Muzeum Powstania Warszawskiego: Dzięki współpracy z Wojewodą wyremontowano 82 groby powstańcze
Dotychczasowe tzw. mieczokrzyże są w bardzo złym stanie, napisy często są już nieczytelne a stan techniczny nagrobków pozostawiał wiele do życzenia. Wspólnie z Wojewodą Mazowieckim, który opiekuje się grobami wojennymi, wybudowaliśmy i poddaliśmy renowacji 82 miejsca pamięci. Dzięki temu dwa pierwsze rzędy w kwaterze nabrały całkowicie „powstańczego” charakteru
– mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wyremontowane mogiły są charakterystyczne i wykonywane według projektu artysty-rzeźbiarza Dariusza Kowalskiego – szare betonowe krzyże, na których umieszczone są tabliczki z symbolem Polski Walczącej z czerwonego piaskowca oraz tabliczki epitafijne z piaskowca szydłowieckiego. Z budżetu wojewody przeznaczono na remont 94 tys. zł. Środki zostały przeznaczone na renowację krzyży oraz odnowienie zieleni.
Groby wojenne to ważna część pamięci historycznej. Naszym obowiązkiem jest przywracanie tej pamięci, ponieważ Ci młodzi ludzi poświęcając swoje życie, walczyli o wolność przyszłych pokoleń.
– powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.
W przyszłym roku Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Wojewodą Mazowieckim zaplanowało dokończenie rozpoczętej realizacji. W ten sposób cała wspomniana kwatera doczeka się rewitalizacji.
Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojej działalności zajmuje się m.in. renowacją mogił powstańczych. Zachowanie pamięci o Powstańcach ma dla muzeum pierwszorzędne znaczenie. Na ten szczytny cel przeprowadzane są każdego roku publiczne zbiórki, które wspólnie z Muzeum przeprowadza Społeczny Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku (Komitet ’44). Na specjalne konto wpływają również kwoty od darczyńców. To pokazuje, jak duże znaczenie dla społeczeństwa ma ta inicjatywa. Do 2016 r. Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontowało 80 powstańczych mogił. W 2017 r. wyremontowało 36 mogił (we wspomnianej już kwaterze B-8) oraz 7 pojedynczych, zaniedbanych grobów powstańczych w kwaterze A-27, na terenie tej nekropolii. Łącznie w br. Muzeum wydało na ten cel niemal 110 tys. zł pochodzących ze zbiórek publicznych.
źródło: informacja prasowa