Brak dialogu społecznego w Ministerstwie Zdrowia. Pracodawcy i związkowcy apelują do minister Leszczyny
Organizacje pracodawców i związków zawodowych, w tym NSZZ „Solidarność”, zasiadające w Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia wystosowały list do minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Skarżą się w nim na brak dialogu społecznego i apelują o spotkanie z szefową resortu na kolejnym posiedzeniu Zespołu.
„Dostrzegamy spadek zainteresowania strony rządowej”
„W naszej opinii projektowanie aktów prawnych bez udziału strony społecznej, szczególnie w obszarze tak ważnym i trudnym jak zdrowie, jest nie do przyjęcia. Brak dzielenia się projektami z podmiotami zewnętrznymi, w szczególności z partnerami społecznymi, utrudnia reakcję i często uniemożliwia wyeliminowanie poważnych błędów z przygotowanych projektów regulacji. Rezygnacja z tego, co strona społeczna ma do przekazania, z jej praktyk i spostrzeżeń, prowadzi do kolejnych «zbędnych» nowelizacji systemowych ustaw” – czytamy w piśmie.
„Mając na uwadze powyższe, pozwalamy sobie jednocześnie zwrócić uwagę Pani Minister na fakt, że dostrzegamy spadek zainteresowania strony rządowej pracami Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, co budzi nasz niepokój i jednocześnie stawia w niekomfortowej sytuacji z uwagi na toczące się prace związane ze zmianami w systemie ochrony zdrowia” – podkreślili sygnatariusze.
Przedstawiciele strony społecznej zaznaczyli, że nie mają możliwości uczestniczenia w przygotowywanych przez resort zmianach systemowych i zostali pozbawieni dostępu do informacji w tym zakresie.
Ostatnie spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia odbyło się 14 maja, a wcześniejsze 13 lutego. Natomiast zgodnie z regulaminem prac Zespołu jego posiedzenia odbywają się każdorazowo w zależności od potrzeb, ale nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
ZOBACZ TAKŻE: Zaproszenie na 42. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę
ZOBACZ TAKŻE: Dziś 44. rocznica Strajku Lubelskich Kolejarzy