
Beata Szydło ostrzega
Na działanie Ursuli von der Leyen zwraca uwagę była premier Beata Szydło. Jej zdaniem szefowa KE "popędziła do Urugwaju, bo koniecznie chce przepchnąć podpisanie umowy ze skupionymi w organizacji Mercosur krajami Ameryki Południowej". Szydło podkreśla, że to porozumienie umożliwiłoby "zalanie unijnego rynku żywnością z państw Mercosur".
Oznaczać to będzie katastrofę dla europejskich, w tym polskich, rolników, ale też niebezpieczeństwo dla konsumentów. Żywność z Ameryki Południowej nie spełnia bowiem dotychczasowych unijnych standardów.
(To ogólnie jest zadziwiające, że Bruksela przez całe dekady nakładała na europejskich rolników coraz więcej regulacji, a teraz jest gotowa zalać UE żywnością niespełniającą brukselskich norm.)
Przeciwko umowie z Mercosur jest wiele krajów UE, ale Niemcy są za, więc von der Leyen chce doprowadzić do jej zawarcia - bez oglądania się na Radę Europejską, Parlament Europejski czy mieszkańców Unii.
Projekt znany jako Unia Europejska zmienia się w prywatny folwark wąskiej grupy zblatowanych urzędników
– czytamy we wpisie Beaty Szydło.
Touchdown in Latin America📍
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 5, 2024
The finish line of the EU-Mercosur agreement is in sight.
Let’s work, let’s cross it.
We have the chance to create a market of 700 million people.
The largest trade and investment partnership the world has ever seen.
Both regions will benefit.
Ursula von der Leyen popędziła do Urugwaju, bo koniecznie chce przepchnąć podpisanie umowy ze skupionymi w organizacji Mercosur krajami Ameryki Południowej. Umowa ta umożliwi np. zalanie unijnego rynku żywnością z państw Mercosur.
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 5, 2024
Oznaczać to będzie katastrofę dla europejskich,…