Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi

Prezydent Andrzej Duda podziękował w środę żołnierzom pomagającym po wrześniowej powodzi w woj. opolskim. Natomiast wieczorem w Nysie prezydent spotkał się z dziennikarzami, gdzie wcześniej rozmawiał tam z samorządowcami z terenów powodziowych.
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach / PAP/Krzysztof Świderski

W województwie opolskim prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę tereny zniszczone podczas wrześniowej powodzi. W Głuchołazach spotkał się z oficerami i żołnierzami przy tymczasowej przeprawie przez rzekę, którą zbudowało wojsko - 2. pułk inżynieryjny z Inowrocławia.

Most tymczasowy przez Białą Głuchołaską czynny jest od 25 października, to największe do tej pory przedsięwzięcie realizowane przez wojsko po powodzi.

Międzynarodowa pomoc

Podczas konferencji prasowej prezydent przypomniał, że we wrześniu spotkał się z żołnierzami i mieszkańcami w miejscu, gdzie powódź zniszczyła budowany most w Głuchołazach, a w środę w tym miejscu spotkał się z oficerami odpowiedzialnymi za budowę dwujezdniowego mostu oraz władzami Głuchołaz.

Przede wszystkim chcę podziękować naszym żołnierzom, żołnierzom wojsk inżynieryjnych, żołnierzom wojsk obrony terytorialnej, ale także naszym sojusznikom - żołnierzom z wojsk Republiki Federalnej Niemiec i także żołnierzom z Turcji, którzy w ramach wojsk inżynieryjnych też przystępują do realizacji przeprawy mostowej

- powiedział Duda dziennikarzom.

Jak zaznaczył, żołnierze tureccy mają wykonać w okolicy w sumie jedenaście takich przepraw zerwanych przez wrześniową powódź - jeden z nich już stoi.

Przypomniał, że żołnierze niemieccy przez ponad miesiąc pomagali tu przy usuwaniu skutków powodzi, a nasi żołnierze z wojsk inżynieryjnych i WOT byli tu zanim jeszcze doszło do tego kataklizmu.

Cały czas 3,5 tys. żołnierzy z całej Polski jest tutaj w służbie

- podkreślił prezydent Duda.

Jak zauważył, ich służba, ich zaangażowanie, ich profesjonalizm i oddanie mieszkańcom są niezwykle wysoko oceniane przez samorządowców.

Podziękował też strażakom - m.in. ochotnikom, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski - wolontariuszom i obywatelom, którzy przekazali pomoc dla poszkodowanych.

Dziękuję za to ogromnie i z całego serca

- mówił Duda w Nysie.

System zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Podczas briefingu prezydent Duda zwrócił uwagę, że ze względu na swój charakter terytorialny, utworzenie skutecznego systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych wymagać będzie także porozumień między Polską i jej południowymi sąsiadami.

Za dwa tygodnie będę miał spotkanie z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej. (...) Już z góry zaznaczyłem panom prezydentom, że będę chciał z nimi rozmawiać o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. (...) Woda powodziowa zniszczyła zarówno te nasze miasta i miejscowości, jak również i czeskie. Dyskusja więc o tym, w jaki sposób realizować te zabezpieczenia, system wzajemnego ostrzegania i budowania różnego rodzaju zabezpieczeń przeciwpowodziowych, szczególnie w górach, gdzie powódź ma swoją specyfikę

- podkreślił Duda.

Na pytanie, jak ocenia działania rządu przy usuwaniu skutków powodzi prezydent powiedział, że "dobrze, żeby pomoc była wypłacana systematycznie i ludzie się odbudowywali". Prezydent poinformował, że nadal na odbudowę czeka wiele elementów infrastruktury.

Pomoc nadal jest potrzebna. Wojsko, także nasi sojusznicy z Turcji, zbudują jeszcze dziesięć mostów w tym rejonie. W sumie planowanych jest jedenaście mostów tymczasowych. Jeden już stoi, dziesięć jest w przygotowaniu. Zostaną zbudowane jak najszybciej w miejsce tych, które zostały zniszczone. (...) Proces naprawiania, usuwania skutków powodzi w wielu przypadkach będzie trwał do jesieni przyszłego roku

- zauważył.

Jak dodał, pomoc potrzebna jest szybko.

Przedstawiciele samorządu przekazali, że środki są już rozdysponowywane i trafią do ludzi. Trzeba pomóc im się odbudować i trzeba zrobić to sprawnie

- mówił prezydent.

Powodzianie otrzymali pomoc od Pary Prezydenckiej

Kancelaria Prezydenta podała też, że w środę prezydent z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą odwiedzili Dom Zakonny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Bodzanowie.

W wyniku wrześniowej powodzi uszkodzeniu uległy pomieszczenia Domu Zakonnego. Grupa wolontariuszy z KPRP i BBN pomagała lokalnej ludności w Głuchołazach i w Bodzanowie, a także w Domu Zakonnym porządkować refektarz klasztorny, sale oraz segregować pomoc humanitarną

- zaznaczyła KPRP w komunikacie na stronie internetowej.

Przypomniano też, że po powodzi prezydent z małżonką i Kancelaria Prezydenta włączyli się w akcję pomocy mieszkańcom. Na polecenie prezydenta udostępniono rezydencję w Wiśle dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, które z powodu zniszczeń dokonanych przez powódź nie są w stanie kontynuować nauki w swoich szkołach.

W ramach tych działań szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała też ministra finansów o zablokowaniu na pomoc powodzianom ponad 3 mln zł w budżecie kancelarii.

Przekazana została także pomoc humanitarna, a wolontariusze z Kancelarii Prezydenta i BBN pomagali na miejscu w usuwaniu skutków powodzi

- zaznaczyła KPRP w środowym materiale.


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi

Prezydent Andrzej Duda podziękował w środę żołnierzom pomagającym po wrześniowej powodzi w woj. opolskim. Natomiast wieczorem w Nysie prezydent spotkał się z dziennikarzami, gdzie wcześniej rozmawiał tam z samorządowcami z terenów powodziowych.
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach / PAP/Krzysztof Świderski

W województwie opolskim prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę tereny zniszczone podczas wrześniowej powodzi. W Głuchołazach spotkał się z oficerami i żołnierzami przy tymczasowej przeprawie przez rzekę, którą zbudowało wojsko - 2. pułk inżynieryjny z Inowrocławia.

Most tymczasowy przez Białą Głuchołaską czynny jest od 25 października, to największe do tej pory przedsięwzięcie realizowane przez wojsko po powodzi.

Międzynarodowa pomoc

Podczas konferencji prasowej prezydent przypomniał, że we wrześniu spotkał się z żołnierzami i mieszkańcami w miejscu, gdzie powódź zniszczyła budowany most w Głuchołazach, a w środę w tym miejscu spotkał się z oficerami odpowiedzialnymi za budowę dwujezdniowego mostu oraz władzami Głuchołaz.

Przede wszystkim chcę podziękować naszym żołnierzom, żołnierzom wojsk inżynieryjnych, żołnierzom wojsk obrony terytorialnej, ale także naszym sojusznikom - żołnierzom z wojsk Republiki Federalnej Niemiec i także żołnierzom z Turcji, którzy w ramach wojsk inżynieryjnych też przystępują do realizacji przeprawy mostowej

- powiedział Duda dziennikarzom.

Jak zaznaczył, żołnierze tureccy mają wykonać w okolicy w sumie jedenaście takich przepraw zerwanych przez wrześniową powódź - jeden z nich już stoi.

Przypomniał, że żołnierze niemieccy przez ponad miesiąc pomagali tu przy usuwaniu skutków powodzi, a nasi żołnierze z wojsk inżynieryjnych i WOT byli tu zanim jeszcze doszło do tego kataklizmu.

Cały czas 3,5 tys. żołnierzy z całej Polski jest tutaj w służbie

- podkreślił prezydent Duda.

Jak zauważył, ich służba, ich zaangażowanie, ich profesjonalizm i oddanie mieszkańcom są niezwykle wysoko oceniane przez samorządowców.

Podziękował też strażakom - m.in. ochotnikom, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski - wolontariuszom i obywatelom, którzy przekazali pomoc dla poszkodowanych.

Dziękuję za to ogromnie i z całego serca

- mówił Duda w Nysie.

System zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Podczas briefingu prezydent Duda zwrócił uwagę, że ze względu na swój charakter terytorialny, utworzenie skutecznego systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych wymagać będzie także porozumień między Polską i jej południowymi sąsiadami.

Za dwa tygodnie będę miał spotkanie z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej. (...) Już z góry zaznaczyłem panom prezydentom, że będę chciał z nimi rozmawiać o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. (...) Woda powodziowa zniszczyła zarówno te nasze miasta i miejscowości, jak również i czeskie. Dyskusja więc o tym, w jaki sposób realizować te zabezpieczenia, system wzajemnego ostrzegania i budowania różnego rodzaju zabezpieczeń przeciwpowodziowych, szczególnie w górach, gdzie powódź ma swoją specyfikę

- podkreślił Duda.

Na pytanie, jak ocenia działania rządu przy usuwaniu skutków powodzi prezydent powiedział, że "dobrze, żeby pomoc była wypłacana systematycznie i ludzie się odbudowywali". Prezydent poinformował, że nadal na odbudowę czeka wiele elementów infrastruktury.

Pomoc nadal jest potrzebna. Wojsko, także nasi sojusznicy z Turcji, zbudują jeszcze dziesięć mostów w tym rejonie. W sumie planowanych jest jedenaście mostów tymczasowych. Jeden już stoi, dziesięć jest w przygotowaniu. Zostaną zbudowane jak najszybciej w miejsce tych, które zostały zniszczone. (...) Proces naprawiania, usuwania skutków powodzi w wielu przypadkach będzie trwał do jesieni przyszłego roku

- zauważył.

Jak dodał, pomoc potrzebna jest szybko.

Przedstawiciele samorządu przekazali, że środki są już rozdysponowywane i trafią do ludzi. Trzeba pomóc im się odbudować i trzeba zrobić to sprawnie

- mówił prezydent.

Powodzianie otrzymali pomoc od Pary Prezydenckiej

Kancelaria Prezydenta podała też, że w środę prezydent z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą odwiedzili Dom Zakonny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Bodzanowie.

W wyniku wrześniowej powodzi uszkodzeniu uległy pomieszczenia Domu Zakonnego. Grupa wolontariuszy z KPRP i BBN pomagała lokalnej ludności w Głuchołazach i w Bodzanowie, a także w Domu Zakonnym porządkować refektarz klasztorny, sale oraz segregować pomoc humanitarną

- zaznaczyła KPRP w komunikacie na stronie internetowej.

Przypomniano też, że po powodzi prezydent z małżonką i Kancelaria Prezydenta włączyli się w akcję pomocy mieszkańcom. Na polecenie prezydenta udostępniono rezydencję w Wiśle dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, które z powodu zniszczeń dokonanych przez powódź nie są w stanie kontynuować nauki w swoich szkołach.

W ramach tych działań szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała też ministra finansów o zablokowaniu na pomoc powodzianom ponad 3 mln zł w budżecie kancelarii.

Przekazana została także pomoc humanitarna, a wolontariusze z Kancelarii Prezydenta i BBN pomagali na miejscu w usuwaniu skutków powodzi

- zaznaczyła KPRP w środowym materiale.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe