Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi

Prezydent Andrzej Duda podziękował w środę żołnierzom pomagającym po wrześniowej powodzi w woj. opolskim. Natomiast wieczorem w Nysie prezydent spotkał się z dziennikarzami, gdzie wcześniej rozmawiał tam z samorządowcami z terenów powodziowych.
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach / PAP/Krzysztof Świderski

W województwie opolskim prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę tereny zniszczone podczas wrześniowej powodzi. W Głuchołazach spotkał się z oficerami i żołnierzami przy tymczasowej przeprawie przez rzekę, którą zbudowało wojsko - 2. pułk inżynieryjny z Inowrocławia.

Most tymczasowy przez Białą Głuchołaską czynny jest od 25 października, to największe do tej pory przedsięwzięcie realizowane przez wojsko po powodzi.

Międzynarodowa pomoc

Podczas konferencji prasowej prezydent przypomniał, że we wrześniu spotkał się z żołnierzami i mieszkańcami w miejscu, gdzie powódź zniszczyła budowany most w Głuchołazach, a w środę w tym miejscu spotkał się z oficerami odpowiedzialnymi za budowę dwujezdniowego mostu oraz władzami Głuchołaz.

Przede wszystkim chcę podziękować naszym żołnierzom, żołnierzom wojsk inżynieryjnych, żołnierzom wojsk obrony terytorialnej, ale także naszym sojusznikom - żołnierzom z wojsk Republiki Federalnej Niemiec i także żołnierzom z Turcji, którzy w ramach wojsk inżynieryjnych też przystępują do realizacji przeprawy mostowej

- powiedział Duda dziennikarzom.

Jak zaznaczył, żołnierze tureccy mają wykonać w okolicy w sumie jedenaście takich przepraw zerwanych przez wrześniową powódź - jeden z nich już stoi.

Przypomniał, że żołnierze niemieccy przez ponad miesiąc pomagali tu przy usuwaniu skutków powodzi, a nasi żołnierze z wojsk inżynieryjnych i WOT byli tu zanim jeszcze doszło do tego kataklizmu.

Cały czas 3,5 tys. żołnierzy z całej Polski jest tutaj w służbie

- podkreślił prezydent Duda.

Jak zauważył, ich służba, ich zaangażowanie, ich profesjonalizm i oddanie mieszkańcom są niezwykle wysoko oceniane przez samorządowców.

Podziękował też strażakom - m.in. ochotnikom, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski - wolontariuszom i obywatelom, którzy przekazali pomoc dla poszkodowanych.

Dziękuję za to ogromnie i z całego serca

- mówił Duda w Nysie.

System zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Podczas briefingu prezydent Duda zwrócił uwagę, że ze względu na swój charakter terytorialny, utworzenie skutecznego systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych wymagać będzie także porozumień między Polską i jej południowymi sąsiadami.

Za dwa tygodnie będę miał spotkanie z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej. (...) Już z góry zaznaczyłem panom prezydentom, że będę chciał z nimi rozmawiać o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. (...) Woda powodziowa zniszczyła zarówno te nasze miasta i miejscowości, jak również i czeskie. Dyskusja więc o tym, w jaki sposób realizować te zabezpieczenia, system wzajemnego ostrzegania i budowania różnego rodzaju zabezpieczeń przeciwpowodziowych, szczególnie w górach, gdzie powódź ma swoją specyfikę

- podkreślił Duda.

Na pytanie, jak ocenia działania rządu przy usuwaniu skutków powodzi prezydent powiedział, że "dobrze, żeby pomoc była wypłacana systematycznie i ludzie się odbudowywali". Prezydent poinformował, że nadal na odbudowę czeka wiele elementów infrastruktury.

Pomoc nadal jest potrzebna. Wojsko, także nasi sojusznicy z Turcji, zbudują jeszcze dziesięć mostów w tym rejonie. W sumie planowanych jest jedenaście mostów tymczasowych. Jeden już stoi, dziesięć jest w przygotowaniu. Zostaną zbudowane jak najszybciej w miejsce tych, które zostały zniszczone. (...) Proces naprawiania, usuwania skutków powodzi w wielu przypadkach będzie trwał do jesieni przyszłego roku

- zauważył.

Jak dodał, pomoc potrzebna jest szybko.

Przedstawiciele samorządu przekazali, że środki są już rozdysponowywane i trafią do ludzi. Trzeba pomóc im się odbudować i trzeba zrobić to sprawnie

- mówił prezydent.

Powodzianie otrzymali pomoc od Pary Prezydenckiej

Kancelaria Prezydenta podała też, że w środę prezydent z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą odwiedzili Dom Zakonny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Bodzanowie.

W wyniku wrześniowej powodzi uszkodzeniu uległy pomieszczenia Domu Zakonnego. Grupa wolontariuszy z KPRP i BBN pomagała lokalnej ludności w Głuchołazach i w Bodzanowie, a także w Domu Zakonnym porządkować refektarz klasztorny, sale oraz segregować pomoc humanitarną

- zaznaczyła KPRP w komunikacie na stronie internetowej.

Przypomniano też, że po powodzi prezydent z małżonką i Kancelaria Prezydenta włączyli się w akcję pomocy mieszkańcom. Na polecenie prezydenta udostępniono rezydencję w Wiśle dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, które z powodu zniszczeń dokonanych przez powódź nie są w stanie kontynuować nauki w swoich szkołach.

W ramach tych działań szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała też ministra finansów o zablokowaniu na pomoc powodzianom ponad 3 mln zł w budżecie kancelarii.

Przekazana została także pomoc humanitarna, a wolontariusze z Kancelarii Prezydenta i BBN pomagali na miejscu w usuwaniu skutków powodzi

- zaznaczyła KPRP w środowym materiale.


 

POLECANE
Wybory parlamentarne na Grenlandii. Premier zaproponował datę polityka
Wybory parlamentarne na Grenlandii. Premier zaproponował datę

Premier Grenlandii Mute Egede zaproponował, aby wybory parlamentarne na wyspie, która ma status autonomicznego terytorium Danii, odbyły się 11 marca. Zaznaczył, że Grenlandia przechodzi “trudny czas”.

Prezes ChSRO: Możemy pochwalić się dużym i unikalnym dorobkiem tylko u nas
Prezes ChSRO: Możemy pochwalić się dużym i unikalnym dorobkiem

W imieniu Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) czuję się w obowiązku sprostować niektóre opinie dotyczące naszego stowarzyszenia, sformułowane przez Panią Barbarę Wojnarowską-Gautier, w trakcie wywiadu przeprowadzonego przez Cezarego Krysztopę dla (Tysol, 26.01.2025).

Nieakceptowalny poziom ryzyka. Australia podjęła decyzję ws. Deepseek Wiadomości
"Nieakceptowalny poziom ryzyka". Australia podjęła decyzję ws. Deepseek

Australijskie ministerstwo spraw wewnętrznych zakazało instalowania czatbotów chińskiej firmy DeepSeek na sprzęcie administracji rządowej. Decyzję resort uzasadnił “nieakceptowalnym poziomem ryzyka dla bezpieczeństwa”.

Wojny Trumpa. Za każdym razem chodzi o Chiny tylko u nas
Wojny Trumpa. Za każdym razem chodzi o Chiny

– Chiny zarządzają Kanałem Panamskim – te słowa Donalda Trumpa najlepiej oddają prawdziwe intencje USA stojące za ostatnimi konfliktami z Panamą, Kanadą, Meksykiem, ale też Danią. Mówią, że Trump atakuje sojuszników i partnerów. Tyle że tak naprawdę w każdym wypadku chodzi o postawienie tamy rosnącym wpływom Państwa Środka.

Meksyk wzmocni ochronę granicy z USA. Jest komunikat prezydent Sheinbaum Wiadomości
Meksyk wzmocni ochronę granicy z USA. Jest komunikat prezydent Sheinbaum

Meksyk rozpoczął operację rozmieszczania żołnierzy przy granicy z USA, którzy zgodnie z umową pomiędzy obu krajami mają powstrzymać przemyt fentanylu i nielegalną migrację.

Amerykańska agencja USAID finansuje brytyjskie BBC. Burza w sieci gorące
Amerykańska agencja USAID finansuje brytyjskie BBC. Burza w sieci

Niegdyś brytyjska BBC była uważana za wzór obiektywnego dziennikarstwa i wzór mediów publicznych. Od lat jednak coraz więcej ludzi uważa ją za mechanizm implementacji lewicowych ideologii. Teraz znalazła się na celowniku ze względu na finansowanie przez USAID

To rola członków rządu. Krzysztof Bosak odpowiedział szefowi MSZ Wiadomości
"To rola członków rządu". Krzysztof Bosak odpowiedział szefowi MSZ

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w mediach społecznościowych poinformował, że spotkał się we wtorek z szefem węgierskiego MSZ Peterem Szijjarto. Wpis Bosaka skomentował polski szef MSZ Radosław Sikorski. - To rola członków rządu. Nie chcę wchodzić w ich kompetencje - napisał Krzysztof Bosak pod komentarzem Sikorskiego, zamieszczając jednocześnie zdjęcie ministra Krzysztofa Paszyka ze spotkania z szefem MSZ Węgier.

Ukraińskie surowce w zamian za wsparcie od Amerykanów. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Ukraińskie surowce w zamian za wsparcie od Amerykanów. Jest odpowiedź Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że jednym z punktów Planu Zwycięstwa w wojnie z Rosją są inwestycje partnerów w wykorzystanie surowców mineralnych w jego kraju. Zapewnił, że Ukraina jest otwarta na współpracę w tym zakresie i dodał, że są już terminy roboczej wizyty delegacji USA.

Nowy ruch właściciela TVN. Chodzi o największą stację informacyjną Warner Bros. Discovery gorące
Nowy ruch właściciela TVN. Chodzi o największą stację informacyjną Warner Bros. Discovery

Nie ustają spekulacje na temat sprzedaży jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w Polsce – TVN. Jednym z powodów jest sytuacja właściciela stacji, koncernu Warner Bros. Discovery. A tymczasem największa stacja informacyjna należąca do koncernu, otwiera nowy oddział.

Szwecja: Strzelanina w szkole. Wzrosła liczba ofiar Wiadomości
Szwecja: Strzelanina w szkole. Wzrosła liczba ofiar

We wtorek w szwedzkiej szkole w Orebro doszło do strzelaniny. Służby poinformowały o 10 ofiarach śmiertelnych. Sprawca zdarzenia, który zginął miał zdaniem służb działać w pojedynkę.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi

Prezydent Andrzej Duda podziękował w środę żołnierzom pomagającym po wrześniowej powodzi w woj. opolskim. Natomiast wieczorem w Nysie prezydent spotkał się z dziennikarzami, gdzie wcześniej rozmawiał tam z samorządowcami z terenów powodziowych.
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach / PAP/Krzysztof Świderski

W województwie opolskim prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę tereny zniszczone podczas wrześniowej powodzi. W Głuchołazach spotkał się z oficerami i żołnierzami przy tymczasowej przeprawie przez rzekę, którą zbudowało wojsko - 2. pułk inżynieryjny z Inowrocławia.

Most tymczasowy przez Białą Głuchołaską czynny jest od 25 października, to największe do tej pory przedsięwzięcie realizowane przez wojsko po powodzi.

Międzynarodowa pomoc

Podczas konferencji prasowej prezydent przypomniał, że we wrześniu spotkał się z żołnierzami i mieszkańcami w miejscu, gdzie powódź zniszczyła budowany most w Głuchołazach, a w środę w tym miejscu spotkał się z oficerami odpowiedzialnymi za budowę dwujezdniowego mostu oraz władzami Głuchołaz.

Przede wszystkim chcę podziękować naszym żołnierzom, żołnierzom wojsk inżynieryjnych, żołnierzom wojsk obrony terytorialnej, ale także naszym sojusznikom - żołnierzom z wojsk Republiki Federalnej Niemiec i także żołnierzom z Turcji, którzy w ramach wojsk inżynieryjnych też przystępują do realizacji przeprawy mostowej

- powiedział Duda dziennikarzom.

Jak zaznaczył, żołnierze tureccy mają wykonać w okolicy w sumie jedenaście takich przepraw zerwanych przez wrześniową powódź - jeden z nich już stoi.

Przypomniał, że żołnierze niemieccy przez ponad miesiąc pomagali tu przy usuwaniu skutków powodzi, a nasi żołnierze z wojsk inżynieryjnych i WOT byli tu zanim jeszcze doszło do tego kataklizmu.

Cały czas 3,5 tys. żołnierzy z całej Polski jest tutaj w służbie

- podkreślił prezydent Duda.

Jak zauważył, ich służba, ich zaangażowanie, ich profesjonalizm i oddanie mieszkańcom są niezwykle wysoko oceniane przez samorządowców.

Podziękował też strażakom - m.in. ochotnikom, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski - wolontariuszom i obywatelom, którzy przekazali pomoc dla poszkodowanych.

Dziękuję za to ogromnie i z całego serca

- mówił Duda w Nysie.

System zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Podczas briefingu prezydent Duda zwrócił uwagę, że ze względu na swój charakter terytorialny, utworzenie skutecznego systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych wymagać będzie także porozumień między Polską i jej południowymi sąsiadami.

Za dwa tygodnie będę miał spotkanie z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej. (...) Już z góry zaznaczyłem panom prezydentom, że będę chciał z nimi rozmawiać o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. (...) Woda powodziowa zniszczyła zarówno te nasze miasta i miejscowości, jak również i czeskie. Dyskusja więc o tym, w jaki sposób realizować te zabezpieczenia, system wzajemnego ostrzegania i budowania różnego rodzaju zabezpieczeń przeciwpowodziowych, szczególnie w górach, gdzie powódź ma swoją specyfikę

- podkreślił Duda.

Na pytanie, jak ocenia działania rządu przy usuwaniu skutków powodzi prezydent powiedział, że "dobrze, żeby pomoc była wypłacana systematycznie i ludzie się odbudowywali". Prezydent poinformował, że nadal na odbudowę czeka wiele elementów infrastruktury.

Pomoc nadal jest potrzebna. Wojsko, także nasi sojusznicy z Turcji, zbudują jeszcze dziesięć mostów w tym rejonie. W sumie planowanych jest jedenaście mostów tymczasowych. Jeden już stoi, dziesięć jest w przygotowaniu. Zostaną zbudowane jak najszybciej w miejsce tych, które zostały zniszczone. (...) Proces naprawiania, usuwania skutków powodzi w wielu przypadkach będzie trwał do jesieni przyszłego roku

- zauważył.

Jak dodał, pomoc potrzebna jest szybko.

Przedstawiciele samorządu przekazali, że środki są już rozdysponowywane i trafią do ludzi. Trzeba pomóc im się odbudować i trzeba zrobić to sprawnie

- mówił prezydent.

Powodzianie otrzymali pomoc od Pary Prezydenckiej

Kancelaria Prezydenta podała też, że w środę prezydent z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą odwiedzili Dom Zakonny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Bodzanowie.

W wyniku wrześniowej powodzi uszkodzeniu uległy pomieszczenia Domu Zakonnego. Grupa wolontariuszy z KPRP i BBN pomagała lokalnej ludności w Głuchołazach i w Bodzanowie, a także w Domu Zakonnym porządkować refektarz klasztorny, sale oraz segregować pomoc humanitarną

- zaznaczyła KPRP w komunikacie na stronie internetowej.

Przypomniano też, że po powodzi prezydent z małżonką i Kancelaria Prezydenta włączyli się w akcję pomocy mieszkańcom. Na polecenie prezydenta udostępniono rezydencję w Wiśle dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, które z powodu zniszczeń dokonanych przez powódź nie są w stanie kontynuować nauki w swoich szkołach.

W ramach tych działań szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała też ministra finansów o zablokowaniu na pomoc powodzianom ponad 3 mln zł w budżecie kancelarii.

Przekazana została także pomoc humanitarna, a wolontariusze z Kancelarii Prezydenta i BBN pomagali na miejscu w usuwaniu skutków powodzi

- zaznaczyła KPRP w środowym materiale.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe