35. urodziny litewskiego Solidarumas. "Idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic”

W sobotę 10 sierpnia, wiceprzewodniczący związku zawodowego Solidarność Bartłomiej Mickiewicz wraz z Mateuszem Szymańskim kierownikiem Biura Zagranicznego KK NSZZ “S” brali udział w obchodach 35-lecia powstania Litewskiego Związku Zawodowego “Solidarumas”.
 35. urodziny litewskiego Solidarumas.
/ fot. Mateusz Szymański

Pierwszym punktem wizyty w Wilnie był zabytkowy Cmentarz na Rossie. Tam na cmentarzu wojskowym znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłduskiej, u boku której złożono serce jej syna, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zastępca przewodniczącego “S” Bartłomiej Mickiewicz oddał hołd polskiemu bohaterowi i złożył wieniec przy grobie jego matki.

Następnie delegacja Solidarności udała się na uroczystości związkowe, gdzie Bartłomiej Mickiewicz odczytał w imieniu przewodniczącego “S” list skierowany do litewskich związkowców i ich liderki Kristiny Krupavičienė. 

Piotr Duda napisał w nim, że zarówno Solidarność jak i Solidarumas “mają wspólne korzenie w dążeniu do wolności, sprawiedliwości społecznej oraz obrony praw pracowniczych”. 

– U nas, w Polsce, ta walka rozpoczęła się już w 1980 roku. Zainicjowaliśmy wówczas wielki marsz ku wolności i demokracji. Wy dołączyliście do nas w 1989 roku i również wzięliście na sztandar piękne hasło solidarności. Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – podkreślił. 

Szef “S” wskazał też na aktualne problemy i wyzwania z jakimi mierzą się pracownicy. Z jednej strony są to zmiany na rynku pracy promujące postawy indywidualistyczne, a z drugiej strony “coraz agresywniej wdrażana polityka klimatyczna UE, która podmywa fundamenty gospodarek państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym także zagraża działalności związków zawodowych”.  

Wspomniał również o proponowanych na Litwie rozwiązaniach uderzających w swobodę działania związków zawodowych. – Oceniam je krytycznie i nie rozumiem jak w czasach, gdy tyle mówi się o znaczeniu partnerów społecznych i dialogu, politycy mogą utrudniać nam funkcjonowanie – dodał. 

Przewodniczący największego w Polsce związku zawodowego zaznaczył, że oba związki – polski i litewski – łączy “wspólna wizja świata pracy, w którym prawa pracowników są szanowane, a godność i sprawiedliwość społeczna stanowią fundament”. 

Na koniec, Bartłomiej Mickiewicz wyraził w imieniu polskiego Związku gotowość do dalszej współpracy i wsparcia, a także przekazał przewodniczącej Litewskiego Związku Zawodowego “Solidarumas” pamiątkową tablicę ze słowami Ojca Świętego Jana Pawła II: “Dla realizacji sprawiedliwości społecznej w różnych częściach świata, w różnych krajach i we wzajemnych pomiędzy nimi stosunkach, potrzebne są coraz to nowe fronty solidarności ludzi pracy, a także solidarności z ludźmi pracy”. 

35 lat Solidarumas 

Przewodnicząca Solidarumas mówiła w swoim wystąpieniu o tym, jak litewski Związek wspomagał pracowników w trudnym okresie transformacji ustrojowej, gdy wartość wynagrodzeń spadała a bezrobocie rosło. Za kluczowe w tamtym okresie uznała utrzymanie przemysłu i niedopuszczenie do likwidacji zakładów pracy.  

– Na przestrzeni 35 lat, mimo wielu trudności, udawało się przeprowadzić pozytywne zmiany, jak choćby uruchomienie trójstronnego dialogu społecznego. Solidarumas był aktywny na arenie międzynarodowej, brał udział i organizował konferencje, seminaria i szkolenia – wskazywała Kristina Krupavičienė.  

W czasie kongresu głos zabrała również Tea Jarc, Sekretarz Konfederalna ETUC. Mówiła ona o wyzwaniach dotyczących zmian na rynku pracy, a także zagrożeniach dla samych związków zawodowych. Wskazywała, że atakowane jest podstawowe prawo jakim jest prawo do strajku. Podkreślała również, że związki zawodowe powinny być otwarte i gotowe na przyjęcie wszystkich grup pracowniczych oraz zawierania nowoczsnych układów zbiorowych pracy. Obecni byli także przedstawiciele armeńskich, szwedzkich i łotewskich związków zawodowych.  

Zdalnie z uczestnikami spotkania połączył się także przewodniczący EZA Luc Van den Brande, który chwalił współpracę litewskiego związku z Europejskim Centrum ds. Pracowniczych.  

Uroczystościom towarzyszyły również merytoryczne dyskusje w ramach panelu partnerów społecznych, podczas którego rozmawiano na temat wyzwań dotyczących dialogu społecznego. 

Po wystąpieniach gości przeprowadzono debatę, której tematem była zapowiedź  
Prezydenta Litwy o przekształceniu kraju w państwo dobrobytu. Jej uczestnikami byli przedstawiciele tamtejszych ugrupowań politycznych.  

Na koniec wręczono nagrody dla liderów związkowych zasłużonych dla litewskiego związku zawodowego Solidarumas.

“Wzorowali się na ideach Solidarności” 

– Uroczystość była bardzo zacna, zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci. Problemy pracownicze w Polsce są tożsame z tymi na Litwie, dlatego w czasie spotkania padła deklaracja o dalszej współpracy naszych związków. Słyszeliśmy również w trakcie przemówień, że litewski związek Solidarumas wzorował się na ideach polskiej Solidarności, co jest dla nas bardzo ważne. Na pewno będziemy starali się zacieśniać współprace na polu służb publicznych i mundurowych. Wiemy, że Solidarumas ma w tym obszarze sukcesy, więc będziemy korzystać z ich doświadczeń. Rozmawiamy również o zacieśnieniu naszej współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej, aby głos związkowców z naszego regionu był bardziej słyszalny – powiedział nam po spotkaniu wiceszef “S” Bartłomiej Mickiewicz. 


 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

35. urodziny litewskiego Solidarumas. "Idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic”

W sobotę 10 sierpnia, wiceprzewodniczący związku zawodowego Solidarność Bartłomiej Mickiewicz wraz z Mateuszem Szymańskim kierownikiem Biura Zagranicznego KK NSZZ “S” brali udział w obchodach 35-lecia powstania Litewskiego Związku Zawodowego “Solidarumas”.
 35. urodziny litewskiego Solidarumas.
/ fot. Mateusz Szymański

Pierwszym punktem wizyty w Wilnie był zabytkowy Cmentarz na Rossie. Tam na cmentarzu wojskowym znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłduskiej, u boku której złożono serce jej syna, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zastępca przewodniczącego “S” Bartłomiej Mickiewicz oddał hołd polskiemu bohaterowi i złożył wieniec przy grobie jego matki.

Następnie delegacja Solidarności udała się na uroczystości związkowe, gdzie Bartłomiej Mickiewicz odczytał w imieniu przewodniczącego “S” list skierowany do litewskich związkowców i ich liderki Kristiny Krupavičienė. 

Piotr Duda napisał w nim, że zarówno Solidarność jak i Solidarumas “mają wspólne korzenie w dążeniu do wolności, sprawiedliwości społecznej oraz obrony praw pracowniczych”. 

– U nas, w Polsce, ta walka rozpoczęła się już w 1980 roku. Zainicjowaliśmy wówczas wielki marsz ku wolności i demokracji. Wy dołączyliście do nas w 1989 roku i również wzięliście na sztandar piękne hasło solidarności. Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – podkreślił. 

Szef “S” wskazał też na aktualne problemy i wyzwania z jakimi mierzą się pracownicy. Z jednej strony są to zmiany na rynku pracy promujące postawy indywidualistyczne, a z drugiej strony “coraz agresywniej wdrażana polityka klimatyczna UE, która podmywa fundamenty gospodarek państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym także zagraża działalności związków zawodowych”.  

Wspomniał również o proponowanych na Litwie rozwiązaniach uderzających w swobodę działania związków zawodowych. – Oceniam je krytycznie i nie rozumiem jak w czasach, gdy tyle mówi się o znaczeniu partnerów społecznych i dialogu, politycy mogą utrudniać nam funkcjonowanie – dodał. 

Przewodniczący największego w Polsce związku zawodowego zaznaczył, że oba związki – polski i litewski – łączy “wspólna wizja świata pracy, w którym prawa pracowników są szanowane, a godność i sprawiedliwość społeczna stanowią fundament”. 

Na koniec, Bartłomiej Mickiewicz wyraził w imieniu polskiego Związku gotowość do dalszej współpracy i wsparcia, a także przekazał przewodniczącej Litewskiego Związku Zawodowego “Solidarumas” pamiątkową tablicę ze słowami Ojca Świętego Jana Pawła II: “Dla realizacji sprawiedliwości społecznej w różnych częściach świata, w różnych krajach i we wzajemnych pomiędzy nimi stosunkach, potrzebne są coraz to nowe fronty solidarności ludzi pracy, a także solidarności z ludźmi pracy”. 

35 lat Solidarumas 

Przewodnicząca Solidarumas mówiła w swoim wystąpieniu o tym, jak litewski Związek wspomagał pracowników w trudnym okresie transformacji ustrojowej, gdy wartość wynagrodzeń spadała a bezrobocie rosło. Za kluczowe w tamtym okresie uznała utrzymanie przemysłu i niedopuszczenie do likwidacji zakładów pracy.  

– Na przestrzeni 35 lat, mimo wielu trudności, udawało się przeprowadzić pozytywne zmiany, jak choćby uruchomienie trójstronnego dialogu społecznego. Solidarumas był aktywny na arenie międzynarodowej, brał udział i organizował konferencje, seminaria i szkolenia – wskazywała Kristina Krupavičienė.  

W czasie kongresu głos zabrała również Tea Jarc, Sekretarz Konfederalna ETUC. Mówiła ona o wyzwaniach dotyczących zmian na rynku pracy, a także zagrożeniach dla samych związków zawodowych. Wskazywała, że atakowane jest podstawowe prawo jakim jest prawo do strajku. Podkreślała również, że związki zawodowe powinny być otwarte i gotowe na przyjęcie wszystkich grup pracowniczych oraz zawierania nowoczsnych układów zbiorowych pracy. Obecni byli także przedstawiciele armeńskich, szwedzkich i łotewskich związków zawodowych.  

Zdalnie z uczestnikami spotkania połączył się także przewodniczący EZA Luc Van den Brande, który chwalił współpracę litewskiego związku z Europejskim Centrum ds. Pracowniczych.  

Uroczystościom towarzyszyły również merytoryczne dyskusje w ramach panelu partnerów społecznych, podczas którego rozmawiano na temat wyzwań dotyczących dialogu społecznego. 

Po wystąpieniach gości przeprowadzono debatę, której tematem była zapowiedź  
Prezydenta Litwy o przekształceniu kraju w państwo dobrobytu. Jej uczestnikami byli przedstawiciele tamtejszych ugrupowań politycznych.  

Na koniec wręczono nagrody dla liderów związkowych zasłużonych dla litewskiego związku zawodowego Solidarumas.

“Wzorowali się na ideach Solidarności” 

– Uroczystość była bardzo zacna, zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci. Problemy pracownicze w Polsce są tożsame z tymi na Litwie, dlatego w czasie spotkania padła deklaracja o dalszej współpracy naszych związków. Słyszeliśmy również w trakcie przemówień, że litewski związek Solidarumas wzorował się na ideach polskiej Solidarności, co jest dla nas bardzo ważne. Na pewno będziemy starali się zacieśniać współprace na polu służb publicznych i mundurowych. Wiemy, że Solidarumas ma w tym obszarze sukcesy, więc będziemy korzystać z ich doświadczeń. Rozmawiamy również o zacieśnieniu naszej współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej, aby głos związkowców z naszego regionu był bardziej słyszalny – powiedział nam po spotkaniu wiceszef “S” Bartłomiej Mickiewicz. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe