Donald Tusk zrezygnował ze szczytu UE w Polsce, bo... gości witałby prezydent Andrzej Duda
Szymańska-Borginon: Oczekiwania wobec Warszawy są "ogromne
Korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon w swoim noworocznym tekście zajęła się tym, jaka przyszłość czeka polską prezydencję w Unii Europejskiej. Jej zdaniem oczekiwania wobec Warszawy są "ogromne".
Polska ma szansę odegrać rolę w zapewnieniu finansowania unijnemu przemysłowi obronnemu, a także może stać się krajem, który de facto doprowadzi do rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą, czyli do otwarcia pierwszych rozdziałów negocjacyjnych. Ambicją Polski jest także uchwalenie mocnego, 16. pakietu sankcji wobec Rosji
– twierdzi dziennikarka.
- Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka
- "To niedopuszczalne w demokratycznym państwie". RPO nie przebiera w słowach
"Rząd Donalda Tuska nie chciał, żeby prezydent Andrzej Duda witał unijnych przywódców"
Szymańska-Borginon pisząc o trudnościach, które mogą spotkać Polskę, wymienia m.in. kampanię związaną z wyborami prezydenckimi.
Korespondentka RMF FM zwróciła uwagę, że "jeszcze przed rozpoczęciem prezydencji zapadła decyzja, żeby nie organizować w kraju żadnego nieformalnego szczytu, chociaż zazwyczaj kraj sprawujący prezydencję zabiega o zorganizowanie takiego szczytu u siebie, bo to prestiż, możliwość wpływania na decyzje i zaprezentowania kraju".
Dlaczego zrezygnowano ze szczytu? Zdaniem Katarzyny Szymańskiej-Borginon "rząd Donalda Tuska nie chciał, żeby prezydent Andrzej Duda witał unijnych przywódców i był gospodarzem takiego spotkania, wolał więc zrezygnować z organizacji szczytu".
- Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Nie żyje ikona polskiej sceny muzycznej
- "Że wam nie jest wstyd!". Burza po emisji popularnego programu Polsatu
Polska prezydencja w UE
To drugi raz, kiedy Polska sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – poprzednia przypadała na drugie półrocze 2011 r. Tym razem hasłem przewodnim będzie: "Bezpieczeństwo, Europo". Polska będzie chciała skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie, począwszy od stycznia i lipca danego roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję są odpowiedzialni m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.
Według informacji Pani Redaktor @Sz_Borginon rząd @donaldtusk zrezygnował z organizacji nieformalnego szczytu liderów UE w Polsce, bo … uczestników spotkania musiałby witać Prezydent @AndrzejDuda.
— Adrian Biernacki 🇵🇱 (@Adr_Biernacki) January 2, 2025
Przecież to jest niepojęte by aż w tak wielkim poważaniu mieć interes narodowy. pic.twitter.com/iDEEl6CZFZ