XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00

Koncert Niepodległości powstał w 2009 roku z inicjatywy polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty, reżysera i producenta Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Projekt, zainicjowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, obejmuje 56 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 oryginalnych kompozycji i aranżacji oraz blisko 30 odrębnych scenariuszy.
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56  Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii / Fot. Jacek Wiejski-Górski

Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

 

Inspiracją XVI Koncertu Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ” jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska (1794). Ta edycja, będąca już 56. odsłoną wydarzenia, wpisuje się w 16-letnią tradycję Koncertu Niepodległości realizowanego w Polsce, Kanadzie, Australii oraz na Litwie i Łotwie. Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków. Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, jak i ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w perspektywie wielowiekowej  historii Polski, począwszy od  XVI w. aż po czasy współczesne.

 

 Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesne kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej A jak poszedł król na wojnę (1885), słów pieśni tradycyjnej Na Kopańskim moście (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768) a także kompozycje Szaniec Czarnej Madonny oraz ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Sieczże Szweda, siecz (1656), Marsz 1792 roku (1792), Duma o generale Jasińskim (1794), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1837), Idźmy bracia (1794), Pobudka 1863 | Polska powstaje (1863), Rota (1908), Ta co nie zginęła (1914), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940) oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego Korespondencja klasowa (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce.

 

„Na to wszystkich jedne głosy:
Dosyć tej niewoli,
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli.”

 

Na przestrzeni 17 lat zespół Koncertu Niepodległości stworzył unikalny styl muzyki hybrydowej, który łączy oryginalne brzmienia dawnych pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami. Obejmują one elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu oraz tech-house, a także nagrania archiwalne.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach rozwoju Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko 3 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 7 milionów odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. W 2022 roku uruchomiona została wersja anglojęzyczna portalu, w grudniu 2023 zainauguruje wersja portugalskojęzyczna dedykowana Polonii brazylijskiej.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości współtworzą polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz, pełniąca rolę dyrektor muzycznej, oraz Jacek „Wiejski” Górski – producent, reżyser i scenarzysta wydarzenia. W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Piotr Krzemiński (trąbka), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Wojciech Barteczek (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

 

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda


 

POLECANE
Posłuszne narzędzie niemiecko-europejskiej polityki. Romanowski ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Posłuszne narzędzie niemiecko-europejskiej polityki". Romanowski ostro odpowiada Tuskowi

"Wylewa krokodyle łzy nad cierpieniem ludzi dotkniętych wojną, zapominając, że przez lata był posłusznym narzędziem w realizacji niemiecko-europejskiej polityki, która w dużej mierze przyczyniła się do rosyjskiej agresji na Ukrainę" – pisze w mediach społecznościowych Marcin Romanowski, odpowiadając na wpis premiera Tuska.

Rosja: Mężczyzna wjechał w siedzibę komisji poborowej i podpalił samochód [WIDEO] z ostatniej chwili
Rosja: Mężczyzna wjechał w siedzibę komisji poborowej i podpalił samochód [WIDEO]

Mężczyzna wjechał samochodem w siedzibę komisji poborowej w mieście Guś-Chrustalnyj w Rosji, po czym podpalił pojazd - poinformowało w czwartek Radio Wolna Europa. Sprawca zdarzenia został zatrzymany.

Abp Jędraszewski: Władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi z ostatniej chwili
Abp Jędraszewski: Władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi

Obecne władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii w szkole – ocenił w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski i zaapelował o "solidarną postawę czujności i sprzeciwu".

Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt z ostatniej chwili
Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt

W czwartek rano policja opublikowała dane z policyjnej służby z 25 grudnia. Funkcjonariusze ostatniej doby musieli interweniować niemal 12 tys. razy.

Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień. Internauci mają używanie po świątecznym wpisie Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień". Internauci mają używanie po "świątecznym" wpisie Trzaskowskiego

Miało być zabawnie, a wyszło żenująco – trudno inaczej określić "świąteczny" wpis kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. 

Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje

Kiedy połączenie energetyczne między Finlandią a Estonią zostało zerwane, w pobliżu podmorskiego kabla EstLink2 przebiegającego przez Zatokę Fińską przepływały przynajmniej dwa statki – przekazał w środę wieczorem dyżurny dyspozytor fińskiego operatora.

Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika z ostatniej chwili
Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika

Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspominana św. Szczepana – pierwszego męczennika. Według raportu międzynarodowej organizacji Open Doors z 2024 r. prześladowanych z powodu wiary w Chrystusa jest ponad 365 mln chrześcijan w 78 krajach.

Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce? tylko u nas
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce?

Protestujący przed siedzibą rządu Słowacji w Bratysławie przeciwko podróży Roberta Fico do Moskwy. Oburzenie mediów i europejskiej opinii publicznej. Cisza zaś ze strony polskich władz, które do obalania Victora Orbana pierwsze, a tutaj jakby nie rwą się do rzucania kamieniami. Dziwne, co?

Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia

Samolot linii Azerbaijan Airlines, który wystartował z Baku i kierował się do miasta Grozny stolicy rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej, rozbił się w środę w okolicy miasta Aktau w Kazachstanie - poinformowała agencja Reutera powołując się na ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu. Według nieoficjalnych doniesień samolot mógł zostać ostrzelany przez Rosjan.

Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Jakub Porada, znany dziennikarz i miłośnik podróży, podzielił się w mediach społecznościowych wiadomością, która wywołała falę komentarzy i emocji. W świątecznym poście na Instagramie opublikował zdjęcie, które jednoznacznie sugeruje, że jego rodzina wkrótce się powiększy.

REKLAMA

XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00

Koncert Niepodległości powstał w 2009 roku z inicjatywy polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty, reżysera i producenta Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Projekt, zainicjowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, obejmuje 56 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 oryginalnych kompozycji i aranżacji oraz blisko 30 odrębnych scenariuszy.
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56  Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii / Fot. Jacek Wiejski-Górski

Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

 

Inspiracją XVI Koncertu Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ” jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska (1794). Ta edycja, będąca już 56. odsłoną wydarzenia, wpisuje się w 16-letnią tradycję Koncertu Niepodległości realizowanego w Polsce, Kanadzie, Australii oraz na Litwie i Łotwie. Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków. Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, jak i ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w perspektywie wielowiekowej  historii Polski, począwszy od  XVI w. aż po czasy współczesne.

 

 Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesne kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej A jak poszedł król na wojnę (1885), słów pieśni tradycyjnej Na Kopańskim moście (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768) a także kompozycje Szaniec Czarnej Madonny oraz ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Sieczże Szweda, siecz (1656), Marsz 1792 roku (1792), Duma o generale Jasińskim (1794), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1837), Idźmy bracia (1794), Pobudka 1863 | Polska powstaje (1863), Rota (1908), Ta co nie zginęła (1914), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940) oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego Korespondencja klasowa (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce.

 

„Na to wszystkich jedne głosy:
Dosyć tej niewoli,
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli.”

 

Na przestrzeni 17 lat zespół Koncertu Niepodległości stworzył unikalny styl muzyki hybrydowej, który łączy oryginalne brzmienia dawnych pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami. Obejmują one elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu oraz tech-house, a także nagrania archiwalne.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach rozwoju Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko 3 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 7 milionów odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. W 2022 roku uruchomiona została wersja anglojęzyczna portalu, w grudniu 2023 zainauguruje wersja portugalskojęzyczna dedykowana Polonii brazylijskiej.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości współtworzą polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz, pełniąca rolę dyrektor muzycznej, oraz Jacek „Wiejski” Górski – producent, reżyser i scenarzysta wydarzenia. W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Piotr Krzemiński (trąbka), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Wojciech Barteczek (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

 

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda



 

Polecane
Emerytury
Stażowe