Niemcy emigrują z Niemiec. Wielu do Polski
Wyżej opisany wzrost mobilności przypisywany jest szczególnie Rumunom (178 000), a następnie Ukraińcom, Polakom i Bułgarom. To jest forma mobilności w ramach Unii Europejskie i jej krajów sąsiednich. Dwie trzecie osób, które opuściły Niemcy, było obywatelami UE.
Czytaj również: Straż Graniczna wydała niepokojący komunikat
Niepokojące doniesienia. IMGW wydał komunikat
Wzrasta liczba emigrujących Niemców
Wzrost mobilności nie dotyczy jednak wyłącznie grupy osób o innym niż niemieckie pochodzeniu, ponieważ równocześnie od paru lat rośnie liczba rdzennych Niemców, którzy decydują się na stały wyjazd ze swojego kraju. W 2023 roku z Niemiec wyemigrowało łącznie prawie 265 000 Niemców. W tej grupie przeważają dwie grupy wiekowe. Szczególnie często emigrują ludzie młodzi, świeżo po ukończeniu studiów, oraz emeryci.
Najpopularniejszym krajem migracyjnym dla Niemców jest od wielu lat Szwajcaria. W 2023 roku do Szwajcarii wyemigrowało 20 973 Niemców. Jednak Austria i USA są również popularnymi krajami docelowymi. Jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej, to dużą rolę dla niemieckich emerytów nadal odgrywa Hiszpania. Polska w tym zestawieniu zajmuje czwarte miejsce w gronie krajów unijnych, do których udają się Niemcy.
Niemcy, którzy chcą być Szwajcarami
O ile liczba Niemców na stale mieszkających w Hiszpanii od paru lat spada, Szwajcaria stała się domem dla 315 960 obywateli Niemiec. O ile większość z tych emigrujących nie stara się o obywatelstwo kraju, do którego przybyli, to w przypadku Szwajcarii sytuacja wygląda inaczej.
W 2022 r. liczba Niemców, którzy przyjęli szwajcarskie obywatelstwo, osiągnęła nowy rekord – 8960 naturalizacji. Było to o 12,8% więcej niż w roku poprzednim. Na drugim miejscu znalazła się Szwecja: prawie 1320 Niemców zostało obywatelami Szwecji w 2022 r., czyli o 2,5% mniej niż w roku poprzednim. Liczba Niemców naturalizujących się we Francji również nieznacznie spadła: podczas gdy około 430 Niemców przyjęło obywatelstwo francuskie w 2021 roku, liczba ta wyniosła nieco poniżej 420 w 2022 roku
– podaje niemiecki urząd statystyczny.
Natomiast duński urząd demograficzny wskazuje w ostatnim roku na znaczny wzrost osiedlających się Niemców w miejscowościach przygranicznych po duńskiej stronie granicy. W dniu 1 stycznia 2020 r. było to 4670 osób, po czym ich liczba gwałtownie wzrosła w kolejnych latach. W dniu 1 stycznia 2024 r. w duńskich gminach przygranicznych mieszkało około 8200 osób z niemieckim paszportem. Odpowiada to wzrostowi o ponad 80% w ciągu czterech lat.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]