IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W niedzielę i w poniedziałek kontynuacja upałów i burz w całym kraju. Temperatura do 31 st. C. W trakcie burz porywy wiatru lokalnie do 90 km/h i opady do 55 mm - poinformowała PAP Anna Woźniak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
termometr, pogoda  IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
termometr, pogoda / rawpixel.com

IMGW wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami dla całego kraju. Przed burzami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Komunikat IMGW 

Jak poinformowało IGWW, nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia, jedynie częściowo zachód i wschód kontynentu znajduje się w zasięgu wyżów. Polska jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Na północy i zachodzie kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny, na którym tworzy się płytki ośrodek niżowy. Do tych rejonów dociera powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostaje w gorącej masie powietrza zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

"W niedzielę kontynuacja upałów i sytuacji burzowej właściwie w całym kraju" - poinformowała Anna Woźniak. Dodała, że zachmurzenie będzie małe, z przelotnymi opadami deszczu. Najbardziej gwałtowne burze mogą się pojawić od północy, północnego wschodu, przez centrum kraju, po południowy zachód - tutaj burzom będą towarzyszyć ulewne i nawalne deszcze, z opadami do 40-50 mm oraz silny wiatr, o porywach 70 km/h, miejscami nawet 90 km/h.

Temperatura maksymalna wyniesie od 27 do 31 st. C. "Nieco chłodniej będzie na północnym zachodzie i w rejonach podgórskich Karpat, od 23 do 26 st. C" - poinformowała synoptyk IMGW. Najchłodniej będzie na samym Wybrzeżu, 20-23 st. C.

Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych, tylko na zachodzie przeważnie zmienny, a na samym wybrzeżu i na północnym zachodzie okresami umiarkowany i zachodni bądź północno-zachodni.

Noc 

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski nadal będą występować przelotne opady deszczu. Na południu, wschodzie i w centrum możliwe burze. "Będą im towarzyszyć silne deszcze, lokalnie z opadami do 55 mm" - poinformowała ekspertka IMGW. W trakcie burz porywy wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura na krańcach zachodnich oraz w rejonach podgórskich wyniesie od 13 do 17 st. C, na pozostałym obszarze kraju 18-21 st. C. "Szczególnie na południowym wschodzie będziemy mieć do czynienia z tzw. nocą tropikalną" - powiedziała Anna Woźniak.

Wiatr będzie na wschodzie słaby, zmienny, z przewagą południowego, natomiast w części zachodniej okresami umiarkowany, skręcający z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, a nawet z kierunków północnych.

Poniedziałek 

"W poniedziałek na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże, miejscami z większymi przejaśnieniami i ponownie przelotne opady deszczu" - powiedziała synoptyk IMGW. Burze nadal z ulewnymi opadami deszczu, do 55 mm i porywami wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura maksymalna najniższa będzie w rejonach podgórskich Sudetów oraz na samym Wybrzeżu, od 18 do 20 st. C. Najchłodniej będzie na północnym zachodzie, około 22 st. C, w centrum 24 st. C, najcieplej - do 31 st. C - na krańcach południowo-wschodnich.

Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na północy porywisty, północno-zachodni, na południu z kierunków zmieniających się.

W nocy w północnej części Polski dużo rozpogodzeń, możliwe lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 m.

"W Polsce południowej szczególnie południowo-wschodniej nadal utrzymywać się będzie zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami" - powiedziała Woźniak. "Burze w nocy nadal bardzo obfite w opady, wciąż do 30-40 mm, porywy wiatru nieco słabsze, 60-70 km/h" - dodała.

Temperatura minimalna najniższa w rejonach podgórskich, około 13 st. C, oraz na Pomorzu, nawet do około 10 st. C. Najcieplej będzie na krańcach południowo-wschodnich, tam do 19 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków północnych lub zmienny.

 

Czytaj także: Drastycznie wzrosła liczba nielegalnych migrantów

Czytaj także: Tragedia w Chorzowie: nie żyje dwóch mężczyzn

Czytaj także: Uwaga: nadciągają silne burze. IMGW wydał komunikat

Ostrzeżenie IMGW 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenie 1. stopnia przed burzami dla całej Polski.

Ostrzeżenie obowiązuje od niedzieli, 18 sierpnia, od godz. 7.30 do poniedziałku, 19 sierpnia do godz. 7.30.

Ostrzeżenie 2. stopnia IMGW wydało dla województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz części woj. podkarpackiego.

Burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może spaść grad.

RCB alarmuje 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert wysłano w niedzielę do odbiorców przebywających w piętnastu województwach.

"Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.08) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - podkreśliło RCB na platformie X.

Alert obowiązuje w woj.: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim (powiaty: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski), wielkopolskim (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wągrowiecki i wrzesiński), podkarpackim (powiaty: dębicki, jasielski, mielecki i Tarnobrzeg), lubuskim (powiaty: nowosolski, wschowski i żagański), lubelskim oraz w woj. podlaskim (powiaty: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski).


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W niedzielę i w poniedziałek kontynuacja upałów i burz w całym kraju. Temperatura do 31 st. C. W trakcie burz porywy wiatru lokalnie do 90 km/h i opady do 55 mm - poinformowała PAP Anna Woźniak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
termometr, pogoda  IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
termometr, pogoda / rawpixel.com

IMGW wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami dla całego kraju. Przed burzami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Komunikat IMGW 

Jak poinformowało IGWW, nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia, jedynie częściowo zachód i wschód kontynentu znajduje się w zasięgu wyżów. Polska jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Na północy i zachodzie kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny, na którym tworzy się płytki ośrodek niżowy. Do tych rejonów dociera powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostaje w gorącej masie powietrza zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

"W niedzielę kontynuacja upałów i sytuacji burzowej właściwie w całym kraju" - poinformowała Anna Woźniak. Dodała, że zachmurzenie będzie małe, z przelotnymi opadami deszczu. Najbardziej gwałtowne burze mogą się pojawić od północy, północnego wschodu, przez centrum kraju, po południowy zachód - tutaj burzom będą towarzyszyć ulewne i nawalne deszcze, z opadami do 40-50 mm oraz silny wiatr, o porywach 70 km/h, miejscami nawet 90 km/h.

Temperatura maksymalna wyniesie od 27 do 31 st. C. "Nieco chłodniej będzie na północnym zachodzie i w rejonach podgórskich Karpat, od 23 do 26 st. C" - poinformowała synoptyk IMGW. Najchłodniej będzie na samym Wybrzeżu, 20-23 st. C.

Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych, tylko na zachodzie przeważnie zmienny, a na samym wybrzeżu i na północnym zachodzie okresami umiarkowany i zachodni bądź północno-zachodni.

Noc 

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski nadal będą występować przelotne opady deszczu. Na południu, wschodzie i w centrum możliwe burze. "Będą im towarzyszyć silne deszcze, lokalnie z opadami do 55 mm" - poinformowała ekspertka IMGW. W trakcie burz porywy wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura na krańcach zachodnich oraz w rejonach podgórskich wyniesie od 13 do 17 st. C, na pozostałym obszarze kraju 18-21 st. C. "Szczególnie na południowym wschodzie będziemy mieć do czynienia z tzw. nocą tropikalną" - powiedziała Anna Woźniak.

Wiatr będzie na wschodzie słaby, zmienny, z przewagą południowego, natomiast w części zachodniej okresami umiarkowany, skręcający z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, a nawet z kierunków północnych.

Poniedziałek 

"W poniedziałek na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże, miejscami z większymi przejaśnieniami i ponownie przelotne opady deszczu" - powiedziała synoptyk IMGW. Burze nadal z ulewnymi opadami deszczu, do 55 mm i porywami wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura maksymalna najniższa będzie w rejonach podgórskich Sudetów oraz na samym Wybrzeżu, od 18 do 20 st. C. Najchłodniej będzie na północnym zachodzie, około 22 st. C, w centrum 24 st. C, najcieplej - do 31 st. C - na krańcach południowo-wschodnich.

Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na północy porywisty, północno-zachodni, na południu z kierunków zmieniających się.

W nocy w północnej części Polski dużo rozpogodzeń, możliwe lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 m.

"W Polsce południowej szczególnie południowo-wschodniej nadal utrzymywać się będzie zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami" - powiedziała Woźniak. "Burze w nocy nadal bardzo obfite w opady, wciąż do 30-40 mm, porywy wiatru nieco słabsze, 60-70 km/h" - dodała.

Temperatura minimalna najniższa w rejonach podgórskich, około 13 st. C, oraz na Pomorzu, nawet do około 10 st. C. Najcieplej będzie na krańcach południowo-wschodnich, tam do 19 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków północnych lub zmienny.

 

Czytaj także: Drastycznie wzrosła liczba nielegalnych migrantów

Czytaj także: Tragedia w Chorzowie: nie żyje dwóch mężczyzn

Czytaj także: Uwaga: nadciągają silne burze. IMGW wydał komunikat

Ostrzeżenie IMGW 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenie 1. stopnia przed burzami dla całej Polski.

Ostrzeżenie obowiązuje od niedzieli, 18 sierpnia, od godz. 7.30 do poniedziałku, 19 sierpnia do godz. 7.30.

Ostrzeżenie 2. stopnia IMGW wydało dla województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz części woj. podkarpackiego.

Burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może spaść grad.

RCB alarmuje 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert wysłano w niedzielę do odbiorców przebywających w piętnastu województwach.

"Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.08) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - podkreśliło RCB na platformie X.

Alert obowiązuje w woj.: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim (powiaty: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski), wielkopolskim (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wągrowiecki i wrzesiński), podkarpackim (powiaty: dębicki, jasielski, mielecki i Tarnobrzeg), lubuskim (powiaty: nowosolski, wschowski i żagański), lubelskim oraz w woj. podlaskim (powiaty: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski).



 

Polecane
Emerytury
Stażowe