"Razem stanowimy ogromną siłę". Za nami XXXIII Kongres Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ "Solidarność"
Tomasz Zaborowski, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska, który gościł na obradach, powitał przybyłych z całej Polski i życzył im owocnych obrad. Przewodniczący podkreślił, że sytuacja w branży metalowej była w ostatnich latach trudna, ale w obliczu zapisów Zielonego Ładu jej egzystencja jest naprawdę zagrożona.
Zasłużeni dla NSZZ "Solidarność"
W imieniu przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "S" Piotra Dudy obecny na obradach przewodniczący KZD Wojciech Ilnicki wręczył ośmiu osobom tytuł Zasłużony dla NSZZ "Solidarność”. Wyróżnieni zostali: Małgorzata Calińska-Mayer, Zbigniew Cebula, Andrzej Gacek, Władysław Kielan, Kazimierz Kłos, Maciej Kopeć, Lesław Korzeniewicz i Mieczysław Synowski.
"Solidarność nie może być bierna"
Wojciech Ilnicki odczytał także list, jaki wystosował do delegatów Piotr Duda. Przewodniczący pogratulował wyróżnionym osobom.
"Dziś musimy być razem, bo nadchodzą trudne czasy. Jak dobrze wiecie, sytuacja w branży metalowej jest ciężka. Szczególnie dotyczy to hutnictwa. Od wielu miesięcy Huta Częstochowa nie pracuje. W maju poinformowano o likwidacji Walcowni Rur „Andrzej” w Zawadzkiem. Decyzję tę podjęto, nie konsultując się ze związkami zawodowymi ani Radą Pracowników. Wiecie, że także w motoryzacji dzieje się źle. Firmy działające w tej branży przenoszą produkcję poza granice Polski, przeprowadzają zwolnienia grupowe"
- napisał przewodniczący.
"Wszyscy mamy świadomość tego, co jest przyczyną tej zapaści. To wysokie ceny energii i narzucane nam przez Unię Europejską ograniczenia. Jako Solidarność już od niemal dwudziestu lat ostrzegamy, że unijna polityka klimatyczna w kształcie, w jakim jest obecnie forsowana, dotknie wszystkich. Że doprowadzi do zubożenia całego naszego społeczeństwa. Że tzw. Zielony Ład to ideologia, która jest narzucana siłą w interesie wąskiej grupy, a sprawiedliwa transformacja tak naprawdę nie istnieje, jest tylko pustym hasłem"
- przekonywał w liście Piotr Duda, dodając, że polityka klimatyczna w przyszłości wpłynie także na inne branże.
"Dziś coraz więcej osób rozumie, że Zielony Ład jest zagrożeniem także dla nich, że wypracowane przez ostatnie lata płace i coraz wyższy standard życia mogą zostać pochłonięte przez „zieloną” daninę. Ucierpią polscy pracownicy"
- zaznaczył przewodniczący, przekonując, że Solidarność w tej sytuacji nie może być bierna i zachęcając do włączenia się w akcję referendalną Solidarności.
"Razem stanowimy ogromną siłę. Nie raz już jako Solidarność to pokazaliśmy. Tym razem też nie odpuścimy. (...) Sytuacja jest trudna, ale Solidarność nie boi się iść pod prąd. Życzę Wam, byście w czasie dzisiejszych obrad wypracowali mądre, korzystne dla pracowników rozwiązania. Być może dla niektórych będą one niewygodne, być może niepopularne, ale nasz cel jest jeden i jest to działanie w interesie członków NSZZ „Solidarność” i polskich pracowników."
- zakończył Piotr Duda.
Ważne decyzje
W trakcie obrad przyjęto sprawozdanie z działalności kierownictwa Sekretariatu i Komisji Rewizyjnej i uchwalono Regulamin Wewnętrzny Krajowego Sekretariatu Metalowców. Wiele uwagi w dyskusji poświęcono zbieraniu podpisów pod wnioskiem o rozpisanie referendum nt. Zielonego Ładu oraz wprowadzeniu emerytur pomostowych i stażowych.
CZYTAJ TAKŻE: Rada Dialogu Społecznego. Piotr Duda: Znów zamrożono emerytury stażowe