Prezes TK wzywa Hołownię. Jest dokument

Co musisz wiedzieć?
- Prezes TK Bogdan Święczkowski odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych z KRRiT.
- W poniedziałek 28 lipca na stronie TK opublikowano pismo skierowane do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
- Święczkowski wezwał Hołownię do respektowania "ostatecznych i powszechnie obowiązujących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego".
Prezes TK wzywa Hołownię
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych z KRRiT i jej przewodniczącym Maciejem Świrskim. W poniedziałek 28 lipca na stronie internetowej TK ukazało się pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
Bogdan Święczkowski wezwał Szymona Hołownię do respektowania "ostatecznych i powszechnie obowiązujących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego".
Prezes Bogdan Święczkowski wskazał, że zgodnie z wyrokami TK decyzje podejmowane przez Sejm w zakresie odpowiedzialności konstytucyjnej najwyższych przedstawicieli organów państwa, tj. Przewodniczącego KRRiT oraz Prezesa Narodowego Banku Polskiego, nie wywołują skutków prawnych
– czytamy w komunikacie TK.
"Sytuacja godzi w zasady ustrojowe państwa"
Jak podkreślono w komunikacie, "sytuacja, w której organ władzy ustawodawczej, całkowicie lekceważy w swej działalności ostateczne i powszechnie obowiązujące orzeczenie, pochodzące od organu władzy sądowniczej, jednoznacznie godzi w zasady ustrojowe państwa polskiego".
- Komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa
- Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim
- TV Republika: Policja weszła do siedziby KRRiT
- Pilny komunikat IMGW
- Nie żyje syn Bogusława Hutka. Piotr Duda składa kondolencje
- Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów
- TVP zignorowała apel Powstańców. Tomasz Wolny: niepojęte
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Żurek po wyjściu z toalety wpadł pod przemysłowy odkurzacz. 5 lat procesował się o odszkodowanie
Sejm za Trybunałem Stanu dla Macieja Świrskiego
W piątek 25 lipca Sejm opowiedział się za pociągnięciem do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego.
Za podjęciem uchwały opowiedziało się 155 posłów KO, 30 posłów PSL, 30 posłów Polski 2050, 20 posłów Lewicy i dwaj posłowie niezrzeszeni. Przeciw było 174 posłów PiS, jeden poseł Konfederacji i czterej posłowie koła Wolni Republikanie. Od głosu wstrzymało się 14 posłów Konfederacji i dwaj posłowie koła Konfederacji Korony Polskiej.
Świrski: KRRiT będzie działać tak, jak do tej pory
Po piątkowym głosowaniu w Sejmie Maciej Świrski oświadczył, że "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie działać tak, jak działała do tej pory".
– Nie będę się podawał do dymisji, ani nie będę się zawieszał, ani też nie będę zmieniał swojej pozycji w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji – powiedział Świrski. Dodał, że nie uznaje wyniku sejmowego głosowania.
Także w ocenie Trybunału Konstytucyjnego decyzja Sejmu nie wywołuje skutków prawnych.