Spółka PKP Cargotabor złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości
Zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji poinformował, że „w dniu dzisiejszym otrzymał od spółki zależnej PKP Cargotabor informację o złożeniu w dniu 27 lipca 2024 roku przez jej Zarząd wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 15.05.2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (…) oraz wniosku o ogłoszenie upadłości PKP Cargotabor do właściwego sądu powszechnego”.
Dodano, że wnioski są konsekwencją złożenia w dniu 27 czerwca 2024 roku przez PKP Cargo – właściciela spółki zależnej i największego jej klienta zalegającego z regulowaniem należności – wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego.
PKP Cargotabor to jedna z największych spółek zajmująca się naprawą, utrzymaniem i modernizacją taboru kolejowego w Europie. Swoją działalność prowadzi w 15 zakładach na terenie Polski.
Postępowanie sanacyjne PKP Cargo
W czwartek (25 lipca br.) PKP Cargo informował, że Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne spółki. Dzień wcześniej zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.
Zgodnie z postanowieniem sądu zezwolono dłużnikowi na wykonywanie zarządu nad całością przedsiębiorstwa w zakresie nieprzekraczającym zakresu zwykłego zarządu.
Sąd również wyznaczył zarządcę, którym będzie Izabela Skonieczna-Powałka.
Zwolnienia grupowe
W środę (24 czerwca br.) zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę spółki. Mają one objąć do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych.
Spółka poinformowała, że szacowana wysokość rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia wyniesie ok. 249 mln zł, a przewidywane oszczędności w skali roku w zakresie kosztów osobowych wynikające z przeprowadzenia zwolnień grupowych sięgną ok. 423,4 mln zł.
Zwrócono ponadto uwagę, że w sytuacji uzyskania pozytywnej decyzji sądu o otwarciu postępowania sanacyjnego koszty zwolnień grupowych spółka będzie miała możliwość sfinansować ze środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Pod koniec maja br. zarząd spółki zdecydował o uruchomieniu programu skierowania do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy. Zaproponował też rozwiązanie zakładowego zbiorowego układu pracy i porozumienia ws. wzajemnych zobowiązań stron tego układu. W czerwcu zaś podjął uchwałę o jednostronnym rozwiązaniu, z upływem 24-miesięcznego okresu wypowiedzenia, zakładowego układu zbiorowego pracy.
Zarząd PKP Cargo i działające w spółce związki zawodowe zaapelowały do premiera o wypłatę rekompensaty z tytułu kosztów poniesionych przez PKP Cargo w związku z poleceniem przewiezienia 4,5 mln ton węgla dla gospodarstw domowych, sprowadzanego w 2022 r.
PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Jako Grupa oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz: Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym pojedynczym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji. PKP Cargo to spółka giełdowa, w której PKP SA ma 33 proc. udziałów.
CZYTAJ TAKŻE: Oświadczenie Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” ws. antychrześcijańskiego skandalu w Paryżu