Niepokojące prognozy IMGW. Rząd: Sytuacja jest naprawdę trudna

Co musisz wiedzieć?
- Wody Polskie i IMGW ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu w najbliższych dniach, które mogą prowadzić do gwałtownych wzrostów poziomu wód, podtopień i powodzi błyskawicznych – zwłaszcza na terenach wyżynnych i zurbanizowanych.
- Sytuacja na zbiornikach przeciwpowodziowych (np. Brody, Sulejów, Szreńsk) jest stabilna i stale monitorowana, a pojemności retencyjne spełniają wymagania instrukcji gospodarowania wodą.
- Najpoważniejsza sytuacja panuje w rejonie Bielska-Białej, gdzie rzeki Wapienica, Iłownica i Biała przekroczyły stany alarmowe; służby – w tym Wojska Obrony Terytorialnej – są w gotowości.
- Zalane ulice odnotowano w wielu miejscach kraju, m.in. w Bełchatowie, Bielsku-Białej i Radomsku – zagrożenie dotyczy także województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.
IMGW: Intensywne opady deszczu
Zgodnie z wydanym przez IMGW-PIB komunikatem i ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi, w ciągu najbliższych dni w Polsce prognozowane są intensywne opady deszczu związane z układem niżowym, który znad rejonu Morza Śródziemnego przemieszcza się nad południowo-wschodnią Polskę i może utrzymywać się nad krajem przez kilka dni.
Należy spodziewać się gwałtownych wzrostów stanów wód, zwłaszcza na terennych wyżynnych i na terenach zurbanizowanych. Możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, zwłaszcza na wyżej wymienionych terenach. Istnieje możliwość występowania lokalnych podtopień oraz powodzi błyskawicznych.
- Komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa
- Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim
- TV Republika: Policja weszła do siedziby KRRiT
- Nie żyje syn Bogusława Hutka. Piotr Duda składa kondolencje
- Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów
Wody Polskie: zbiorniki mają zapas
Zbiorniki przeciwpowodziowe, jak zapełniają Wody Polskie, pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Posiadają pojemności powodziowe równe bądź większe niż wymagane w instrukcjach. "Na wodowskazie Szreńsk (rzeka Mławka) aktualnie przekroczony jest stan ostrzegawczy, ale sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Nadzór Wodny w Mławie" - czytamy w komunikacie Wód Polskich w Warszawie.
Rząd: Sytuacja jest trudna. Gdzie najgroźniej?
Sytuacja w Polsce jest jednak wciąż groźna. – W kilku miejscach sytuacja jest naprawdę trudna – powiedział w poniedziałek rano minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.
Poinformował, że najpoważniejsze zagrożenie występuje w rejonie Bielska-Białej i okolicznych gmin. Dotyczy to przede wszystkim rzek Wapienica, Iłownica i Biała, których poziom wód znacznie przekroczył stany alarmowe.
– W tej chwili sytuacja jest monitorowana i pod pełną kontrolą – zapewnił minister. Dodał, że wszystkie służby są w pełnej gotowości, w tym również Wojska Obrony Terytorialnej, które w razie potrzeby mogą natychmiast przystąpić do działań.
Najwięcej zgłoszeń dotyczy województw:
- śląskiego,
- małopolskiego,
- opolskiem,
- świętokrzyskiego,
- łódzkiem.
Zdjęcia z zalanych terenów
W sieci można znaleźć zdjęcia, na których widać zalane ulice miejscowości w różnych częściach Polski. Są to między innymi tereny Bełchatowie, Bielsko Białej czy Radomsku.
Sytuacja w Bełchatowie. Zdjęcia dzięki uprzejmości @WarNewsPL1 pic.twitter.com/XlTo4nLRnb
— Remiza.pl (@remizacompl) July 28, 2025
Od wczoraj na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego odnotowano 381 interwencji. W działaniach jest prawie 100 strażaków.
— Remiza.pl (@remizacompl) July 28, 2025
foto. KM PSP B-B pic.twitter.com/cQGkwladSM
Radomsko po ulewie. foto. @Radomsko24pl pic.twitter.com/znR9cj86Hg
— Remiza.pl (@remizacompl) July 28, 2025