Chwile grozy w Seulu! Wybuch nad pałacem prezydenckim w dniu wizyty Andrzeja Dudy
Prezydencka Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że rozrzucone przedmioty nie stanowiły zagrożenia i zostały zebrane. Agencja Yonhap ustaliła, że ulotki z Korei Północnej zawierały krytyczne treści wobec prezydenta Republiki Korei Jun Suk Jeola i jego małżonki Kim Go Ni.
Zobacz również: "Nie będzie takiego ostrzeżenia ponownie". Korea Północna stawia sąsiadowi ultimatum
Północnokoreańskie ulotki propagandowe z Marią Antoniną
W jednej z ulotek zarzucono głowie państwa rzekome "mówienie przez sen o końcu reżimu w obliczu potęgi nuklearnej". Jest to nawiązanie do przemówienia Juana Suk Jeola z okazji dnia Sił Zbrojnych, w którym ostrzegał władze Korei Północnej przed użyciem bomby atomowej. Podkreślił, że to by oznaczało "koniec północnokoreańskiego reżimu".
Z kolei na innej ulotce pierwszą damę, Kim Go Ni, nazwano "współczesną Marią Antoniną". Podkreślono jej wydatki na różne akcesoria, takie jak naszyjniki i kolczyki. Znalazła się ona również w centrum skandalu obyczajowego – małżonce prezydenta Korei Południowej zarzucono przyjęcie od pastora Kościoła metodystycznego luksusowej torebki.
Zobacz również: Korea Południowa: Prezydent Duda i przewodniczący parlamentu rozmawiali o współpracy zbrojeniowej
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Korei Południowej
Przebywający z wizytą w Korei Południowej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zostali w południe czasu lokalnego oficjalnie przywitani na dziedzińcu Pałacu Yongsan przez Juna i żonę.
To już drugi raz, kiedy na terenie kompleksu prezydenckiego w centrum Seulu, którego okolica objęta jest zakazem lotów, wylądował balon z Korei Północnej. Pierwszy taki incydent miał miejsce 24 lipca.
W kolejnym dniu wizyty w Republice Korei Prezydent RP @AndrzejDuda spotkał się z @President_KR Yoon Suk–yeolem.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) October 24, 2024
Rozmowy przywódców poprzedziła ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Yongsan w Seulu. pic.twitter.com/XUrihujulj