"S" podpisała umowę "na przedpolu". Chodzi o przyszłość górnictwa węgla brunatnego
Wstęp do umowy społecznej
Porozumienie podpisały centralne związkowe, w tym NSZZ "Solidarność", reprezentowane w Zespołach Trójstronnych ds. Branży Energetycznej i ds. Branży Węgla Brunatnego oraz strona pracodawców w ramach Grup Energetycznych: PGE, Energa, Enea i Tauron. Będzie ono obowiązywać do czasu wypracowania umowy społecznej.
Dokument jest wstępem do zawarcia umowy społecznej w procesie transformacji sektora energetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, która ma doprowadzić do wydzielenia konwencjonalnych jednostek zasilanych węglem z powyższych Grup energetycznych.
– Zawarta umowa dotyczy stabilnych i bezpiecznych warunków zatrudnienia pracowników. Potwierdza dalsze obowiązywanie oraz stosowanie u poszczególnych pracodawców wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy oraz respektowanie wszelkich uprawnień pracowniczych – zapewniło na swojej stronie Ministerstwo Aktywów Państwowych.
"S" gotowa na negocjacje
Po podpisaniu porozumienia "na przedpolu" kolejnym etapem będzie wypracowanie Umowy społecznej na rzecz transformacji sektora elektroenergetycznego i i branży górnictwa węgla brunatnego.
Związkowcy z NSZZ "Solidarność" w KBW "Turów" podkreślili, że do zapisów Umowy społecznej "usiądziemy niezwłocznie po określeniu i przedstawieniu kierunku transformacji, jej formy i szczegółów".
ZOBACZ TAKŻE: Solidarność protestowała w Szczecinie w obronie zagrożonych miejsc pracy