Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów

W dniu 1 września w Toruniu odbyły się wojewódzkie obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia miały na celu uhonorowanie pamięci o tym przełomowym wydarzeniu w historii województwa kujawsko - pomorskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w katedrze świętych Janów. Obchodom przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Uczestnicy mieli okazję wspólnie przypomnieć sobie dramatyczne zaułki historii oraz oddać hołd wszystkim, którzy cierpieli na skutek wojny. To ważne wydarzenie miało na celu nie tylko refleksję nad przeszłością, ale także uświadomienie nowym pokoleniom konieczności pielęgnowania pamięci historycznej.
bp Wiesław Śmigiel Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów
bp Wiesław Śmigiel / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Patryk012 - Own work

Bezlitosne mordowanie

W swojej homilii bp Śmigiel odniósł się do historycznych wydarzeń wojennych, przywołując kontekst dawnego województwa pomorskiego, do którego należał m.in. Toruń. - Na obszarze przedwojennego województwa pomorskiego niemiecki okupant bezlitośnie zamordował wielu ludzi, reprezentujących różnorodne klasy społeczne. To niezwykle ważne, że ich pamięć została uhonorowana poprzez pomnik, który stanowi dzisiaj miejsce naszej refleksji i zgromadzeń. W dawnej diecezji chełmińskiej, w trakcie tragicznych lat II wojny światowej, straciło życie ponad 50 proc. duchowieństwa, co jest porażającym świadectwem tamtych brutalnych czasów. Oprócz tego, wiele innych ruchów społecznych oraz niewinne grupy ludzi padły ofiarą zbrodniczych działań okupanta. Te dramatyczne wydarzenia wciąż pozostają w naszej pamięci, przypominając o tragicznej cenie, jaką zapłaciła ludzkość za wolność - stwierdził.

Czytaj także: Abp Guzdek w rocznicę wybuchu 2WŚ: Jeśli nie chcemy kolejnej katastrofy, potrzebujemy powrotu do prawdy

Uwierzyliśmy, że nikt nam nie zagrozi

Ordynariusz diecezji toruńskiej nawiązał do wartości pokoju. - Po zakończeniu wojny przyszło nam cieszyć się czasem pokoju, który wydawał się tak trwały, jak nigdy dotąd. Uwierzyliśmy, że nikt nie będzie w stanie zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Dziś jednak z niepokojem spoglądamy w przyszłość, obawiając się, że ten cenny pokój może zostać naruszony. Ta troska wypływa z głębokiej świadomości kruchości naszej teraźniejszości, której fundamenty zbudowane są na pamięci - podkreślił.

"Pokój nie jest stanem, który nam przysługuje na zawsze"

Bp Śmigiel, odnosząc się także do wydarzeń z 17 września, kiedy to sowiecka agresja stała się realnym zagrożeniem dla naszej ojczyzny, podkreślił, jak niezwykle istotne jest, byśmy z pokorą przyglądali się historii. - Spotykamy się nie tylko po to, by analizować minione wydarzenia, lecz aby lepiej zrozumieć, jak możemy wspólnie żyć w harmonii i pokoju. Warto zaznaczyć, że pokój nie jest stanem, który nam przysługuje na zawsze, ale darem, który wymaga nieustannego zabiegania i dbałości. Nasza codzienna egzystencja nie może być oderwana od wartości, które są fundamentem życia społecznego. Musimy być świadomi, że obecność Boga, jako źródła prawa i moralności, jest kluczowa, aby pokój mógł być w naszych sercach i wśród nas. To od nas zależy, czy uczynimy z pokoju trwały element naszego życia, czy tylko chwilowy stan, który może się ulotnić - zaznaczył.

Czytaj także: Bp Jezierski: Niemcy widzieli w Polakach rezerwuar taniej siły roboczej i ludzi półdzikich

Obchody

W Mszy świętej wzięli udział między innymi marszałek województwa, Piotr Całbecki, prezydent Torunia, Paweł Gulewski, a także dowódca Garnizonu Toruń, pułkownik Roman Piotrowski oraz wielu działaczy Solidarności, wśród których znaleźli się także przedstawiciele władz mundurowych. Przed rozpoczęciem Eucharystii zgromadzeni oddali hołd, składając kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującym się przy alei Jana Pawła II, a także pod tablicą NSZZ Solidarność. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy udali się do Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, aby w sposób godny oddać cześć pamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Ks. Przemysław Witkowski/ Centrum Medialne Diecezji Toruńskiej


 

POLECANE
Paulina Matysiak podziękowała Sławomirowi Mentzenowi z ostatniej chwili
Paulina Matysiak podziękowała Sławomirowi Mentzenowi

We wtorek wieczorem posłowie Konfederacji zrywając kworum uniemożliwili usunięcie poseł Pauliny Matysiak z komisji infrastruktury. 

Zbigniew Kuźmiuk: Gwałtowny skok inflacyjny po decyzjach rządu Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Gwałtowny skok inflacyjny po decyzjach rządu Tuska

Główny Urząd Statystyczny (GUS), opublikował tzw. szybki szacunek inflacji konsumenckiej (CPI) za wrzesień, z którego wynika, że wyniosła ona aż 4,9 proc. w ujęciu rok do roku. Według tych danych na taki wyraźny skok inflacji w stosunku do sierpnia (wtedy wyniosła 4,3 proc. w ujęciu r/r) miały przede wszystkim wpływ ceny nośników energii, które wzrosły aż 11,4 proc. w ujęciu r/r i ceny żywności , które wzrosły o 4,7 proc. w ujęciu r/r. A więc wyraźny wzrost inflacji jest spowodowany przede wszystkim decyzjami rządu Tuska, czyli podwyżką stawek VAT na żywność z 0 proc. do 5 proc., która obowiązuje od 1 kwietnia tego roku i uwolnieniem cen energii elektrycznej, gazu i ciepła systemowego, która obowiązuje od 1 lipca tego roku.

Fiasko amerykańskiej misji Zełenskiego. Dramatyczne konsekwencje dla Ukrainy tylko u nas
Fiasko amerykańskiej misji Zełenskiego. Dramatyczne konsekwencje dla Ukrainy

Zachodnia prasa coraz częściej pisze o nieuchronności rozmów pokojowych Ukrainy z Rosją i o tym – choć nie wprost – że Kijów musi się pogodzić z faktyczną utratą terytoriów straconych od 2022 roku, tak jak musiał pogodzić się z utratą ziem w latach 2014-2015. Słynny „plan zwycięstwa”, z którym Wołodymyr Zełenski udał się w kilkudniową podróż do USA, okazał się niewiele wartym zbiorem pobożnym życzeń i przede wszystkim żądań jeszcze większej pomocy wojskowej i finansowej od Zachodu.

Wiceminister Gdula najpierw przeprowadził skandaliczny szturm na polską naukę, a później zes**ł się ze strachu z ostatniej chwili
"Wiceminister Gdula najpierw przeprowadził skandaliczny szturm na polską naukę, a później zes**ł się ze strachu"

W związku ze skandalami w polskich instytucjach naukowych, Kanał Zero zorganizował debatę, na której jednym z gości miał być podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Maciej Gdula. Polityk nie dotarł jednak do studia.

Atak rakietowy Iranu na Izrael. Jest reakcja USA z ostatniej chwili
Atak rakietowy Iranu na Izrael. Jest reakcja USA

Prezydent USA Joe Biden nakazał armii USA udzielenie pomocy Izraelowi wobec ataku rakietowego, który nastąpił z Iranu.

Polak bronił Ukrainki. Gruzin oddał do niego sześć strzałów z ostatniej chwili
Polak bronił Ukrainki. Gruzin oddał do niego sześć strzałów

Na ulicy Warszawskiej w Otwocku doszło do szokujących zdarzeń. Gruzin będący kierowcą warszawskiej sieci Taxi oddał sześć strzałów w kierunku Polaka, który stanął w obronie swojej ukraińskiej partnerki.

Atak rakietowy Iranu na Izrael. Syreny alarmowe w całym Izraelu [WIDEO] z ostatniej chwili
Atak rakietowy Iranu na Izrael. "Syreny alarmowe w całym Izraelu" [WIDEO]

Z Iranu zostały wystrzelone rakiety w stronę Izraela – poinformowała w środę armia izraelska.

Skandal w IDEAS NCBR to nie wszystko. Szokujące doniesienia o sytuacji w NASK z ostatniej chwili
Skandal w IDEAS NCBR to nie wszystko. Szokujące doniesienia o sytuacji w NASK

Wygląda na to, że afera wokół wyboru prezesa Rady Naukowej IDEAS NCBR, która wstrząsnęła rządem w ostatnich dniach, nie jest jedynym przykładem fatalnego zarządzania polskimi instytucjami naukowymi przez nominatów Donalda Tuska. Dr Marcin Kotowski z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK Science opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym naświetlił sytuację w swojej instytucji.

Platforma Obywatelska straciła Zamość z ostatniej chwili
Platforma Obywatelska straciła Zamość

Jak donosi "Dziennik Wschodni", w Radzie Miasta w Zamościu doszło do przewrotu. Przewodniczącym Rady, na miejsce Agnieszki Jaczyńskiej z Platformy Obywatelskiej, został Piotr Błażewicz z PiS.

Immunitet posła Romanowskiego. Jest decyzja Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z ostatniej chwili
Immunitet posła Romanowskiego. Jest decyzja Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Komisja Regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wydała rekomendację, by uchylić immunitet posłowi Marcinowi Romanowskiemu z Suwerennej Polski. 

REKLAMA

Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów

W dniu 1 września w Toruniu odbyły się wojewódzkie obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia miały na celu uhonorowanie pamięci o tym przełomowym wydarzeniu w historii województwa kujawsko - pomorskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w katedrze świętych Janów. Obchodom przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Uczestnicy mieli okazję wspólnie przypomnieć sobie dramatyczne zaułki historii oraz oddać hołd wszystkim, którzy cierpieli na skutek wojny. To ważne wydarzenie miało na celu nie tylko refleksję nad przeszłością, ale także uświadomienie nowym pokoleniom konieczności pielęgnowania pamięci historycznej.
bp Wiesław Śmigiel Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów
bp Wiesław Śmigiel / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Patryk012 - Own work

Bezlitosne mordowanie

W swojej homilii bp Śmigiel odniósł się do historycznych wydarzeń wojennych, przywołując kontekst dawnego województwa pomorskiego, do którego należał m.in. Toruń. - Na obszarze przedwojennego województwa pomorskiego niemiecki okupant bezlitośnie zamordował wielu ludzi, reprezentujących różnorodne klasy społeczne. To niezwykle ważne, że ich pamięć została uhonorowana poprzez pomnik, który stanowi dzisiaj miejsce naszej refleksji i zgromadzeń. W dawnej diecezji chełmińskiej, w trakcie tragicznych lat II wojny światowej, straciło życie ponad 50 proc. duchowieństwa, co jest porażającym świadectwem tamtych brutalnych czasów. Oprócz tego, wiele innych ruchów społecznych oraz niewinne grupy ludzi padły ofiarą zbrodniczych działań okupanta. Te dramatyczne wydarzenia wciąż pozostają w naszej pamięci, przypominając o tragicznej cenie, jaką zapłaciła ludzkość za wolność - stwierdził.

Czytaj także: Abp Guzdek w rocznicę wybuchu 2WŚ: Jeśli nie chcemy kolejnej katastrofy, potrzebujemy powrotu do prawdy

Uwierzyliśmy, że nikt nam nie zagrozi

Ordynariusz diecezji toruńskiej nawiązał do wartości pokoju. - Po zakończeniu wojny przyszło nam cieszyć się czasem pokoju, który wydawał się tak trwały, jak nigdy dotąd. Uwierzyliśmy, że nikt nie będzie w stanie zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Dziś jednak z niepokojem spoglądamy w przyszłość, obawiając się, że ten cenny pokój może zostać naruszony. Ta troska wypływa z głębokiej świadomości kruchości naszej teraźniejszości, której fundamenty zbudowane są na pamięci - podkreślił.

"Pokój nie jest stanem, który nam przysługuje na zawsze"

Bp Śmigiel, odnosząc się także do wydarzeń z 17 września, kiedy to sowiecka agresja stała się realnym zagrożeniem dla naszej ojczyzny, podkreślił, jak niezwykle istotne jest, byśmy z pokorą przyglądali się historii. - Spotykamy się nie tylko po to, by analizować minione wydarzenia, lecz aby lepiej zrozumieć, jak możemy wspólnie żyć w harmonii i pokoju. Warto zaznaczyć, że pokój nie jest stanem, który nam przysługuje na zawsze, ale darem, który wymaga nieustannego zabiegania i dbałości. Nasza codzienna egzystencja nie może być oderwana od wartości, które są fundamentem życia społecznego. Musimy być świadomi, że obecność Boga, jako źródła prawa i moralności, jest kluczowa, aby pokój mógł być w naszych sercach i wśród nas. To od nas zależy, czy uczynimy z pokoju trwały element naszego życia, czy tylko chwilowy stan, który może się ulotnić - zaznaczył.

Czytaj także: Bp Jezierski: Niemcy widzieli w Polakach rezerwuar taniej siły roboczej i ludzi półdzikich

Obchody

W Mszy świętej wzięli udział między innymi marszałek województwa, Piotr Całbecki, prezydent Torunia, Paweł Gulewski, a także dowódca Garnizonu Toruń, pułkownik Roman Piotrowski oraz wielu działaczy Solidarności, wśród których znaleźli się także przedstawiciele władz mundurowych. Przed rozpoczęciem Eucharystii zgromadzeni oddali hołd, składając kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującym się przy alei Jana Pawła II, a także pod tablicą NSZZ Solidarność. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy udali się do Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, aby w sposób godny oddać cześć pamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Ks. Przemysław Witkowski/ Centrum Medialne Diecezji Toruńskiej



 

Polecane
Emerytury
Stażowe