W piekle Joseon nie rodzą się dzieci. Kryzys demograficzny w Korei Południowej

Korea Południowa kojarzy się nam na ogół z nowoczesnym sprzętem, wysokim poziomem nauki i techniki, bogactwem i atrakcyjną, mocno ekspansywną w ostatnich latach popkulturą. Jednak nie mamy, jak mogłoby się wydawać, do czynienia z cybernetycznym, roztańczonym rajem na ziemi. Od wielu lat Korea boryka się z najwyższym na świecie wskaźnikiem samobójstw. Teraz dołączyła do niego również najniższa liczba urodzeń.
Flagi Korei Południowej W piekle Joseon nie rodzą się dzieci. Kryzys demograficzny w Korei Południowej
Flagi Korei Południowej / fot. pixabay.com

W polskich mediach Korea pojawiała się za sprawą kontraktów zbrojeniowych, inwestycji w polski atom, CPK, wreszcie, już w grudniu, z powodu niespodziewanego i bardzo krótkiego stanu wojennego. Kłopoty Korei to jednak nie tylko polityka.

Samobójczy rekord

W 2000 roku na sto tysięcy osób w Korei Południowej przypadało 13,7 samobójstw. W ubiegłym roku – 27,3, a były lata, w których wskaźnik ten był jeszcze bardziej dramatyczny. W rekordowym roku 2010 było to aż 31,7 samobójstw na 100 tysięcy mieszkańców. Dla pełnego obrazu dodajmy, że średnia OECD to jedynie 10 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Najczęściej życie odbierają sobie najmłodsi i najstarsi. W grupie 10–30 lat samobójstwa są najczęstszą przyczyną zgonu. Na ogół są to dramaty rodzin i małych społeczności, jednak dotykają też świata celebrytów, piosenkarzy z popularnych grup k-popowych czy młodych (i nie tylko młodych) aktorów. Gdy na swoje życie targają się młodzi, przyczynami z reguły są poczucie niespełniania oczekiwań otoczenia, doświadczanie przemocy i poniżenia w środowisku rówieśniczym, u starszych również czynniki ekonomiczne, a u wszystkich przeraźliwe poczucie osamotnienia. Wszystkie te elementy znajdują odbicie w kulturze, styka się z nimi każdy widz koreańskich seriali, wiele z tych wątków skupiają w sobie popularne produkcje Netfliksa z najbardziej popularnym „Squid game”, którego drugi sezon wchodzi właśnie do oferty tej platformy. Ekonomiczną przemoc, kastowość społeczeństwa koreańskiego widzieliśmy też w wielkich przebojach tamtejszego kina sprzed kilku lat, oscarowym „Parasite” czy popularnym „Train to Busan” (w polskich kinach jako „Zombie express”). O kinie będzie jeszcze okazja porozmawiać, tu wątek ten pojawia się przy okazji, jako dowód na to, że kłopoty społeczne są szeroko uświadamiane. Rząd wprowadził specjalną strategię zapobiegania, ruszyły telefony zaufania, ograniczono dostęp do najchętniej używanych przez samobójców preparatów, a na najpopularniejszych wśród nich mostów pojawiły się odwodzące od ostatniego skoku komunikaty. Sytuacji nie opanowano, lecz przynajmniej udało się zejść z dramatycznej statystycznej „górki” przełomu lat 10. i 20. obecnego stulecia. Dziś sytuacja znów jest trochę gorsza, do czego przyczyniła się między innymi pandemia, która w Korei odznaczyła się dość długą izolacją, pogłębiającą wiele negatywnych zjawisk. Nietrudno zauważyć, że wymienione wcześniej przyczyny samobójstw w dużym stopniu mogą odpowiadać również za dramatycznie niską dzietność południowokoreańskiego społeczeństwa.

Współczynnik 0,72

W najnowszych dostępnych statystykach współczynnik dzietności w Korei spadł do 0,72, poziomu najniższego na świecie i znacznie poniżej liczby gwarantującej zastępowalność pokoleń, wynoszącej 2,1. Dla porównania w Europie wskaźnik urodzeń wynosił w 2022 roku 1,46, co i tak uznawane jest (słusznie) za wynik dramatycznie niski. Polska ze swoim 1,29 lokuje się tu w unijnym ogonie, lecz i tak jest u nas lepiej niż w bogatszej i wyprzedzającej nas w tylu dziedzinach Korei. Kończąc część statystyczną, spójrzmy jeszcze na najnowsze dostępne dane ogólnoświatowe pochodzące z roku 2021. Cała pierwsza dziesiątka należała do państw afrykańskich, rekordzistą był Niger ze współczynnikiem 6,91 (!). Korea Południowa takim wynikiem mogła się poszczycić w 1960 roku, potem było już coraz gorzej. Korea Północna w tej jednej, jedynej dziedzinie wypadała znacznie lepiej, osiągając w 2021 roku współczynnik dzietności na poziomie 1,9. Wątpliwe jednak, by wynik ten udało się utrzymać.

Tradycja kontra nowoczesność

Przyczyn takiego stanu rzeczy szukać należy w bardzo wielu koreańskich nawykach, przypadłościach i dziedzinach życia. Jednak w wielkim, chyba największym możliwym, skrócie bardzo wiele rozbija się o przyczyny czysto ekonomiczne, ale też o narastający rozdźwięk między nowoczesnymi możliwościami (techniki, stylu życia, kariery itd.) a wywodzonymi z tradycji oczekiwaniami wobec jednostki. Trudno zresztą czasem wytyczyć wyraźną linię demarkacyjną między tymi dwiema strefami. Łączy je narastający i będący kolejnym wielkim problemem społecznym konflikt między kobietami i mężczyznami, który kilka lat temu rozgorzał w internecie, stopniowo przenosząc się do codziennego życia. O wirtualnej stronie tego zjawiska pisałem w „TS” przy okazji omawiania filmu „Fabryka trolli”. Początku konfliktu płci szukać trzeba w czasach po II wojnie światowej, gdy szerszy dostęp do edukacji i ogólny społeczny postęp zaczął oddziaływać na tradycyjny model kobiecości w koreańskim społeczeństwie: oparty na konfucjanizmie, szalenie restrykcyjny i stawiający kobietę, zwłaszcza młodą, na najniższym szczeblu hierarchii społecznej. Kobiety, coraz częściej wykształcone i pracujące, a więc również zarabiające, w domu, zwłaszcza w zderzeniu z teściową, wciąż mierzyć musiały się z tradycyjnym zestawem oczekiwań. Bardzo długo napotykały też na analogiczne problemy w miejscach pracy, zwłaszcza zdominowanych przez mężczyzn. Koreański ruch „MeToo” miał bardzo mocne podstawy i powstał wokół realnego i uzasadnionego poczucia krzywdy, równocześnie jednak wywołał poczucie zagrożenia u mężczyzn. W tym samym modelu społecznym mężczyzna, zwłaszcza młody, też nie miał na ogół łatwego życia. Stawiano przed nim duże wymagania finansowe, zarazem poddając go rozmaitym formom przemocy – od szkoły, przez obowiązkową służbę wojskową aż do miejsca pracy.

Seks i przemoc

Przemoc tymczasem jest w Korei wszechobecna, czy to pod postacią szkolnego znęcania się, czy wojskowej fali, a w przypadku młodych kobiet również molestowania, czy to ze strony szkolnych rówieśników, czy (o wiele częściej, co łączy się z obowiązkowym wspólnym biesiadowaniem) kolegów, a zwłaszcza przełożonych w pracy. Przemocy doświadczają sportowcy i artyści. Jeśli nie fizycznej, to werbalnej (i znów odsyłam do tekstu o „Fabryce trolli”). Jakie są źródła tego zjawiska? Tradycja społecznego konformizmu, tendencja do uniformizacji, jest wspólna dla Północy i Południa, choć objawia się w pozornie skrajnie różny sposób. W komunizmie to mundurki, byle jaka szarość, imponujące defilady i skomplikowane żywe układy podczas propagandowych widowisk. Na Południu żwawe i pstrokate układy taneczne gwiazd i operacje plastyczne w pogoni za ideałem piękna. I tu, i tu forsowna nauka i ciężka praca. Współzawodnictwo w imię idei towarzysza Kima lub rywalizacja, by dostać się na lepszą uczelnię, jak najlepiej ustawić się na rynku pracy. Nie wszyscy wytrzymują to tempo. Młodzi Koreańczycy z Południa czują się często uwięzieni w szalenie wymagającym, do pewnego stopnia wciąż kastowym systemie, pełnym dyskryminacji i szklanych sufitów. Stąd samobójstwa, stąd też odkładanie na wieczne potem decyzji o założeniu rodziny i, jeśli znajdą sobie współmałżonków, potomstwie. Młodzież coraz częściej jest tym doprowadzonym do ekstremum wyścigiem szczurów przemęczona, przedwcześnie wypalona, co skutkuje samobójstwami, radykalnym odcinaniem się od świata, samotnością z wyboru. Coraz częściej swoje otoczenie określają mianem: „Hell Joseon” (Joseon to jedna z rządzących Koreą dynastii). Na ich piekło składają się: presja edukacyjna, problemy ekonomiczne i poczucie braku perspektywy społecznego awansu. Nie są to czynniki sprzyjające rodzinie czy dzieciom.

Wojna domowa

I faktycznie, gdy eksperci analizują przyczyny demograficznej zapaści, najczęściej zwracają uwagę na wymienione wcześniej czynniki. Niemożność spełnienia wysokich społecznych oczekiwań, co przekłada się na alienację i brak wiary w siebie, a w konsekwencji również brak umiejętności nawiązywania kontaktów; rozdźwięk między tradycją a nowoczesnością również skutkujący często wycofaniem, czasem przybierającym ekstremalne formy. Do tego wszystkiego dochodzą czynniki ekonomiczne, często wtórne wobec już wymienionych problemów. Młodzi zderzają się więc z bardzo wysokimi cenami mieszkań (w czym widać podobieństwo z Polską, nasz rynek, coraz mocniej zdominowany przez patodeweloperkę wyraźnie zmierza w kierunku azjatyckim). Wszechobecna w procesie edukacji rywalizacja wymusza na rodzinach bardzo duże nakłady na zajęcia dodatkowe w specjalnych szkołach (hagwonach) prowadzących korepetycje na masową skalę. Kwestia szaleńczego wręcz nacisku na naukę ponad siły to jeden z częstych motywów koreańskich seriali i filmów, a dla młodzieży przyczyna narastającej frustracji. W popularnym kilka lat temu demaskatorskim dokumencie o życiu w Korei Północnej „Pod opieką wiecznego słońca” jako jeden z przykładów opresyjności systemu wskazano zajęcia szkolne kończące się nawet o godz. 22.00. Nie jest to jednak specyfika wyłącznie Północy, Południe swoje dzieci wychowuje, czy raczej tresuje, tak samo. Problemem jest też wspomniany już konflikt płci. Role męskie wciąż wzmacnia obowiązek służby wojskowej i opornie zmieniający się korporacyjny ład. Mężczyźni, wychowani przez matki i babcie, oczekują od żon opieki i obsługi na poziomie zaangażowania z czasów, gdy te obok obowiązków domowych nie pełniły jeszcze ról zawodowych. Kobiety czują się pokrzywdzone niższymi zarobkami i licznymi formami przemocy i molestowania (ostatnio jest to choćby epidemia nagrywania ich w sytuacjach intymnych ukrytymi kamerami i handel takimi nagraniami w internecie, zjawisko to w różnych formach istnieje od wielu lat). Mężczyźni także czują się pokrzywdzeni, jako element dyskryminacji odbierając obowiązek służby wojskowej czy oczekiwania ekonomiczne (najpierw płacenie za randki, później główny ciężar utrzymania rodziny). Gdy między płciami narastają uprzedzenia i niezrozumienie, trudno jest o budowanie relacji skutkujących potomstwem. Część kobiet tworzy zamknięte, sfeminizowane enklawy, głównie internetowe. Młodzi mężczyźni robią to samo, czasem wchodząc w niebezpieczny, pełen fantazji o kryminalnych zachowaniach radykalizm. Ten konflikt wpływa również na politykę, to właśnie antyfeministyczne postulaty wyniosły do władzy prezydenta, który teraz wsławił się dziwnym stanem wojennym. Z kolei pojęcie feminizmu w kraju, w którym w kwestii równouprawnienia jest wciąż dużo do zrobienia, zostało zawłaszczone przez grupę radykałek gotowych siłą ścinać koleżankom włosy w imię odrzucania tradycyjnych kanonów piękna i kobiecości.

Ofiary własnego sukcesu?

Tymczasem państwo zaczyna wpadać w panikę. Za chwilę zabraknie pracowników, konsumentów, wreszcie będących gwarantem bezpieczeństwa żołnierzy. Kolejne rządowe strategie, takie jak wprowadzanie nowych świadczeń i zasiłków czy ułatwień na rynku pracy, a na poziomie lokalnym nawet organizowania masowych randek (!), nie przynoszą oczekiwanych skutków, a kraj musi ratować się pracą migrantów, pojawiają się nawet koncepcje umożliwienia im służby wojskowej. Być może najlepszym rozwiązaniem kryzysu demograficznego byłoby zjednoczenie obu Korei, do niego jednak droga wydaje się dziś bardzo daleka. Taka historyczna zmiana rodziłaby zresztą setki nowych problemów. Jak wiemy, nie w pełni udało się nawet pełne zjednoczenie Niemiec, a różnice między obiema Koreami są dziś dużo głębsze. Środki doraźne wydają się być niewystarczające, ponieważ kryzys ma charakter systemowy, wynikający z paradoksu: dokonując cywilizacyjnego, gospodarczego i społecznego skoku, Korea Południowa nie może wyzwolić się z gorsetu dawnych przyzwyczajeń. Znalezienie rozwiązania łamigłówki jest dla tego pracowitego narodu kwestią życia i śmierci.

CZYTAJ TAKŻE:

 


 

POLECANE
El Pais: UE obawia się, że Trump ws. Ukrainy zepchnie ją na boczny tor Wiadomości
"El Pais": UE obawia się, że Trump ws. Ukrainy zepchnie ją na boczny tor

- Unia Europejska obawia się, że prezydent USA Donald Trump zepchnie ją na boczny tor w rozmowach w sprawie zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie – napisał w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais". Gazeta powołuje się na źródła dyplomatyczne w UE, wg których Waszyngton może bezpośrednio "dogadać się" z Moskwą

Podwyższenie VAT-u miało nie podnieść cen. Business Insider: alarmujący raport Wiadomości
Podwyższenie VAT-u miało nie podnieść cen. Business Insider: alarmujący raport

PanParagon to popularna aplikacja, dzięki której można wyszukiwać promocje, a także przechowywać paragony. Każdego miesiąca do systemu trafia ok. 1,5 mln dowodów zakupu. Na podstawie obszernych danych z paragonów Business Insider sporządził analizę, której rezultat jest niepokojący.

Węgry podjęły decyzję ws. oświadczenia UE o Białorusi pilne
Węgry podjęły decyzję ws. oświadczenia UE o Białorusi

Węgry nie zgodziły się na wspólne oświadczenie krajów Unii Europejskiej ws. wyborów prezydenckich na Białorusi, w których zwyciężył Aleksander Łukaszenka.

Oświadczenie Zbigniewa Ziobry ws. broni: Reżimowe media celowo zmanipulowały moją wypowiedź Wiadomości
Oświadczenie Zbigniewa Ziobry ws. broni: Reżimowe media celowo zmanipulowały moją wypowiedź

W poniedziałek warszawski sąd okręgowy ma zdecydować o tym, czy Zbigniew Ziobro zostanie przymusowo doprowadzony przed komisję ds. Pegasusa. Wcześniej były minister sprawiedliwości zamieścił oświadczenie ws. legalnie posiadanej przez niego broni.

Tusk uderza w Nawrockiego. Nie spodziewał się takiej riposty z ostatniej chwili
Tusk uderza w Nawrockiego. Nie spodziewał się takiej riposty

Na platformie X Donald Tusk odniósł się do medialnych doniesień dotyczących korzystania przez Karola Nawrockiego z apartamentu w kompleksie hotelowym Muzeum II Wojny Światowej. Na swój wpis doczekał się szybkiej odpowiedzi szefa IPN.

Propozycja prezydenta Trumpa ws. przesiedlenia Palestyńczyków. Jest odpowiedź Egiptu i Jordanii Wiadomości
Propozycja prezydenta Trumpa ws. przesiedlenia Palestyńczyków. Jest odpowiedź Egiptu i Jordanii

Egipt i Jordania odrzuciły propozycję prezydenta USA Donalda Trumpa ws. przesiedlenia ludności palestyńskiej ze Strefy Gazy. Z kolei Liga Państw Arabskich przestrzegała przed "przymusowym wysiedlaniem".

Rosyjski statek szpiegowski płonął u wybrzeży Syrii. Załoga odmówiła przyjęcia pomocy Wiadomości
Rosyjski statek szpiegowski płonął u wybrzeży Syrii. Załoga odmówiła przyjęcia pomocy

Groźny pożar wybuchł na rosyjskim statku szpiegowskim Kildin, który na kilka godzin stracił sterowność i dryfował we wschodniej części Morza Śródziemnego w pobliżu portu Tartus. Statek towarowy Milla Moon zbliżył się do płonącego statku, chcąc nieść pomoc, ale otrzymał od kapitana Kildina polecenie, aby się oddalił.

Sabotaż na Morzu Bałtyckim, zatrzymano podejrzany statek pilne
Sabotaż na Morzu Bałtyckim, zatrzymano podejrzany statek

Jak poinformowały wczoraj łotewskie media, podmorski kabel światłowodowy położony na Bałtyku między zachodnim wybrzeżem Łotwy a szwedzką wyspą Gotlandia został uszkodzony w niedzielę w godzinach porannych.

Głęboko osobista pielgrzymka. To pierwsza taka wizyta Karola III z ostatniej chwili
"Głęboko osobista pielgrzymka". To pierwsza taka wizyta Karola III

Król Karol będzie pierwszym brytyjskim przywódcą państwa, który odwiedzi nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz. Dziś przypada 80. rocznica wyzwolenia obozu.

Dziś 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z ostatniej chwili
Dziś 80. rocznica "wyzwolenia" niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

Gdy 80 lat temu, 27 stycznia 1945 r., żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu Auschwitz po tym jak uciekli z niego Niemcy, zastali w nim krańcowo wycieńczonych więźniów. Dramat pognanych w marszach śmierci wciąż zaś trwał. Wielu z nich zostało uratowanych dzięki pomocy Polaków i Czechów mieszkających wzdłuż tras przejścia.

REKLAMA

W piekle Joseon nie rodzą się dzieci. Kryzys demograficzny w Korei Południowej

Korea Południowa kojarzy się nam na ogół z nowoczesnym sprzętem, wysokim poziomem nauki i techniki, bogactwem i atrakcyjną, mocno ekspansywną w ostatnich latach popkulturą. Jednak nie mamy, jak mogłoby się wydawać, do czynienia z cybernetycznym, roztańczonym rajem na ziemi. Od wielu lat Korea boryka się z najwyższym na świecie wskaźnikiem samobójstw. Teraz dołączyła do niego również najniższa liczba urodzeń.
Flagi Korei Południowej W piekle Joseon nie rodzą się dzieci. Kryzys demograficzny w Korei Południowej
Flagi Korei Południowej / fot. pixabay.com

W polskich mediach Korea pojawiała się za sprawą kontraktów zbrojeniowych, inwestycji w polski atom, CPK, wreszcie, już w grudniu, z powodu niespodziewanego i bardzo krótkiego stanu wojennego. Kłopoty Korei to jednak nie tylko polityka.

Samobójczy rekord

W 2000 roku na sto tysięcy osób w Korei Południowej przypadało 13,7 samobójstw. W ubiegłym roku – 27,3, a były lata, w których wskaźnik ten był jeszcze bardziej dramatyczny. W rekordowym roku 2010 było to aż 31,7 samobójstw na 100 tysięcy mieszkańców. Dla pełnego obrazu dodajmy, że średnia OECD to jedynie 10 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Najczęściej życie odbierają sobie najmłodsi i najstarsi. W grupie 10–30 lat samobójstwa są najczęstszą przyczyną zgonu. Na ogół są to dramaty rodzin i małych społeczności, jednak dotykają też świata celebrytów, piosenkarzy z popularnych grup k-popowych czy młodych (i nie tylko młodych) aktorów. Gdy na swoje życie targają się młodzi, przyczynami z reguły są poczucie niespełniania oczekiwań otoczenia, doświadczanie przemocy i poniżenia w środowisku rówieśniczym, u starszych również czynniki ekonomiczne, a u wszystkich przeraźliwe poczucie osamotnienia. Wszystkie te elementy znajdują odbicie w kulturze, styka się z nimi każdy widz koreańskich seriali, wiele z tych wątków skupiają w sobie popularne produkcje Netfliksa z najbardziej popularnym „Squid game”, którego drugi sezon wchodzi właśnie do oferty tej platformy. Ekonomiczną przemoc, kastowość społeczeństwa koreańskiego widzieliśmy też w wielkich przebojach tamtejszego kina sprzed kilku lat, oscarowym „Parasite” czy popularnym „Train to Busan” (w polskich kinach jako „Zombie express”). O kinie będzie jeszcze okazja porozmawiać, tu wątek ten pojawia się przy okazji, jako dowód na to, że kłopoty społeczne są szeroko uświadamiane. Rząd wprowadził specjalną strategię zapobiegania, ruszyły telefony zaufania, ograniczono dostęp do najchętniej używanych przez samobójców preparatów, a na najpopularniejszych wśród nich mostów pojawiły się odwodzące od ostatniego skoku komunikaty. Sytuacji nie opanowano, lecz przynajmniej udało się zejść z dramatycznej statystycznej „górki” przełomu lat 10. i 20. obecnego stulecia. Dziś sytuacja znów jest trochę gorsza, do czego przyczyniła się między innymi pandemia, która w Korei odznaczyła się dość długą izolacją, pogłębiającą wiele negatywnych zjawisk. Nietrudno zauważyć, że wymienione wcześniej przyczyny samobójstw w dużym stopniu mogą odpowiadać również za dramatycznie niską dzietność południowokoreańskiego społeczeństwa.

Współczynnik 0,72

W najnowszych dostępnych statystykach współczynnik dzietności w Korei spadł do 0,72, poziomu najniższego na świecie i znacznie poniżej liczby gwarantującej zastępowalność pokoleń, wynoszącej 2,1. Dla porównania w Europie wskaźnik urodzeń wynosił w 2022 roku 1,46, co i tak uznawane jest (słusznie) za wynik dramatycznie niski. Polska ze swoim 1,29 lokuje się tu w unijnym ogonie, lecz i tak jest u nas lepiej niż w bogatszej i wyprzedzającej nas w tylu dziedzinach Korei. Kończąc część statystyczną, spójrzmy jeszcze na najnowsze dostępne dane ogólnoświatowe pochodzące z roku 2021. Cała pierwsza dziesiątka należała do państw afrykańskich, rekordzistą był Niger ze współczynnikiem 6,91 (!). Korea Południowa takim wynikiem mogła się poszczycić w 1960 roku, potem było już coraz gorzej. Korea Północna w tej jednej, jedynej dziedzinie wypadała znacznie lepiej, osiągając w 2021 roku współczynnik dzietności na poziomie 1,9. Wątpliwe jednak, by wynik ten udało się utrzymać.

Tradycja kontra nowoczesność

Przyczyn takiego stanu rzeczy szukać należy w bardzo wielu koreańskich nawykach, przypadłościach i dziedzinach życia. Jednak w wielkim, chyba największym możliwym, skrócie bardzo wiele rozbija się o przyczyny czysto ekonomiczne, ale też o narastający rozdźwięk między nowoczesnymi możliwościami (techniki, stylu życia, kariery itd.) a wywodzonymi z tradycji oczekiwaniami wobec jednostki. Trudno zresztą czasem wytyczyć wyraźną linię demarkacyjną między tymi dwiema strefami. Łączy je narastający i będący kolejnym wielkim problemem społecznym konflikt między kobietami i mężczyznami, który kilka lat temu rozgorzał w internecie, stopniowo przenosząc się do codziennego życia. O wirtualnej stronie tego zjawiska pisałem w „TS” przy okazji omawiania filmu „Fabryka trolli”. Początku konfliktu płci szukać trzeba w czasach po II wojnie światowej, gdy szerszy dostęp do edukacji i ogólny społeczny postęp zaczął oddziaływać na tradycyjny model kobiecości w koreańskim społeczeństwie: oparty na konfucjanizmie, szalenie restrykcyjny i stawiający kobietę, zwłaszcza młodą, na najniższym szczeblu hierarchii społecznej. Kobiety, coraz częściej wykształcone i pracujące, a więc również zarabiające, w domu, zwłaszcza w zderzeniu z teściową, wciąż mierzyć musiały się z tradycyjnym zestawem oczekiwań. Bardzo długo napotykały też na analogiczne problemy w miejscach pracy, zwłaszcza zdominowanych przez mężczyzn. Koreański ruch „MeToo” miał bardzo mocne podstawy i powstał wokół realnego i uzasadnionego poczucia krzywdy, równocześnie jednak wywołał poczucie zagrożenia u mężczyzn. W tym samym modelu społecznym mężczyzna, zwłaszcza młody, też nie miał na ogół łatwego życia. Stawiano przed nim duże wymagania finansowe, zarazem poddając go rozmaitym formom przemocy – od szkoły, przez obowiązkową służbę wojskową aż do miejsca pracy.

Seks i przemoc

Przemoc tymczasem jest w Korei wszechobecna, czy to pod postacią szkolnego znęcania się, czy wojskowej fali, a w przypadku młodych kobiet również molestowania, czy to ze strony szkolnych rówieśników, czy (o wiele częściej, co łączy się z obowiązkowym wspólnym biesiadowaniem) kolegów, a zwłaszcza przełożonych w pracy. Przemocy doświadczają sportowcy i artyści. Jeśli nie fizycznej, to werbalnej (i znów odsyłam do tekstu o „Fabryce trolli”). Jakie są źródła tego zjawiska? Tradycja społecznego konformizmu, tendencja do uniformizacji, jest wspólna dla Północy i Południa, choć objawia się w pozornie skrajnie różny sposób. W komunizmie to mundurki, byle jaka szarość, imponujące defilady i skomplikowane żywe układy podczas propagandowych widowisk. Na Południu żwawe i pstrokate układy taneczne gwiazd i operacje plastyczne w pogoni za ideałem piękna. I tu, i tu forsowna nauka i ciężka praca. Współzawodnictwo w imię idei towarzysza Kima lub rywalizacja, by dostać się na lepszą uczelnię, jak najlepiej ustawić się na rynku pracy. Nie wszyscy wytrzymują to tempo. Młodzi Koreańczycy z Południa czują się często uwięzieni w szalenie wymagającym, do pewnego stopnia wciąż kastowym systemie, pełnym dyskryminacji i szklanych sufitów. Stąd samobójstwa, stąd też odkładanie na wieczne potem decyzji o założeniu rodziny i, jeśli znajdą sobie współmałżonków, potomstwie. Młodzież coraz częściej jest tym doprowadzonym do ekstremum wyścigiem szczurów przemęczona, przedwcześnie wypalona, co skutkuje samobójstwami, radykalnym odcinaniem się od świata, samotnością z wyboru. Coraz częściej swoje otoczenie określają mianem: „Hell Joseon” (Joseon to jedna z rządzących Koreą dynastii). Na ich piekło składają się: presja edukacyjna, problemy ekonomiczne i poczucie braku perspektywy społecznego awansu. Nie są to czynniki sprzyjające rodzinie czy dzieciom.

Wojna domowa

I faktycznie, gdy eksperci analizują przyczyny demograficznej zapaści, najczęściej zwracają uwagę na wymienione wcześniej czynniki. Niemożność spełnienia wysokich społecznych oczekiwań, co przekłada się na alienację i brak wiary w siebie, a w konsekwencji również brak umiejętności nawiązywania kontaktów; rozdźwięk między tradycją a nowoczesnością również skutkujący często wycofaniem, czasem przybierającym ekstremalne formy. Do tego wszystkiego dochodzą czynniki ekonomiczne, często wtórne wobec już wymienionych problemów. Młodzi zderzają się więc z bardzo wysokimi cenami mieszkań (w czym widać podobieństwo z Polską, nasz rynek, coraz mocniej zdominowany przez patodeweloperkę wyraźnie zmierza w kierunku azjatyckim). Wszechobecna w procesie edukacji rywalizacja wymusza na rodzinach bardzo duże nakłady na zajęcia dodatkowe w specjalnych szkołach (hagwonach) prowadzących korepetycje na masową skalę. Kwestia szaleńczego wręcz nacisku na naukę ponad siły to jeden z częstych motywów koreańskich seriali i filmów, a dla młodzieży przyczyna narastającej frustracji. W popularnym kilka lat temu demaskatorskim dokumencie o życiu w Korei Północnej „Pod opieką wiecznego słońca” jako jeden z przykładów opresyjności systemu wskazano zajęcia szkolne kończące się nawet o godz. 22.00. Nie jest to jednak specyfika wyłącznie Północy, Południe swoje dzieci wychowuje, czy raczej tresuje, tak samo. Problemem jest też wspomniany już konflikt płci. Role męskie wciąż wzmacnia obowiązek służby wojskowej i opornie zmieniający się korporacyjny ład. Mężczyźni, wychowani przez matki i babcie, oczekują od żon opieki i obsługi na poziomie zaangażowania z czasów, gdy te obok obowiązków domowych nie pełniły jeszcze ról zawodowych. Kobiety czują się pokrzywdzone niższymi zarobkami i licznymi formami przemocy i molestowania (ostatnio jest to choćby epidemia nagrywania ich w sytuacjach intymnych ukrytymi kamerami i handel takimi nagraniami w internecie, zjawisko to w różnych formach istnieje od wielu lat). Mężczyźni także czują się pokrzywdzeni, jako element dyskryminacji odbierając obowiązek służby wojskowej czy oczekiwania ekonomiczne (najpierw płacenie za randki, później główny ciężar utrzymania rodziny). Gdy między płciami narastają uprzedzenia i niezrozumienie, trudno jest o budowanie relacji skutkujących potomstwem. Część kobiet tworzy zamknięte, sfeminizowane enklawy, głównie internetowe. Młodzi mężczyźni robią to samo, czasem wchodząc w niebezpieczny, pełen fantazji o kryminalnych zachowaniach radykalizm. Ten konflikt wpływa również na politykę, to właśnie antyfeministyczne postulaty wyniosły do władzy prezydenta, który teraz wsławił się dziwnym stanem wojennym. Z kolei pojęcie feminizmu w kraju, w którym w kwestii równouprawnienia jest wciąż dużo do zrobienia, zostało zawłaszczone przez grupę radykałek gotowych siłą ścinać koleżankom włosy w imię odrzucania tradycyjnych kanonów piękna i kobiecości.

Ofiary własnego sukcesu?

Tymczasem państwo zaczyna wpadać w panikę. Za chwilę zabraknie pracowników, konsumentów, wreszcie będących gwarantem bezpieczeństwa żołnierzy. Kolejne rządowe strategie, takie jak wprowadzanie nowych świadczeń i zasiłków czy ułatwień na rynku pracy, a na poziomie lokalnym nawet organizowania masowych randek (!), nie przynoszą oczekiwanych skutków, a kraj musi ratować się pracą migrantów, pojawiają się nawet koncepcje umożliwienia im służby wojskowej. Być może najlepszym rozwiązaniem kryzysu demograficznego byłoby zjednoczenie obu Korei, do niego jednak droga wydaje się dziś bardzo daleka. Taka historyczna zmiana rodziłaby zresztą setki nowych problemów. Jak wiemy, nie w pełni udało się nawet pełne zjednoczenie Niemiec, a różnice między obiema Koreami są dziś dużo głębsze. Środki doraźne wydają się być niewystarczające, ponieważ kryzys ma charakter systemowy, wynikający z paradoksu: dokonując cywilizacyjnego, gospodarczego i społecznego skoku, Korea Południowa nie może wyzwolić się z gorsetu dawnych przyzwyczajeń. Znalezienie rozwiązania łamigłówki jest dla tego pracowitego narodu kwestią życia i śmierci.

CZYTAJ TAKŻE:

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe