Korea Południowa: Prezydent Duda i przewodniczący parlamentu rozmawiali o współpracy zbrojeniowej
– Uważam tę wizytę za bardzo ważną, w bardzo ważnych czasach – mówił Andrzej Duda na początku rozmów. Jak wskazał, Republika Korei Południowej jest naszym najbliższym sojusznikiem w tej części świata.
Czytaj również: Nowe szokujące informacje nt. sprawy immunitetu Romanowskiego
Rozmowy na szczycie
– Śmiało mogę powiedzieć, że po 35 latach jesteśmy także wypróbowanymi partnerami gospodarczymi – zaznaczył.
Prezydent RP rozmawiał z przewodniczącym Zgromadzenia o współpracy gospodarczej, także w zakresie przemysłu zbrojeniowego, oraz na temat relacji polsko-koreańskich.
Podczas wizyty w Korei Płd. prezydent RP spotka się z prezydentem Yoon Suk-yeolem, premierem Han Duck–soo, a także przedstawicielami koreańskiego biznesu.
Czytaj również: „Rzeczpospolita”: Złe prognozy przemysłu motoryzacyjnego
Wizyty w zakładach zbrojeniowych
Andrzej Duda odwiedzi też dwa zakłady zbrojeniowe: Hyundai Rotem, który odpowiada za dostarczenie polskiej armii czołgów K2, oraz Hanwha Aerospace – produkujący przekazywane do Polski armatohaubice K9 oraz wyrzutnie rakiet Chunmoo, oparte na pojazdach Jelcz. Trzecim ważnym partnerem Polski w dziedzinie obronności jest Korea Aerospace Industries, z którym nasz kraj współpracuje przy pozyskaniu samolotów FA-50.
Andrzejowi Dudzie towarzyszą szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak i doradca Rafał Kos.
Czytaj również: Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej: To dobrze dla klimatu