Finlandia: Nowe informacje ws. podejrzanego o uszkodzenie kabli EstLink 2
Inspekcja może potrwać kilka dni
Według fińskich służb klasyfikacja ryzyka wymaga sprawdzenia, czy jednostka spełnia normy międzynarodowe. Sprawdzane będą m.in. ważności certyfikatów oraz inne dokumenty.
Armator może zostać zobowiązany do usunięcia stwierdzonych braków lub usterek. Jeśli nieprawidłowości będą poważne, Finlandia może zawiesić prawo użytkowania jednostki do czasu usunięcia uchybień – podano w komunikacie, podkreślając, że inspekcja może potrwać kilka dni.
W 2024 r. fińskie służby przeprowadziły w krajowych portach blisko 300 kontroli zagranicznych statków.
- Burza w Niemczech. Ważny polityk Zielonych oskarżony o molestowanie
- Czego Polacy najbardziej boją się w 2025 roku? Znamienne wyniki sondażu
- Bosak: Wybory? Ktokolwiek, byle nie Trzaskowski
Eagle S należy do rosyjskiej "floty cieni"
Wcześniej media informowały, że wysłużony ok. 20-letni tankowiec Eagle S wielokrotnie zmieniał nazwę i uczestniczył w wypadkach, m.in. zderzył się z ruchomą platformą wiertniczą u wybrzeży Teksasu w USA i miał wyciek ropy u wybrzeży Chile.
Eagle S, który – jak się zakłada – należy do rosyjskiej "floty cieni", został zatrzymany w Boże Narodzenie, kilka godzin po awarii przesyłu energii kablem EstLink 2. Jednostka realizowała wówczas kurs z Petersburga w stronę Egiptu. Flotę cieni tworzą przestarzałe, wysłużone statki, z pomocą których Rosja obchodzi międzynarodowe sankcje na eksport rosyjskiej ropy naftowej.
Śledczy fińskiej Centralnej Policji Kryminalnej (KRP) podejrzewają, że EstLink 2 mógł zostać uszkodzony przez kotwicę ciągniętą przez statek po dnie morskim na odcinku kilkudziesięciu kilometrów. Uszkodzeniu uległy również cztery podmorskie kable do transmisji danych: trzy między Finlandią a Estonią oraz jeden łączący Finlandię i Niemcy. Sprawa formalnie jest badana jako akt wandalizmu i zniszczenia mienia. Na kilku członków liczącej ponad 20 osób załogi, złożonej z obywateli Gruzji i Indii, nałożono zakaz podróżowania. Jednostka, zatrzymana na wodach Zatoki Fińskiej, kotwiczy obecnie niedaleko portu naftowego w Porvoo. (PAP)