XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00

Koncert Niepodległości powstał w 2009 roku z inicjatywy polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty, reżysera i producenta Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Projekt, zainicjowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, obejmuje 56 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 oryginalnych kompozycji i aranżacji oraz blisko 30 odrębnych scenariuszy.
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56  Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii / Fot. Jacek Wiejski-Górski

Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

 

Inspiracją XVI Koncertu Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ” jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska (1794). Ta edycja, będąca już 56. odsłoną wydarzenia, wpisuje się w 16-letnią tradycję Koncertu Niepodległości realizowanego w Polsce, Kanadzie, Australii oraz na Litwie i Łotwie. Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków. Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, jak i ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w perspektywie wielowiekowej  historii Polski, począwszy od  XVI w. aż po czasy współczesne.

 

 Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesne kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej A jak poszedł król na wojnę (1885), słów pieśni tradycyjnej Na Kopańskim moście (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768) a także kompozycje Szaniec Czarnej Madonny oraz ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Sieczże Szweda, siecz (1656), Marsz 1792 roku (1792), Duma o generale Jasińskim (1794), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1837), Idźmy bracia (1794), Pobudka 1863 | Polska powstaje (1863), Rota (1908), Ta co nie zginęła (1914), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940) oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego Korespondencja klasowa (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce.

 

„Na to wszystkich jedne głosy:
Dosyć tej niewoli,
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli.”

 

Na przestrzeni 17 lat zespół Koncertu Niepodległości stworzył unikalny styl muzyki hybrydowej, który łączy oryginalne brzmienia dawnych pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami. Obejmują one elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu oraz tech-house, a także nagrania archiwalne.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach rozwoju Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko 3 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 7 milionów odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. W 2022 roku uruchomiona została wersja anglojęzyczna portalu, w grudniu 2023 zainauguruje wersja portugalskojęzyczna dedykowana Polonii brazylijskiej.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości współtworzą polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz, pełniąca rolę dyrektor muzycznej, oraz Jacek „Wiejski” Górski – producent, reżyser i scenarzysta wydarzenia. W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Piotr Krzemiński (trąbka), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Wojciech Barteczek (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

 

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda


 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00

Koncert Niepodległości powstał w 2009 roku z inicjatywy polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty, reżysera i producenta Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Projekt, zainicjowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, obejmuje 56 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 oryginalnych kompozycji i aranżacji oraz blisko 30 odrębnych scenariuszy.
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56  Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii / Fot. Jacek Wiejski-Górski

Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

 

Inspiracją XVI Koncertu Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ” jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska (1794). Ta edycja, będąca już 56. odsłoną wydarzenia, wpisuje się w 16-letnią tradycję Koncertu Niepodległości realizowanego w Polsce, Kanadzie, Australii oraz na Litwie i Łotwie. Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków. Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, jak i ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w perspektywie wielowiekowej  historii Polski, począwszy od  XVI w. aż po czasy współczesne.

 

 Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesne kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej A jak poszedł król na wojnę (1885), słów pieśni tradycyjnej Na Kopańskim moście (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768) a także kompozycje Szaniec Czarnej Madonny oraz ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Sieczże Szweda, siecz (1656), Marsz 1792 roku (1792), Duma o generale Jasińskim (1794), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1837), Idźmy bracia (1794), Pobudka 1863 | Polska powstaje (1863), Rota (1908), Ta co nie zginęła (1914), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940) oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego Korespondencja klasowa (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce.

 

„Na to wszystkich jedne głosy:
Dosyć tej niewoli,
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli.”

 

Na przestrzeni 17 lat zespół Koncertu Niepodległości stworzył unikalny styl muzyki hybrydowej, który łączy oryginalne brzmienia dawnych pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami. Obejmują one elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu oraz tech-house, a także nagrania archiwalne.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach rozwoju Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko 3 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 7 milionów odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. W 2022 roku uruchomiona została wersja anglojęzyczna portalu, w grudniu 2023 zainauguruje wersja portugalskojęzyczna dedykowana Polonii brazylijskiej.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości współtworzą polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz, pełniąca rolę dyrektor muzycznej, oraz Jacek „Wiejski” Górski – producent, reżyser i scenarzysta wydarzenia. W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Piotr Krzemiński (trąbka), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Wojciech Barteczek (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

 

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda



 

Polecane
Emerytury
Stażowe