Posłowie komentują ponowny wybór Ursuli von der Leyen. "Bardzo zła decyzja"

Europosłowie skomentowali ponowny wybór Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.
Ursula von der Leyen Posłowie komentują ponowny wybór Ursuli von der Leyen.
Ursula von der Leyen / PAP/EPA.

Poprosiliśmy nowych przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim o komentarz do decyzji PE o ponownym wybraniu na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Tobiasz Bocheński 

To bardzo zła decyzja PE dlatego, że jest to rozgrzeszenie przez większość europosłów błędnej polityki, która była prowadzona przez panią komisarz von der Leyen w ciągu ostatnich pięciu lat. To oznacza to, że nie ma rozliczeń za Zielony Ład, nie ma rozliczeń za nieprawidłowości w czasie pandemii, nie ma rozliczeń za błędną politykę zagraniczną przed atakiem Putina na Rosję. Zatem widzimy, że Unia Europejska będzie dalej podążała za tym samym kursem albo nawet się w nim pogrąży

- stwierdził Tobiasz Bocheński z Prawa i Sprawiedliwości. 

Europoseł PiS zauważył także, że Ursula von der Leyen jest zwolenniczką pogłębiania federalizacji. - Jest to w rzeczywistości centralizacja i zabranie uprawnień państwom narodowym. Zatem myślę, że czeka nas czas pełen turbulencji i protestów podobnych do tych, jakie widzieliśmy w Polsce, we Francji czy w Hiszpanii, gdzie na ulicę wychodzili rolnicy - ocenił. 

Na pytanie o szanse przeciwstawianie się takiemu kierunkowi, chociażby w kwestii polityki Zielonego Ładu pozostałym ugrupowaniom, które nie poparły dzisiaj tej kandydatury, Tobiasz Bocheński odpowiedział: "Wydaje mi się, że szanse są spore, dlatego, że widzimy po wynikach wyborów kolejnych w państwach europejskich i po wynikach eurowyborów, że sympatia przesuwa się na prawą stronę, jeżeli chodzi o wyborców w Europie i z tą wolą będą musiały się liczyć zarówno komisja, jak i państwa członkowskie".

Czytaj także: Jacek Ozdoba: Ursula von der Leyen jest osobą, która przyśpieszy kryzysy europejskie

Czytaj także: Polska nie jest im nic winna: przywrócenie podwyższonych emerytur agentom PRL to nagradzanie zła

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Odmienne zdanie zaprezentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, przedstawicielka Kolacji Obywatelskiej: “Trzeba podkreślić jedną kwestię, a mianowicie to, że to jest bardzo dobra wiadomość dla Polski, bo ta kandydatura to jest po prostu gwarancja takiego stabilnego przywództwa Unii i to w takim świecie, który jest coraz bardziej niestabilny. Jest to nasza kandydatka, więc przyjmujemy też ten wynik z dużą satysfakcją.

Kamila Gasiuk-Pichowicz odniosła się też do dzisiejszego wystąpienia Usuli von der Leyen przed głosowaniem:

“Priorytety, które przedstawiała ona w swoim wystąpieniu, a powiedziała wprost, że Unia Europejska musi inwestować więcej w bezpieczeństwo, w obronę, bo nasza wolność i nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, że chce stworzenia Unii na rzecz obronności, budowy jednolitego rynku obronnego, a to wszystko to jest przecież w interesie Polski. Tutaj interes Polski jest po prostu tożsamy z interesem europejskim. Inny taki ważny punkt z przemówienia von der Leyen to ochrona granic. I tutaj granica z państwem członkowskim, granica Unii takie padły dokładnie słowa i von der Leyen obiecała, że komisja będzie robiła absolutnie wszystko, by wzmocnić jej ochronę”.

Posłanka zauważyła też, że ponownie wybrana przewodnicząca może mieć wpływ na pogłębianie się procesów demokratyzacji w Unii Europejskiej: “Dla mnie też osobiście są ważne słowa, o których mówiła, że będzie pracowała nad takim mechanizmem, który nazywa europejską tarczą demokracji, który będzie miał chronić kraje członkowskie przed ingerencją z zewnątrz w procesy demokratyczne z dezinformacją na przykład.

Anna Bryłka 

Zdecydowanie źle dzisiejszy wybór von der Leyen ocenia Anna Bryłka z Konfederacji: “To głosowanie i ten wynik jest bardzo złą informacją dla Polski i dla Polaków. Na pewno smutne jest to, że Pani von der Leyen przyszła z głosami polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Wszystkie problemy, które my sygnalizowaliśmy w czasie kampanii wyborczej, w żaden sposób nie zostały rozwiązane - nie ma żadnej w ogóle zmiany tej polityki, która była prowadzona przez von der Leyen w ostatnich pięciu latach. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że dzisiaj opublikowała Pani von der Leyen jako kandydatka jeszcze wtedy na tą funkcję szefa Komisji Europejskiej swoje wytyczne na te najbliższe pięć lat. No i tam oczywiście znalazły się zapisy dotyczące tego, że trzeba będzie ograniczyć o 90% emisji w 2040 roku, że będzie trzeba zrealizować wszystkie założenia paktu o migracyjnego, że nie było tam żadnego ustosunkowania się do tego, że przecież Europejski Zielony Ład wzbudził tak masowe protesty rolnicze w całej Europie. I nie ma żadnego kroku wstecz. Jest po prostu prosta kontynuacja tej polityki, która była dotychczas”.

Anna Bryłka odniosła się również do zapowiedzi związanych ze zmianami traktatowymi:

“Najważniejsza informacja jest taka, że Pani von der Leyen jest zwolennikiem zmiany traktatów i rozszerzenia Unii Europejskiej. To jest również złą informacją niestety dla Polski i dla Polaków”. Na pytanie o zapowiedzi dotyczące budowania wspólnej polityki obronności, eurodeputowana skrytykowała takie pomysły: “Pani von der Leyen zaproponowała powołanie Komisarza do Straż Obronności. My to też od początku krytykowaliśmy. Znaczy Unia Europejska nie została nigdy powołana do tego, żeby być sojuszem o charakterze militarnym, o charakterze obronnym.W pewien sposób powiela się tutaj te funkcje, które ma dzisiaj NATO. No i cóż, to jest po prostu... Będzie też powołany Komisarz do Spraw Mieszkalnictwa. To jest kolejny obszar, w którym Unia Europejska próbuje zawłaszczać sobie kolejne kompetencje”.


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

IMGW ostrzega, że monotonna pogoda z ograniczonym dopływem promieniowania słonecznego będzie niekorzystnie wpływała na organizm.

Brak realnego planu. Opublikowano raport uderzający w rządy Tuska polityka
"Brak realnego planu". Opublikowano raport uderzający w rządy Tuska

Instytut Sobieskiego sprawdził skuteczność koalicji po roku sprawowania rządów przez premiera Donalda Tuska. W raporcie wskazano m.in. na brak realnego planu rządzenia, a także przypomniano o obietnicy stu konkretów na pierwsze 100 dni rządów.

Politico wybrało najpotężniejszą osobę w Europie z ostatniej chwili
Politico wybrało "najpotężniejszą osobę w Europie"

Zdaniem serwisu Politico najbardziej wpływową osobą w Europie jest obecnie premier Włoch Giorgia Meloni.

Beata Szydło pochwaliła Karola Nawrockiego: Robi doskonałą kampanię polityka
Beata Szydło pochwaliła Karola Nawrockiego: Robi doskonałą kampanię

Europoseł Beata Szydło w rozmowie dla Radia ZET wypowiedziała się na temat Karola Nawrockiego, który został kandydatem na prezydenta. Pochwaliła również dotychczasową pracę sztabu kampanijnego prowadzonego przez Pawła Szefernakera.

Zbigniew Kuźmiuk: Obiecają wszystko: patriotyzm gospodarczy, silną armię, potęgę rolnictwa, a nawet masło po 5 złotych z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Obiecają wszystko: patriotyzm gospodarczy, silną armię, potęgę rolnictwa, a nawet masło po 5 złotych

Jeszcze nie rozpoczęła się oficjalna kampania wyborcza, a już Rafał Trzaskowski, wspierający go politycy Platformy, a także usłużne media, rozpoczęli festiwal obietnic, z nadzieją, że i tym razem, uda się oszukać Polaków. Tak jak zrobił to Tusk, opowiadając długimi tygodniami w kampanii parlamentarnej o „100 konkretach na 100 dni rządzenia”, aby po objęciu władzy w ciągu całego roku rządzenia, zrealizować ich zaledwie kilka, a zapomnieć o pozostałych. Tak było między innymi z paliwem po 5,19 zł, o połowę mniejszymi rachunkami za prąd i gaz, kwotą wolną w wysokości 60 tys. zł w podatku PIT, obniżeniem składki na NFZ dla przedsiębiorców, czy akademikami za złotówkę.

A dzieci to gdzie… Zawadzają? Burza po występie celebrytów Polsatu Wiadomości
"A dzieci to gdzie… Zawadzają?" Burza po występie celebrytów Polsatu

Popularna para celebrytów, Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski, którzy są także prowadzącymi wspólnie telewizję śniadaniową Polsatu, budzi duże zainteresowanie. Ostatnio podzielili się w sieci radosnymi przeżyciami, ale jak się okazało, nie wszystkim przypadło to do gustu.

Chiny blokują import przeżuwaczy z Polski. Pekin obawia się choroby Wiadomości
Chiny blokują import przeżuwaczy z Polski. Pekin obawia się choroby

Generalna administracja celna Chin zablokowała import przeżuwaczy i produktów pochodzenia odzwierzęcego z Polski oraz Chorwacji. Ma to związek z dwoma ogniskami choroby niebieskiego języka, które wykryto w województwie dolnośląskim i zachodniopomorskim.

PKW obcięła subwencje dla PiS. Mariusz Błaszczak: Decyzja motywowana politycznie polityka
PKW obcięła subwencje dla PiS. Mariusz Błaszczak: Decyzja motywowana politycznie

W środę poseł Mariusz Błaszczak był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie odniósł się m.in. do decyzji PKW ws. cofnięcia subwencji Prawu i Sprawiedliwości. Również dzisiaj Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie PiS w tej sprawie.

Wrzosek atakuje Bodnara: Lepszym ministrem byłby Giertych. Jest odpowiedź z ostatniej chwili
Wrzosek atakuje Bodnara: "Lepszym ministrem byłby Giertych". Jest odpowiedź

W rozmowie na antenie TVP prokurator Ewa Wrzosek ostro skrytykowała poczynania ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Stwierdziła również, że lepszym ministrem sprawiedliwości byłby Roman Giertych.

Bodnar: Nie ma szansy na kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego z ostatniej chwili
Bodnar: Nie ma szansy na kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny przyznał w Polsat News, że jego zdaniem nie ma jakiekolwiek szansy na kompromis z nowym prezesem TK Bogdanem Święczkowskim ws. Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że nie ma do niego zaufania.

REKLAMA

Posłowie komentują ponowny wybór Ursuli von der Leyen. "Bardzo zła decyzja"

Europosłowie skomentowali ponowny wybór Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.
Ursula von der Leyen Posłowie komentują ponowny wybór Ursuli von der Leyen.
Ursula von der Leyen / PAP/EPA.

Poprosiliśmy nowych przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim o komentarz do decyzji PE o ponownym wybraniu na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Tobiasz Bocheński 

To bardzo zła decyzja PE dlatego, że jest to rozgrzeszenie przez większość europosłów błędnej polityki, która była prowadzona przez panią komisarz von der Leyen w ciągu ostatnich pięciu lat. To oznacza to, że nie ma rozliczeń za Zielony Ład, nie ma rozliczeń za nieprawidłowości w czasie pandemii, nie ma rozliczeń za błędną politykę zagraniczną przed atakiem Putina na Rosję. Zatem widzimy, że Unia Europejska będzie dalej podążała za tym samym kursem albo nawet się w nim pogrąży

- stwierdził Tobiasz Bocheński z Prawa i Sprawiedliwości. 

Europoseł PiS zauważył także, że Ursula von der Leyen jest zwolenniczką pogłębiania federalizacji. - Jest to w rzeczywistości centralizacja i zabranie uprawnień państwom narodowym. Zatem myślę, że czeka nas czas pełen turbulencji i protestów podobnych do tych, jakie widzieliśmy w Polsce, we Francji czy w Hiszpanii, gdzie na ulicę wychodzili rolnicy - ocenił. 

Na pytanie o szanse przeciwstawianie się takiemu kierunkowi, chociażby w kwestii polityki Zielonego Ładu pozostałym ugrupowaniom, które nie poparły dzisiaj tej kandydatury, Tobiasz Bocheński odpowiedział: "Wydaje mi się, że szanse są spore, dlatego, że widzimy po wynikach wyborów kolejnych w państwach europejskich i po wynikach eurowyborów, że sympatia przesuwa się na prawą stronę, jeżeli chodzi o wyborców w Europie i z tą wolą będą musiały się liczyć zarówno komisja, jak i państwa członkowskie".

Czytaj także: Jacek Ozdoba: Ursula von der Leyen jest osobą, która przyśpieszy kryzysy europejskie

Czytaj także: Polska nie jest im nic winna: przywrócenie podwyższonych emerytur agentom PRL to nagradzanie zła

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Odmienne zdanie zaprezentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, przedstawicielka Kolacji Obywatelskiej: “Trzeba podkreślić jedną kwestię, a mianowicie to, że to jest bardzo dobra wiadomość dla Polski, bo ta kandydatura to jest po prostu gwarancja takiego stabilnego przywództwa Unii i to w takim świecie, który jest coraz bardziej niestabilny. Jest to nasza kandydatka, więc przyjmujemy też ten wynik z dużą satysfakcją.

Kamila Gasiuk-Pichowicz odniosła się też do dzisiejszego wystąpienia Usuli von der Leyen przed głosowaniem:

“Priorytety, które przedstawiała ona w swoim wystąpieniu, a powiedziała wprost, że Unia Europejska musi inwestować więcej w bezpieczeństwo, w obronę, bo nasza wolność i nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, że chce stworzenia Unii na rzecz obronności, budowy jednolitego rynku obronnego, a to wszystko to jest przecież w interesie Polski. Tutaj interes Polski jest po prostu tożsamy z interesem europejskim. Inny taki ważny punkt z przemówienia von der Leyen to ochrona granic. I tutaj granica z państwem członkowskim, granica Unii takie padły dokładnie słowa i von der Leyen obiecała, że komisja będzie robiła absolutnie wszystko, by wzmocnić jej ochronę”.

Posłanka zauważyła też, że ponownie wybrana przewodnicząca może mieć wpływ na pogłębianie się procesów demokratyzacji w Unii Europejskiej: “Dla mnie też osobiście są ważne słowa, o których mówiła, że będzie pracowała nad takim mechanizmem, który nazywa europejską tarczą demokracji, który będzie miał chronić kraje członkowskie przed ingerencją z zewnątrz w procesy demokratyczne z dezinformacją na przykład.

Anna Bryłka 

Zdecydowanie źle dzisiejszy wybór von der Leyen ocenia Anna Bryłka z Konfederacji: “To głosowanie i ten wynik jest bardzo złą informacją dla Polski i dla Polaków. Na pewno smutne jest to, że Pani von der Leyen przyszła z głosami polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Wszystkie problemy, które my sygnalizowaliśmy w czasie kampanii wyborczej, w żaden sposób nie zostały rozwiązane - nie ma żadnej w ogóle zmiany tej polityki, która była prowadzona przez von der Leyen w ostatnich pięciu latach. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że dzisiaj opublikowała Pani von der Leyen jako kandydatka jeszcze wtedy na tą funkcję szefa Komisji Europejskiej swoje wytyczne na te najbliższe pięć lat. No i tam oczywiście znalazły się zapisy dotyczące tego, że trzeba będzie ograniczyć o 90% emisji w 2040 roku, że będzie trzeba zrealizować wszystkie założenia paktu o migracyjnego, że nie było tam żadnego ustosunkowania się do tego, że przecież Europejski Zielony Ład wzbudził tak masowe protesty rolnicze w całej Europie. I nie ma żadnego kroku wstecz. Jest po prostu prosta kontynuacja tej polityki, która była dotychczas”.

Anna Bryłka odniosła się również do zapowiedzi związanych ze zmianami traktatowymi:

“Najważniejsza informacja jest taka, że Pani von der Leyen jest zwolennikiem zmiany traktatów i rozszerzenia Unii Europejskiej. To jest również złą informacją niestety dla Polski i dla Polaków”. Na pytanie o zapowiedzi dotyczące budowania wspólnej polityki obronności, eurodeputowana skrytykowała takie pomysły: “Pani von der Leyen zaproponowała powołanie Komisarza do Straż Obronności. My to też od początku krytykowaliśmy. Znaczy Unia Europejska nie została nigdy powołana do tego, żeby być sojuszem o charakterze militarnym, o charakterze obronnym.W pewien sposób powiela się tutaj te funkcje, które ma dzisiaj NATO. No i cóż, to jest po prostu... Będzie też powołany Komisarz do Spraw Mieszkalnictwa. To jest kolejny obszar, w którym Unia Europejska próbuje zawłaszczać sobie kolejne kompetencje”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe