Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 


 

POLECANE
Uroczyste zgromadzenie parlamentu w Gnieźnie. Andrzej Duda: Musimy odważnie wykorzystywać swoje dziejowe szanse Wiadomości
Uroczyste zgromadzenie parlamentu w Gnieźnie. Andrzej Duda: Musimy odważnie wykorzystywać swoje dziejowe szanse

- Musimy odważnie wykorzystywać swoje dziejowe szanse. Dlatego już za trzy dni będziemy gościć kilkunastu europejskich przywódców – uczestników jubileuszowego, 10.szczytu Inicjatywy Trójmorza. To sukces, który przyniosła konsekwentna realizacja dalekosiężnej strategii - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego zgromadzenia parlamentu w Gnieźnie, związanych z 1000. rocznicą koronacji króla Bolesława Chrobrego.

Polska otrzyma dostęp do sprzętu obronnego tylko wówczas, gdy wypełni kryteria unijnych wartości gorące
Polska otrzyma dostęp do sprzętu obronnego tylko wówczas, gdy wypełni kryteria "unijnych wartości"

Jeżeli ktokolwiek sądził, że Polska w sytuacji zagrożenia czy ataku na swoje granice bezwarunkowo otrzyma pomoc ze strony UE po wdrożeniu wspólnej polityki obronnej, jest w poważnym błędzie. W sprawozdaniu przyjętym w środę 23 głosami za, 9 przeciw i 2 wstrzymującymi się, posłowie do PE z Komisji ds. Budżetu przegłosowali priorytety do długoterminowego budżetu, korzyści z którego poszczególne państwa członkowskie czerpać będą jedynie w sytuacji spełniania kryteriów tzw. praworządności i przestrzegania tzw. unijnych wartości.

Bodnarowcy zatrzymali księdza. Jest komunikat kurii Wiadomości
Bodnarowcy zatrzymali księdza. Jest komunikat kurii

Kilka dni temu doszło do zatrzymania czterech osób związanych ze sprawą dr Gizeli Jagielskiej i aborcji w Oleśnicy. Wśród zatrzymanych znalazł się ksiądz z archidiecezji przemyskiej. W tej sprawie pojawił się komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

Bodnar: Odwołuję sędziego Piotra Schaba. Wbrew ustawie idzie za ciosem z ostatniej chwili
Bodnar: Odwołuję sędziego Piotra Schaba. "Wbrew ustawie idzie za ciosem"

Minister Adam Bodnar odwołał w piątek sędziego Piotra Schaba z funkcji sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego – poinformował na swoich mediach resort sprawiedliwości.

Zabójstwo dyrektora United Healthcare. Amerykańska prokuratura domaga się najwyższej kary Wiadomości
Zabójstwo dyrektora United Healthcare. Amerykańska prokuratura domaga się najwyższej kary

Amerykańscy prokuratorzy złożyli w czwartek w sądzie federalnym formalne zawiadomienie, że zamierzają domagać się kary śmierci dla Luigiego Mangione, oskarżonego o zabójstwo w Nowym Jorku dyrektora generalnego giganta ubezpieczeniowego, United Healthcare. Zarzucają mu chęć „sprowokowania szerokiego oporu wobec tej branży".

Mer Kijowa: Jednym ze scenariuszy jest… oddanie terytorium z ostatniej chwili
Mer Kijowa: Jednym ze scenariuszy jest… oddanie terytorium

Witalij Kliczko, mer Kijowa, przyznał, że Ukraina może być zmuszona oddać ziemię w ramach porozumienia pokojowego z Rosją. Zaznaczył jednak, że może to być rozwiązanie tymczasowe.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W piątek na ulice trzech dzielnic wyjadą rowerzyści, a w sobotę dwie dzielnice opanują rolkarze. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami.

Były minister sprawiedliwości punktuje projekt resortu Bodnara. Dłużej, drożej, niepewnie z ostatniej chwili
Były minister sprawiedliwości punktuje projekt resortu Bodnara. "Dłużej, drożej, niepewnie"

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł (PiS) ocenił, że projekt ustawy w sprawie statusu sędziów z lat 2018–2025 zawiera rozwiązania, które uderzą w obywateli. Według niego wejście ustawy w życie będzie skutkowało wydłużeniem procesów, nierównym traktowaniem stron oraz obciążeniem budżetu państwa.

Komunikat dla Gniezna. Zakaz noszenia broni z ostatniej chwili
Komunikat dla Gniezna. Zakaz noszenia broni

W piątek na terenie Gniezna obowiązuje zakaz noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym – taką decyzję podjęło MSWiA w związku z obchodami 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski.

PiS liderem sondażu. Notowania KO lecą na łeb na szyję    z ostatniej chwili
PiS liderem sondażu. Notowania KO lecą na łeb na szyję   

Zmiana lidera w najnowszym sondażu partyjnym United Surveys dla wp.pl. Gdyby wybory odbyły się dziś, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość. PiS powoli pnie się w górę, podczas gdy notowania Koalicji Obywatelskiej pikują.  

REKLAMA

Walczył o "praworządność" w Polsce. Komisarz Reynders podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Didier Reynders, do zeszłej soboty komisarz UE ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy – donosi belgijski serwis skupiający dziennikarzy śledczych Follow the Money [ftm.eu].
Didier Reynders Walczył o
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / Belgian Presidency of the Council of the EU 2024

Kłopoty Didiera Reyndersa

Belgijska policja federalna dokonała we wtorek nalotu na kilka domów byłego europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy. To prywatne domy Reyndersa. Reynders był przesłuchiwany przez policję do późnych godzin wieczornych we wtorek

– informują serwis Follow the Money [ftm.eu] oraz belgijski dziennik "Le Soir".

Jak czytamy, przeszukania są częścią trwającego od miesięcy śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Śledczy czekali z przeszukaniem do momentu wygaśnięcia mandatu Reyndersa w niedzielę, kiedy to jeden najwyższych rangą polityków UE stracił immunitet prominentnego komisarza europejskiego.

Biuro Prasowe Prokuratora Generalnego w Brukseli potwierdziło istnienie dochodzenia w sprawie prania pieniędzy, ale odmówiło dalszych komentarzy. Sam Reynders nie miał możliwości odniesienia się do informacji mediów.

Koniec kariery politycznej?

Serwis podkreśla, że zarzuty są poważne i mogą oznaczać koniec kariery politycznej Reyndersa. Prokuratura podejrzewa go o pranie pieniędzy przez lata za pośrednictwem National Lottery, organizacji, za którą był odpowiedzialny w latach 2007–2011.

Podejrzewa się, że Reynders kupował e-bilety – kupony o wartości od 1 do 100 euro, które można przelać na konto w National Lottery. (…) Z tego konta loteryjnego – i za pieniądze w gotówce – Reynders rzekomo brał udział w grach loteryjnych i przekazywał zwroty, teraz wyprane, na swoje prywatne konto. (…) Nie jest jasne, skąd Reynders wziął pieniądze. Teraz będzie musiał udowodnić ich legalne pochodzenie. Jeśli jest gotówka, następnym pytaniem jest, skąd się wzięła

– czytamy w publikacji. Podejrzane operacje na stosunkowo znaczne kwoty miały miejsce przez długi czas. Reynders rzekomo rozpoczął pranie pieniędzy, gdy nadal był aktywny w belgijskiej polityce, ale nie był już odpowiedzialny za Loterię Narodową. Podejrzewa się, że kontynuował tę praktykę podczas swojej kadencji komisarza.

"Tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym"

Sprawę mocno skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KOMISARZ  R E Y N D E R S,  GŁÓWNY  OSKARŻAJĄCY  Z POLSKĘ  O  NARUSZANIE  TZW PRAWORZĄDNOŚCI, SĘDZIA I EGZEKUTOR Z  RAMIENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ,  PODEJRZANY  O  PRANIE  BRUDNYCH  PIENIĘDZY

– podkreśla polityk i dodaje, że "tak oto oskarżyciel staje się oskarżonym". 

Jego oskarżenia hucpą. Jasne, że mając takie trupy w swojej szafie, skrupulatnie i gorliwie wykonywał polityczne zlecenia, by fałszywie dyskredytować Polskę i w efekcie pozbawiać ją należnych funduszy. Najciekawsza jest odpowiedź na pytanie kto był owym zleceniodawcą akcji osłabiania i zwalczania Polski. Cui bono ? Już wcześniej pojawiały się interpretacje i ślady dotyczące możliwych mocodawców i geopolitycznych beneficjentów tych działań. Brakujące ogniwo? 

– zastanawia się Jacek Saryusz-Wolski.

Komentarz zamieściła również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Ten osobnik,”komisaryjna osoba unijna” – DIDIER REYNDERS, upokarzający w imieniu UE Polskę, Polaków, polską konstytucję, polskich sędziów, Sejm, bezczelnie egzekwujący od Polski „przestrzeganie praworządności” – od dawna jest podejrzany o PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY. ONI RZĄDZĄ POLSKĄ ! Jak długo jeszcze Polska i Polacy będą upokarzani przez takich chciwych, podejrzanych lub potwierdzonych przestępców finansowych, kolejnych UE komisarzy i innych funkcjonariuszy ? Ich bezczelność,tupet i zakłamanie w pouczaniu innych o uczciwości nie zna granic. Uniewinnią ?

– pisze Krystyna Pawłowicz.

Didier Reynders dopiero co był w Polsce – a @Adbodnar gratulował mu i dziękował za „wsparcie dla procesu przywracania praworządności w Polsce”. Dziś wieczorem belgijska policja rozpoczęła przeszukania w nieruchomościach Reyndersa – śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy

– wskazuje z kolei były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Polityk wagi ciężkiej

Reynders urodził się w 1958 roku w belgijskim Liège, gdzie później studiował prawo. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 27 lat pod skrzydłami założyciela francuskojęzycznej Partii Liberalnej Jeana Gola.

Reynders jest politykiem wagi ciężkiej od dziesięcioleci. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu belgijskiego w 1992 roku. Był belgijskim ministrem finansów w latach 1999–2011 i ministrem spraw zagranicznych do 2019 roku. W tym czasie otrzymał ordery za zasługi w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii i Luksemburgu. 

Funkcję komisarza ds. sprawiedliwości pełnił od 2019 roku. Był jednym z polityków otwarcie krytykujących Polskę za rzekome naruszenia "praworządności". Na początku września okazało się, że nie otrzyma drugiej kadencji komisarza. Przegrał z Hadją Lahbib, ustępującą minister spraw zagranicznych Belgii. W belgijskich mediach wyraził swoje "głębokie rozczarowanie" tą decyzją.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe