28. Lekcja Historii w rocznicę napaści ZSRR na Polskę
Przypominając tragiczne wydarzenia II wojny światowej, zwracano uwagę na cztery najważniejsze daty z tamtego okresu:
Podpisanie paktu Ribbentrop–Mołotow 23 sierpnia 1939, który w tajnym dodatkowym protokole dokonywał podziału Europy Środkowej – w tym Polski – pomiędzy Niemcy a Rosję.
Napaść nazistowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku i początek II wojny światowej. Agresja nastąpiła bez wypowiedzenia wojny na całej długości granicy, a jej symbolem stał się ostrzał Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein.
Atak Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku na całej długości granicy wschodniej, tj. ponad 1400 km, określany często mianem "noża wbitego w plecy". Rosjanie tłumaczyli agresję na terytorium II Rzeczpospolitej "troską Rządu Sowieckiego o zamieszkującą terytorium Polski pobratymczą ludność ukraińską i białoruską" oraz "wewnętrznym bankructwem państwa polskiego".
Podpisanie w Moskwie traktatu o granicach i przyjaźni między Niemcami a ZSRR 28 września 1939 roku, co oznaczało przypieczętowanie współpracy zbrodniczych reżimów i ostateczny podział Polski. W tajnym protokole skorygowano i wyznaczono wspólną granicę Niemiec i Rosji na terytorium II Rzeczpospolitej.
Apel Poległym i Pomordowanym
W trakcie wydarzenia delegacje nauczycieli i uczniów zapaliły znicze i złożyły kwiaty pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Kilka słów do młodzieży skierował również przewodniczący mazowieckiej Solidarności. Dariusz Paczuski wyraził dumę z postawy uczniów i ich licznej obecności. Podkreślał też wagę i znaczenie pielęgnowania polskiej historii.
Spotkanie zakończyło się apelem "Poległym i Pomordowanym – nasza Pamięć i Modlitwa".
Wydarzenie jest organizowane od 1996 przez nauczycieli zrzeszonych w NSZZ "Solidarność" i Fundację "Golgota Wschodu".
W tym roku prelegentami byli: przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Jerzy Smoliński oraz przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania Warszawa Ochota-Włochy Małgorzata Zgagowska.
ZOBACZ TAKŻE: Oświatowa „S” chce uchylenia zapisu o odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczyciela
Uroczystości w Małopolsce
Rocznicę napaści ZSRR na Polskę upamiętniono również w Małopolsce.
Delegacja Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie. Pod tym samym Krzyżem, tylko że w Gorlicach, hołd obrońcom naszej Ojczyzny oddał wiceprzewodniczący Regionu Małopolskiego Krzysztof Kotowicz.
Msza Święta w Częstochowie
Z kolei w Regionie Częstochowskim związkowcy z NSZZ "Solidarność" na czele z przewodniczącym Jackiem Strączyńskim wzięli udział we Mszy Świętej w intencji częstochowian zamordowanych przez Sowietów w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscowościach. Nabożeństwo odprawił ks. Piotr Sokolski.