Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów

W dniu 1 września w Toruniu odbyły się wojewódzkie obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia miały na celu uhonorowanie pamięci o tym przełomowym wydarzeniu w historii województwa kujawsko - pomorskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w katedrze świętych Janów. Obchodom przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Uczestnicy mieli okazję wspólnie przypomnieć sobie dramatyczne zaułki historii oraz oddać hołd wszystkim, którzy cierpieli na skutek wojny. To ważne wydarzenie miało na celu nie tylko refleksję nad przeszłością, ale także uświadomienie nowym pokoleniom konieczności pielęgnowania pamięci historycznej.
bp Wiesław Śmigiel Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów
bp Wiesław Śmigiel / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Patryk012 - Own work

Bezlitosne mordowanie

W swojej homilii bp Śmigiel odniósł się do historycznych wydarzeń wojennych, przywołując kontekst dawnego województwa pomorskiego, do którego należał m.in. Toruń. - Na obszarze przedwojennego województwa pomorskiego niemiecki okupant bezlitośnie zamordował wielu ludzi, reprezentujących różnorodne klasy społeczne. To niezwykle ważne, że ich pamięć została uhonorowana poprzez pomnik, który stanowi dzisiaj miejsce naszej refleksji i zgromadzeń. W dawnej diecezji chełmińskiej, w trakcie tragicznych lat II wojny światowej, straciło życie ponad 50 proc. duchowieństwa, co jest porażającym świadectwem tamtych brutalnych czasów. Oprócz tego, wiele innych ruchów społecznych oraz niewinne grupy ludzi padły ofiarą zbrodniczych działań okupanta. Te dramatyczne wydarzenia wciąż pozostają w naszej pamięci, przypominając o tragicznej cenie, jaką zapłaciła ludzkość za wolność - stwierdził.

Czytaj także: Abp Guzdek w rocznicę wybuchu 2WŚ: Jeśli nie chcemy kolejnej katastrofy, potrzebujemy powrotu do prawdy

Uwierzyliśmy, że nikt nam nie zagrozi

Ordynariusz diecezji toruńskiej nawiązał do wartości pokoju. - Po zakończeniu wojny przyszło nam cieszyć się czasem pokoju, który wydawał się tak trwały, jak nigdy dotąd. Uwierzyliśmy, że nikt nie będzie w stanie zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Dziś jednak z niepokojem spoglądamy w przyszłość, obawiając się, że ten cenny pokój może zostać naruszony. Ta troska wypływa z głębokiej świadomości kruchości naszej teraźniejszości, której fundamenty zbudowane są na pamięci - podkreślił.

"Pokój nie jest stanem, który nam przysługuje na zawsze"

Bp Śmigiel, odnosząc się także do wydarzeń z 17 września, kiedy to sowiecka agresja stała się realnym zagrożeniem dla naszej ojczyzny, podkreślił, jak niezwykle istotne jest, byśmy z pokorą przyglądali się historii. - Spotykamy się nie tylko po to, by analizować minione wydarzenia, lecz aby lepiej zrozumieć, jak możemy wspólnie żyć w harmonii i pokoju. Warto zaznaczyć, że pokój nie jest stanem, który nam przysługuje na zawsze, ale darem, który wymaga nieustannego zabiegania i dbałości. Nasza codzienna egzystencja nie może być oderwana od wartości, które są fundamentem życia społecznego. Musimy być świadomi, że obecność Boga, jako źródła prawa i moralności, jest kluczowa, aby pokój mógł być w naszych sercach i wśród nas. To od nas zależy, czy uczynimy z pokoju trwały element naszego życia, czy tylko chwilowy stan, który może się ulotnić - zaznaczył.

Czytaj także: Bp Jezierski: Niemcy widzieli w Polakach rezerwuar taniej siły roboczej i ludzi półdzikich

Obchody

W Mszy świętej wzięli udział między innymi marszałek województwa, Piotr Całbecki, prezydent Torunia, Paweł Gulewski, a także dowódca Garnizonu Toruń, pułkownik Roman Piotrowski oraz wielu działaczy Solidarności, wśród których znaleźli się także przedstawiciele władz mundurowych. Przed rozpoczęciem Eucharystii zgromadzeni oddali hołd, składając kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującym się przy alei Jana Pawła II, a także pod tablicą NSZZ Solidarność. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy udali się do Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, aby w sposób godny oddać cześć pamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Ks. Przemysław Witkowski/ Centrum Medialne Diecezji Toruńskiej


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów

W dniu 1 września w Toruniu odbyły się wojewódzkie obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia miały na celu uhonorowanie pamięci o tym przełomowym wydarzeniu w historii województwa kujawsko - pomorskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w katedrze świętych Janów. Obchodom przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Uczestnicy mieli okazję wspólnie przypomnieć sobie dramatyczne zaułki historii oraz oddać hołd wszystkim, którzy cierpieli na skutek wojny. To ważne wydarzenie miało na celu nie tylko refleksję nad przeszłością, ale także uświadomienie nowym pokoleniom konieczności pielęgnowania pamięci historycznej.
bp Wiesław Śmigiel Bp Śmigiel: 2WŚ to okres bezbronnych ofiar, udawanych sojuszy i podstępnych układów
bp Wiesław Śmigiel / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Patryk012 - Own work

Bezlitosne mordowanie

W swojej homilii bp Śmigiel odniósł się do historycznych wydarzeń wojennych, przywołując kontekst dawnego województwa pomorskiego, do którego należał m.in. Toruń. - Na obszarze przedwojennego województwa pomorskiego niemiecki okupant bezlitośnie zamordował wielu ludzi, reprezentujących różnorodne klasy społeczne. To niezwykle ważne, że ich pamięć została uhonorowana poprzez pomnik, który stanowi dzisiaj miejsce naszej refleksji i zgromadzeń. W dawnej diecezji chełmińskiej, w trakcie tragicznych lat II wojny światowej, straciło życie ponad 50 proc. duchowieństwa, co jest porażającym świadectwem tamtych brutalnych czasów. Oprócz tego, wiele innych ruchów społecznych oraz niewinne grupy ludzi padły ofiarą zbrodniczych działań okupanta. Te dramatyczne wydarzenia wciąż pozostają w naszej pamięci, przypominając o tragicznej cenie, jaką zapłaciła ludzkość za wolność - stwierdził.

Czytaj także: Abp Guzdek w rocznicę wybuchu 2WŚ: Jeśli nie chcemy kolejnej katastrofy, potrzebujemy powrotu do prawdy

Uwierzyliśmy, że nikt nam nie zagrozi

Ordynariusz diecezji toruńskiej nawiązał do wartości pokoju. - Po zakończeniu wojny przyszło nam cieszyć się czasem pokoju, który wydawał się tak trwały, jak nigdy dotąd. Uwierzyliśmy, że nikt nie będzie w stanie zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Dziś jednak z niepokojem spoglądamy w przyszłość, obawiając się, że ten cenny pokój może zostać naruszony. Ta troska wypływa z głębokiej świadomości kruchości naszej teraźniejszości, której fundamenty zbudowane są na pamięci - podkreślił.

"Pokój nie jest stanem, który nam przysługuje na zawsze"

Bp Śmigiel, odnosząc się także do wydarzeń z 17 września, kiedy to sowiecka agresja stała się realnym zagrożeniem dla naszej ojczyzny, podkreślił, jak niezwykle istotne jest, byśmy z pokorą przyglądali się historii. - Spotykamy się nie tylko po to, by analizować minione wydarzenia, lecz aby lepiej zrozumieć, jak możemy wspólnie żyć w harmonii i pokoju. Warto zaznaczyć, że pokój nie jest stanem, który nam przysługuje na zawsze, ale darem, który wymaga nieustannego zabiegania i dbałości. Nasza codzienna egzystencja nie może być oderwana od wartości, które są fundamentem życia społecznego. Musimy być świadomi, że obecność Boga, jako źródła prawa i moralności, jest kluczowa, aby pokój mógł być w naszych sercach i wśród nas. To od nas zależy, czy uczynimy z pokoju trwały element naszego życia, czy tylko chwilowy stan, który może się ulotnić - zaznaczył.

Czytaj także: Bp Jezierski: Niemcy widzieli w Polakach rezerwuar taniej siły roboczej i ludzi półdzikich

Obchody

W Mszy świętej wzięli udział między innymi marszałek województwa, Piotr Całbecki, prezydent Torunia, Paweł Gulewski, a także dowódca Garnizonu Toruń, pułkownik Roman Piotrowski oraz wielu działaczy Solidarności, wśród których znaleźli się także przedstawiciele władz mundurowych. Przed rozpoczęciem Eucharystii zgromadzeni oddali hołd, składając kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującym się przy alei Jana Pawła II, a także pod tablicą NSZZ Solidarność. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy udali się do Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, aby w sposób godny oddać cześć pamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Ks. Przemysław Witkowski/ Centrum Medialne Diecezji Toruńskiej



 

Polecane
Emerytury
Stażowe