List gończy za Pawłem Szopą. Jest oświadczenie twórcy Red is Bad
"Pozbawiono mnie prawa do obrony"
W związku z informacją o wydaniu za mną listu gończego chciałbym oświadczyć, że od początku tej sprawy deklarowałem i nadal deklaruję pełną gotowość do współpracy z organami ścigania w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności. Przez ponad pół roku od momentu, kiedy dowiedziałem się o prowadzeniu postępowania udzielałem wszelkich wyjaśnień i byłem w kontakcie z prokuraturą
– pisze Paweł Szopa w oświadczeniu opublikowanym przez jego obrońcę, mec. Bartosza Lewandowskiego. Jak dodaje, decyzja uwzględniająca zażalenie prokuratury na postanowienie o niezastosowaniu wobec niego aresztu została podjęta podczas posiedzenia sądu, w którym uniemożliwiono udział jego obrońców.
Pozbawiono mnie w ten sposób prawa do obrony i postawiono pod znakiem zapytania szanse na sprawiedliwy i uczciwy proces. Nie chcąc uczestniczyć w medialnym przedstawieniu, za pośrednictwem moich obrońców złożyłem wniosek o wydanie listu żelaznego. Umożliwi mi on stawienie się przed sądem i złożenie szczegółowych zeznań. Mam nadzieję, że wniosek zostanie uwzględniony i będę mógł przedstawić wszystkie dowody, które znacząco odbiegają od przebiegu wydarzeń opisywanych przez media na podstawie przecieków. Paweł Szopa
– podsumowuje Paweł Szopa.
Czytaj również: Kandydat PiS na prezydenta. Nowe informacje
List gończy za Pawłem Szopą
Prokuratura poinformowała we wtorek, że Katowicki Sąd Okręgowy uwzględnił zażalenie prokuratora i nakazał areszt na 90 dni przedsiębiorcy Pawła Szopy, jednego z podejrzanych w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W związku z powyższym, prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu podejrzanego listem gończym.
Paweł Szopa to twórca marki Red is Bad.
Śledztwo w niniejszej sprawie wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. W dniu 12 kwietnia 2024 roku sprawa została przejęta do dalszego prowadzenia przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Przedmiot śledztwa dotyczy m.in. dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego, tj. czynu z art. 231 § 2 k.k.
– podaje prokuratura.